Przejdź do zawartości

Tramwaje w Szczecinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tramwaje w Szczecinie
tramwaj
Ilustracja
Pesa Swing 120NaS na linii nr 7 na pl. Tadeusza Kościuszki, 2022
Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Lokalizacja

Szczecin

Organizator

ZDiTM Szczecin

Operator

Tramwaje Szczecińskie

Liczba linii

12 zwykłych (1–12)

Lata funkcjonowania

od 1879

Roczna
liczba pasażerów

56 304 024 (2011)[1]

Infrastruktura
Schemat sieci
Sieć torowisk tramwajowych w lutym 2023
Długość sieci

65,5 km

Rozstaw szyn

1435 mm

Napięcie zasilania

600 V DC

Liczba zajezdni

2

Liczba przystanków

104

Tabor
Liczba pojazdów

203

Strona internetowa

Tramwaje w Szczecinie – system transportu tramwajowego działający w Szczecinie. Składa się on z dwunastu linii dziennych oraz sezonowej linii turystycznej „0”, obsługiwanej taborem historycznym. Łączna długość linii wynosi 119 km, a rozstaw szyn 1435 mm. W ich przebiegu znajdują się dwie zajezdnie – Golęcin i Pogodno oraz czternaście pętli (w tym sześć ulicznych). Linie zwykłe, dzienne (nocne zostały zlikwidowane 1 grudnia 1996 r.) obsługuje spółka Tramwaje Szczecińskie, na zlecenie Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, a linię turystyczną STMKM z inicjatywy własnej.

W 2011 r. udział tramwajów w przewozach pasażerów miejskiego transportu publicznego wynosił 44%[1].

Tramwaje Szczecińskie[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Tramwaje Szczecińskie.

Miejski Zakład Komunikacyjny w Szczecinie był zakładem budżetowym, który powstał 1 czerwca 1995 roku po wydzieleniu z Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych. Z dniem 1 stycznia 2009 r. zastąpiła go spółka Tramwaje Szczecińskie. Organem reprezentującym TS jest zarząd, którego dyrektorem od 2009 r. jest Krystian Wawrzyniak. Siedzibę przedsiębiorstwa stanowi budynek przy ul. Sebastiana Klonowica 5 w Szczecinie. Do podstawowych zadań przedsiębiorstwa należy:

 • świadczenie usług przewozowych w tramwajowej komunikacji miejskiej w granicach administracyjnych Szczecina,
 • prowadzenie remontów, konserwacji i modernizacji eksploatowanych obiektów, taboru i urządzeń liniowych,
 • zarządzanie powierzonym mieniem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tramwaje konne[edytuj | edytuj kod]

Tramwaje konne przedsiębiorstwa Stettiner Straßen-Eisenbahn (1893)

21 października 1872 r., jeszcze przed zburzeniem murów fortecznych, inżynier Johannes Büssing otrzymał z Królewskiej Dyrekcji Policji w Berlinie koncesję na budowę konnej sieci tramwajowej. Niecałe 6 lat później podpisano z miastem umowę ważną 30 lat. 25 marca 1879 r. utworzono spółkę Stettiner Straßen-Eisenbahn-Gesellschaft (Szczecińskie Towarzystwo Ulicznej Kolei Żelaznej), która jeszcze tego samego roku uruchomiła pierwsze konne linie tramwajowe. 23 sierpnia została otwarta linia prowadząca z okolic obecnego pl. Gałczyńskiego przez pl. Zwycięstwa do ul. Staszica, a 16 października druga linia z ul. Wiszesława do ul. Potulickiej. Długość obu tras wyniosła prawie 11,5 km. Początkowo zakupiono 16 wagonów, które ciągnęło 80 koni, a w 1898 r. było już 39 wagonów i 198 koni. W 1886 r. uruchomiono kolejne 2 linie: z Dworca Głównego do ul. Chmielewskiego oraz z ul. Wyszyńskiego do Nabrzeża Wieleckiego. Jednocześnie wprowadzono oznaczenia kolorami, celem odróżnienia poszczególnych linii[2]. Pierwszą zajezdnię zlokalizowano na skrzyżowaniu obecnych al. Wojska Polskiego i ul. Piotra Skargi. Później powstały jeszcze trzy: przy ul. Dębogórskiej, przy ul. Dubois i przy ul. Kolumba[3].

Tramwaje elektryczne do 1945[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie. Dwa tramwaje elektryczne (wagon silnikowy i doczepny) Herbrand przejeżdżają przez plac Brama Portowa w Szczecinie. Tramwaje mają nadwozia koloru czerwonego i otwarte pomosty. Po lewej od tramwajów Brama Portowa, a za tramwajem kamienica i gmach poczty.
Tramwaje elektryczne typu Herbrand przed Bramą Portową, przełom XIX/XX w.
Zdjęcie. Widok okrągłego placu Grunwaldzkiego z góry. Przez środek placu przejeżdża wagon tramwajowy typu Falkenried.
Tramwaj typu Falkenried na placu Grunwaldzkim, lata 30. XX wieku
Sieć tramwajowa w 1934 r.

W latach 1896–1900 na większości linii wprowadzono trakcję elektryczną. Elektryfikacji linii dokonała spółka Allgemeine Elektrizitäts-Gesellschaft. Pierwszy elektryczny tramwaj wyruszył na ulice miasta 4 lipca 1897 r. Główne linie tramwajowe były dwutorowe, a boczne jednotorowe. Energię elektryczną dostarczały elektrownie na Pomorzanach, Starym Mieście i najstarsza w Szczecinie, przy ul. Gdańskiej. Stare wagony konne zostały przerobione na 32-miejscowe (wcześniej 26 miejsc). W 1905 r. wprowadzono, oprócz kolorów także numerację linii[4]:

 • 1 Westend (Łękno) – Lastadie (Łasztownia) (kolor żółty)
 • 2 Berliner Tor (Brama Portowa) – Zentralfriedhof (Cmentarz Centralny) (kolor szary)
 • 3 Nemitz (Niemierzyn) – Hauptbahnhof (Dworzec Główny) (kolor pomarańczowy)
 • 4 Pommerensdorf (Pomorzany) – Arnplatz (pl. Szarych Szczeregów) (kolor zielony)
 • 5 Alleestr. (Wawrzyniaka) – Turnerstr. (Jagiellońska) – Unterwiek (Jana z Kolna) (kolor niebieski)
 • 6 Hauptbahnhof (Dworzec Główny) – Zabelsdorf (Niebuszewo) (kolor biały)
 • 7 Frauendorf (Golęcino) – Bellevue (Potulicka) (kolor czerwony)

W 1898 r. po wcześniejszej likwidacji zajezdni na ul. Dębogórskiej, otwarto zajezdnię Golęcin (przy ul. Wiszesława), rozbudowaną w 1907 r. Tego samego roku utworzono zajezdnię Niemierzyn (przy ul. Niemierzyńskiej). W 1903 r. po raz pierwszy zbudowano linię na drugi brzeg Odry – uruchomiono linię przez Most Długi do obecnej ul. Energetyków, a w 1910 r. przez Most Kłodny (w miejscu dzisiejszej Trasy Zamkowej) do nabrzeża Duńczycy na ul. Wendy na Łasztowni. Od 1919 r. tramwaje zaczęły przewozić przesyłki pocztowe (do dziś istnieje tor prowadzący do bramy poczty nr 1 przy al. Niepodległości)[5]. W 1926 r. po połączeniu Wyspy Jaskółczej (z tyłu zajezdni przy ul. Kolumba) z brzegiem, zlokalizowano tam magazyn oraz scentralizowano sieć elektryczną. W 1927 r. po utworzeniu lotniska w Dąbiu, ulokowano przy nim pętlę tramwajową. Trasa prowadziła wówczas przez 4 mosty: Długi, Portowy, na Regaliczce (obecnie nie istnieje) oraz Cłowy. Była to pierwsza w historii linia tramwajowa na Prawobrzeżu Szczecina, obecnie nie istnieje (tramwaje powróciły na Prawobrzeże dopiero w 2015 r., dziś jeżdżą inną trasą). Od 1928 r. komunikację tramwajową zaczęły wspomagać także autobusy. Do 1929 r. położono sieć trakcyjną nad mostami Długim i Cłowym. Wcześniej tramwaje pokonywały je siłą rozpędu. Na wniosek mieszkańców poszczególnych, nowo wybudowanych osiedli istniejące linie systematycznie przedłużano. Średnia prędkość ówczesnych tramwajów wynosiła ok. 16 km/h. W 1934 r. otwarta została ostatnia zajezdnia, przy al. Wojska Polskiego 200 – Zajezdnia Pogodno.

Wykaz linii tramwajowych w 1929 r.:

 • 1 Rennbahn (Tor kolarski) – Flughafen (Lotnisko)
 • 2 Berliner Tor (Brama Portowa) – Wendorf (Słowieńsko)
 • 3 Pommerensdorf (Pomorzany) – Eckerberger Wald (Las Arkoński)
 • 4 Hauptbahnhof (Dworzec Główny) – Krankenhaus (Szpital)
 • 5 Braunsfelde (Pogodno) – Dunzig (Duńczyca)
 • 6 Hauptbahnhof (Dworzec Główny) – Bahnhof Zabelsdorf (Dworzec Niebuszewo)
 • 7 Bellevue (Potulicka) – Frauendorf (Golęcino)
 • 8 Schinkelplatz (plac Kościuszki) – Grabowerstrasse

W 1940 r. długość linii osiągnęła 50,3 km, przewieziono wówczas 58,8 mln osób (w 1910 r. było to 18,6 mln). Po nalotach alianckich w latach 1943–1944 wiele torowisk było nieprzejezdnych, jednak dzięki pracy szczecińskich tramwajarzy udało się w tym czasie część linii przywrócić w miarę możliwości do normalnego funkcjonowania.

Lata 1945–1956[edytuj | edytuj kod]

Schemat.
Sieć tramwajowa w grudniu 1945 r.
Tramwaj typu Bremen na placu Żołnierza Polskiego. Za nim mocno zniszczone kamienice.
Tramwaj typu Bremen na linii nr 5 jadący aleją Wyzwolenia, 1948 r.
Tramwaj typu Niesky na linii nr 5 na ulicy Matejki, koniec lat 40. XX wieku

II wojna światowa przyniosła zniszczenia sieci torowej w 45%, trakcyjnej w 75%, oraz taboru w 50%. Tuż po wojnie działała tylko jedna zajezdnia: przy ul. Niemierzyńskiej. Stąd też kursowała do Bramy Portowej pierwsza linia uruchomiona 12 sierpnia 1945 r.[6] Nie odbudowano części torowisk – na ul. Staszica, ul. E. Plater, ul. Rayskiego (od al. Wyzwolenia do pl. Grunwaldzkiego) oraz na ul. Wendy i przez Most Cłowy, natomiast przedłużono część już istniejących. Pierwszą firmą zarządzającą komunikacją miejską były Tramwaje i Autobusy Miasta Szczecina, w latach 50. XX w. zmieniono jej nazwę na Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. W tym czasie dysponowała ona 113 wagonami silnikowymi i 123 doczepnymi o różnym stopniu zniszczenia. Tabor autobusowy był zniszczony całkowicie. W 1945 r. pracowało w Szczecinie 23 tramwajarzy (głównie z Poznania), a pod koniec roku już 560 osób. W 1946 r. uruchomiono 4 linie tramwajowe, które kursowały pod koniec roku po 16,7 km tras. 4 kwietnia 1947 r. otwarto pierwszą linię autobusową obsługiwaną autobusem marki Büssing.

