Kevin Conroy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kevin Conroy
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 30 listopada 1955
Westbury

Kevin Conroy (ur. 30 listopada 1955 Westbury) – amerykański aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, najbardziej znany z dubbingu jako Batman w serialach animowanych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kiedy miał jedenaście lat wraz z rodziną przeprowadził się do Westport, przybrzeżnym miasteczku w hrabstwie Fairfield w stanie Connecticut, gdzie dorastał z dwoma braćmi i siostrą. Jego ciotką ze strony ojca była Susan Conroy, gwiazda broadwayowskiej sceny. Ukończył University College of Dublin. W 1973 roku przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie otrzymał stypendium i podjął studia aktorskie w prestiżowej Juilliard Drama School, gdzie uczęszczali wówczas Robin Williams i przyszły Superman aktor Christopher Reeve. W 1978 odbył tournée z grupą aktorską Johna Housemana The Acting Company, z którą zadebiutował na Broadwayu w sztuce Iry Levin Śmiertelna pułapka (Deathtrap, 1979). Wystąpił także w spektaklach: Rachunki (Accounts ) w Hudson Guild, Wróć, mała Shebo (Come Back, Little Sheba) w Roundabout Theatre, Wschodnie Wybrzeże (Eastern Standard, 1989) w broadwayowskim Golden Theatre, Grecy (The Greeks) w Hartford Stage, Ostatni jankesi (The Last Yankee, od 30 grudnia 1997 do 8 lutego 1998) w Signature Theatre, Lolita Vladimira Nabokova na Broadwayu i Matka Courage (Mother Courage) według Bertolta Brechta.

Przed kamerą stanął po raz pierwszy w telewizyjnej komedii ABC Jak zdobyć dziewczyny! (How to Pick Up Girls!, 1978) jako barman. Następnie trafił do obsady opery mydlanej NBC Inny świat (Another World, 1980-81) w roli Jerry’ego Grove. W latach 1980-85 grał w przedstawieniach szekspiowskich takich jak Sen nocy letniej jako Lizander w Old Globe Theater w San Diego (1982) i na New York Shakespeare Festival 84, Hamlet w tytułowej roli na New York Shapespeare Festival 84 i w Old Globe Theatre w San Diego, Król Lear na San Diego Shakespeare Festival oraz Wiele hałasu o nic na San Diego Shakespeare Festival.

Telewidzowie mogli go potem zobaczyć w miniserialu NBC Kennedy (1983) w roli Teda Kennedy’ego, miniserialu wojennym CBS Jerzy Waszyngton (1984), operze mydlanej CBS Search for Tomorrow (1984-85) jako Chase Kendall, operze mydlanej ABC Dynastia (Dynasty, 1985-86) w roli geja Barta Fallmonta, kochanka Stevena Carringrona (Jack Coleman), sitcomie NBC Zdrówko (Cheers, 1989-90) oraz sitcomie CBS Murphy Brown (1991).

Zasłynął dubbingiem głosem Bruce’a Wayne’a/Batmana, znanego z komiksów DC superbohatera w serialach aninowanych Warner Bros., m.in. Superman (Superman: The Animated Series) (1997-1999), w 1999 roku zdobył nominację do nagrody Annie za użyczenie głosu tytułowemu bohaterowi w serialu animowanym Warner Bros. Batman – 20 lat później (Batman Beyond, 1999-2001).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]