Klops po królewiecku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klops po królewiecku

Klops po królewiecku (niem. Königsberger Klopse znany też jako Soßklopse) jest to danie kuchni pruskiej, składające się z klopsików w białym sosie wraz z kaparami.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa dania wzięła się od pruskiego miasta Królewiec (obecnie Kaliningrad) i jest jednym z najważniejszych dań kuchni Prus Wschodnich. W Niemieckiej Republice Demokratycznej danie to nazywało się Kochklopse, co w wolnym tłumaczeniu oznaczało „gotowane klopsiki”. Nazwa ta miała na celu uniknąć odniesienia się do nazwy miasta, które po II wojnie światowej zostało wcielone do ZSRR. Skutkowało to przymusowym opuszczeniem miasta przez dotychczasowych niemieckich mieszkańców, w miejsce których przybyli Rosjanie oraz zmianą nazwy miasta na Kaliningrad, na cześć Michała Kalinina, bliskiego współpracownika Stalina w sprawowaniu władzy. Potrawę tą nazywano żartobliwie „Revanchistenklopse” (z niem. klops rewanżystowski)[1].

Sposób przyrządzenia[edytuj | edytuj kod]

Klopsiki są przyrządzane z drobno mielonej cielęciny, choć stosuje się też wołowinę lub wieprzowinę wraz z cebulą, jajkami, bułką tartą i dodatkiem przypraw, zazwyczaj białym pieprzem. W tradycyjnej wersji dodaje się też sardele[2]. Klopsiki są gotowane na wolnym ogniu w wodzie z dodatkiem soli. Do powstałego w procesie gotowania wywaru dodaje się zasmażkę, śmietankę oraz żółtka wraz z kaparami. W wersji uproszczonej jako zagęszczacz stosuje się mąkę bądź skrobię, pomijając żółtko jajka. Jednak niezależnie od sposobu przyrządzenia, kluczowym składnikiem pozostają kapary.

Danie to tradycyjnie podaje się wraz z burakami oraz gotowanymi ziemniakami, choć równie dobrze może być serwowane wraz z ryżem[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Peter Peter: Kulturgeschichte der deutschen Küche, C.H.Beck 2008, ​ISBN 3-406-57224-3​ (niem.).
  2. Recipe (strona niedostępna w Polsce).
  3. The dish in a good restaurant. (niem.)