Linie tramwajowe w 1946 r.[7]:

 • 1 Wojska Polskiego – Brama Portowa
 • 3 Las Arkoński – Dworzec Główny
 • 4 Matejki – pl. Kościuszki
 • 6 Gocław – Lubeckiego
 • 7 Hutnicza – Mickiewicza

Linie tramwajowe w 1948 r.[4]:

 • 1 Zajezdnia Pogodno – Wojska Polskiego – Brama Portowa
 • 2 Kołłątaja – Dworzec Niebuszewo
 • 3 Pomorzany – Las Arkoński
 • 4 Powstańców Wlkp. –Dworzec Główny
 • 5 Lubeckiego – Ku Słońcu
 • 6 Gocław – Lubeckiego
 • 7 Żołnierska – Jana z Kolna

Lata 1956–1989[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie. Skład wagonów tramwajowych Konstal N przed szczecińskim Czerwonym Ratuszem na placu Tobruckim. Z lewej strony do tramwaju wsiadają pasażerowie.
Tramwaje typu Konstal N na linii 3, 1975 r.
Zdjęcie. Na pierwszym planie przechodnie. Dalej dwuczłonowy tramwaj Konstal 102Na, a za nim kamienica przy pl. Brama Portowa
Konstal 102Na na linii 8 na pl. Brama Portowa, 1975 r.

W 1956 r. kursowało 9 linii tramwajowych. Linie nr 1, 5, 7 i 9 kursowały po istniejących jeszcze przed wojną torowiskach na al. Wojska Polskiego, od pl. Zwycięstwa do pl. Szarych Szeregów, ul. Obrońców Stalingradu (obecnie ul. Edmunda Bałuki) i ul. Staromłyńskiej. W latach 1960–1963 komunikację w mieście stanowiły także hydrobusy o nazwach „Juliszka” i „Margitka” kursujące po Odrze i terenach szczecińskiego portu[6]. W latach 1964–1973 w związku z długotrwałym remontem zamknięto ul. Gdańską. 7 grudnia 1967 r. ok. godz. 6:35 na ul. Wyszaka (w miejscu obecnego parkingu pod Trasą Zamkową) miał miejsce najtragiczniejszy wypadek w historii szczecińskiej komunikacji tramwajowej[8].

Linie tramwajowe w 1964 r.[7]:

 • 1 Głębokie – Wojska Polskiego – Brama Portowa – Potulicka
 • 2 Dworzec Niebuszewo – Wyzwolenia – Brama Portowa – Wyszyńskiego – Gdańska – Basen Kaszubski
 • 3 PomorzanyLas Arkoński
 • 4 Pomorzany – pl. Kościuszki – Piłsudskiego – Brama Portowa – Dworzec Główny
 • 5 Krzekowo – Mickiewicza – Jagiellońska – Obrońców Stalingradu – Matejki – Stocznia Szczecińska – Stocznia Remontowa
 • 6 Gocław – Dworcowa
 • 7 Krzekowo – Mickiewicza – Jagiellońska – Obrońców Stalingradu – Wyszaka – Stocznia Szczecińska
 • 8 Gumieńce – Brama Portowa – Gdańska – Basen Kaszubski
 • 9 Zajezdnia Pogodno – Wojska Polskiego – Potulicka

1 grudnia 1973 r., zgodnie z ówczesną modą na likwidację tramwajów w centrach wielkich miast, zlikwidowano ruch tramwajowy na części al. Wojska Polskiego (od ówczesnego pl. Lenina – obecnie pl. Szarych Szeregów do pl. Zwycięstwa), ul. Obrońców Stalingradu (obecnie Edmunda Bałuki) i ul. Jagiellońskiej (od al. Wojska Polskiego do al. Piastów). Oddano do użytku tory na al. Bohaterów Warszawy (od ul. Jagiellońskiej) i ul. Krzywoustego (do pl. Kościuszki). 1 stycznia 1976 r. MPK przekształcono w Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej obsługujące także komunikację miejską w innych miastach ówczesnego województwa szczecińskiego. W 1983 r. zakończono modernizację jednej z dwóch czynnych do dziś zajezdni, zajezdni Pogodno.

Trasy linii tramwajowych w 1988 r.:

 • 1 Głębokie – Stocznia Szczecińska
 • 2 Dworzec Niebuszewo – Basen Górniczy
 • 3 Las Arkoński – Pomorzany
 • 4 Pomorzany – Potulicka
 • 5 Krzekowo – Ludowa
 • 6 Gocław – Pomorzany
 • 7 Krzekowo – Basen Górniczy
 • 8 Gumieńce – Basen Górniczy
 • 9 Głębokie – Potulicka
 • 10 Gocław – Potulicka
 • 11 Ludowa – Pomorzany
 • 12 Dworzec Niebuszewo – Pomorzany

Lata 1989–2009[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie. Tramwaj typu Konstal 102Na mija szczeciński dworzec kolejowy przy ulicy Krzysztofa Kolumba.
Konstal 102Na, linia nr 3, ok. 2004 r.
Zdjęcie. Tramwaje typu GT6 (z lewej) i 105Na (z prawej) mijają się na placu Grunwaldzkim. Za nimi widoczne zadrzewienie placu i powojenny blok mieszkalny.
Tramwaje GT6 i 105Na w 2005 roku

1 października 1989 r. wprowadzono nowe oznaczenie przystanków zgodnie z nowymi przepisami prawa o ruchu drogowym, wprowadzono też nazewnictwo przystanków. Koszty tej operacji (w 3 lata wymieniono 1200 tablic przystankowych) wyniosły ok. 30 milionów zł. 30 kwietnia 1991 r. WPKM podzielone zostało na trzy samodzielne przedsiębiorstwa w Szczecinie, Stargardzie Szczecińskim oraz Świnoujściu, które w odróżnieniu od finansowanego z budżetu centralnego WPKM, były własnością lokalnych samorządów. Szczecińskiemu przedsiębiorstwu nadano nazwę Miejski Zakład Komunikacyjny. Kolejnym etapem restrukturyzacji w komunikacji miejskiej było wydzielenie Zarządu Komunikacji Miejskiej ze struktur MZK 1 czerwca 1995 r. Nowa jednostka budżetowa miasta Szczecina miała od tej pory zajmować się organizacją oraz koordynowaniem komunikacji (w odróżnieniu od MZK, który od tej pory miał wyłącznie świadczyć usługi na rzecz ZKM). 1 listopada 1993 r. nastąpiła reforma systemu taryfowego. Zlikwidowano dotychczasową taryfę jednorazową, a na jej miejsce wprowadzono czasową. W zależności od przewidywanego czasu podróży, pasażerowie mieli do wyboru kupno biletu na 10, 40 lub 120 minut. W 1996 r. zakończono eksploatację wagonów typu Konstal N zastępując je wagonami Düwag GT6 nazywanymi potocznie „helmutami”.

1 lipca 1996 r. na 3 miesiące zawieszono nocną komunikację tramwajową, a 1 grudnia tego samego roku zlikwidowano ją całkowicie zastępując autobusami. 1 lipca 1997 r. utworzono całkowicie nowy system nocnej komunikacji autobusowej. 1 lutego 1997 r. ze struktur MZK wydzielono zajezdnię autobusową w Policach. W 1998 r. założono Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej. 1 listopada 1999 r. w ramach kolejnego etapu restrukturyzacji, z MZK wydzielono dwie kolejne zajezdnie autobusowe, które od tej pory funkcjonują jako samodzielne Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” oraz „Dąbie”. Od tego momentu MZK zajmowało się wyłącznie przewozami tramwajowymi. W 2000 r. zmieniono limity czasowe biletów na 20, 60 i 120 minut. Rok później dostarczono nowe wagony typu 105N2k/S/2000, a do eksploatacji włączono zmodernizowane w Centralnych Warsztatach wagony 105Ng/S. 1 stycznia 2002 roku, w wyniku przekształceń w Urzędzie Miejskim Miasta Szczecina utworzono Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego łącząc w ramach jednej jednostki budżetowej funkcje dotychczasowego Zarządu Komunikacji Miejskiej oraz Wydziału Inżyniera Miasta. 1 października 2004 roku z eksploatacji wyłączono zajezdnię Niemierzyn. W jej miejsce 1 stycznia 2006 r. utworzono Muzeum Techniki i Komunikacji „Zajezdnia Sztuki”[9]. 9 listopada tego samego roku do eksploatacji włączono tramwaje Tatra KT4DtM. 1 maja 2007 r. po pięcioletniej przerwie podwyższono ceny biletów o ok. 15%. Z powodu braków kadrowych 18 września 2007 r. skrócono trasę linii 9 (także ze względu na remont torowiska w al. Bohaterów Warszawy). Po zakończonym remoncie linia 9 powróciła na stałą trasę, a od 1 października zmniejszono częstotliwość kursowania większości linii.

Lata 2009–2019[edytuj | edytuj kod]

Skład tramwajów Konstal 105Na na pętli Dworzec Niebuszewo, 2011 r.
Zdjęcie. Niskopodłogowe tramwaje Pesa Swing 120NaS2 mijają się na ulicy Bolesława Krzywoustego. Na drugim planie drzewa osłaniające kamienice.
Mijające się tramwaje typu Pesa Swing 120NaS2 na ulicy Krzywoustego, 2018 r.

Od 1 stycznia 2009 roku Miejski Zakład Komunikacyjny został zastąpiony nową spółką Tramwaje Szczecińskie sp. z o.o. 1 lutego 2011 roku pierwszy tramwaj niskopodłogowy Pesa 120NaS „Swing” zadebiutował w ruchu liniowym. 26 marca 2011 r. rozpoczęła się modernizacja ciągu komunikacyjnego ulic Krasińskiego-Niemierzyńska-Arkońska. 1 marca 2012 r. po raz kolejny zmianie uległa taryfa biletowa, obowiązujące limity czasowe to: 15, 30, 60 i 120 minut. 13 kwietnia rozpoczęła a sierpnia zakończyła się przebudowa Bramy Portowej, jednego z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Szczecinie. 24 czerwca rozpoczęto eksploatację tramwajów Tatra KT4DtM w trakcji podwójnej. Pierwszy taki skład wyjechał na linię nr 12. Takie składy można spotkać obecnie na trasach linii 3 lub 8. Po 20 latach nieobecności, 3 września 2012 r. została uruchomiona linia nr 10 na nowej trasie Gumieńce-Plac Rodła. Pod koniec kwietnia 2013 r. przekazano plac budowy szybkiego tramwaju i rozpoczęto I etap inwestycji[10]. Ukończenie I etapu budowy szybkiego tramwaju zapowiedziano na kwiecień 2015 r.[11] 14 kwietnia 2014 r. zakończył się remont torów tramwajowych w alei Piastów oraz jednocześnie rozpoczął się remont zużytych torów tramwajowych na ul. Potulickiej i Narutowicza. W ramach tego remontu zostało zmodernizowane torowisko, nawierzchnia ulic oraz pętla tramwajowa. Jesienią 2014 r. firma Energopol rozpoczęła remont torowiska tramwajowego w ciągu alei 3-go Maja[12]. W kwietniu 2015 roku została zakończona, trwająca od kwietnia 2013 roku, budowa pierwszej od wielu lat całkowicie nowej trasy tramwajowej w mieście. Wybudowano 4 km torów od Basenu Górniczego do pętli „Turkusowa” na osiedlu Zdroje. Linia tramwajowa została wybudowana w ramach Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju; koszty wyniosły 189 mln zł, z czego większość pokryły fundusze z Unii Europejskiej[13]. 26 marca 2018 r. miasto otrzymało 175 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej na remont 13 km torowisk tramwajowych[14]. Na początku stycznia 2019 r. rozpoczął się przetarg na wykonanie modernizacji torowiska tramwajowego wraz z siecią trakcyjną na placu Szarych Szeregów oraz na skrzyżowaniu ulicy Wyszyńskiego z Nabrzeżem Wieleckim[15].

