Przejdź do zawartości

Kompleksy typu gość-gospodarz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Kompleksy typu gość–gospodarz[1] – obszar chemii supramolekularnej zajmujący się kompleksami złożonymi z dwóch lub więcej indywiduów chemicznych (cząsteczek obojętnych lub jonów), które oddziałują za sobą w sposób niekowalencyjny[2]. Chemia gość–gospodarz leży u podstaw rozpoznania molekularnego, które jest kluczowe dla wielu procesów zachodzących w układach biologicznych, np. wiązanie się ligandów do białek. Główne rodzaje oddziaływań niekowalencyjnych to oddziaływania elektrostatyczne, wiązania wodorowe, oddziaływania van der Waalsa oraz oddziaływania hydrofobowe[3].

Cząsteczka N2 (gość) związana w kapsule molekularnej (gospodarz)

Cząsteczka tzw. „gospodarza” wiąże jon lub cząsteczkę tzw. „gościa” tworząc kompleks. „Gospodarz” i „gość” oddziałują ze sobą w sposób niekowalencyjny, najczęściej przy pomocy wiązań wodorowych. Oddziaływanie to może być wysoce selektywne i jest wtedy nazywane rozpoznaniem molekularnym. Równanie reakcji powstania (i rozpadu) takiego kompleksu można zapisać w następujący sposób[4]:

H + G ⇄ HG

gdzie H to „gospodarz” (ang. host), G to „gość” (ang. guest), HG to kompleks „gospodarz–gość”.

Zwykle większe indywiduum określa się mianem „gospodarza”, a mniejsze „gościa”.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy poznany eter koronowy: dibenzo-18-korona-6(inne języki)

Oddziaływania międzycząsteczkowe były postulowane przez holenderskiego fizyka i chemika J. D. van der Waals'a już w 1873 r., natomiast w 1894 r. niemiecki chemik Hermann Fischer stworzył filozoficzne podwaliny dla chemii supramolekularnej. Przedstawił on model oddziaływania enzymów z ich substratami, w którym zachowują się one jak „klucz i zamek”[5]. Dalsze badania nad oddziaływaniami niekowalencyjnymi zaowocowały lepszym poznaniem struktur białek i kwasów nukleinowych, w tym także pomogły w odkryciu struktury DNA w 1953 r. W 1967 r. Charles Pedersen (pracujący ówcześnie dla firmy DuPont) odkrył nową klasę związków organicznych: etery koronowe. Wyizolował on związek o nazwie dibenzo-18-korona-6(inne języki), który był pierwszym przykładem związku kompleksującego kation metalu alkalicznego, w tym przypadku sodu[6]. Następnie w 1969 r. Jean-Marie Lehn zaprezentował cząsteczki analogiczne do eterów koronowych, które nazwał kryptandami. Są to związki bicykliczne lub tricykliczne zdolne do tworzenia związków chelatowych, w których kompleksowany jon lub atom centralny otoczony jest ze wszystkich stron w tzw. „krypcie”. W tym samym czasie Donald J. Cram zajmował się eterami koronowymi, uzyskując różne struktury trójwymiarowe, a jego prace były dużym krokiem naprzód w badaniach nad cząsteczkami imitującymi enzymy. W 1987 r. Pedersen, Lehn i Cram otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za ich wkład w rozwój chemii supramolekularnej[7], a w 2016 r. tęże nagrodę otrzymali Ben Feringa, Fraser Stoddart i Jean-Pierre Sauvage – za projektowanie i syntezę maszyn molekularnych, w których to jedną z kluczowych ról odgrywają właśnie oddziaływania niekowalencyjne[8].

Termodynamika oddziaływań gość–gospodarz[edytuj | edytuj kod]

Termodynamikę procesów tworzenia się kompleksów gospodarz–gość najczęściej bada się za pomocą spektroskopii NMR, spektroskopii UV-vis, spektrofluorymetrii i kalorymetrii, wykonując odpowiednie miareczkowania[9]. Każda z powyższych metod oferuje pewne zalety i ma specyficzne ograniczenia. Celem miareczkowania jest wyznaczenie parametrów termodynamicznych badanego układu, przede wszystkim stechiometrii powstających kompleksów oraz ich stałej trwałości K. Dla najprostszego przypadku powstawania kompleksu o stechiometrii 1:1 równanie zachodzącej reakcji kompleksowania to[4]:

H + G ⇄ HG

gdzie H to „gospodarz” (ang. host), G to „gość” (ang. guest), HG to kompleks „gospodarz–gość”.

