Kościół św. Stanisława Kostki w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Stanisława Kostki
w Warszawie
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Warszawa

Adres

ul. Hozjusza 2

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Stanisława Kostki w Warszawie

Wezwanie

św. Stanisława Kostki

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława Kostkiw Warszawie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława Kostkiw Warszawie”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława Kostkiw Warszawie”
Ziemia52°16′03,60″N 20°59′02,28″E/52,267667 20,983967
Kościół od strony północno-zachodniej
Wnętrze świątyni
Grób ks. Jerzego Popiełuszki
Ściana Poległych oraz pomnik małych powstańców znajdujące się we wschodniej części świątyni
Rzeźba Anioł Zmartwychwstania autorstwa Bolesława Syrewicza (1869) znajdująca się przy głównym wejściu do kościoła

Kościół św. Stanisława Kostkimodernistyczny kościół parafii rzymskokatolickiej św. Stanisława Kostki w Warszawie.

Świątynia pełni funkcję głównego kościoła warszawskiej dzielnicy Żoliborz. Znajduje się przy ul. Hozjusza, w pobliżu placu Thomasa Woodrowa Wilsona.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowa kościoła[edytuj | edytuj kod]

Kościół św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu został wybudowany w okresie międzywojennym. Według niektórych źródeł fundacja kościoła była związana z obchodami 250. rocznicy odsieczy wiedeńskiej i zwycięstwa Jana III Sobieskiego nad armią Kara Mustafy.

Prace budowlane rozpoczęto w 1930. Poprzedziły je prace melioracyjne związane z osuszaniem terenu, gdyż kościół stanął w pobliżu dawnego koryta strugi Pólkówka. Projektantem świątyni był architekt Łukasz Wolski[1].

Podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939 świątynia została uszkodzona przez pociski artyleryjskie i bomby lotnicze[1].

W czasie powstania warszawskiego w podziemiach nieukończonego kościoła znajdował się szpital powstańczy. W czasie walk o Żoliborz kościół został częściowo zniszczony. Po II wojnie światowej wznowiono prace budowlane. Opracowano nowy projekt, którego autorem był Edgar Aleksander Norwerth. 7 września 1963 kościół został konsekrowany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego[1].

Msze za Ojczyznę[edytuj | edytuj kod]

W latach 1974–1987 proboszczem parafii św. Stanisław Kostki był zaangażowany w działalność opozycyjną ksiądz Teofil Bogucki. W latach 1980-1984 rezydentem w parafii był ksiądz Jerzy Popiełuszko, który od października 1980 roku raz w miesiącu wraz z innymi duchownymi z inicjatywy proboszcza parafii odprawiał w kościele św. Stanisława Kostki Msze za Ojczyznę. W latach 1982-1984 liturgie te stały się manifestacjami patriotycznymi i ściągały tłumy ludzi nie tylko z Warszawy, ale i z całej Polski.

Dwa tygodnie po śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa, 3 listopada 1984 w kościele św. Stanisława Kostki odbył się jego uroczysty pogrzeb, który podobnie jak Msze za Ojczyznę ściągnął tysiące wiernych.

Kościół jubileuszowy[edytuj | edytuj kod]

W latach 1999-2001 w związku z ustanowionym przez papieża Jana Pawła II Rokiem Jubileuszowym kościół parafialny św. Stanisława Kostki pełnił funkcję świątyni jubileuszowej. 17 maja 2000 odbyła się tutaj uroczysta msza z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski.

W 2000 dokonano prac remontowych w kościele oraz przebudowano prezbiterium.

Arcybiskup Metropolita Warszawski Kazimierz Nycz w dniu 19 października 2010 podniósł świątynię do rangi Sanktuarium Diecezjalnego Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Na dni z możliwością uzyskania odpustu zupełnego arcybiskup wyznaczył:

  • Dzień imienin Jerzego – 23 kwietnia;
  • Rocznice uroczystości beatyfikacyjnej – 6 czerwca;
  • Liturgiczne wspomnienie Błogosławionego Jerzego Popiełuszki – 19 października[2].

