Granat M67

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
M67
Ilustracja
Granat odłamkowy M67.
Dane podstawowe
Państwo

 Stany Zjednoczone

Przeznaczenie

granat obronny

Data konstrukcji

Późne lata 50.

Lata produkcji

1968 – obecnie

Dane techniczne
Długość

90 mm

Średnica

64 mm

Masa

400

Materiał wybuchowy

stop heksogenu i trotylu (Composition B), 180 g

Typ zapalnika

M213

Opóźnienie

4 – 5 s

Zasięg rzutu

35 m

Promień rażenia

15 m eksplozja, do ok. 250m odłamki

Użytkownicy
Argentyna, Kanada, Salwador, Malezja, Malta, Nowa Zelandia, Nikaragua, Filipiny, Arabia Saudyjska, Turcja, Stany Zjednoczone
Granaty ćwiczebne M69

M67 – amerykański granat obronny używany przez United States Armed Forces (pol. Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych). M67 to zmodernizowana wersja granatu M33, wyposażona w dodatkowy spinacz zabezpieczający. Granat zastępuje konstrukcje M26 używane podczas wojny koreańskiej i wojny wietnamskiej oraz starsze granaty MK 2 używane od I wojny światowej.

Opis konstrukcji[edytuj | edytuj kod]

M67 posiada kulistą, stalową skorupę zawierającą 180 gramów materiału wybuchowego Composition B. Wykorzystuje pirotechniczny zapalnik opóźniający M213 montowany do granatu na stałe. Granat M67 waży 400 gramów i jest wyposażony w spinacz zabezpieczający przed przypadkowym wyciągnięciem zawleczki przez użytkownika. Stanowi ona zabezpieczenie przed odskoczeniem dźwigni bezpieczeństwa, tzw. łyżki, na granacie i zwolnieniu przy tym montowanego na sprężynie zbijaka, który inicjuje zapłon zapalnika[1].

M67 jest zwykle nazywany "granatem baseballowym" ze względu na swój kształt przypominający piłkę baseballową, którą łatwo i wygodnie rzucić[2]. Według oszacowań US Army średnia cena pojedynczego granatu M67 to około 45 dolarów amerykańskich[3].

Granat może zostać rzucony na 30-35 metrów przez przeciętnego żołnierza. Po zwolnieniu "łyżki" i odpaleniu zapalnika detonacja głównego ładunku wybuchowego następuje w okresie od 4 do 5 sekund. Odłamki powstające z rozerwania stalowej skorupy rażą cele w odległości 15 metrów i wywołują śmiertelne obrażenia dla osób znajdujących się do 5 metrów od miejsca eksplozji. Dane te są jednak czysto teoretyczne, gdyż część odłamków z granatu może zostać wyrzucona dalej i stanowić zagrożenie nawet na dystansie 250 metrów[4].

Inne warianty[edytuj | edytuj kod]

Granat odłamkowy M33[edytuj | edytuj kod]

M33 to oficjalny następca granatu M26. Był identyczny z M67, lecz brakowało mu spinacza zabezpieczającego, który znalazł miejsce na dźwigni bezpieczeństwa przy M67.

Granat odłamkowy M68[edytuj | edytuj kod]

Zmodyfikowany wariant granatu M67, wyposażony w zapalnik uderzeniowy M217 i spinacz zabezpieczający na dźwigni bezpieczeństwa. Zapalnik uzbraja się w czasie do 2 sekund od momentu odskoczenia "łyżki" po czym detonuje materiał wybuchowy przy uderzeniu granatu w przeszkodę. Zapalnik ma dodatkową funkcję automatycznego zdetonowania ładunku po upływie 3-7 sekund od uzbrojenia na wypadek, gdyby uderzenie granatu nie wywołało eksplozji. Specyfikacja i oznaczenia na skorupie są bliźniacze do M67 z tą różnicą, że jego zapalnik i dźwignia bezpieczeństwa są pomalowane na czerwono, co wskazuje na umieszczenie w nim zapalnika uderzeniowego i łatwiejsze odróżnienie od standardowych wersji granatu.

Granaty odłamkowe M33A1 i M59[edytuj | edytuj kod]

Poprzednicy M68, bazują na skorupie z granatów M33, są wyposażone w zapalnik uderzeniowy M217 bez dodatkowej klamry bezpieczeństwa na łyżce. Czerwone oznaczenie jest identyczne z wariantem M68.

Granat ćwiczebny M69[edytuj | edytuj kod]

M69 jest ćwiczebnym granatem pozbawionym głównego ładunku wybuchowego. Służy do bezpiecznego ćwiczenia obsługi i rzucania granatów M67 przez żołnierzy. Zapalnik w przeciwieństwie do bojowych wariantów jest wkręcany w korpus, umożliwiając przy tym jego wymianę po każdym użyciu. Po odpaleniu zapalnika i upływie 4-5 sekund granat generuje huk i niedużą ilość białego dymu, porównywalną do wybuchu małej petardy. Daje to możliwość łatwej lokalizacji miejsca, w które trafił dorzucony granat i symbolizuje jego prawidłowe uzbrojenie przez szkolonego żołnierza.

Dźwignia bezpieczeństwa i skorupa granatu M69 są pomalowane na niebiesko, co wskazuje na jego ćwiczebne przeznaczenie.

Użytkownicy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]