Karabin K-3

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
K-3
ilustracja
Państwo  Armenia
Rodzaj karabin szturmowy
Historia
Prototypy ok. 1996
Wyprodukowano ok. 40 egz (do 2000 roku)
Dane techniczne
Kaliber 5,45 mm
Nabój 5,45 x 39 mm
Magazynek 30 nab.
Wymiary
Długość 780 mm
Masa
broni 4 kg

K-3 – zaprezentowany w 1996 roku na targach Defendery International armeński karabin szturmowy zbudowany w układzie bullpup.

K-3 jest wersją karabinu szturmowego AK-74. Chwyt pistoletowy z mechanizmem spustowym przeniesiono przed gniazdo magazynka, a komora zamkowa została przedłużona do przodu do punktu w którym w AK-74 kończyło się łoże. Przed komorą zamkową zamocowano nowe łoże z tworzywa sztucznego. tył komory zamkowej zaopatrzono w trzewik oporowy, a jej lewą stronę w bakę (podpórkę podpoliczkową). K-3 posiada nowe mechaniczne przyrządy celownicze umieszczone na wspornikach lub celownik optyczny na wsporniku mocowanym do lewej strony komory zamkowej.

Mechanizmy wewnętrzne, a także mechanizm i dźwignia bezpiecznika-przełącznika rodzaju ognia pozostały niezmienione. Broń jest zasilana ze standardowych magazynków karabinu AK-74.

Karabin K-3 nie został oficjalnie przyjęty do uzbrojenia. Do 2000 roku wyprodukowano prawdopodobnie ok. 40 egzemplarzy tego karabinu. Były one testowane przez żołnierzy ormiańskich oddziałów specjalnych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]