Miejsce pielgrzymkowe[edytuj | edytuj kod]

Od 1984 świątynia stała się miejscem pielgrzymkowym dla wszystkich, którzy odwiedzają znajdujący się przed frontonem kościoła grób błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. 14 czerwca 1987 kościół odwiedził w tym celu papież Jan Paweł II.

19 października 2004 w związku z rocznicą śmierci księdza Jerzego Popiełuszki w kościele św. Stanisława Kostki odbyła się uroczysta msza, w której uczestniczyło ponad 20 tysięcy wiernych. W tym samym czasie w podziemiach kościoła otworzono muzeum poświęcone osobie księdza Jerzego Popiełuszki. W muzeum zgromadzone są pamiątki po kapłanie. Eksponaty są wystawione w kilku salach znajdujących się w podziemiach kościoła. Jedna z sal symbolizuje miejsce zamordowania ks. Jerzego i wrzucenie jego ciała do wody. Na zwiedzających silne wrażenie wywiera wyświetlany film z wydobycia zwłok księdza. W gablocie umieszczonej na ścianie znajduje się ubranie, które miał na sobie w dniu zamordowania, pałka milicyjna, którą był bity oraz sznur, którym skrępowano mu ręce[3].
W muzeum zgromadzono także sporo pamiątek z życia błogosławionego. Między innymi znajduje się kołyska z jego domu, mnóstwo dokumentów i drobiazgów. W kolejnej sali znajdują się zdjęcia z jego pogrzebu[3].

Przy kościele znajdują się także groby byłych proboszczów: Teofila Boguckiego i Zygmunta Malackiego.

Kościół był plenerem zdjęć do filmów biograficznych: Popiełuszko. Wolność jest w nas (2009) oraz Żeby nie było śladów (2021).

Opis kościoła[edytuj | edytuj kod]

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół św. Stanisława Kostki w Warszawie to monumentalna dwuwieżowa świątynia zbudowana w stylu modernistycznym z elementami neoromańskimi. Zamysł architekta projektującego obiekt polegał na próbie połączenia w konstrukcji kościoła współczesnej architektury z formami tradycji bazylik wczesnochrześcijańskich. Wnętrze kościoła jest trzynawowe, z dwiema dużymi kaplicami – Matki Bożej i Serca Pana Jezusa. Wokół prezbiterium znajduje się obejście, a nad ołtarzem głównym baldachim.

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Wystrój wnętrza tworzy spójną całość i w swojej kompozycji nawiązuje do dewizy życiowej wieloletniego proboszcza parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie księdza Teofila Boguckiego – Bóg i Ojczyzna. Ściany naw świątyni są wypełnione wieloma tablicami pamiątkowymi[4]. Witraże w prezbiterium przedstawiają skrótowo historię Polski i Kościoła katolickiego w Polsce. Nawa główna udekorowana jest sztandarami symbolizującymi dzieje walki o niezawisłość państwa polskiego.

We wnętrzu kościoła znajdują się dwa siedemnastowieczne obrazy śląskiego malarza Michaela Leopolda Willmanna (Św. Paweł oraz Męczeństwo św. Piotra) oraz rzeźba Anioł Zmartwychwstania autorstwa Bolesława Syrewicza z 1869 roku[4]. W świątyni zainstalowane są ponadto organy zbudowane przez organmistrza Wacława Biernackiego w 1928.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Kościoły Warszawy. Warszawa: Wydawnictwa Rady Prymasowskiej Budowy Kościołów Warszawy, 1982, s. 197.
  2. Grzegorz Kalwarczyk: Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko.. Warszawa: Kuria Metropolitalna Warszawska, 2010, s. 61. ISBN 978-83-60129-08-1.
  3. a b Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Warszawa: Ringier Axel Springer Polska Sp. z o.o., 2014, s. 14-15. ISBN 978-83-7813-696-5.
  4. a b Kościoły Warszawy. Warszawa: Wydawnictwa Rady Prymasowskiej Budowy Kościołów Warszawy, 1982, s. 199.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]