Donald Cram

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Donald James Cram
Państwo działania

 Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

22 kwietnia 1919
Chester

Data i miejsce śmierci

17 czerwca 2001
Palm Desert

profesor nauk chemicznych
Alma Mater

Uniwersytet Nebraski w Lincoln

Doktorat

1947
Uniwersytet Harvarda

Profesura

1956

nauczyciel akademicki
uczelnia

Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles

Nagrody
Nagroda Nobla w dziedzinie chemii

Donald James Cram (ur. 22 kwietnia 1919 w Chester, zm. 17 czerwca 2001 w Palm Desert) – amerykański chemik, laureat Nagrody Nobla.

Uczęszczał do Rollins College na Florydzie, następnie studiował na University of Nebraska. Stopień doktora w zakresie chemii organicznej uzyskał w 1947 na Uniwersytecie Harwarda. W tym samym roku podjął pracę na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, gdzie w 1956 roku uzyskał tytuł profesora.

Wizualizacja struktury krystalicznej uzyskanego przez Crama związku zawierającego cząsteczkę nitrobenzenu zamkniętą wewnątrz karcerandu

W swojej pracy zajmował się m.in. eterami koronowymi, odkrytymi przez Charlesa Pedersena. Cram uzyskał związki tworzące struktury trójwymiarowe, pozwalające na zamknięcie cząsteczki innego związku (gościa). Związki tego typu opisuje chemia supramolekularna.

W 1987 roku, wraz z Jean-Marie Lehnem oraz Charlesem Pedersenem, otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za ich wkład w badania cząsteczek, które dzięki swej strukturze oddziałują w sposób wysoce selektywny z innymi cząsteczkami.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]