Przejdź do zawartości

Pinewood Studios

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pinewood Studios
Ilustracja
Dawny wjazd na teren Pinewood Studios z budynkami z okresu międzywojennego
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Miejscowość

Iver Heath

Typ budynku

studio filmowe

Rozpoczęcie budowy

1936

Właściciel

Pinewood Shepperton plc

Położenie na mapie Buckinghamshire
Mapa konturowa Buckinghamshire, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Pinewood Studios”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Pinewood Studios”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Pinewood Studios”
Ziemia51°32′55″N 0°32′06″W/51,548611 -0,535000
Strona internetowa

Pinewood Studios – kompleks budynków służących produkcji filmowej i telewizyjnej, zlokalizowany w miejscowości Iver Heath w hrabstwie Buckinghamshire, ok. 30 km na zachód od centrum Londynu. Obok Shepperton Studios stanowi najbardziej znany kompleks studyjny w Wielkiej Brytanii. Od 2001 oba ośrodki tworzą jedną firmę, Pinewood Shepperton plc, notowaną na London Stock Exchange.

Pinewood Studios powstały w 1936 roku. Obecnie trzon kompleksu stanowi 18 hal zdjęciowych, dwa cyfrowe studia telewizyjne oraz pięć jednostek wyposażonych w sprzęt do postprodukcji. Na terenie kompleksu znajduje się także specjalny budynek służący do realizacji zdjęć podwodnych. Na potrzeby filmowców zaadaptowany został również znajdujący się w tym miejscu jeszcze przed powstaniem kompleksu wiktoriański dworek Heatherden Hall z parkiem, jeziorem i położonym niedaleko lasem. Kompleksu dopełnia powierzchnia biurowa, magazynowa, warsztaty scenograficzne i inne obiekty techniczne oraz zaplecze socjalne, w tym garderoby o różnym standardzie, od stosunkowo skromnych aż po luksusowe apartamenty gwiazdorskie. Na terenie Pinewood Studios swoje biura ma ok. 300 firm oferujących specjalistyczne usługi w różnych dziedzinach związanych z filmem i telewizją.

Największa z hal zdjęciowych, o powierzchni 5481 m² nosi nazwę 007 stage, na cześć filmów o Jamesie Bondzie, których większość kręcona była, przynajmniej w części, w Pinewood Studios.

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Wśród najbardziej znanych spośród filmów kręconych w Pinewood Studios znalazły się m.in.:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]