Stała równowagi tej reakcji K (inaczej stała kompleksowania) opisana jest wtedy wzorem[4]:

Równania bilansu mas dla takiego układu to:

gdzie i to całkowite stężenie odpowiednio gospodarza i gościa.

W przypadku, gdy kompleksowaniu ulegają dwie cząsteczki gościa przez jedną cząsteczkę gospodarza zachodzi reakcja opisana równaniem[4]:

H + 2G ⇄ HG
2

Stała kompleksowania dla tej reakcji wynosi:

Na powyższą reakcję składają się dwa etapy, dla których można zapisać oddzielne stałe równowagi[4]:

H + G ⇄ HG

HG + G ⇄ HG
2

przy czym

Powyższe rozważania można uogólnić do przypadku gdy cząsteczek gospodarza reaguje z cząsteczek gościa[10]:

xH + yG ⇄ H
x
G
y

Wtedy dla powyższego procesu stała kompleksowania wynosi:

Przykłady układów gość–gospodarz[edytuj | edytuj kod]

Etery koronowe[edytuj | edytuj kod]

Schemat kompleksu 18-korona-6 z kationem potasu
Model 3D kompleksu 18-korona-6 z kationem potasu

Są to cząsteczki makrocykliczne zdolne do selektywnego wiązania jonów metali alkalicznych, np. potasu. Zbudowane są z powtarzających się grup eterowych i w zależności od liczby połączonych z sobą podjednostek tworzą cykliczne związki o różnej średnicy. Pozwala to na dopasowanie średnicy eteru koronowego, tak aby oddziaływał on selektywnie z danym kationem metalu alkalicznego (mają one różne promienie jonowe) lub innym indywiduum.

Porównanie wielkości luk molekularnych eterów koronowych do promieni jonowych kationów metali alkalicznych
Eter koronowy Wielkość luki
molekularnej [Å][11]
Selektywnie
wiązany kation[12]
Promień jonowy
kationu [Å][13]
12-korona-4 0,6–0,75 Li+ 0,76
15-korona-5 0,86–0,92 Na+ 1,02
18-korona-6 1,34–1,55 K+ 1,38
21-korona-7 1,7–2,1 Cs+ 1,67

Cyklodekstryny[edytuj | edytuj kod]

Wzory strukturalne trzech głównych typów cyklodekstryn

Cyklodekstryny (CD) składają się z kilku jednostek glukozy połączonych wiązaniami glikozydowymi. Najczęściej spotykanymi są α-, β- i γ- cyklodekstryny, które składają się z odpowiednio 6,7 lub 8 podjednostek glukozy i tworzą strukturę makrocykliczną. CD posiadają luką molekularną o różnej średnicy (α około 5 Å, β około 6 Å, γ około 8 Å), która ma cechy hydrofobowe. Dzięki temu CD są w stanie wiązać w wodzie hydrofobowe cząsteczki gości, tworząc kompleksy gość–gospodarz. Kompleksy te pozostają rozpuszczalne w wodzie, przez co znajdują one zastosowanie w systemach do dostarczania leków[14].

Kryptofany[edytuj | edytuj kod]

(a) Schemat struktury kryptofanów. (b) Schemat struktury rezorcyarenu. (c) Schemat struktury kukurbiturilów

Kryptofany(inne języki) w swojej strukturze zawierają 6 pierścieni benzenowych, zazwyczaj połączonych na 4 sposoby. Wnętrze tych związków jest wysoce hydrofobowe, stąd mogą one być używane do wiązania związków niepolarnych, np. węglowodorów. Innym zastosowaniem kryptofanów jest wiązanie ksenonu w roztworach wodnych, co jest pomocne w badaniach biologicznych[15].

Rezorcyareny[edytuj | edytuj kod]

Makrocykliczne związki chemiczne powstałe na skutek kondensacji rezorcyny z aldehydem. Rezorcyareny ulegają samoorganizacji w roztworach, tworząc supramolekuły połączone wiązaniami wodorowymi, np. 6 cząsteczek rezorcyarenu tworzy heksamer o wewnętrznej objętości luki molekularnej równej jednemu nanometrowi sześciennemu[16].

