Koncert noworoczny Filharmoników Wiedeńskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wielka („Złota”) Sala Wiener Musikverein, w której grany jest Koncert Noworoczny

Koncert noworoczny Filharmoników Wiedeńskich (niem. Neujahrskonzert der Wiener Philharmoniker) – organizowany przez Filharmoników Wiedeńskich, nieprzerwanie wykonywany co roku od początku II wojny światowej. Poświęcony jest głównie kompozytorom z rodziny Straussów (Johannom Straussom ojcu i synowi, oraz Józefowi i Eduardowi), ale zawiera także utwory innych kompozytorów. Sam koncert wzbogacany bywa występami zespołu baletowego Opery Wiedeńskiej, a także pewnymi elementami żartobliwymi[1], w tym z udziałem publiczności inspirowanej przez dyrygenta. Od 1959 transmitowany jest, w ramach odpowiednio Euroradia oraz Eurowizji. przez liczne stacje radiowe i telewizyjne. W Polsce koncert transmitowany jest przez Program Drugi Polskiego Radia, Program Drugi Telewizji Polskiej, oraz TVP Kultura. Wieloletnim komentatorem transmisji telewizyjnej był Bogusław Kaczyński.

Pierwszy raz koncert wykonany był w sylwestra 1939, następne – począwszy od roku 1941 odbywały się w Nowy Rok. Tradycyjnie wykonywane są podczas tego koncertu walcNad pięknym modrym Dunajem” (od 1945) i „Marsz Radetzky’ego” (od 1946[2]). Sala koncertowa przystrajana jest kwiatami. W latach 1980-2013 były one przekazywane w darze z włoskiego miasta San Remo, zaś od 2014 pochodzą one z ogrodów miejskich Wiednia.

Bilety[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w Filharmonii na Koncert Noworoczny rezerwowane są nie mniej niż rok naprzód. W rzeczywistości odbywają się trzy koncerty o takim samym repertuarze. Najsłynniejszy z nich to Koncert Noworoczny (1 stycznia), wcześniej ma miejsce Koncert Sylwestrowy (31 grudnia), a 30 grudnia ma miejsce koncert próbny. Na każdy z powyższych koncertów można wylosować bilety, jedynym warunkiem jest wypełnienie odpowiedniego formularza na stronie Filharmoników Wiedeńskich. Formularz taki pojawia się w styczniu bądź lutym na rok przed daną serią „koncertów noworocznych”. Formularz jest dostępny w języku niemieckim i angielskim. Na każdy z trzech wymienionych koncertów należy wypełnić osobny formularz. Ceny biletów zależą od rodzaju koncertu. Bilety na koncert noworoczny wahają się od 35 do 1200 euro, za koncert sylwestrowy – od 25 do 860 euro, a za koncert próbny – od 20 do 495 euro[3]. Osoby, którym powiedzie się w trakcie losowania otrzymują w lutym lub marcu listowne zawiadomienie o wygranych biletach, należy zapłacić za nie przelewem do końca czerwca danego roku. Osoby, którym się nie powiodło otrzymują zawiadomienie drogą elektroniczną (e-mail).

Dyrygenci[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W 2009 wykonywano Symfonię Pożegnalną Haydna; zgodnie z konwencją tego utworu muzycy po kolei opuszczali swoje miejsca przy pulpitach, przy czym w tym wypadku ich gestykulacja (wznoszenie kieliszków szampana) wskazywała, że uciekają na zaplecze na zabawę noworoczną.
  2. Z wyjątkiem roku 2005, kiedy zrezygnowano zeń po tragicznym trzęsieniu ziemi i tsunami na Oceanie Indyjskim, które miało miejsce tydzień wcześniej.
  3. Ticket Information [dostęp 2020-01-01].
  4. MIR MEDIA-Digital Agentur-, New Year's Concert 2022 to be Conducted by Maestro Daniel Barenboim, www.wienerphilharmoniker.at [dostęp 2021-01-05] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]