Kamilianie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kamilianie
Pełna nazwa

Zakon Kleryków Regularnych Posługujących Chorym

Nazwa łacińska

Ordo Clericorum Regularium Ministrantium Infirmis

Skrót zakonny

MI, OSCam

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Założyciel

św. Kamil de Lellis

Data założenia

1584

Data zatwierdzenia

1591

Przełożony

Arkadiusz Nowak - Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Posługującego Chorym

Liczba członków

677 (2005)

Strona internetowa

Kamilianie, Zakon Kleryków Regularnych Posługujących Chorymzakon założony przez św. Kamila de Lellis w 1584 roku, a zatwierdzony przez Papieża Grzegorza XIV 21 września 1591 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W XVIII w. zakon przeżywał poważne problemy spowodowane polityką Napoleona Bonaparte i rządów włoskich. Odrodzenie nastąpiło w połowie wieku XIX po założeniu prowincji Kamilianów w Wenecji przez księdza z Werony Kamila Cezara Brescianiego. Powstały kolejne prowincje Kamilianów we Włoszech (Rzym, Sycylia, Piemont) a do końca wieku Kamilianie byli obecni w Hiszpanii, Francji, Holandii i Niemczech. W pierwszej połowie XX wieku zakon pojawił się w Brazylii, Polsce, na wyspach Brytyjskich, w Ameryce północnej i południowej (Peru i Argentyna). Po drugiej wojnie światowej kamilianie rozpoczęli misje w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej. W 1946 roku rozpoczęli misję w Chinach skąd musieli wyjechać po dojściu komunistów do władzy. W 1952 roku przenieśli się do Tajlandii, gdzie prowadzą jedną z większych misji. Obecnie zakon Kamilianów działa w ponad 30 krajach. Obecnym przełożonym generalnym zakonu jest o. Renato Salvatore. Przełożonym Prowincjalnym Polskiej Prowincji jest od maja 2007r O.Arkadiusz Nowak

Śluby[edytuj | edytuj kod]

Kamilianie poza ślubami ubóstwa, czystości i posłuszeństwa składają dodatkowo ślub służenia chorym.

Kamilianie w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce Zakon jest od 1906 roku, polscy kamilianie pracują na Madagaskarze i w Gruzji. W Polsce opiekują się chorymi na AIDS, zarażonymi wirusem HIV i narkomanami, a także prowadzą szpitale i domy pomocy społecznej.

Najbardziej znanym kamilianinem jest O. Arkadiusz Nowak - społecznik, współzałożyciel (Res Humanae – Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej), organizujący pomoc dla narkomanów i chorych na AIDS oraz prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

Św. Kamil de Lellis w habicie kamiliańskim

Habit[edytuj | edytuj kod]

Kamilianie noszą czarny habit (misjonarze biały) z czerwonym krzyżem na piersi.

Czerwony Krzyż[edytuj | edytuj kod]

Symbolem Kamilianów jest czerwony krzyż - międzynarodowy znak oddania i służby. W roku 1586 papież Sykstus V dokumentem "Breve Cum nos nupe" udzielił zgody kamilianom na noszenie krzyża. Znane są przykłady wielu cudów związanych z czerwonym krzyżem. Jednym z nich jest historia z 1601 roku z bitwy pod Canizzą, gdy jedyną rzeczą, jaka ocalała ze spalonego namiotu medyków, był właśnie czerwony krzyż z habitu kamiliańskiego.

Kamilianki[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Kamilianki.

Żeńskim odpowiednikiem zakonu Kamilianów jest Zgromadzenie Córek świętego Kamila.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]