Karabin maszynowy Zastava M72

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zastava M72B1
M72B1.jpg
Dane podstawowe
Państwo  Jugosławia
Producent Zavodi Crvena Zastava, Kragujevac
Rodzaj ręczny karabin maszynowy
Dane techniczne
Kaliber 7,62 mm
Nabój 7,62 x 39 mm
Magazynek pudełkowy, 30 nab., bębnowy, 75 nab.
Wymiary
Długość 1025 mm
Długość lufy 540 mm
Masa
broni 5,0 kg (bez magazynka)
Inne
Prędkość pocz. pocisku 745 mm
Szybkostrzelność teoretyczna 570-630 strz/min

Zastava M72 – jugosłowiański ręczny karabin maszynowy kalibru 7,62 mm, odpowiednik RPK. Pierwsza produkowana w Jugosławii pochodna AKM.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W połowie lat 60. w Jugosławii uruchomiono produkcję karabinu szturmowego AK. Na przełomie lat 60. i 70. rozpoczęto produkcję zmodyfikowanej wersji jugosłowiańskiego AK oznaczonej jako Zastava M70. Następną jugosłowiańską bronią należącą do rodziny AK była Zastava M72. W odróżnieniu od wcześniejszych konstrukcji był to ręczny karabin maszynowy, odpowiednik RPK. Podobnie jak on miał on tłoczoną komorę zamkową i opóźniacz zmniejszający szybkostrzelność teoretyczną, ale w odróżnieniu od broni radzieckiej miał standardową kolbę przejętą z karabinu szturmowego Zastava M70. Lufa dłuższa niż w karabinie szturmowym, miała na odcinku od łoża do komory gazowej żebra ułatwiające chłodzenie.

W 1972 roku Zavodi Crvena Zastava rozpoczęły produkcję karabinu Zastava M70B (zmodyfikowana wersja licencyjna kb AKM). W związku z tym opracowano wersję rkm-u Zastava M72 zbudowaną z wykorzystaniem komory zamkowej i innych podzespołów tej broni (odmienna była lufa, kolba, łoże i celownik). Otrzymała ona nazwę Zastava M72B1 i oznaczenie wojskowe puškomitraljez vzor 72B1. Poza wersją z kolbą stałą uruchomiono także produkcję wersji z kolbą składaną pod spód broni oznaczoną jako Zastava M72AB1. W 1978 roku produkcję licencyjna obu wersji rkm-u M72B1 uruchomiono w Iraku (pod oznaczeniem Al-Quds).

Opis[edytuj | edytuj kod]

Zastava M72 jest bronią samoczynno-samopowtarzalną. Automatyka broni działa na zasadzie odprowadzania gazów prochowych z długim skokiem tłoka gazowego. Zamek ryglowany przez obrót (2 rygle). Rękojeść przeładowania po prawej stronie broni, związana z suwadłem. Mechanizm spustowy z przełącznikiem rodzaju ognia. Skrzydełko bezpiecznika/przełącznika rodzaju ognia po prawej stronie komory zamkowej w pozycji zabezpieczonej zasłania wycięcie w którym porusza się rękojeść przeładowania. Magazynki 30 nabojowe, łukowe i 75 nabojowe, bębnowe, wymienne z 30 nabojowymi magazynkami AK-47. Kolba stała lub składana pod spód broni. Przyrządy celownicze mechaniczne, składają się z muszki i celownika krzywkowego. Zastava M72 wyposażona jest w dwójnóg.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]