Kukurbituryle[edytuj | edytuj kod]

Kukurbituryle(inne języki) (CB) są złożone są z monomerów glikourylowych(inne języki) połączonych mostkami metylenowymi. Tworzą one związki przypominające dynię (stąd nazwa pochodząca od łacińskiej nazwy dla rodziny dyniowatyach), a ich wymiary to około 10 Å. Na przykład, kukurbit[6]uril (czyli związek złożony z 6 podjednostek) posiada wymiary około: 9,1 Å wysokości, 5.8 Å średnicy zewnętrznej oraz 3.9 Å średnicy wewnętrznej[17].

Wybrane zastosowania[edytuj | edytuj kod]

Materiały samonaprawiające się[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na niekowalencyjną naturę oddziaływania gość-gospodarz, szkielet polimeru supramolekularnego może względnie łatwo dyfundować. W rezultacie materiał wykazuje właściwości samonaprawiające się. Po pojawianiu się pęknięcia w strukturze materiału i ponownym ściśnięciu go, pęknięcie zanika. Dzieje się tak dzięki szybkiej wymianie cząsteczek gości i gospodarzy w obszarze pęknięcia. Przykładem tego jest samonaprawiający się hydrożel złożony z zmodyfikowanych cyklodekstryn i adamantanu[18].

Fosforescencja w temperaturze pokojowej[edytuj | edytuj kod]

Zazwyczaj nie jest łatwo osiągnąć fosforescencję w układach jedynie organicznych, głównie ze względu na niestabilność stanów trypletowych(inne języki) (są one łatwo wygaszane przez wilgoć i tlen zawarte w powietrzu). Kompleksy gość–gospodarz zapewniają sztywny szkielet, który jest w stanie chronić stany trypletowe przed wygaszeniem. W tym celu można zastosować CD i CB jako cząsteczkę gospodarza[19][20].

Układy reagujące na bodźce[edytuj | edytuj kod]