8 września 2019 r., w ramach obchodów 140-lecia uruchomienia transportu publicznego w Szczecinie, ulicami miasta przejechała parada tramwajowa, w której uczestniczyły wagony: Konstal N nr 167H, Konstal 4N nr 216H, Konstal 105Ng/2015 nr 533 i 534, Tatra T6A2D nr 225 i 226, Tatra KT4DtM nr 156, Konstal 105N2k/S/2000 nr 783 z doczepą Protram 105N2k/D/2000 nr 791 oraz Pesa Swing 120NaS2 nr 818.

Po roku 2019[edytuj | edytuj kod]

Remont infrastruktury tramwajowej na alei Wyzwolenia, grudzień 2022
Skład wagonów Tatra KT4DtM na zmodyfikowanej z powodu remontów trasie linii nr 12, lipiec 2023

15 stycznia 2020 r. rozpoczął się remont torowiska tramwajowego wraz z siecią trakcyjną, przystankami i infrastrukturą podziemną na placu Szarych Szeregów. Wykonanie prac powierzono firmie ZUE. Po zakończeniu prac na wyżej wymienionym placu wykonawca przystąpi do przebudowy torowiska tramwajowego na skrzyżowaniu ulicy Wyszyńskiego z Nabrzeżem Wieleckim[16]. 4 lutego 2020 r. ogłoszono przetarg na przeprowadzenie modernizacji torowisk wraz z siecią trakcyjną na ul. Asnyka, Boguchwały, Kołłątaja, placu Rodła, alei Wyzwolenia i Niepodległości oraz na placu Żołnierza Polskiego, na ulicy Matejki i na fragmencie ulicy Piłsudskiego[17].

23 maja 2020 r. ZUE S.A. rozpoczęło wymianę torów na skrzyżowaniu ulicy Wyszyńskiego z Nabrzeżem Wieleckim[18]. 25 czerwca 2020 r. otwarto dla ruchu liniowego nowo zbudowane torowisko tramwajowe łączące pętlę tramwajową Las Arkoński z aleją Wojska Polskiego[19]. W tym samym dniu zakończono także modernizację torowisk na placu Szarych Szeregów[20].

11 grudnia 2020 r. podpisano z przedsiębiorstwem ZUE S.A. umowę na modernizację torowisk oraz przystanków i sieci zasilającej na ul. Elizy Orzeszkowej, Boguchwały, Adama Asnyka, Hugona Kołłątaja, al. Wyzwolenia, pl. Żołnierza Polskiego oraz częściowo na ul. Jana Matejki i Józefa Piłsudskiego[21]. 9 stycznia 2021 r. rozpoczęły się pierwsze prace budowlane związane z tą inwestycją[22]. Wyremontowano przylegające do torowiska ulice wraz z chodnikami. Częściowej zmianie uległo położenie przystanków w ciągu alei Wyzwolenia oraz ich forma (przystanki wiedeńskie)[17]. Z powodu opóźnień i problemów w realizacji inwestycji tramwaje linii nr 12 powróciły na trasę do pętli Dworzec Niebuszewo dopiero 2 września 2023 r.[23]

21 lutego 2023 r. konsorcjum firm Tormel i Stanled I przystąpiło do budowy nowego torowiska tramwajowego wraz z siecią trakcyjną na przedłużeniu ulicy Sosabowskiego od ronda Żołnierzy Polskich Misji Pokojowych ONZ do pętli Krzekowo. 29 lipca 2023 r. rzeczona pętla tramwajowa została zlikwidowana i zastąpiona trójkątem[24].

Ze względu na złą sytuację kadrową Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego poinformował we wrześniu 2023 o zmianach w kursowaniu tramwajów linii nr 2, 6, 7, 8, 10, 11, 12[25][26]. Od 16 września 2023 r. linia nr 8 kursuje tylko w dni powszednie w godzinach szczytu. W zamian linia nr 10 stała się linią całodzienną. Linia nr 11 kursuje do pętli Ludowa tylko w dni powszednie w godzinach szczytu, w pozostałe dni i w godzinach pozaszczytowych została skrócona do placu Rodła. Linia nr 6 na tymczasowej trasie zmieniła przystanek końcowy i została skomunikowana z linią 11. Na pozostałych liniach miały miejsce korekty godzin odjazdów[27]. Przedstawicielka Urzędu Miasta Szczecin zapowiedziała, że sytuacja szczecińskiego systemu tramwajowego powinna ulec poprawie w październiku 2023 wraz ze zwiększeniem liczby motorniczych[28].

2 stycznia 2024 roku linia 11 powróciła do kursowania do pętli Ludowa także poza godzinami szczytu[29]. 14 lutego 2024 roku linia 8 wróciła do całodziennego kursowania.[30]

Zajezdnie[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie. Budynek zajezdni Golęcin widziany z ulicy Wiszesława. Na pierwszym planie płot ogrodzeniowy, dalej hala zajezdni.
Zajezdnia Golęcin
Zdjęcie. Dawna zajezdnia Niemierzyn. Na pierwszym planie brukowany plac z torami tramwajowymi. Na drugim planie budynek zajezdni z przeszklonymi bramami i spadzistym dachem.
Zajezdnia Niemierzyn w 2010 r. po remoncie – obecnie MTiK

Eksploatowane[edytuj | edytuj kod]

Została zbudowana w 1898 r. i zastąpiła zajezdnię tramwajów konnych. Przebudowywano ją w latach 1926, 1979 oraz 1992, kiedy to dobudowano halę i stanowiska naprawcze. Pierwsze tramwaje Konstal 105N i pochodne trafiły tutaj w czerwcu 1991 r. Od maja 2001 r. stacjonują w niej także wagony 105N2k/S/2000. Od 2008 r. stacjonują wagony Tatra T6A2D. Zajezdnia obsługuje linie 2, 3, 5, 6, 7, 11 oraz 12.

Jest to największa i najmłodsza szczecińska zajezdnia. Zbudowana została w 1934 r., natomiast w 1981 r. zakończono jej modernizację połączoną z rozbudową. Dzięki przebudowie jest najlepiej dostosowana do nowoczesnego taboru, z tego też powodu do 1991 r. kierowano tutaj wszystkie nowo zakupione tramwaje. Po zmianie struktury taboru w latach 90. XX wieku stacjonują tu wagony 105N2k/S/2000, Pesa Swing 120NaS oraz 120NaS2 i Tatra KT4DtM. Od października 2007 roku stacjonuje także 36 wagonów Tatra T6A2D. Zajezdnia obsługuje linie 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10 oraz 12. W 2014 roku odbył się jeden z ważniejszych remontów zajezdni.

Nieeksploatowane i nieistniejące[edytuj | edytuj kod]

Wydział Remontowy TS[edytuj | edytuj kod]

Warsztaty Tramwajów Szczecińskich znajdują się w siedzibie spółki przy ul. Klonowica 5. Na ich terenie bywają przechowywane tramwajowe wozy techniczne oraz pojazdy remontowane i wycofane z użytku, tutaj też przeprowadza się modernizację tramwajów i montowanie nowych składów z prefabrykowanych elementów[31].

Malowanie i oznaczenia wagonów[edytuj | edytuj kod]

 • do 1945 r. – kremowe
 • od 1945 r. do 1995 r. – wagon od kół do okien czerwony, od linii okien do dachu kremowy
 • od 1995 r. do 2006 r. – wagon biały, od kół do listwy ozdobnej czerwono-niebieskie pasy
 • od 2006 r. do 2008 r. – wagon od listwy ozdobnej do okien czerwony, od linii okien do dachu kremowy, od kół do listwy ozdobnej czerwono-niebieskie pasy
 • od 2008 r. – wagon do górnej linii okna biały, w tylnej części zielony; nad górną linią okna w tylnej oraz przedniej części niebieski, w środkowej części fragmenty białe i ciemnoniebieskie; w zależności od modelu tramwaju niektóre elementy (np. zderzaki) dodatkowo w kolorze zielonym lub niebieskim.

Po 1945 roku szczecińskie wagony przez lata oznaczane były wizerunkiem gryfa, numerem taborowym oraz nazwą przedsiębiorstwa komunikacji. W 2009 roku gryfa zastąpiono nowym logiem miasta, jednak po protestach przywrócono z powrotem wizerunek gryfa.

Tabor[edytuj | edytuj kod]

Współczesny[edytuj | edytuj kod]

Podstawę taboru tramwajowego w Szczecinie stanowią sprowadzone z Berlina Tatry KT4DtM

Zakup w 1996 r. używanych wagonów GT6 z Niemiec umożliwił wycofanie przestarzałych wagonów dwuosiowych, jednak był to zabieg reanimacyjny. Fabrycznie nowe wagony kupowane były okazjonalnie – w latach 1990–1992 26 wagonów 105Na, w 1991 r. 2 wagony 106Na, w 1994 r. 2 wagony 105Np. Kolejne inwestycje w tabor nastąpiły dopiero na przełomie tysiącleci, kiedy to w 2001 r. do eksploatacji trafiły zamówione jeszcze w 2000 r. wagony 105N2k/S/2000 oraz zmodernizowane wagony 105Na, oznaczone jako 105Ng/S. W 2001 r. po Szczecinie kursowały 4 takie wagony sprowadzone w ramach testów z Magdeburga, Berlina, Krakowa oraz Katowic. Testy te były zwiastunem przygotowań do wspólnego przetargu na wagony niskopodłogowe, do jakiego szykowały się Szczecin, Poznań oraz Wrocław. Jeszcze w tym samym roku Szczecin wycofał się z tych planów, jako powód podając fatalny stan torowisk oraz konieczność ich wcześniejszego wyremontowania. W 2006 r. potrzeba natychmiastowej wymiany taboru tramwajowego została dostrzeżona przez władze miasta. Negocjacje podjęte z Berliner Verkehrsbetriebe (BVG), czyli Berlińskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym, zaowocowały wymianą zdezelowanych polskich wagonów przegubowych 102Na (wyprodukowanych w latach 1969–1974) na czechosłowackie wagony Tatra KT4DtM (wyprodukowane w latach 1983 i 1985–1987, zmodernizowane w latach 1994–1996). Pierwsze z 21 zakupionych wagonów tego typu przyjechały do Szczecina 27 października nad ranem, a ich eksploatacja liniowa rozpoczęła się 9 listopada 2006 r. Ostatnią partię tych tramwajów dostarczono do Szczecina w dniach 15–16 stycznia 2007 r. Prowadzone były rozmowy z BVG na temat zwiększenia liczby (do 50 sztuk) zakupionych wcześniej Tatr. BVG wycofało się jednak ze sprzedaży wagonów przegubowych Tatra KT4DtM. Zamiast nich Szczecin zakupił bezprzegubowe wagony Tatra T6A2D w liczbie 32 sztuk (umowę podpisano 25 września 2007 r.) Pierwsze 2 wagony przybyły w dniach 29–30 października 2007 r., a pozostałe 30 sztuk zostało dostarczonych do końca 2008 r. Zakup używanych Tatr T6A2D pozwolił na wycofanie z eksploatacji liniowej wagonów Düwag GT6 oraz najbardziej wyeksploatowanych Konstali 105N. W 2005 roku powrócono do przeprowadzania modernizacji taboru obejmujących między innymi wymianę przetwornic, pulpitów, mechanizmów drzwiowych, pantografów, wózków i części elektryki oraz likwidację kabiny motorniczego w drugim wagonie poprzez poziome umiejscowienie głównej szafy elektrycznej, odświeżeniu poddano też elementy wnętrza, zamontowano nowe siedzenia firmy Astromal. Pod koniec roku 2007 do Szczecina przybyło 6 doczep tramwajów 105N2k/D/2000 wyprodukowanych przez firmę Protram we Wrocławiu. Wagony te otrzymały monitoring, co było nowością w szczecińskiej komunikacji tramwajowej. W grudniu 2008 r. ogłoszono przetarg na dostawę pierwszych 6 wagonów niskopodłogowych. Przetarg wygrała PESA z tramwajem 120NaS. 22 lipca podpisano umowę na dostawę 6 tramwajów typu Swing 120Na dla Szczecina[32]. 13 listopada 2010 r. przyjechał pierwszy taki tramwaj.

