We Are the World

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
We Are the World
Singel zespołu USA for Africa
Wydany 7 marca 1985
Nagrywany 28 stycznia 1985
Henson Recording Studios (Los Angeles)
Gatunek pop
Długość 6:22
7:14 (album)
Wydawnictwo Columbia
Producent Quincy Jones, Michael Omartian
Format 7″, 12″, singiel VHS, singiel MC
Autor Michael Jackson, Lionel Richie

We Are the World – singel charytatywny wykonany przez amerykański zespół USA for Africa, którego celem było zebranie pieniędzy na pomoc dla głodującej Afryki. Pomysłodawcą był Harry Belafonte, piosenkę napisali Michael Jackson i Lionel Richie, a producentami byli Quincy Jones i Michael Omartian. Nagranie zrealizowano w nocy 28 stycznia 1985 roku. Była to noc rozdania American Music Awards, co było sposobem na zebranie tylu artystów w jednym miejscu i czasie (artyści przyjeżdżali po ceremonii do studia).

Piosenka została przebojem roku i przyniosła 90 mln USD zysku. Zdobyła dwie nagrody Grammy w 1985 roku jako Best Song of the Year oraz Best Record of the Year. 800 000 kopii nagrania pojawiło się w sklepach we wtorek, 7 marca 1985, i wszystkie zostały sprzedane w pierwszym tygodniu. Utwór zadebiutował na liście „Billboardu” 23 marca na 21. miejscu (był to najwyższy debiut od czasów „ImagineJohna Lennona), a na miejscu pierwszym znalazła się po trzech tygodniach pobytu na liście.

Lista wykonawców według kolejności śpiewania[edytuj | edytuj kod]

Cyndi Lauper ze studyjną plakietką, obok widoczna jedna z bluz z logo USA for Africa, które wręczano obecnym w A&M Studios w Hollywood (28 stycznia 1985).

Nowa wersja (2010)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: We Are the World 25 for Haiti.

Nowa wersja została nagrana w 2010 roku. Zyski ze sprzedaży miały wspomóc poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi na Haiti. Nagranie odbyło się w tym samym studiu, co pierwowzór. Wystąpili m.in. Akon, Jason Mraz, Wyclef Jean, Carlos Santana, Céline Dion, Enrique Iglesias, Justin Bieber, Usher, Toni Braxton, Jennifer Hudson, Kanye West, Kid Cudi, Miley Cyrus i Jamie Foxx[1]. Premiera utworu odbyła się 12 lutego 2010 roku podczas relacji z otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich w Vancouver.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]