Kenny Loggins

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kenny Loggins
Ilustracja
Kenny Loggins (2008)
Imię i nazwisko Kenneth Clark Loggins
Pseudonim Kenny Loggins
Data i miejsce urodzenia 7 stycznia 1948
Everett
Gatunki rock, pop, country
Zawód piosenkarz, muzyk, kompozytor
Aktywność od 1966
Wydawnictwo Columbia Records
Strona internetowa

Kenneth Clark Loggins (ur. 7 stycznia 1948 w Everett[1]) – amerykański piosenkarz, muzyk, kompozytor.

Życiorys[edytuj]

Kariera[edytuj]

Kenny Loggins i Jim Messina, 1973

Urodził się w Everett w Waszyngtonie. We wczesnych latach 70. grał w zespole Gator Creek. Kontynuował karierę razem z Jimem Messiną, grając jako duet pod nazwą Loggins and Messina, co trwało do 1976 roku. W 1977 roku wydał swój debiutancki, solowy album studyjny zatytułowany Celebrate Me Home, który zawierał przebój "I Believe In Love". W 1978 roku ukazała się jego druga płyta pt. Nightwatch, która zawierała utwór "Whenever I Call You Friend", nagrany w duecie z Steviem Nicksem. Rok później premierę miał album pt. Keep The Fire, z którego pochodził m.in. przebój "This Is It".

W następnej dekadzie Kenny nagrywał piosenki, które były wykorzystane jako ścieżki dźwiękowe do filmów. Nagrał m.in. piosenkę "I'm Alright" z filmu Caddyshack, potem utwory "Footloose" i "I’m Free (Heaven Helps the Man)" z filmu Footloose, "Meet Me Halfway" z Over The Top oraz "Danger Zone" i "Playin' With The Boys" z Top Gun. Uczestniczył też w nagraniu piosenki "We Are the World" wraz z USA for Africa.

W latach 90. wydał albumy, takie jak Leap of Faith (1991) oraz Return To Pooh Corner (1993). W późniejszych latach zajął się twórczością dla dzieci. Z Sherman Brothers napisał i nagrał piosenkę "Your Heart Will Lead You Home", utwór do filmu Tygrys i przyjaciele. W 2000 roku stworzył ścieżkę dźwiękową do filmu Mój mały kucyk – Ucieczka z pałacu ciemności.

Dyskografia[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]