Na początku 2010 roku zakupiono w Berlinie następne 11 sztuk Tatr KT4DtM oraz 20 sztuk Tatr T6A2D.[33]

1 lutego 2011 r. na linię 7 wyruszył planowo pierwszy szczeciński tramwaj niskopodłogowy z pasażerami.

W związku z dostawą 22 niskopodłogowych wagonów Pesa Swing 120NaS2 oraz kolejnym zakupem używanych wagonów KT4DtM z Berlina, na przełomie 2013 i 2014 roku rozpoczęto zmiany dotyczące miejsca stacjonowania tramwajów. Obecnie wszystkie niskopodłogowe pojazdy oraz Tatry KT4DtM stacjonują w zajezdni Pogodno, która została w 2015 roku przebudowana i dostosowana do obsługi tramwajów niskopodłogowych[34], a pojazdy T6A2D oraz pochodne 105N zostały przeniesione z Pogodna do zajezdni Golęcin. W związku z tymi zmianami stopniowo wycofywano najbardziej wyeksploatowane tramwaje typu 105N oraz 105Na[35][36].

Obecnie ilostan tramwajowy Tramwajów Szczecińskich przedstawia się następująco[37]:

Zdjęcie Typ Eksploatacja od Opis przewóz osób na wózkach  Liczba wagonów
Moderus Beta MF 29 AC BD 2021 Pod koniec sierpnia 2020 r. w przetargu na dostawę części do dwóch dwukierunkowych, częściowo niskopodłogowych wagonów tramwajowych (z opcją zakupu kolejnych dwóch kompletów[38]) wygrała firma Modertrans Poznań[39]. Początkowo planowano wykonanie prac montażowych w warsztatach Tramwajów Szczecińskich, jednak z powodu pandemii COVID-19 proces ten został przeprowadzony przez pracowników Tramwajów Szczecińskich w halach producenta[38]. Pierwszy tramwaj, któremu nadano numer 621, dostarczono do Szczecina 14 grudnia 2020 r.[40] Dwukierunkowość tramwajów tego typu ma zostać wykorzystana w sytuacjach awaryjnych, w trakcie remontów, a także w przypadku uruchomienia w przyszłości nowych linii tramwajowych niezakończonych pętlami[41]. Drugi tramwaj dotarł do Szczecina w nocy z 29 na 30 grudnia 2020 r.[42] Eksploatacja liniowa wagonu nr 621 rozpoczęła się 16 stycznia 2021 r.[43] 28 marca 2023 r. przetarg na dostawę dwóch częściowo niskopodłogowych, dwukierunkowych tramwajów ponownie wygrał Modertrans, oferując tramwaj Moderus Beta[44]. przewóz osób na wózkach  61
Moderus Beta MF 25 AC 2018 Wagon nr 603 włączono do eksploatacji 15 września 2018 r.[45], natomiast wagon nr 604 – dzień wcześniej[46]. Kursują one na liniach 1, 2, 3, 7, 8, 9, 10, 11 i 12. przewóz osób na wózkach  21
Moderus Beta MF 15 AC 2014 Pod koniec 2013 roku Tramwaje Szczecińskie ogłosiły przetarg na dostawę elementów, podzespołów, wyposażenia, części mechanicznych i elektrycznych niezbędnych do montażu tramwaju z częściowo niską podłogą[47]. Przetarg wygrał Modertrans Poznań z wagonem typu Moderus Beta, a umowa została podpisana 11 marca 2014 roku. Części wagonu miały zostać dostarczone w ciągu 60 dni, a montaż miał potrwać od dwóch do trzech miesięcy[48]. Pierwszy wagon o numerze #601 zadebiutował 9 października 2014 roku na linii 3.[49] Drugi wagon o numerze #602 zadebiutował 19 stycznia 2015 roku na linii 1. Kursują one na liniach 1, 2, 3, 7, 8, 9, 10, 11 i 12. przewóz osób na wózkach  21
Pesa Swing 120NaS2 2013 W 2012 r. władze Szczecina zamówiły kolejne 22 Swingi. Nowe Swingi są krótsze: długość tramwaju wynosi 30,12 m (poprzednie 31,82 m). Zostały też wyposażone w dodatkową rampę dla osób na wózkach inwalidzkich czy wózków dziecięcych, a także w bezprzewodowy internet. Pierwsze pojazdy o numerach #807 i #808 zadebiutowały 12 marca 2013 roku na linii nr 8. Kursują one również na liniach 1, 2, 3, 7, 8, 9 i 10. przewóz osób na wózkach  221
Pesa Swing 120NaS 2011 Pierwszy od kilkudziesięciu lat niskopodłogowy tramwaj w Szczecinie. Premiera odbyła się 13 listopada 2010 roku na terenie zajezdni Pogodno. Jest to niskopodłogowy, pięcioczłonowy tramwaj przegubowy produkowany przez bydgoską PESĘ. Kursują one na liniach 1, 2, 3, 7, 8, 9 i 10. przewóz osób na wózkach  61
Moderus Alfa HF 10 AC 2011 Poziom modernizacji podobny jak w przypadku wagonów HF09. Różnice polegają na usunięciu „skosów” z dolnej części pudła, całkowitemu wypełnieniu szybą drzwi tramwajów oraz zmienieniu rodzaju rozruchu z impulsowego na indukcyjny. 6 wagonów przebudowano na doczepy czynne. Nadano im numery 503-514. 122
Moderus Alfa HF 09 2008 Tramwaj typu 105Na zmodernizowany w Modertrans Poznań. Modernizacja polegała na zmianie designu tramwaju, wnętrza, napędu, oraz likwidacji trzecich drzwi wagonu, a także wyposażono je w rozrusznik impulsowy. Modernizacji poddano 2 wagony, noszą one numery 501 i 502. Ten drugi został przebudowany na wagon doczepny. 22
Protram 105N2k/D/2000 2007 Doczepy czynne do wagonów 105N2k/2000 wyprodukowane przez wrocławskie zakłady Protram na licencji Alstom Konstal. Wagony charakteryzuje brak kabiny motorniczego oraz inny układ wnętrza w porównaniu z wagonami sterowniczymi. 62
Konstal 105N2k/S/2000 2001 Od zwykłej „stopiątki” oprócz zastosowania nowoczesnej elektroniki, wagony 105N2k/2000 odróżnia głównie zupełnie przemodelowana ściana czołowa oraz tylna wykonana z tworzyw sztucznych, co ułatwia ich wymianę w razie kolizji. Od ich zaokrąglonych kształtów wagony te otrzymały przezwisko „bulwa”. Nowe pudło wagonu jest o 5 centymetrów węższe od standardowego (2,4 m) i dostosowane do 3 par wychylno-odskocznych drzwi produkcji IFE. Zastosowano również łatwo zdejmowane pokrywy na wózki, a górna krawędź pudła stała się jednocześnie rynienką przeciwdeszczową. 142
Tatra T6A2D 2008 Tramwaj produkcji czechosłowackiej wytwarzany w latach 1988–1999 w zakładach ČKD. Jest to jednokierunkowy wagon silnikowy. Tramwaje tego typu eksploatowane w Szczecinie zostały gruntownie zmodernizowane w latach 90. XX wieku w niemieckich zakładach Siemensa. Otrzymały one wtedy nowe drzwi, pantografy, wózki, siedzenia oraz okna. Były eksploatowane w Berlinie. Pierwszy wagon z pierwszej serii dostawy przybył do Szczecina w 2007 roku. Pierwsze wagony drugiej serii zaczęto dostarczać od przełomu roku 2009 i 2010. Nie zostały one przemalowane i wciąż jeżdżą one w barwach niemieckiego przewoźnika BVG. 141+ 342
Tatra KT4DtM 2006 Tramwaj produkcji czechosłowackiej wytwarzany w latach 1974–1997 w zakładach ČKD. Jest to jednokierunkowy, jednoprzestrzenny wagon silnikowy. Tramwaje tego typu eksploatowane w Szczecinie zostały sprowadzone jako używane z Berlina, wcześniej zostały gruntownie zmodernizowane w latach 90. XX wieku w zakładach Siemensa w Budziszynie. Pierwsza dostawa wagonów trwała na przełomie 2006 i 2007 roku, wówczas sprowadzono 21 sztuk. Druga dostawa trwała od maja do listopada 2010 roku, sprowadzono wówczas dodatkowo 11 sztuk. W październiku 2012 roku podpisano umowę z BVG na dostawę 41 wagonów oraz jednego powypadkowego, który miał być przeznaczony na części zamienne. Przybyły one do Szczecina na przełomie 2012 i 2013 roku. Obecnie większość wagonów jest modernizowana w Szczecinie, gdzie wymianie ulega m.in. aparatura Siemensa na polską wyprodukowaną przez firmę Woltan, montaż monitoringu, modernizacja pulpitu motorniczego, a także zmiana malowania i tapicerki zgodnie z programem Floating Garden. Od lata 2012 roku rozpoczęto eksploatację składów 2xKT4DtM w ruchu liniowym. 711
Konstal 105Ng/2015 2015 Na przełomie 2000 i 2001 roku w Centralnych Warsztatach przy ulicy Klonowica zmodernizowano 12 wagonów typu 105Na (8 z zajezdni Pogodno oraz 4 z zajezdni Golęcin). Stopień ingerencji w konstrukcję okazał się tak duży, iż były to zupełnie nowe wagony. Oznaczenie 105Ng/S pochodzi od niewielkiej serii wagonów 105Ng wybudowanych w Konstalu w latach 90. XX wieku dla Warszawy. Wagony te otrzymały nowe pudła przystosowane do 3 par drzwi wychylno-odskokowych, nowe układy rozruchu, nowe wózki, pulpity, przetwornice statyczne oraz system informacji pasażerskiej. Dodatkowo drugi wagon w składzie przebudowano na doczepę czynną poprzez poziome ułożenie głównej szafy elektrycznej. Pierwsze wagony otrzymały również połówkowy pantograf OTK-2. Obecnie wszystkie wagony z Pogodna zostały przeniesione na Golęcin. Na przełomie 2015 i 2016 roku wszystkie wagony przeszły remont, po którym nadano im nowe oznaczenie 105Ng/2015.[50] 122
Wszystkie tramwaje 205
Udział pojazdów niskopodłogowych 18,5%
 • 1 – Zajezdnia Pogodno, ² – Zajezdnia Golęcin

Historyczny[edytuj | edytuj kod]

Tramwaje używane podczas obsługi linii turystycznej, przejazdów okolicznościowych, wynajmów:

