Za tym wielbłądem!

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Za tym wielbłądem!
Follow That Camel
Gatunek komedia
Rok produkcji 1967
Data premiery wrzesień 1967
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Język angielski
Czas trwania 95 min
Reżyseria Gerald Thomas
Scenariusz Talbot Rothwell
Główne role Jim Dale
Angela Douglas
Phil Silvers
Peter Butterworth
Muzyka Eric Rogers
Zdjęcia Alan Hume
Montaż Alfred Roome
Produkcja Peter Rogers
Poprzednik Cała naprzód: Nie trać głowy!
Kontynuacja Doktorze do dzieła

Za tym wielbłądem! (ang. Follow That Camel, alternatywny angielski tytuł Carry On in the Legion) – brytyjska komedia filmowa z 1967 roku w reżyserii Geralda Thomasa i ze scenariuszem Talbota Rothwella. Jest czternastym filmem z cyklu Cała naprzód i zarazem jedynym filmem serii, w którym jedną z głównych ról zagrał amerykański aktor (Phil Silvers), co miało ułatwić Całej naprzód wejście na rynek kinowy za oceanem. Pod względem fabularnym stanowi parodię filmów przygodowych o Legii Cudzoziemskiej.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu toczy się na początku XX wieku. Bertram West jest angielskim młodzieńcem z wyższych sfer, który zabiega o względy pięknej Lady Jane. Podczas jednej z wizyt w domu jej rodziny pada ofiarą intrygi, przez co zostaje wyproszony przez jej ojca i okryty niesławą. Zdesperowany młodzian postanawia wyjechać do Afryki i zaciągnąć się do Legii Cudzoziemskiej. W podróży towarzyszy mu jego wierny służący. Trafiają do garnizonu Legii gdzieś wśród pustyń północnej Afryki, gdzie dowódcą jest despotyczny Austriak, jego adiutantem gadatliwy frankofon, a sierżantem sadystyczny Amerykanin. Wkrótce legioniści muszą stawić czoła niecnym planom lokalnego arabskiego watażki. Tymczasem Jane odkrywa prawdę o tym, że jej ukochany został oczerniony. Dziewczyna wyrusza do Afryki, by odnaleźć Westa.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak przy wszystkich filmach z cyklu Cała naprzód, głównym miejscem realizacji zdjęć były Pinewood Studios. Sceny plenerowe rozgrywające się na Saharze kręcono na wydmach nad kanałem La Manche, w pobliżu wioski Camber w hrabstwie East Sussex.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]