Przejdź do zawartości

Księstwo Lippe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hrabstwo Lippe
Księstwo Lippe
Grafschaft Lippe
Fürstentum Lippe
1123–1918
Herb Flaga
Herb Flaga
Ustrój polityczny

księstwo

Stolica

Detmold

Data powstania

1123

Data likwidacji

1918

Władca

Leopold IV

Położenie na mapie
Położenie na mapie

Hrabstwo Lippe (od 1613 Lippe-Detmold), od 1789 Księstwo Lippe – historyczne państwo w dzisiejszych Niemczech. Kraj Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Od 1815 roku państwo Związku Niemieckiego. Od 1871 kraj Cesarstwa Niemieckiego.

Było ono położone pomiędzy Wezerą oraz południowo-wschodnią częścią Lasów Teutoburskich.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym władcą Lippe był Bernhard I, który, otrzymując w 1123 od cesarza rzymsko-niemieckiego Lotara III, został panem Lippe. Następcy Bernharda odziedziczyli lub zdobyli kilka krajów w Rzeszy. Szymon V był pierwszym władcą tytułującym się hrabią.

Po śmierci hrabiego Szymona VI w 1613, Lippe zostało podzielone na trzy kraje. Lippe-Detmold zostało dane Szymonowi VII, Lippe-Brake hrabiemu Ottonowi, natomiast Lippe-Alverdissen przeszło w ręce hrabiego Filipa. Hrabstwo Lippe-Brake zostało połączone pod władzą głównej linii z Detmold w 1709. Inna gałąź boczna rodziny została utworzona przez hrabię Jana Hermana, syna Szymona VII, który był założycielem linii Lippe-Biesterfeld.

W 1789 hrabiom Lippe-Detmold nadany został tytuł książęcy. Od tamtego momentu nie stosowano już członu Detmold w nazwie księstwa.

Krótko po włączeniu w skład Cesarstwa Niemieckiego w 1871, linia Lippe-Detmold wygasła w 1895. Spowodowało to spór o dziedziczenie Lippe-Detmold pomiędzy sąsiadującym księstwem Schaumburg-Lippe oraz linią Lippe-Biesterfeld. Spór został rozwiązany przez sąd cesarski w Lipsku w 1905, kiedy ziemie dostały się w ręce linii Lippe-Biesterfeld, która wcześniej nie miała żadnej ziemi.

Księstwo Lippe przestało istnieć 12 listopada 1918 roku, wraz z abdykacją księcia Leopolda IV oraz utworzeniem Wolnego Państwa Lippe.

Władcy

[edytuj | edytuj kod]

Książęta

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]