Ilustracja Typ Rok produkcji Liczba Opis
Bremen 1926 4 Tramwaje produkowane dla przedwojennego Szczecina w latach 1925–1935. Obecnie w Szczecinie użytkowany jest jeden zabytkowy tramwaj Bremen o numerze bocznym #144. Został on odbudowany w roku 2001 i wykorzystywany był na wakacyjnej linii turystycznej 0. Stanowi on eksponat szczecińskiego Muzeum Techniki i Komunikacji.
Düwag GT6 1958 1 40-letnie tramwaje typu GT6 pojawiły się w Szczecinie w liczbie 33 sztuk w lutym 1996 r., sprowadzone z Düsseldorfu. Były to sześcioosiowe wagonu przegubowe, posiadające czworo harmonijkowych drzwi i pantograf nożycowy. W 2004 roku rozpoczęto ich wycofywanie spowodowane zakończeniem najwyższego wieku po remoncie (8 lat). Kolejnym argumentem były niestandardowe obręcze w kołach, niezgodne z polską normą (obręcze niszczyły torowisko i były za szerokie). 3 argumentem był brak części zamiennych i brak remontów, co spowodowało szybką degenerację wozów. Ostatnim tramwajem GT6 w ruchu liniowym był wagon nr #512, wycofany jako ostatni 31 marca 2009 roku. Jeden wagon GT6 zachowano na historyczny. Temu wagonowi (o numerze #919) przywrócono oryginalne malowanie Düsseldorfskie. Stanowi on eksponat szczecińskiego Muzeum Techniki i Komunikacji.
Konstal 105N 1975 2 Wagony o numerach #720 i #701 kursują jako liniowo-historyczne. Skład ten przeszedł w ostatnich latach wiele remontów, przez które utracił swoją historyczność (wymiana przetwornicy wirowej na statyczną, usunięcie listwy ozdobnej z burty wagonu, pomalowanie siedzeń w kolory czerwono-żółte). Skład został wycofany z ruchu liniowego i oczekuje naprawy[51].
Düwag B4 1957 1 W 1996 roku, razem z wagonami GT6 do Szczecina kupiono także 11 doczep typu B4. Jednak zaledwie połowa tych wagonów weszła do eksploatacji. W przeciwieństwie do tramwajów GT6, nie dostały w Szczecinie barw zakładowych (jeździły albo w oryginalnych barwach z Niemiec, albo pomalowane w reklamy). Są to jednokierunkowe, czteroosiowe doczepy bierne, wyposażone w troje drzwi, z czego pierwsze są jednoskrzydłowe. Doczepy były eksploatowane jedynie 4 lata. Większość tramwajów typu B4 skasowano, na historyczne zachowano 2 doczepy: #551 oraz #953II. Obydwie zostały wyremontowane i stacjonują w MTiK.
Düwag l 1957 1 Druga z zachowanych doczep typu B4. Sprowadzona została z Frankfurtu nad Menem w 1997 roku wraz z 3 podobnymi i przydzielona do zajezdni Niemierzyn. Wycofana z ruchu została w dniu 31.12.2002 r. i przeniesiona do zajezdni Pogodno. Po remoncie blacharsko-lakierniczym stanowi eksponat MTiK.
Konstal N 1948-1956 8 Tramwaje produkowane w zakładach Konstal w Chorzowie oraz Stoczni Gdańskiej. W późniejszym czasie większość z nich została przebudowana na wozy jednokierunkowe. 7 tramwajów zostało przebudowanych na wagony gospodarcze, natomiast wagon o numerze #167 został przeznaczony na wóz historyczny.
Konstal 4N 1956–1962 11 Tramwaje te są rozwiniętą wersją pojazdów typu N. Stacjonowały we wszystkich ówczesnych zajezdniach tramwajowych. Zostały wycofane w roku 1996 i zastąpione przez sprowadzone z Düsseldorfu wagony GT6. Obecnie 8 z nich służy jako wagony gospodarcze, wagony o numerach #216N i #293 są pojazdami historycznymi, natomiast wagon o numerze #286 został przekazany do Muzeum Techniki i Komunikacji.
Konstal 4ND 1958 1 Doczepa czynna do wagonów 4N. Jedyna zachowana nosi numer #343 i została wyprodukowana w 1958 roku.
Konstal 102Na 1971–1973 2 Tramwaje eksploatowane w Szczecinie w latach 1971–2007. W latach 90. XX wieku tramwaje wysłano na naprawy do Miejskich Zakładów Naprawy Tramwajów w Krakowie, przy czym zakupiono dodatkowe wagony z Katowic, Wrocławia, Torunia i Łodzi. Z powodu złego stanu technicznego tramwaje zaczęto wycofywać z ruchu i zastępować sprowadzonymi z Berlina pojazdami Tatra KT4DtM. Ostatni raz 4 wagony wyjechały na planową służbę 28 lutego 2007 roku. Wagon o numerze #606 ma wyremontowane poszycie zewnętrzne i jest eksponatem w Muzeum Techniki i Komunikacji, natomiast wagon #604 został przeznaczony na wóz historyczny i obecnie oczekuje na naprawę.
Konstal ND 1955 1 Doczepa do wagonów N. Jedyna zachowana nosi numer #386 i została wyprodukowana w 1955 roku.

Wycofany ze służby[edytuj | edytuj kod]

Tramwaje, których eksploatacja na szczecińskich torowiskach została zakończona:

Ilustracja Typ Rok produkcji Opis
konne koniec XIX w. Pierwszy typ szczecińskich wagonów tramwajowych. Wyprodukowane zostały w zakładach Noellschen Waggonfabrik w Würzburgu. Po zelektryfikowaniu systemu tramwajowego przebudowane zostały na doczepy do tramwajów elektrycznych[52].
Herbrand 1897–1901 Pierwsza generacja tramwajów elektrycznych w Szczecinie. Wagony typu Herbrand dostarczono z zakładów o tej samej nazwie z Kolonii. Pierwsze 58 wagonów zakupiono w 1897 roku. Rok później dostarczono kolejne 24 wagony, a w 1901 i w 1904 roku po 10 następnych. W 1907 roku przybyło kolejnych 13 tramwajów, a w 1912 roku ostatnich 6, nieróżniących się od tych z poprzedniej dostawy. Po II wojnie światowej część wagonów wyremontowano, inne przerobiono na wagony doczepne. Ostatnie tramwaje Herbrand wycofano w 1961 r.[53]
Falkenried 1912 Druga generacja tramwajów elektrycznych w Szczecinie. Pierwsze sześć tramwajów dostarczono do miasta w 1912 r.[52]
Dessau 1925 Pierwszych 20 wagonów zakupiono w 1925 r. Kolejnych 20 tramwajów silnikowych i 10 doczepnych serii Dessau dostarczono do Szczecina w 1926 r. Tramwaje typu Dessau eksploatowano do 1968 r., przy czym w schyłkowym czasie eksploatacji kursowały jako doczepy[52].
LHB ~1930 W 1930 r. do Szczecina dostarczono 15 wagonów tramwajowych wyprodukowanych w zakładach Linke-Hofmann-Busch. Były to niskowejściowe, dwukierunkowe wagony silnikowe. Do części niskowejściowej prowadziły z obu stron wagonu drzwi dwuskrzydłowe. Wagonom nadano numery taborowe z zakresu #165–#179. Po zakończeniu II wojny światowej 7 wagonów sprzedano do Poznania, natomiast pozostałych 8 egzemplarzy kursowało do przełomu lat 50. i 60. XX w., kiedy to przebudowano je na wagony doczepne. Ostatnie tramwaje tego typu wycofano z eksploatacji w 1972 r.[54][55]
Niesky 1939, 1942 W 1939 r. do Szczecina dostarczono 5 nowych tramwajów niskowejściowych typu Niesky. W 1942 r. zakupiono jeszcze 14 tramwajów Niesky różniących się od tych z pierwszej serii gumową wykładziną podłogową oraz kilkoma innymi detalami[52]. Zdjęcie przedstawia skład Konstal N+Niesky.
LHB (Oslo) 1899 W 1943 r. do Szczecina z Oslo sprowadzono jedną z 12 doczep wyprodukowanych w zakładach Linke-Hofmann-Busch. Jej eksploatację zakończono w 1968 r.[52]
HaWa (Oslo) 1921–1924 W 1943 r. do Szczecina z Oslo sprowadzono dwa tramwaje pochodzące z hanowerskich zakładów HaWa. Po II wojnie światowej obydwa wagony sprzedano do Warszawy[52].
Skabo (Bergen) 1936–1940 W 1943 r. do Szczecina z Bergen sprowadzono jeden z 9 tramwajów produkcji Skabo Jernbanevognsfabrik. Kursował on do 1963 r.[52]
LOWA EB50 1954 Wagony tramwajowe doczepne typu LOWA EB50 zostały wyprodukowane w fabryce Waggonbau Lowa w NRD w 1951 roku. 16 sztuk tych wozów dostarczono do Warszawy. Zostały wycofane zaledwie po roku eksploatacji i w 1954 roku sprzedane Szczecinowi. Przydzielono je w całości do zajezdni Pogodno. Doczepy kursowały w składach z tramwajami typu Konstal N lub Konstal 4N w latach 1954–1983, stopniowo wycofywano je z eksploatacji od 1976 roku i kasowano[56].
Konstal 4NJ 1966 Prototyp wysokopodłogowego, jednokierunkowego wagonu tramwajowego, wyprodukowanego w 1957 r. w chorzowskich zakładach Konstal dla warszawskiego systemu tramwajowego. W 1966 r. tramwaj ten przekazano Szczecinowi. W Szczecinie 4NJ stacjonował w zajezdni tramwajowej Golęcin i nosił numer 295. Pozostawał w ruchu liniowym do 31 stycznia 1996 r., a po wycofaniu zwrócony Warszawie[57].
Konstal 105N 1975 105N jest czteroosiowym tramwajem napędzanym czterema silnikami o łącznej mocy godzinowej 166 kW. Jego układ elektryczny w prostej linii pochodzi z wagonów rodziny 13N (a przez to z wagonów PCC). Rozrząd następuje samoczynnie z pomocą rozrusznika komutatorowego. Do zasilania obwodu niskiego napięcia służy przetwornica prądu stałego 600/40 V. Hamowanie robocze jest elektrodynamiczne (silniki stają się prądnicami), jako hamulce postojowe działają układy szczękowo-bębnowe, a hamowanie awaryjne realizowane jest przez hamulec szynowy. Jedną z wad tego tramwaju jest zastosowanie nowych wózków jezdnych nieposiadających piasecznic, co znacznie utrudnia ruszanie oraz podjazd pod wzniesienia w trudnych warunkach atmosferycznych. Ostatnie wagony 105N zostały wycofane w grudniu 2014 roku[58].
Konstal 106Na 1991 Od podstawowych wagonów serii 105N wyróżniały się zastosowaniem rozruchu tyrystorowego. Do Szczecina trafiły dwie sztuki, przydzielono je do zajezdni Pogodno i nadano numery #781 i #782. Do roku 1999 poruszały się jako skład #782+#781. W 2001 roku wagon #782 wykorzystywano jako wagon solowy na linii nr 1, a #781 posłużył jako dawca części zamiennych, jednak jeszcze w tym samym roku wagony skreślono ze służby i wkrótce zezłomowano[59]. Ilustracja przedstawia rekonstrukcję wyglądu tramwaju według stanu z 1999 r.
Konstal 105Np 1994 Wersja rozwojowa wagonów Konstal 105Ne. Wyprodukowano jedynie 2 sztuki tych pojazdów. Trafiły one do Szczecina i zostały przydzielone do zajezdni Golęcin, gdzie nadano im numery #1035 i #1036. Po raz pierwszy wyjechały na trasę 31 maja 1994 roku. Eksploatacja tego składu zakończyła się w maju 2013 roku. Po zakończeniu eksploatacji wagony przebywały przez krótki czas na terenie warsztatów tramwajowych przy ulicy Klonowica, zostały one wystawione na sprzedaż[60]. W czerwcu 2013 oba wagony fizycznie zezłomowano. Ilustracja przedstawia rekonstrukcję wyglądu tramwaju według stanu z 2009 r.
Konstal 105Na 1981–1992 Po zakończeniu dostaw wagonów serii 105N, w 1981 roku pierwsze wagony 105Na otrzymały numery od #731. W ten sposób powstała „dziura” w numeracji (brak numerów #729 oraz #730). W związku z kryzysem lat 80. XX wieku, zakłady w Chorzowie nie były w stanie zapewnić wystarczająco dużej liczby wagonów, dlatego na przełomie lat 1981–1992 do Szczecina trafiły łącznie 74 wagony tego typu (przez pierwsze 10 lat 50 egzemplarzy dostała Zajezdnia Pogodno, w latach 1991–1992 24 nowe wagony otrzymywała Zajezdnia Golęcin). W kwietniu 2020 roku wycofano z eksploatacji ostatni skład tramwajów 105Na o numerach taborowych #762+#763.[61]

Testowy[edytuj | edytuj kod]

Tramwaje testowane w 2001 roku w ramach planowanego przetargu na zakup wagonów niskopodłogowych. Ostatecznie nie zakupiono ani jednego tramwaju[62].

