Kopet-dag

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kopet-dag
Koppe Dagh, Köpetdag
Ilustracja
Widok na góry Kopet-dag
Kontynent

Azja

Państwo

 Iran
 Turkmenistan

Najwyższy szczyt

3117 m n.p.m.

Długość

ok. 650 km

Jednostka dominująca

Góry Turkmeńsko-Chorasańskie

Położenie na mapie Azji
Mapa konturowa Azji, po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Kopet-dag”
Położenie na mapie Turkmenistanu
Mapa konturowa Turkmenistanu, blisko centrum po lewej na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Kopet-dag”
Położenie na mapie Iranu
Mapa konturowa Iranu, u góry nieco na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Kopet-dag”
Ziemia38°04′N 57°22′E/38,066667 57,366667

Kopet-dag (z tur.: „wielogórze”; pers.: کپه‌داغ, Koppe Dagh; turkm.: Köpetdag) – góry w Turkmenistanie i Iranie, północne odgałęzienie Gór Turkmeńsko-Chorasańskich. Rozciągają się z południowego wschodu na północny zachód na długości ok. 650 km. Najwyższy szczyt gór wznosi się na wysokość 3117 m n.p.m.

Góry zostały wypiętrzone w orogenezie alpejskiej i zbudowane są z paleozoicznych i mezozoicznych skał osadowych, głównie z wapieni, margli, zlepieńców, piaskowców i glin kredowych. Składają się z szeregu równoległych pasm bogato urzeźbionych przez zjawiska krasowe. Cechują się dużą aktywnością sejsmiczną; występują silne trzęsienia ziemi.

Północno-wschodnie stoki gór stanowią wyrównaną, prawie prostolinijną krawędź, która stromo opada do Niziny Turańskiej, stoki południowo-zachodnie przechodzą zaś łagodnie w Wyżynę Irańską i Góry Chorasańskie. Do wysokości ok. 1000 m n.p.m. występuje roślinność pustynna i półpustynna, która wyżej przechodzi w stepy ostnicowe. Powyżej 2200 m n.p.m. dominują górskie kserofity. W dolinach rzecznych i wąwozach rosną gaje orzecha włoskiego i fistaszkowe, czasem jabłoniowe i klonowe, a także – platany, migdałowce, figowce i dzika winorośl.

U podnóża Kopet-dagu leży miasto Aszchabad, stolica Turkmenistanu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]