Michaił Kalinin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michaił Iwanowicz Kalinin
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 19 listopada 1875
Wierchniaja Trojca, gubernia twerska, Imperium Rosyjskie
Data i miejsce śmierci 3 czerwca 1946
Moskwa, RFSRR, ZSRR
1. Przewodniczący Prezydium Rady Najwyższej ZSRR
Okres od 17 stycznia 1938
do 19 marca 1946
Przynależność polityczna Wszechzwiązkowa Komunistyczna Partia (bolszewików)
Następca Nikołaj Szwernik
podpis
Odznaczenia
Order Lenina

Michaił Iwanowicz Kalinin (ros. Михаил Иванович Калинин; ur. 7 listopada?/ 19 listopada 1875 we wsi Wierchniaja Trojca (ujezd korczewski guberni twerskiej), zm. 3 czerwca 1946 w Moskwie) – polityk radziecki, członek partii bolszewików od 1898.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny chłopskiej. W 1919 po śmierci Jakowa Swierdłowa został przewodniczącym Ogólnorosyjskiego Centralnego Komitetu Wykonawczego Rad Rosyjskiej FSRR, czyli formalną głową państwa. Od utworzenia ZSRR łączył tę funkcję ze stanowiskiem przewodniczącego Centralnego Komitetu Wykonawczego ZSRR (głowy państwa związkowego). Od roku 1938, czyli od wejścia w życie nowej konstytucji ZSRR, pełnił funkcję Przewodniczącego Prezydium Rady Najwyższej ZSRR. W przeciwieństwie do Swierdłowa był działaczem niewielkiego kalibru i wysunięto go na tak ważny urząd, gdyż był jednym z nielicznych bolszewików pochodzenia chłopskiego. Nazywano go w propagandzie wszechzwiązkowym starostą, ale jego rola była głównie reprezentacyjna.

W roku 1919 roku został kandydatem (zastępcą członka) Biura Politycznego Komitetu Centralnego RKP(b), a w 1925 roku pełnym członkiem Biura Politycznego.

Początkowo był przeciwny kolektywizacji, ale w końcu pod presją Stalina ją poparł. Stalin tolerował pewną niezależność w wypowiedziach Kalinina, gdyż uważał go za polityka prostolinijnego i chwiejnego, niezdolnego do intryg i w ostateczności zawsze podtrzymującego linię wodza. Niemniej jednak żona Kalinina była aresztowana i więziona w łagrach, skąd zwolniono ją dopiero w latach czterdziestych.

Kalinin został zwolniony kilka miesięcy przed śmiercią z funkcji głowy państwa z powodu choroby.

Kalinin był współodpowiedzialny za wiele masowych zbrodni komunistycznych. Jego podpis, jak i innych członków politbiura, widniał na decyzji o zamordowaniu polskich oficerów Katyniu.

Na jego cześć przemianowano miasto Królewiec (Kaliningrad). Również wiele innych miast (Twer) i instytucji dawniej nosiło jego imię.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]