Przejdź do zawartości

Koncert noworoczny Filharmoników Wiedeńskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wielka („Złota”) Sala Wiener Musikverein, w której grany jest Koncert Noworoczny

Koncert noworoczny Filharmoników Wiedeńskich (niem. Neujahrskonzert der Wiener Philharmoniker) – rokroczna inicjatywa muzyczna, zapoczątkowana przez Josepha Goebbelsa, ministra propagandy i oświecenia publicznego III Rzeszy, (po anschlusie Austrii w 1938), który chciał uczynić nazistowski już wtedy Wiedeń miastem kultury i muzyki. W 1938 roku Filharmonicy Wiedeńscy byli już „oczyszczeni z Żydów” (judenrein) – orkiestra pozbyła się kilkunastu muzyków „niewłaściwego pochodzenia”, a w 1942 roku na stu dwudziestu trzech członków orkiestry sześćdziesięciu należało do NSDAP. Koncert jest wykonywany przez Filharmoników Wiedeńskich od 31 grudnia 1939 roku (sylwester 1939)[1].

Koncert poświęcony jest głównie kompozytorom z rodziny Straussów (Johannom Straussom ojcu i synowi, oraz Józefowi i Eduardowi), ale zawiera także utwory innych kompozytorów. Sam koncert wzbogacany bywa występami zespołu baletowego Opery Wiedeńskiej, a także pewnymi elementami żartobliwymi[2], w tym z udziałem publiczności inspirowanej przez dyrygenta. Od 1959 transmitowany jest, w ramach odpowiednio Euroradia oraz Eurowizji, przez liczne stacje radiowe i telewizyjne. W Polsce koncert transmitowany jest przez Program Drugi Polskiego Radia, Program Drugi Telewizji Polskiej, oraz TVP Kultura. Wieloletnim komentatorem transmisji telewizyjnej był Bogusław Kaczyński. Pierwszy raz koncert wykonany był w sylwestra 1939, następne – począwszy od roku 1941 odbywały się w Nowy Rok. Tradycyjnie wykonywane są podczas tego koncertu walcNad pięknym modrym Dunajem” (od 1945) i „Marsz Radetzky’ego” (od 1946[3]). Sala koncertowa przystrajana jest kwiatami. W latach 1980–2013 były one przekazywane w darze z włoskiego miasta San Remo, zaś od 2014 pochodzą one z ogrodów miejskich Wiednia.

Koncert w 2021 odbył się bez udziału publiczności z powodu pandemii COVID-19 i był jak dotąd jedynym takim koncertem noworocznym[4].

Bilety[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w Filharmonii na Koncert Noworoczny rezerwowane są nie mniej niż rok naprzód. W rzeczywistości odbywają się trzy koncerty o takim samym repertuarze. Najsłynniejszy z nich to Koncert Noworoczny (1 stycznia), wcześniej ma miejsce Koncert Sylwestrowy (31 grudnia), a 30 grudnia ma miejsce koncert próbny. Na każdy z powyższych koncertów można wylosować bilety, jedynym warunkiem jest wypełnienie odpowiedniego formularza na stronie Filharmoników Wiedeńskich. Formularz taki pojawia się w styczniu bądź lutym na rok przed daną serią „koncertów noworocznych”. Formularz jest dostępny w języku niemieckim i angielskim. Na każdy z trzech wymienionych koncertów należy wypełnić osobny formularz. Ceny biletów zależą od rodzaju koncertu. Bilety na koncert noworoczny wahają się od 35 do 1200 euro, za koncert sylwestrowy – od 25 do 860 euro, a za koncert próbny – od 20 do 495 euro[5]. Osoby, którym powiedzie się w trakcie losowania, otrzymują w lutym lub marcu listowne zawiadomienie o wygranych biletach, należy zapłacić za nie przelewem do końca czerwca danego roku. Osoby, którym się nie powiodło, otrzymują zawiadomienie drogą elektroniczną (e-mail).

Dyrygenci[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jacek Leociak: Wieczne strapienie. Wołowiec: Wydawnictwo Czarne Sp. z o.o., 2020, s. 174. ISBN 978-83-8191-113-9.
  2. W 2009 wykonywano Symfonię Pożegnalną Haydna; zgodnie z konwencją tego utworu muzycy po kolei opuszczali swoje miejsca przy pulpitach, przy czym w tym wypadku ich gestykulacja (wznoszenie kieliszków szampana) wskazywała, że uciekają na zaplecze na zabawę noworoczną.
  3. Z wyjątkiem roku 2005, kiedy zrezygnowano zeń po tragicznym trzęsieniu ziemi i tsunami na Oceanie Indyjskim, które miało miejsce tydzień wcześniej.
  4. Będzie po co wstać 1 stycznia. "To wiadomość dla świata: gramy" - zapowiadają Filharmonicy Wiedeńscy [online], wyborcza.pl, 17 grudnia 2020 [dostęp 2024-01-07] (pol.).
  5. Ticket Information [online] [dostęp 2020-01-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]