Ilustracja Typ Czas testowania Opis
Alstom Citadis 200 12.01-16.01.2001 Tramwaj NGT8D jest trójczłonowym, ośmioosiowym, niskopodłogowym wagonem tramwajowym, który wytwarzany jest od 1994 roku w zakładach Alstom. W Szczecinie od 12.01.2001 do 16.01.2001 r. testowany był na linii nr 8 wagon wypożyczony z niemieckiego Magdeburga.
Bombardier NGT6 21.02-25.02.2001 Tramwaj produkcji kanadyjskiej firmy Bombardier. Wagony typu NGT6, które są trójczłonowymi, jednokierunkowymi, jednostronnymi, częściowo lub całkowicie niskopodłogowymi tramwajami. NGT6 to skrót od niemieckiego wyrazu Niederflurgelenktriebwagen (niskopodłogowy wagon przegubowy), cyfra sześć oznacza, że wagon jest sześcioosiowy. Od 21.02.2001 do 25.02.2001 w Szczecinie testowano na linii nr 8 jeden z krakowskich wagonów NGT6.
Adtranz GT6N 8.03-14.03.2001 Niskopodłogowy wagon tramwajowy produkcji m.in. niemieckich zakładów Adtranz. Trójczłonowe pudło oparte jest na trzech dwuosiowych wózkach. Szczecin gościł tramwaj typu GT6N w 2001 roku, kiedy to w dniach 10, 11, 13, 14.03 testowany był na linii nr 8. Wagon GT6N został wypożyczony z Berlina.
Konstal 116Na/1 10.09-11.09.1999 Tramwaj typu Konstal 116Na/1 wypożyczono do Szczecina z fabryki Alstom Konstal na obchody 120. rocznicy uruchomienia komunikacji miejskiej w mieście[63].
Konstal 116Nd 23.03-20.04.2001 Trójczłonowy, niskopodłogowy wagon tramwajowy typu 116Nd był produkowany w latach 1999–2001 w zakładach Alstom Konstal w Chorzowie. Został przysłany do Szczecina w celu wynagrodzenia długiego czasu oczekiwania na dostawę zamówionych tramwajów typu 105N2k/S/2000. Tramwaj 116Nd kursował od 23.03 do 20.04.2001 r. na liniach tramwajowych nr 7 i 8.


Nieużywane torowiska[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie. Tor tramwajowy w bruku przed bramą poczty przy alei Niepodległości.
Torowisko tramwajów pocztowych przy alei Niepodległości
Istniejące
 • Tory na terenie starej zajezdni przy ulicy Piotra Skargi
 • Tor tramwajów pocztowych przed bramą poczty przy alei Niepodległości
 • Ślepy tor na rondzie Gierosa
 • Fragment odsłonięty podczas remontu al. Wojska Polskiego

Ponadto zachowały się słupy trakcyjne po linii na ulicy Druckiego-Lubeckiego, a także elementy mocowania sieci trakcyjnej na budynkach przy ul. Szarotki, ul. Sławomira, ul. Emilii Plater, ul. Mariackiej, ul. Bałuki, ul. Jagiellońskiej (między al. Piastów a al. Wojska Polskiego) oraz przy al. Wojska Polskiego (między pl. Zwycięstwa a pl. Szarych Szeregów).

Uwagi
 • Tor wzdłuż ul. Klonowica wykorzystywany jest sporadycznie, wyłącznie do przejazdów technicznych[31].
Zlikwidowane
 • Tor tramwajów pocztowych przed Dworcem Głównym został zlikwidowany w 2015 roku[31].
 • Tory tramwajowe dawnej krańcówki przy alei Wojska Polskiego zostały częściowo rozebrane w związku z budową ronda im. Olszewskiego.
 • Łuk skrętowy do dawnej zajezdni na ulicy Kolumba został rozebrany przy okazji przebudowy ulicy
 • Drugi tor na ulicy Dworcowej został rozebrany przy okazji przebudowy ulicy

Tramwaje w szczecińskim porcie[edytuj | edytuj kod]

W latach 1955–1963/64 na terenie Portu morskiego Szczecin na Łasztowni funkcjonowała niezależna linia tramwajowa, obsługiwana przez zarząd portu[64].

Szczeciński Szybki Tramwaj[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Szczeciński Szybki Tramwaj.

Plany rozwoju sieci tramwajowej[edytuj | edytuj kod]

Schemat
Plany rozwoju sieci tramwajowej

     odcinki zaplanowane w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecina

     postulowana zmiana przebiegu linii tramwajowej na ul. 26 Kwietnia

     Wariant 2 przebiegu linii do Kijewa

     Wariant 3 przebiegu linii do Kijewa

Pod koniec lat 90. XX w. na nowo odżyła idea budowy Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju – całkowicie niezależnej od ruchu drogowego linii tramwajowej o wysokich parametrach ruchowych, prowadzącej od obecnej pętli autobusowo-tramwajowej Basen Górniczy przez Most Pionierów Miasta Szczecina, Zdroje, osiedla Słoneczne i Majowe do nowej pętli znajdującej się pomiędzy osiedlami Kijewo i Nad Rudzianką. Inwestycję częściowo zrealizowano budując most tramwajowy pomiędzy nitkami wjazdową i wyjazdową Mostu Pionierów. W 1999 r. planowano dokończenie inwestycji przez inwestora zewnętrznego. W 2002 r. ówczesny prezydent miasta Edmund Runowicz poinformował o negocjacjach prowadzonych z niemieckim inwestorem finansowo powiązanym z koncernem Siemens, których celem było nie tylko wybudowanie SST, ale również sprzedaż MZK. Rozmowy te zakończyły się fiaskiem w kilka miesięcy po objęciu urzędu prezydenta przez Mariana Jurczyka. W budżecie na 2007 r. miasto przeznaczyło kilka milionów na wykup gruntów pod inwestycje, przygotowywanie specyfikacji przetargowych. Inwestycje planowano zrealizować w latach 2007–2012 przy pomocy funduszy UE. Całość miała kosztować około 60 mln euro. W 2005 r. odżyła również koncepcja przesunięcia torowiska tramwajowego w rejonie alei 3 Maja bliżej Dworca Głównego. Zgodnie z przewidzianym w 1995 r. studium utworzenia w Szczecinie dwóch linii SST, tramwaje miałyby ominąć ulicę Narutowicza by pojechać prosto al. 3 Maja i skręcić w Czarnieckiego. W 2006 r. przygotowany miał być projekt. Termin realizacji inwestycji nie był wówczas jednak znany.

W latach 2007–2012 przy pomocy środków z UE w Szczecinie planowano zakup nowoczesnych wagonów niskopodłogowych oraz przystosowanie torowisk. Cała inwestycja miała kosztować około 242 mln zł, jednak środki na te inwestycje nie zostały ostatecznie w pełni przyznane. W latach 2007–2012 planowane były również inne większe modernizacje ulic oraz budowy nowych dróg z którymi wiązać miały się również modernizacje oraz budowy nowych torowisk tramwajowych, były to m.in.:

 • modernizacja ciągu ulic Arkońskiej i Niemierzyńskiej (ukończona), aż do skrzyżowania z ulicą Wojska Polskiego, do której ma być przedłużona linia tramwajowa (ukończona w 2020 r.);
 • przebudowa ulic Narutowicza i Potulickiej wraz ze zmianą przebiegu torowisk i remontem pętli tramwajowej Potulicka (ukończona);
 • budowa nowych torowisk na ul. 26 Kwietnia i Taczaka, gdzie jest przygotowane od wielu lat miejsce na torowisko (odstąpiono od inwestycji)
 • budowa przedłużenia ulicy Sosabowskiego z torami tramwajowymi na odcinku od ronda ONZ do miejsca w którym niegdyś znajdowała się pętla Krzekowo (budowa trwa - pierwsze tramwaje w czerwcu 2024);
 • linia tramwajowa z pętli przy Szafera do alei Wojska Polskiego (ukończona w 2021);
 • przebudowa i modernizacja pętli tramwajowej Pomorzany (planowane do 2025 r.);
 • poprowadzenie linii tramwajowej od ronda Szyrockiego przez ulicę Mieszka I do ul. Bronowickiej (nie zrealizowano);
 • budowa nowego torowiska do pętli Mierzyn naprzeciw CH Ster (realizację odłożono w czasie).

W efekcie odstąpiono od zdecydowanej większości inwestycji z przyczyn finansowych, przebudowano jedynie na nowocześniejsze torowiska na węźle Brama Portowa, w sposób umożliwiający stworzenie wspólnych przystanków tramwajowo-autobusowych (autobusy jeżdżą fragmentami torowiska); tę inwestycję zakończono w roku 2012.

W grudniu 2008 r., w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, opublikowane zostało ogłoszenie o zamówieniu sześciu tramwajów niskopodłogowych. Miasto na zakup wagonów planuje wydać ok. 50 mln złotych[65].

21 lutego 2013 r. ogłoszono przetarg na wykonanie remontu torowisk w al. Piastów, ul. Wawrzyniaka i skrzyżowania al. Bohaterów Warszawy z ul. Jagiellońską w ramach projektu pn. „Budowa i przebudowa torowisk w Szczecinie współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej”. Do przetargu zgłosiły się dwie firmy. Prace remontowe mają rozpocząć się pod koniec lipca[66].

Do 2023 r. planowane jest zrealizowanie następujących inwestycji:

 • przebudowa sieci trakcyjnej i torowisk tramwajowych, w tym
  • odcinek al. Niepodległości – pl. Żołnierza Polskiego – al. Wyzwolenia – pl. Rodła – rondo Giedroycia (zakończona),
  • odcinek ul. Kołłątaja – ul. Asnyka – pętla Dworzec Niebuszewo (zakończona),
  • odcinek pl. Żołnierza Polskiego – pl. Hołdu Pruskiego – ul. Matejki – ul. Piłsudskiego – pl. Rodła (zakończona),
 • przebudowa al. Powstańców Wielkopolskich wraz z torowiskiem tramwajowym i siecią trakcyjną, remont i rozbudowa pętli Pomorzany,
 • wymiana torowiska i sieci trakcyjnej w ciągu ul. Mickiewicza na odcinku most Akademicki – ul. Brzozowskiego,
 • remont torowiska tramwajowego na pl. Szarych Szeregów (zrealizowano),
 • przebudowa torowisk i sieci trakcyjnej w obrębie przystanku Wyszyńskiego (zrealizowano),
 • przebudowa zajezdni Golęcin, w tym remont i przebudowa ul. Wiszesława wraz z torowiskiem tramwajowym i siecią trakcyjną,
 • remont podstacji na ul. Kolumba i budowa podstacji na ul. Chmielewskiego,
 • przebudowa infrastruktury tramwajowej w ciągu ulic Podwale – Kolumba – Chmielewskiego – Smolańska – Budziszyńska do pętli Pomorzany, a także na odcinku ul. Nowa – pl. Ratuszowy – ul. Dworcowa,
 • przebudowa infrastruktury tramwajowej na ul. Jagiellońskiej na odcinku al. Piastów – al. Bohaterów Warszawy[67].

