Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Platerówce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
397/946 z 13.09.1961[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Platerówka

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny

Wezwanie

Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

sobota po uroczystości Najświętszego Serca Jezusowego

Położenie na mapie gminy Platerówka
Mapa konturowa gminy Platerówka, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu lubańskiego
Mapa konturowa powiatu lubańskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia51°03′50,0″N 15°10′13,7″E/51,063889 15,170472

Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Leśna diecezji legnickiej).

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza świątynia jest wzmiankowana w 1346 roku, obecna została zbudowana około 1520 roku, następnie została rozbudowana w latach 1711–13, remontowana była w 1783 roku, i przebudowana została około połowy XIX wieku.

Budowla jest orientowana, posiada jedną nawę, z prezbiterium na planie prostokąta. Z lewej i prawej strony prezbiterium i nawy są umieszczone piętrowe kaplice i zakrystia, na osi znajduje się wieża na planie kwadratu, w górnej partii jest ośmiokątna i nakryta namiotowym daszkiem. Kościół nakryty jest dachem dwuspadowym, narożniki korpusu, dobudówek i wieży, są zaakcentowane kamiennymi ciosami i powtórnie wmurowanymi detalami kamiennymi, sklepienia kolebkowe są podzielone gurtami podpartymi przyściennymi pilastrami, z trzech stron nawy jest umieszczona drewniana empora.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

We wnętrzu świątyni znajdują się m.in.:

W murach obwodowych znajduje się zespół kamiennych płyt nagrobnych i epitafiów renesansowych i barokowych pochodzących z XVII i XVIII wieku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]