Krzekowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzekowo
Część miasta Szczecina
Ilustracja
Krzekowo - Kościół Św. Trójcy
Państwo  Polska
Województwo  zachodniopomorskie
Miasto Szczecin
Położenie na mapie Szczecina
Mapa lokalizacyjna Szczecina
Krzekowo
Krzekowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Krzekowo
Krzekowo
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Krzekowo
Krzekowo
Ziemia53°26′58″N 14°29′04″E/53,449361 14,484444
Portal Portal Polska
Krzekowo; Ryglowa chałupa przy ul. Szerokiej 6 - obiekt zabytkowy.

Krzekowo (niem. Kreckow[1]) – część miasta[2] Szczecina na osiedlu Krzekowo-Bezrzecze, położone przy granicy miasta z gminą Dobra.

W 1909 w Krzekowie powstało pierwsze w okolicach Szczecina lotnisko (niem. Kreckower Feld), na którym wylądowali bracia Wright[3]. 18 czerwca 1910 doszło na nim do pierwszej w historii Niemiec katastrofy lotniczej, której ofiarą była osoba cywilna – kolarz Thaddäus Robl[4], w 1918 r. przekształcono je w lotnisko cywilne. W 1939 Krzekowo, jak i wiele okolicznych wsi, zostało włączone w granice Wielkiego Miasta Szczecina. Krzekowo, to typowa ulicówka z główną ulicą – Szeroką.

Granice Krzekowa wyznaczają ulice: Modra, ciąg Szeroka-Bracka oraz częściowo Popiełuszki i potok Bukowa. Samo osiedle podzielone jest na dwie części, które rozdziela potok Bukowa: wschodnią z zabudową mieszkalną i zachodnią, której większość obszaru zajmują ogrody działkowe. Przy ul. Łukasińskiego znajduje się największa w mieście piekarnia „Arion-Polbak”. Tuż poza granicami znajduje się jednostka korpusu NATOKoszary Bałtyckie; wcześniej obszar ten był zaliczany do Krzekowa. Najcenniejszym zabytkiem dzielnicy jest XIII-wieczny kościół pw. Św. Trójcy. Duży obszar dzielnicy stanowią Rodzinne Ogrody Działkowe "Krzekowo" i "Pionier" będące miejscem spotkań i wypoczynku szczecinian.

Komunikację z innymi dzielnicami zapewniają mające na obrzeżach dzielnicy pętlę: linie tramwajowe 4, 5 i 7 oraz autobusowa 75 oraz linie 60, 74 i 80.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. nr 142, poz. 262)
  2. Krzekowo (pol.). W: Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju [on-line]. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 2010-05-06].
  3. Aeroklub Szczeciński
  4. galeria portalu sedina.pl, galeria portalu sedina.pl, de:Thaddäus Robl

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]