Karabin McMillan TAC-50

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
McMillan Brothers Tac-50
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Producent McMillan Brothers Rifle Company
Rodzaj wielkokalibrowy karabin wyborowy
Historia
Produkcja od lat 80. XX wieku
Dane techniczne
Kaliber 12.7 mm
Nabój 12,7 x 99 mm
Magazynek pudełkowy, 5 nab.
Wymiary
Długość 1448 mm
Długość lufy 737 mm
Masa
broni 11.8 kg
Inne
Prędkość pocz. pocisku 823 m/s
Zasięg skuteczny 2000 m

McMillan TAC-50wielkokalibrowy karabin wyborowy produkcji amerykańskiej.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Karabin ten został skonstruowany w amerykańskiej firmie McMillan Bros. Rifles Co. jako broń do rażenia celów lekko opancerzonych jak i siły żywej przeciwnika. Cechuje go duża celność na bardzo dużych dystansach. Karabin jest używany w armii kanadyjskiej jako podstawowa broń wyborowa.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Karabin powtarzalny, wyposażony w czterotaktowy zamek ślizgowo-obrotowy. Broń posiada typową dla współczesnych karabinów wyborowych lufę samonośną. Zasilanie odbywa się z 5-nabojowego magazynka pudełkowego. Łoże wykonane z lekkich polimerów posiada regulowaną, składaną na bok kolbę zakończoną gumową stopką. Standardowo karabin wyposażony jest w składany dwójnóg. Broń nie posiada otwartych przyrządów celowniczych, celowanie odbywa się przy użyciu różnych rodzajów celowników teleskopowych lub elektrooptycznych mocowanych na szynie Picatinny.

Rekord potwierdzonego trafienia[edytuj | edytuj kod]

Do tego karabinu należy rekord potwierdzonego trafienia z dystansu 3540 metrów z czerwca 2017 roku[1], oraz rekord 2450 m z 2002 roku przez kanadyjskiego strzelca Roba Furlonga. Ten ostatni rekord został pobity przez brytyjskiego strzelca Craiga Harrisona, który oddał celny strzał na odległość 2475 metrów z karabinu Accuracy International L115A3.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ROBERT FIFE, Canadian elite special forces sniper makes record-breaking kill shot in Iraq, 21 czerwca 2017 [dostęp 2017-06-22] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]