Jednym z wielu bodźców, które mogę służyć do kontroli nad materiałem, jest pH. Niektóre cząsteczki gospodarzy są czułe na pH, np. po podniesieniu pH układu część donorów wiązań wodorowych w cząsteczce gospodarza może zostać zdeprotonowana, przez co nie będzie on mógł oddziaływać z cząsteczką gościa[21]. Innym często stosowanym bodźcem jest światło. Łatwość w sterowaniu nad dostarczaniem fotonów do systemu czyni ten bodziec bardzo użytecznym. Niektóre cząsteczki gospodarzy mogą zmieniać swoją konfigurację E/Z pod wpływem światła o określonej długości fali (energii). Przykładowo jeśli tylko jeden z izomerów danego związku (gospodarza) jest w stanie oddziaływać z cząsteczką gościa, to zmieniając konfigurację można to oddziaływanie „włączać” lub „wyłączać”[21].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grzegorz Schroeder, Kompleksy typu gość-gospodarz, Zakład Chemii Supramolekularnej, Wydział Chemii UAM, 2003 [zarchiwizowane 2024-04-22].
  2. Jonathan W. Steed, J.L. Atwood, Supramolecular chemistry, wyd. 2, Chichester, UK: Wiley, 2009, s. 1002, ISBN 978-0-470-51233-3, OCLC 251208094.
  3. Covalent Bonds and Noncovalent Interactions, [w:] Harvey Lodish (red.), Molecular Cell Biology, wyd. 6, New York, NY: Freeman, 2008, s. 32–40, ISBN 978-0-7167-7601-7.
  4. a b c d e Jarosław Chojnacki, Związki kompleksowe, rozpuszczalność osadów, [w:] Chemia ogólna i nieorganiczna: ćwiczenia rachunkowe, Gdańsk: Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej, 2019, s. 258–289, ISBN 978-83-7348-795-6 [dostęp 2024-06-18].
  5. Norman Tran, Todd Holyoak, Molecular Recognition: Lock-and-Key, Induced Fit, and Conformational Selection, [w:] Gordon Roberts, Anthony Watts, European Biophysical Societies (red.), Encyclopedia of Biophysics, Berlin, Heidelberg: Springer Berlin Heidelberg, 2021, s. 1–6, DOI10.1007/978-3-642-35943-9_468-1, ISBN 978-3-642-35943-9 (ang.).
  6. Charles J. Pedersen, The Discovery of Crown Ethers, [w:] R.M. Izatt, J.S. Bradshaw (red.), The Pedersen Memorial Issue, Dordrecht: Springer Netherlands, 1992, s. 7–10, DOI10.1007/978-94-011-2532-1_1, ISBN 978-94-010-5118-7 (ang.).
  7. The Nobel Prize in Chemistry 1987 [online], NobelPrize.org [dostęp 2024-06-10] (ang.).
  8. The Nobel Prize in Chemistry 2016 [online], NobelPrize.org [dostęp 2024-06-10] (ang.).
  9. Pall Thordarson, Determining association constants from titration experiments in supramolecular chemistry, „Chemical Society Reviews”, 40 (3), 2011, s. 1305–1323, DOI10.1039/C0CS00062K [dostęp 2024-06-18] (ang.).
  10. Zależność stałej równowagi reakcji od temperatury [online], Zakład Chemii Fizycznej Politechniki Poznańskiej [dostęp 2024-06-18].
  11. J.J. Christensen, R.M. Izatt, Preface, [w:] Reed M. Izatt, James J. Christensen (red.), Synthetic Multidentate Macrocyclic Compounds, Academic Press, 1978, s. ix–x, DOI10.1016/b978-0-12-377650-1.50005-8, ISBN 978-0-12-377650-1 [dostęp 2024-06-16] (ang.).
  12. Hans K. Frensdorff, Stability constants of cyclic polyether complexes with univalent cations, „Journal of the American Chemical Society”, 93 (3), 1971, s. 600–606, DOI10.1021/ja00732a007 [dostęp 2024-06-18] (ang.).
  13. R.D. Shannon, Revised effective ionic radii and systematic studies of interatomic distances in halides and chalcogenides, „Acta Crystallographica Section A”, 32 (5), 1976, s. 751–767, DOI10.1107/S0567739476001551 [dostęp 2024-06-18] (ang.).
  14. Gaurav Tiwari, Ruchi Tiwari, AwaniK Rai, Cyclodextrins in delivery systems: Applications, „Journal of Pharmacy And Bioallied Sciences”, 2 (2), 2010, s. 72, DOI10.4103/0975-7406.67003, PMID21814436, PMCIDPMC3147107 [dostęp 2024-06-18] (ang.).
  15. G. El-Ayle, K. Travis Holman, Cryptophanes, [w:] Comprehensive Supramolecular Chemistry II, Elsevier, 2017, s. 199–249, DOI10.1016/b978-0-12-409547-2.13925-3, ISBN 978-0-12-803199-5 (ang.).
  16. Jerry L. Atwood, Leonard J. Barbour, Agoston Jerga, Organization of the interior of molecular capsules by hydrogen bonding, „Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America”, 99 (8), 2002, s. 4837–4841, DOI10.1073/pnas.082659799, PMID11943875, PMCIDPMC122679 [dostęp 2024-06-18] (ang.).
  17. Jason Lagona i inni, The Cucurbit[ n ]uril Family, „Angewandte Chemie International Edition”, 44 (31), 2005, s. 4844–4870, DOI10.1002/anie.200460675 [dostęp 2024-06-18] (ang.).
  18. Ryohei Ikura i inni, Design of self-healing and self-restoring materials utilizing reversible and movable crosslinks, „NPG Asia Materials”, 14 (1), 2022, DOI10.1038/s41427-021-00349-1 [dostęp 2024-06-18] (ang.).
  19. Xi Yan i inni, Recent Advances on Host–Guest Material Systems toward Organic Room Temperature Phosphorescence, „Small”, 18 (1), 2022, DOI10.1002/smll.202104073 [dostęp 2024-06-18] (ang.).
  20. Wen‐Wen Xu i inni, Tunable Second‐Level Room‐Temperature Phosphorescence of Solid Supramolecules between Acrylamide–Phenylpyridium Copolymers and Cucurbit[7]uril, „Angewandte Chemie International Edition”, 61 (6), 2022, DOI10.1002/anie.202115265 [dostęp 2024-06-18] (ang.).
  21. a b Jorn de Jong, Jasper E. Bos, Sander J. Wezenberg, Stimulus-Controlled Anion Binding and Transport by Synthetic Receptors, „Chemical Reviews”, 123 (13), 2023, s. 8530–8574, DOI10.1021/acs.chemrev.3c00039, PMID37342028, PMCIDPMC10347431 [dostęp 2024-06-18] (ang.).