Kleopatro do dzieła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kleopatro do dzieła
Carry On Cleo
Gatunek

komedia, kostiumowy

Rok produkcji

1964

Data premiery

listopad 1964

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Język

angielski

Czas trwania

92 min

Reżyseria

Gerald Thomas

Scenariusz

Talbot Rothwell

Główne role

Kenneth Williams
Sid James
Kenneth Connor

Muzyka

Eric Rogers

Zdjęcia

Alan Hume

Kostiumy

Julie Harris

Montaż

Archie Ludski

Poprzednik

Szpiegu do dzieła

Kontynuacja

Kowboju do dzieła

Kleopatro do dzieła (Carry On Cleo) – brytyjska komedia filmowa w reżyserii Geralda Thomasa z 1964 roku. Powstała jako dziesiąty film z cyklu Cała naprzód i zarazem drugi spośród nich zrealizowany w kolorze. Stanowi parodię popularnego wówczas monumentalnego kina historycznego rodem z Hollywood.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film jest luźno oparty na znanych wydarzeniach i postaciach z historii starożytnego Rzymu i starożytnego Egiptu, przy czym zgodność z faktami historycznymi nie była dla twórców zbyt ważna, do czego przyznają się na otwierającej film, żartobliwej planszy.

Juliusz Cezar powraca do Rzymu po trzyletniej nieobecności, w trakcie której podbił Galię, Iberię, Germanię i Brytanię. Jego wiernym druhem i zarazem faktycznym dowódcą wojska był podczas tej wyprawy Marek Antoniusz. W stolicy imperium zastaje wzburzenie na ulicach, Senat knujący przeciw niemu z inspiracji Brutusa, a w pałacu chorobliwie zazdrosną żonę i gderliwego teścia. Do Cezara docierają niepokojące wieści z Egiptu, gdzie toczy się walka o władzę między Ptolemeuszem a Kleopatrą. Wysyła tam Marka Antoniusza z misją poparcia Ptolemeusza i zmuszenia Kleopatry do abdykacji. Ponętna egipska królowa bez trudu uwodzi jednak rzymskiego generała i w efekcie to Ptolemeusz ginie, a ona zachowuje władzę. Namawia także Antoniusza, aby dokonał zamachu na Cezara i sięgnął po władzę w Rzymie. W efekcie, Antoniusz z Cezarem wybierają się w podróż do Egiptu, gdzie Cezar ma zostać zgładzony.

Ważną rolę w tej historycznej rozgrywce odgrywają dwaj Brytowie, ukazani jako stereotypowi jaskiniowcy (jeden z nich, tchórzliwy Hengist Pod, zajmuje się produkcją kwadratowych kół). Obaj zostają porwani przez Rzymian jako niewolnicy podczas podboju Brytanii. Silniejszy Horsa ratuje w Rzymie Cezara przed zamachowcami, lecz następnie ucieka, a dzięki temu Hengist Pod zostaje uznany za wybawcę Cezara i zostaje prominentnym centurionem, dowódcą pretorian i najbardziej zaufanym żołnierzem Cezara. Przyjaciele ponownie spotykają się w Egipcie. Plan spiskowców zostaje pokrzyżowany i Cezar wraca do Rzymu, aby tam paść ofiarą historycznego zamachu pod przywództwem Brutusa.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak wszystkie części serii Cała naprzód, film kręcony był przede wszystkim w Pinewood Studios w hrabstwie Buckinghamshire. Scenografia i część kostiumów zostały odkupione od producentów Kleopatry z 1963 roku, którzy początkowo planowali kręcić swój film w Wielkiej Brytanii, choć później zdjęcia zostały przeniesione do Włoch. I tak np. kostium noszony w filmie przez Sida Jamesa został pierwotnie wykonany dla Richarda Burtona[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Carry on Cleo (1964) - IMDb. [dostęp 2010-12-18].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]