Przejdź do zawartości

Saksonia-Gotha-Altenburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Księstwo Saksonii-Gotha-Altenburg
Herzogtum Sachsen-Gotha-Altenburg
1672[1]–1826
Herb Flaga
Herb Flaga
Ustrój polityczny

monarchia

Stolica

Gotha

Władca

Fryderyk IV

Mapa opisywanego kraju
Mapa Turyngii w ramach Związku Niemieckiego. Zaznaczone Księstwo Sachsen-Gotha-Altenburg.
brak współrzędnych

Księstwo Saksonii-Gothy-Altenburga (niem. Herzogtum Sachsen-Gotha-Altenburg) – księstwo Świętego Cesarstwa Rzymskiego powstałe w wyniku zjednoczenie ziem linii ernestyńskiej dynastii Wettynów, a dokładnie księstw Saksonii-Gothy i Saksonii-Altenburga. W 1826 roku w wyniku nowego podziału ziem dynastii Wettynów zlikwidowane. Do 1806 kraj Związku Reńskiego. W latach 1815–1826 państwo Związku Niemieckiego. Stolicą księstwa było miasto Gotha.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Księstwo zostało utworzone w 1672 roku, po śmierci Fryderyka Wilhelma III, ostatniego księcia Saksonii-Altenburga. Jego dobra w części odziedziczył Ernest I Pobożny, książę Saksonii-Gotha (który był żonaty z kuzynką Fryderyka Wilhelma, Elżbietą Zofią). Po jego śmierci w 1675 roku, księstwem miało zarządzać wspólnie siedmiu synów Ernesta. W 1680 roku zdecydowali jednak oni o podziale ojcowizny. W wyniku układu, najstarszy z braci Fryderyk I utrzymał się w Saksonii-Gocie-Altenburgu. Pozostałym wydzielono księstwa.

Podział ziem Wettynów w 1826[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci Fryderyka IV i tym samym wygaśnięciu linii rodu rządzącej księstwem Saksonii-Gothy-Altenburga, powstał spór pomiędzy pozostałymi przedstawicielami rodu o schedę po zmarłym księciu. Spór zakończył się po arbitrażu króla Saksonii Fryderyka Augusta II i zawarciu traktatu w Hildburghausen 12 listopada 1826. Na mocy ustaleń zdecydowano, że:

  • Dotychczasowy władca księstwa Saksonii-Hildburghausen książę Fryderyk został władcą księstwa Saksonii-Altenburga (ale bez Gothy). Natomiast władzę nad Hildburghausen przejął książę Saksonii-Meiningen.
  • Saksonia-Meiningen oprócz Saksonii-Hildburghausen, dostała od Saksonii-Coburg-Saalfeld terytorium Saksonii-Saalfeld oraz dystrykt Themar, a także Mupperg, Mogger, Liebau i Oerlsdorf.
  • Księstwo Saksonii-Coburg-Saalfeld otrzymało Saksonię-Gothę od Saksonii-Gotha-Altenburg, tym samym powstały księstwa: Saksonii-Coburg-Gotha i Saksonia-Altenburg.

Książęta (Herzöge)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Władcy Saksonii.
 Z tym tematem związana jest kategoria: Władcy Saksonii-Gothy-Altenburga.

w 1680 roku nowy podział ziem pomiędzy synami Ernesta I, w jego wyniku Fryderyk I pozostał księciem Saksonii-Gotha-Altenburg, wydzielonych zostało sześć księstw dla jego młodszych braci

po bezpotomnej śmierci Fryderyka IV nowy podział ziem między książąt, spadkobierców Ernesta I Pobożnego.

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Uproszczona genealogia panujących z dynastii Wettynów:

Drzewo genealogiczne Wettynów
Drzewo genealogiczne Wettynów

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Niekiedy za początek księstwa przyjmuje się 1680 – rok, w którym synowie Ernesta I Pobożnego, podzielili między siebie jego dobra.