Przejdź do zawartości

Ha-Moszawa ha-Germanit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ha-Moszawa ha-Germanit
Osiedle Jerozolimy
Ilustracja
Typowe uliczki Ha-Moszawa ha-Germanit
Państwo

 Izrael

Dystrykt

Dystrykt Jerozolimy

Miasto

Jerozolima

Dzielnica

Zachodnia Jerozolima

Położenie na mapie Jerozolimy
Mapa konturowa Jerozolimy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Ha-Moszawa ha-Germanit”
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, w centrum znajduje się punkt z opisem „Ha-Moszawa ha-Germanit”
Ziemia31°45′47″N 35°13′16″E/31,763056 35,221111

Ha-Moszawa ha-Germanit (hebr. המושבה הגרמנית; arab. هموشفا هجرمنيت; tłum. kolonia niemiecka) – osiedle mieszkaniowe w Jerozolimie w Izraelu, znajdujące się na terenie Zachodniej Jerozolimy.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Osiedle leży w południowej części miasta. Na południu znajduje się osiedle Ge’ulim, na zachodzie osiedle Ha-Moszawa ha-Jewanit, na północy osiedle Komemijjut, a na wschodzie osiedle Abu Tur.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Osiedle zostało założone pod koniec XIX wieu przez członków niemieckiej grupy chrześcijańskiej Templers (niem. Tempelgesellschaft). Po założeniu w 1873 kolonii w Hajfie i Jafie, członkowie tej grupy zakupili dużą działkę ziemi w Jerozolimie, od Arabów z Bajt Safafa. Utworzyli tutaj kolonię, budując domy w niemieckim stylu, ze skośnymi dachami. Utrzymywali się z rolnictwa i rzemiosła. Podczas II wojny światowej brytyjskie władze Mandatu Palestyny uznały niemieckich kolonistów za wrogów i deportowały ich do Australii. Ich miejsce zajęli zamożni chrześcijańscy Arabowie[1].

W pierwszych dniach wojny o niepodległość w 1948, w trakcie bitwy o Jerozolimę, osiedle zostało zajęte przez siły żydowskich organizacji paramilitarnych Hagana, Irgun i Lechi. W następnych dniach osiedle było atakowane przez siły jordańskiego Legionu Arabskiego. W trakcie walk większość arabskich mieszkańców uciekła do Wschodniej Jerozolimy. Po wojnie w opuszczonych domach zamieszkali żydowscy imigranci.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Roger Owen: Studies in the Economic and Social History of Palestine in the Nineteenth. Southern Illinois University Press, 1982, s. 44.