Układ linii tramwajowych[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Linie tramwajowe w Szczecinie.

Uwaga! Poniższa tabela przedstawia zasadniczy układ linii tramwajowych. Tymczasowe zmiany tras znajdują się na stronie internetowej przewoźnika.

Linie dzienne zwykłe[edytuj | edytuj kod]

Stan z 25 lipca 2020 roku. Aktualizacja tabeli nastąpi po zakończeniu remontów, ponieważ wg stanu z 4 października 2023 r. pięć z dziesięciu czynnych linii kursuje na trasach tymczasowych.

Linia Trasa Długość
[km]
Czas przejazdu
[min]
Częstotliwość
[min]
Przystanki Uwagi
GłębokiePotulicka
Wojska Polskiego – Piłsudskiego – Matejki – Plac Żołnierza Polskiego – Niepodległości – 3 Maja – Narutowicza – Potulicka
9,4 34-35 powszednie: 12/24/20
soboty: 24/20
niedziele i święta: 20/24
20 przewóz osób na wózkach  Linia częściowo obsługiwana taborem niskopodłogowym.
Dworzec NiebuszewoTurkusowa
Orzeszkowej – Asnyka – Kołłątaja – Wyzwolenia – Niepodległości – Wyszyńskiego – Energetyków – Gdańska – Eskadrowa – Hangarowa – Jaśminowa
11,5 30 powszednie: 12/12/20
soboty: 12/20
niedziele i święta: 20/24
17-19 przewóz osób na wózkach  Linia częściowo obsługiwana taborem niskopodłogowym.
(Zajezdnia Pogodno)Las ArkońskiPomorzany
Wojska Polskiego – Arkońska – Niemierzyńska – Krasińskiego – Wyzwolenia – Niepodległości – Dworcowa – Nowa – Kolumba – Chmielewskiego – Smolańska
8,7 33-34 powszednie: 12/12/20 (24/24/40)
soboty: 12/20 (24/40)
niedziele i święta: 20/24 (20/48)
22 przewóz osób na wózkach  Linia częściowo obsługiwana taborem niskopodłogowym.
Co drugi kurs na trasie skróconej (Las Arkoński – Pomorzany)
KrzekowoPomorzany
Żołnierska – Mickiewicza – Bohaterów Warszawy – Jagiellońska – Piastów – Powstańców Wielkopolskich – Budziszyńska
7,7 27-26 powszednie: 24/24 18 Kursuje w dni powszednie w godzinach 7-17. Nie kursuje w okresie wakacji letnich.
KrzekowoStocznia Szczecińska
Żołnierska – Mickiewicza – Bohaterów Warszawy – Jagiellońska – Piastów – Piłsudskiego – Matejki – Malczewskiego – Parkowa – Dubois – Firlika
7,6 28-29 powszednie: 12/12/20
soboty: 12/20
niedziele i święta: 20/24
17-18
GocławPomorzany
Lipowa – Światowida – Strzałowska – Wiszesława – Dębogórska – Ludowa – Druckiego-Lubeckiego – Stalmacha – Nocznickiego – Firlika – Łady – Jana Z Kolna – Nabrzeże Wieleckie – Kolumba – Chmielewskiego – Smolańska
10,9 35-36 powszednie: 12/12/20
soboty: 12/20
niedziele i święta: 20/24
23-24
KrzekowoTurkusowa
Żołnierska – Mickiewicza – Bohaterów Warszawy – Krzywoustego – Plac Zwycięstwa – Wyszyńskiego – Energetyków – Gdańska – Eskadrowa – Hangarowa – Jaśminowa
14,1 36 powszednie: 12/12/20
soboty: 12/20
niedziele i święta: 20/24
21-22 przewóz osób na wózkach  Linia częściowo obsługiwana taborem niskopodłogowym.
GumieńceTurkusowa
Kwiatowa – Ku Słońcu – Sikorskiego – Krzywoustego – Plac Zwycięstwa – Wyszyńskiego – Energetyków – Gdańska – Eskadrowa – Hangarowa – Jaśminowa
13,0 32-33 powszednie: 12/12/20
soboty: 12/20
niedziele i święta: 20/24
19-20 przewóz osób na wózkach  Linia częściowo obsługiwana taborem niskopodłogowym.
GłębokiePotulicka
Wojska Polskiego – Wawrzyniaka – Bohaterów Warszawy – Krzywoustego – Plac Zwycięstwa – Niepodległości – 3 Maja – Narutowicza – Potulicka
8,9 32-35 powszednie: 12/12/20
soboty: 12/20
niedziele i święta: 20/24
18 przewóz osób na wózkach  Linia częściowo obsługiwana taborem niskopodłogowym.
Las ArkońskiGumieńce
Arkońska – Niemierzyńska – Krasińskiego – Wyzwolenia – Niepodległości – Plac Zwycięstwa – Krzywoustego – Sikorskiego – Ku Słońcu – Kwiatowa
9,5 36 powszednie: 12/24
soboty: 24
niedziele i święta: 20
22-23 Kursuje w dni powszednie w godzinach 6-20
oraz w pozostałe dni w godzinach 9-17.
przewóz osób na wózkach  Linia częściowo obsługiwana taborem niskopodłogowym.
LudowaPomorzany
Ludowa – Druckiego-Lubeckiego – Stalmacha – Nocznickiego – Firlika – Dubois – Parkowa – Malczewskiego – Matejki – Piłsudskiego – Piastów – Powstańców Wielkopolskich – Budziszyńska
8,7 35 powszednie: 12/12/20
soboty: 12/20
niedziele i święta: 20/24
19-20 przewóz osób na wózkach  Linia częściowo obsługiwana taborem niskopodłogowym.
Dworzec NiebuszewoPomorzany
Orzeszkowej – Asnyka – Kołłątaja – Wyzwolenia – Piłsudskiego – Piastów – Powstańców Wielkopolskich – Budziszyńska
6,9 29 powszednie: 6/12/20
soboty: 12/20
niedziele i święta: 20/24
18 przewóz osób na wózkach  Linia częściowo obsługiwana taborem niskopodłogowym.

Linie specjalne[edytuj | edytuj kod]

Linia Trasa Długość
[km]
Czas przejazdu
[min]
Częstotliwość
[min]
Przystanki Uwagi
Dworzec GłównyLas ArkońskiDworzec Główny
Kolumba – Nowa – Dworcowa – Niepodległości – Wyzwolenia – Krasińskiego – Niemierzyńska – Arkońska – Niemierzyńska – Krasińskiego – Wyzwolenia – Piłsudskiego – Piastów – Powstańców Wielkopolskich – Budziszyńska – Smolańska – Chmielewskiego – Kolumba
17,7 65 niedziele: 120 16 Linia turystyczna sezonowa.
Kursuje w niedziele w lipcu i sierpniu. W 2020 roku nie kursuje.
Plac RodłaGumieńce
Wyzwolenia – Niepodległości – Krzywoustego – Sikorskiego – Ku Słońcu – Kwiatowa
5,5 21-22 Wszystkich Świętych: 12 12-13 Linia specjalna uruchomiana na przełomie października i listopada w związku z wzmożonym ruchem w kierunku Cmentarza Centralnego.
Dworzec NiebuszewoGumieńce
Orzeszkowej – Asnyka – Kołłątaja – Wyzwolenia – Niepodległości – Krzywoustego – Sikorskiego – Ku Słońcu – Kwiatowa
7,6 30-31 wolne: 24
Wszystkich Świętych: 12/20
17-18 Linia specjalna uruchomiana na przełomie października i listopada
w związku z wzmożonym ruchem w kierunku Cmentarza Centralnego.
GocławPomorzany
Lipowa – Światowida – Strzałowska – Wiszesława – Dębogórska – Ludowa – Druckiego-Lubeckiego – Stalmacha – Nocznickiego – Firlika – Dubois – Parkowa – Malczewskiego – Matejki – Plac Żołnierza Polskiego – Niepodległości – Wyszyńskiego – Nabrzeże Wieleckie – Kolumba – Chmielewskiego – Smolańska
b.d. b.d. wolne: 12/20 26-27 Linia specjalna uruchomiana w czasie trwania imprez na ulicy Jana z Kolna.
Kursuje wtedy w zamian za zawieszoną linię 6.

Pętle[edytuj | edytuj kod]

Rozmieszczenie pętli tramwajowych
Ilustracja Nazwa Początek eksploatacji Linie
Basen Górniczy 1973 (modernizacja: 2015)
Dworcowa b.d. (modernizacja trwa)
Dworzec Niebuszewo 1927 (modernizacja: 2021/2022) 2,  12
Głębokie 1955 (modernizacja: 2020) 9
Gocław 1975 6
Gumieńce 1955 (modernizacja: 2008/2009) 8,  10
Las Arkoński 1959 (modernizacja: 2019)
Ludowa 1964–1965 11
Osiedle Zawadzkiego 2021 1,  3
Plac Rodła (Filharmonia, Plac Żołnierza Polskiego)[a] 2023[b] 6,  10
Pomorzany 1961 (modernizacja trwa) 3,  4,  6,  11,  12
Potulicka 1969 (modernizacja: 2014/2015) 1,  3,  9
Stocznia Szczecińska b.d. 5
Turkusowa 2015 2,  7,  8

Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej (STMKM)[edytuj | edytuj kod]

Drugim życiem szczecińskiej komunikacji są pojazdy zabytkowe oraz historyczne. Uratowane i remontowane siłami Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej stanowią świadectwo swoich czasów. Pojawiają się w mieście w trakcie okazjonalnych przejazdów rocznicowych, wynajmów oraz w sezonie kursowania linii turystycznych.

