Kolej linowo-terenowa na Kamienną Górę w Gdyni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia kolejowa
Kolej linowo-terenowa na Kamienną Górę w Gdyni
Dane podstawowe
Długość

0,096 km

Zdjęcie LK
Stacja górna kolei
Historia
Lata budowy

2014-2015

Rok otwarcia

4 lipca 2015

Portal Transport szynowy
Wjazd wagonika na stację górną kolejki linowo–terenowej na Kamienną Górę w Gdyni
Cała trasa

Kolej linowo-terenowa na Kamienną Górę w Gdyni – całoroczna kolej linowo-terenowa znajdująca się w centrum Gdyni.

Kolejka została uruchomiona 4 lipca 2015. Powstała w ramach unijnego programu JESSICA, w ramach którego przeprowadzono również rewitalizację placu Grunwaldzkiego, znajdującego się u podnóża Kamiennej Góry, oraz budowę na nim podziemnego parkingu na 180 pojazdów[1]. Koszt budowy kolejki oszacowano na 6 milionów złotych, a koszty eksploatacyjne (energia, przeglądy techniczne, dozór konserwatorski, ochrona, sprzątanie) na około 160 tysięcy złotych rocznie.

Jest to kolej z jednym wagonikiem obsługiwanym przez ochroniarza, poruszającym się po jednym torze o długości całkowitej 115 metrów. Wagonik posiada udźwig 960 kilogramów, co umożliwia jednorazowy przejazd 12 pasażerów stojących lub 8 siedzących (krzesełka są podnoszone w razie potrzeby); istnieje ponadto możliwość przewozu osób niepełnosprawnych. Kolejkę obsługuje ochroniarz podróżujący wewnątrz. Funkcjonuje ona codziennie w godzinach 10–22.

Forma architektoniczna obu stacji kolejki nawiązuje do tradycji gdyńskiego modernizmu (prostota bryły, minimalizm detalu, wykorzystaniem szlachetnych materiałów). Projektantem inwestycji była firma Arch Deco[2].

Dolna stacja kolejki znajduje się na placu Grunwaldzkim, nieopodal Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej. Stacja górna znajduje się na szczycie Kamiennej Góry.

Przejazd kolejką jest bezpłatny dla pasażerów.

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Kolej linowo-terenowa na Kamienną Górę w Gdyni
Długość trasy [m] 96
Różnica poziomów [m] 40
Średnie pochylenie [%] 26
Pojemność wagonu [osób] 12
Czas jazdy [min.] 2

Przypisy[edytuj | edytuj kod]