Karabin Typ 63

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Typ 63
Rifle Type 63.jpg
Żołnierze chińscy uzbrojeni w karabiny Typ 63
Dane podstawowe
Państwo  Chiny
Rodzaj karabin szturmowy
Historia
Prototypy początek lat 60. XX wieku
Produkcja 1963 - 1969
Wyprodukowano >1 000 000 egz.
Dane techniczne
Kaliber 7,62 mm
Nabój 7,62 x 39 mm wz. 43
Magazynek 15, 20 nab.
Wymiary
Długość 1033 mm (z bagnetem złożonym)
1342 mm (z bagnetem rozłożonym)
Długość lufy 521 mm
Masa
broni 3,8 kg
Inne
Prędkość pocz. pocisku 735 m/s
Szybkostrzelność teoretyczna 750 strz./min
Szybkostrzelność praktyczna 40 strz./min (ogniem pojedynczym)
60 strz/min (seriami)
Zasięg skuteczny 400 m

Typ 63 - chiński karabin szturmowy kalibru 7,62 x 39 mm. Często określany jako Typ 68.

Historia konstrukcji[edytuj | edytuj kod]

W latach 50. XX wieku w Chińskiej Republice Ludowej rozpoczęto produkcję wielu typów broni strzeleckiej. Wszystkie produkowane konstrukcje były wzorami radzieckimi. Po pogorszeniu stosunków pomiędzy tymi państwami dalszy rozwój broni strzeleckiej postanowiono kontynuować własnymi siłami.

Na początku lat 60. XX wieku postanowiono skonstruować nowy karabin szturmowy. Miał on łączyć cechy dwóch karabinów:

Nowy karabin miał strzelać seriami jak AK, a jednocześnie być dzięki dłuższej lufie celny jak SKS. Podobnie jak w przypadku SKS miał być wyposażony w zatrzask zatrzymujący zamek w tylnym położeniu po wystrzeleniu ostatniego naboju.

Pracami nad bronią kierował Tang Wenlie. Opracowana pod jego kierownictwem karabin przypominał zewnętrznie karabin SKS, ale większość mechanizmów wewnętrznych była skopiowana z AK.

W 1963 rozpoczęto produkcję nowego karabinu. Wkrótce podjęto decyzję, że nowy karabin zastąpi licencyjne karabiny, najpierw SKS, później AK. Rozpoczęcie masowej produkcji karabinu Typ 63 zbiegło się w czasie z rozpoczęciem Rewolucji Kulturalnej. Sprawiło to, że wyprodukowane egzemplarze były wyjątkowo niskiej jakości. Karabin okazał się zawodny i niecelny. Pod koniec lat 1970. próbowano jeszcze opracować udoskonaloną wersję (karabin Typ 68), ale w 1969 podjęto decyzję o zakończeniu produkcji. Do tego czasu wyprodukowano ponad milion tych karabinów.

Karabin Typ 63 wycofano z uzbrojenia armii chińskiej w 1978. Zmagazynowane egzemplarze zostały prawdopodobnie wyeksportowane (są zdjęcia partyzantów Armii Wyzwolenia Kosowa uzbrojonych w te karabiny[potrzebny przypis], ale nie wiadomo jaką drogą trafiły one do Kosowa)

Wersje[edytuj | edytuj kod]

  • Typ 63 - pierwsza wersja seryjna
  • Typ 68 - oznaczenie karabinów późnych serii, w których zwiększył się udział części wykonywanych metodą tłoczenia.

Opis konstrukcji[edytuj | edytuj kod]

Karabin Typ 63 jest indywidualną bronią samoczynno-samopowtarzalną. Zasada działania oparta o wykorzystanie energii gazów prochowych odprowadzanych przez boczny otwór lufy (krótki ruch tłoka gazowego). Ryglowanie przez obrót zamka. Po wystrzeleniu ostatniego naboju zamek zatrzymuje się w tylnym położeniu. Mechanizm spustowy umożliwia strzelanie ogniem pojedynczym i seriami. Przełącznik rodzaju ognia, pełniący także rolę bezpiecznika umieszczony przed kabłąkiem spustowym. Zasilanie z dwurzędowych magazynków łukowych o pojemności 15 lub 20 naboi (po usunięciu urządzenia zatrzymującego zamek w tylnym położeniu można używać 30 nabojowych magazynków karabinu AK). Otwarte przyrządy celownicze składają się z muszki i celownika krzywkowego (ze szczerbiną). Mechanizmy karabinu osadzone w długim drewnianym łożu połączonym ze stałą kolbą. Broń nie posiada oddzielnego chwytu pistoletowego. Pod lufą zamocowany składany bagnet.