Kusttram

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kusttram
Kusttram
Tramwaj na wybrzeżu
Lokalizacja  Belgia
Rodzaj transportu tramwaj
Data uruchomienia 1885
Operator De Lijn
Liczba linii 1
Infrastruktura
Długość torowisk 68 km
Rozstaw szyn 1000 mm
Liczba przystanków 70
Strona internetowa
Portal Portal Transport szynowy
Kusttram – trasa (mapa interaktywna)

Kusttrammiędzymiastowy system tramwajowy działający w Belgii, łączący miejscowości belgijskiego wybrzeża Morza Północnego, od Adinkerke przy granicy z Francją do Knokke-Heist w pobliżu granicy z Holandią. System składa się z jednej linii.

Opis linii[edytuj | edytuj kod]

Z 70 przystankami i 68 km długości jest to najdłuższa linia tramwajowa na świecie. Pociągi poruszają się po torach o szerokości 1000 mm i są zasilane napięciem 600V. Linia zaczyna bieg w Adinkerke (stacja kolejowa De Panne) przez Nieuwpoort, Ostendę i Zeebrugge do dworca kolejowego Knokke-Heist. Na odcinku pomiędzy Ostendą i Middelkerke tory biegną bezpośrednio na brzegu morza.

Do pokonania całej trasy tramwaj potrzebuje 2 godzin i 23 minut. Bilety można kupić na każdej większej stacji, jak również, gdy nie ma innej możliwości, u motorniczego. W trakcie letniego sezonu turystycznego tramwaje kursują nawet co 10 minut.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kusttram jest pozostałością rozległej sieci tramwajów międzymiastowych w Belgii. Pierwszy odcinek łączący Ostendę z Nieuwpoort oddano do użytku w 1885 roku, następny z Ostendy do Knokke 5 lat później. Elektryfikację rozpoczęto w 1912 roku, następnie wybudowano odcinek Nieuwpoort–De Panne-Esplanade. Najnowsza część trasy, łącząca De Panne-Esplanade ze stacją kolejową De Panne w Adinkerke, została przyłączona do ruchu w 1996 roku.

Od listopada 2007 roku poza standardową ofertą tramwajów zatrzymujących się na całej trasie na każdym przystanku (jazda co 15–20 minut) uruchomiono połączenia szybkiego tramwaju. Kursuje on na trasie Ostenda – Nieuwpoort i jest bezpośrednio połączony ze stacją Oostende i pociągami InterCity do Eupen.

Przyszłość[edytuj | edytuj kod]

W ramach planu Neptun przewidywane jest przedłużenie linii z Knokke do holenderskiego Breskens, oraz z De Panne do francuskiej Dunkierki.

W dalszej perspektywie planowana jest budowa odcinków:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]