Szczeciński tramwaj w kulturze[edytuj | edytuj kod]

 • 13 września 1949 r. plac Grunwaldzki posłużył za plan dla krótkometrażowego filmu „Jak zmusiliśmy energię elektryczną do pracy”, obejmującego tematyką historię elektryczności. W scenie końcowej po torowisku tramwajowym na placu przejeżdża tramwaj konny[68].
 • O tramwajach w Szczecinie śpiewał zespół Chór Fala w swojej piosence „Szczeciński tramwaj”.
 • Tramwaje w Szczecinie były także tematem piosenki „Szczecińska Szóstka w Pogodny Świat” zespołu Fleszer.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Pętla uliczna z trzema alternatywnymi nazwami zależnej od kierunku przejazdu: W przypadku nazwy "Filharmonia" - trasa: al. Niepodległości - al. Wyzwolenia - plac Rodła - Piłsudskiego - Matejki - Filharmonia - plac Hołdu Pruskiego - plac Żołnierza Polskiego - al. Niepodległości, "Plac Rodła" - trasa: al. Niepodległości - plac Żołnierza Polskiego - plac Hołdu Pruskiego - Filharmonia - Matejki - Piłsudskiego - plac Rodła - al. Wyzwolenia - al. Niepodległości, "Plac Żołnierza Polskiego" - trasa: Piłsudskiego - plac Rodła - al. Wyzwolenia – plac Żołnierza Polskiego – plac Hołdu Pruskiego – Filharmonia - Piłsudskiego - plac Rodła - Piłsudskiego
 2. Rozpoczęcie eksploatacji przez stałą trasę linii nr 11 z uwagi na braki kadrowe. Od 2.01.2024 wykorzystywana jako pętla zmienionej trasy linii 6 (pod nazwą "Filharmonia") oraz 10 (pod nazwą "Plac Rodła")

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b PLAN ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU PUBLICZNEGO TRANSPORTU ZBIOROWEGO DLA MIASTA SZCZECIN NA LATA 2014–2025 PROJEKT. bip.um.szczecin.pl. [dostęp 2020-01-07].
 2. Grochowiak Remigiusz, Janiak Mirosław, Tramwaje w Szczecinie 1879 – 1945, 2019.
 3. Marcin Stefanowicz: Tramwajem na lotnisko. miasta.gazeta.pl, 2004-05-12. [dostęp 2018-03-06]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 4. a b Remigiusz Grochowiak: 120 lat komunikacji miejskiej w Szczecinie. Łódź: EMI-PRESS, 1999. ISBN 83-904079-5-7.
 5. Andrzej Kraśnicki jr: Szczecin w szczególe. Listy z tramwaju. miasta.gazeta.pl, 2005-10-21. [dostęp 2018-03-06]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 6. a b Janusz Światowy: Historia komunikacji w Szczecinie w latach 1945–2005. mkm.szczecin.pl, 2008-04-01. [dostęp 2018-03-06].
 7. a b Jacek Kalicki, Andreas Jüttemann: Straßenbahnen in Szczecin (Stettin) Linienchronik und Verkehrswege. berlin.bahninfo.de, 2007. [dostęp 2018-03-04]. (pol.).
 8. Marek Jaszczyński: Katastrofa tramwajowa na ul. Wyszaka w Szczecinie. Minęło już 50 lat. gs24.pl. [dostęp 2018-03-06].
 9. Andrzej Kraśnicki jr: Jak ma wyglądać Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki. miasta.gazeta.pl, 2006-02-03. [dostęp 2018-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 10. Redakcja MM: Szczeciński Szybki Tramwaj: Plac budowy przekazany. Od dziś odliczamy do końca inwestycji. szczecin.naszemiasto.pl, 2015-01-10. [dostęp 2018-03-04].
 11. mkm.szczecin.pl.
 12. mkm.szczecin.pl.
 13. Budowa SST zakończona. Transportpubliczny.pl, 2015-04-16. [dostęp 2015-04-17].
 14. Szczecin dostał 175 mln zł na przebudowę torowisk tramwajowych. transport–publiczny.pl, 2018-03-26. [dostęp 2018-05-02].
 15. Witold Urbanowicz: Przestrzeń Szczecin z przetargiem na przebudowę torów tramwajowych w centrum. transport-publiczny.pl, 2019-01-04. [dostęp 2019-01-05].
 16. Witold Urbanowicz: Szczecin: Niebawem rusza przebudowa torowiska na pl. Szarych Szeregów. transport-publiczny.pl, 2020-01-09. [dostęp 2020-02-08].
 17. a b Witold Urbanowicz: Szczecin przebuduje trasę tramwajową od Niebuszewa do pl. Żołnierza Polskiego [wizualizacje]. transport-publiczny.pl, 2020-02-04. [dostęp 2020-02-08].
 18. Zaczyna się przebudowa węzła tramwajowego przy Moście Długim. Od soboty pierwsze zmiany [online], szczecin.wyborcza.pl [dostęp 2020-07-29].
 19. „Trójka” zawiozła pierwszych plażowiczów na Arkonkę. Trzy pułapki, na które trzeba uważać [SONDAŻ] [online], szczecin.wyborcza.pl [dostęp 2020-07-29].
 20. Od soboty plac Szarych Szeregów otwarty dla ruchu. Tramwaje wróciły na stare trasy [online], szczecin.wyborcza.pl [dostęp 2020-07-29].
 21. Szczecin: ZUE z umową na dalszy ciąg torowej rewolucji [online], transport-publiczny.pl [dostęp 2020-12-11] (pol.).
 22. Andrzej Kraśnicki jr., Zamknięte ulice i zmiany w komunikacji miejskiej. Rozpoczyna się remont torowisk. Najpierw Niebuszewo [online], szczecin.wyborcza.pl [dostęp 2021-02-01].
 23. Wiadomo, kiedy tramwaje wrócą na pętlę Dworzec Niebuszewo. Zmiany na kilkunastu liniach! - Szczecin [online], wszczecinie.pl [dostęp 2023-09-13] (pol.).
 24. Umowa za ponad 100 mln zł podpisana. Już od wtorku zamknięty przejazd przez Krzekowo. Zaczyna się budowa nowej ul. Szafera [online], szczecin.wyborcza.pl [dostęp 2023-09-13].
 25. Zmiany w komunikacji miejskiej [online], ZDiTM Szczecin, 12 września 2023 [dostęp 2023-09-13] (pol.).
 26. Klęska komunikacji tramwajowej w Szczecinie. Duże cięcia rozkładu jazdy i zmiany na liniach. Powód? Brakuje motorniczych [online], szczecin.wyborcza.pl [dostęp 2023-09-13].
 27. Duże cięcia w komunikacji miejskiej. „Ósemka” tylko w tygodniu, a część „jedenastek” na skróconej trasie - Szczecin [online], wszczecinie.pl [dostęp 2023-09-13] (pol.).
 28. Marcin Gigiel, Miasto obiecuje, że od października komunikacja miejska będzie działać lepiej - Szczecin [online], wszczecinie.pl [dostęp 2023-09-23] (pol.).
 29. ZDiTM Szczecin, Więcej kursów tramwajowych – linia 11 wraca do pełnej trasy [online], ZDiTM Szczecin, 21 grudnia 2023 [dostęp 2024-02-24] (pol.).
 30. ZDiTM Szczecin, Linia 8 wraca do całodziennego kursowania [online], ZDiTM Szczecin, 14 lutego 2024 [dostęp 2024-02-24] (pol.).
 31. a b c swiatowy.org – Historia komunikacji miejskiej w Szczecinie [online], swiatowy.org [dostęp 2019-03-01].
 32. Andrzej Kraśnicki: Dwa centymetry do nowych tramwajów. [w:] Gazeta Wyborcza [on-line]. 2010-01-22. [dostęp 2010-03-21]. (pol.).
 33. Kolejne Tatry w Szczecinie. [w:] Stetinum.pl [on-line]. 2010-03-11. [dostęp 2010-03-21]. (pol.).
 34. Wyborcza.pl [online], szczecin.wyborcza.pl [dostęp 2017-11-27].
 35. Infobus [online], infotram.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 36. Infobus [online], infotram.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 37. Księga taborowa. mkm.szczecin.pl, 2018-06-25. [dostęp 2018-06-25].
 38. a b Andrzej Kraśnicki jr., Piękny to on nie jest. Pierwszy tramwaj dwukierunkowy już w Szczecinie. Ma być ich więcej [online], szczecin.wyborcza.pl [dostęp 2020-12-19].
 39. Tramwaje Szczecińskie kupią dwukierunkowe tramwaje od Modertransu [online], Portal Kolejowy NaKolei.pl, 27 sierpnia 2020 [dostęp 2020-12-19] (pol.).
 40. Nowy tramwaj dwukierunkowy już w Szczecinie [online], transport-publiczny.pl [dostęp 2020-12-19] (pol.).
 41. Estera ZF, Nowy dwukierunkowy tramwaj już wkrótce wyjedzie na ulice Szczecina [online] [dostęp 2020-12-19] (pol.).
 42. Serwis KOMIS, Drugi też dojechał [online], Serwis KOMIS [dostęp 2020-12-31] (pol.).
 43. Forum: 621 liniowo [online], Serwis KOMIS [dostęp 2021-01-17] (pol.).
 44. Witold Urbanowicz, Szczecin akceptuje ofertę na tramwaje-składaki [online], transport-publiczny.pl [dostęp 2023-03-28] (pol.).
 45. Sobotni debiut. mkm.szczecin.pl. [dostęp 2018-09-16].
 46. Nowy Moderus na „ósemce”. mkm.szczecin.pl. [dostęp 2018-09-16].
 47. Częściowo niskopodłogowy tabor w TS – Komunikacja Miejska Szczecin [online], mkm.szczecin.pl [dostęp 2017-11-27].
 48. Tramwaj: nowe wyzwanie – Komunikacja Miejska Szczecin [online], mkm.szczecin.pl [dostęp 2017-11-27].
 49. Debiut Moderusa – Komunikacja Miejska Szczecin [online], mkm.szczecin.pl [dostęp 2017-11-27].
 50. Konstal 105Ng/2015. mkm.szczecin.pl. [dostęp 2018-06-25].
 51. swiatowy.org – Historia komunikacji miejskiej w Szczecinie [online], swiatowy.org [dostęp 2020-07-09].
 52. a b c d e f g Kajetan Szmuciński: Tramwaje w Szczecinie. Historyja ulicznego omnibusu z lat 1879–2017 we trzynastu księgach prozą. Szczecin, Pasewalk: 2017.
 53. Herbrand. mkm.szczecin.pl, 2007-04-26. [dostęp 2020-03-07].
 54. DamTram: LHB. mkm.szczecin.pl, 2007-05-12. [dostęp 2018-12-27]. (pol.).
 55. Kajetan Szmuciński: Tramwaje w Szczecinie. Historyja ulicznego omnibusu z lat 1879–2017 we trzynastu księgach prozą. Szczecin, Pasewalk: 2017, s. 44–87.
 56. Encyklopedia: Wagon Lowa EB 50 – Serwis KOMIS [online], mkm.szczecin.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 57. Serwis KOMIS, Encyklopedia: Konstal 4N [online], Serwis KOMIS [dostęp 2021-01-17] (pol.).
 58. Ostatnie 105N na sprzedaż – Komunikacja Miejska Szczecin [online], mkm.szczecin.pl [dostęp 2017-11-27].
 59. Encyklopedia: Konstal 106Na – Serwis KOMIS [online], mkm.szczecin.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 60. https://web.archive.org/web/20131202225705/http://www.ts.szczecin.pl/bip/aukcje/Og%C5%82oszenie%20o%20sprzeda%C5%BCy%2020%20wagon%C3%B3w%20tramwajowych%20typu%20105N_1370846690.pdf
 61. Andrzej Kraśnicki jr., Woził pasażerów 36 lat. Ostatni legendarny tramwaj skreślony ze stanu. To był filar komunikacji [online], szczecin.wyborcza.pl [dostęp 2020-05-10].
 62. Kajetan Szmuciński: Tramwaje w Szczecinie. Historyja ulicznego omnibusu z lat 1879–2015 we trzynastu księgach prozą.. [dostęp 2015-09-03]. (pol.).
 63. Encyklopedia: Alstom 116Na/1 [online], Serwis KOMIS [dostęp 2021-02-17] (pol.).
 64. Remigiusz Grochowiak, Tramwaj w porcie, „Biuletyn informacyjny MZK Szczecin”, 10–11, Szczecin 1996.
 65. Maciej Janiak: Szczecin będzie miał tramwaje niskopodłogowe. [w:] Głos Szczeciński [on-line]. 2008-12-09. [dostęp 2008-12-10]. (pol.).
 66. Torowiska do remontu. Prace ruszą latem – Komunikacja Miejska Szczecin [online], mkm.szczecin.pl [dostęp 2017-11-20].
 67. Witold Urbanowicz: Szczecin projektuje remonty ponad 22 km torowisk tramwajowych. [w:] transport-publiczny.pl [on-line]. 2016-04-13. [dostęp 2016-09-27]. (pol.).
 68. Sensacja na Pl. Grunwaldzkim. Filmowcy nakręcają szczecińską krótkometrażówkę. „Kurier Szczeciński”, 1949-09-14. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]