Kusttram

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Linia tramwajowa nr 0
Kusttram
Mapa przebiegu linii kolejowej 0
Dane podstawowe
Lokalizacja

Belgia, wybrzeże Morza Północnego

Zarządca

De Lijn

Numer linii

0

Długość

67 km

Rozstaw szyn

1000 mm

Sieć trakcyjna

600 V DC

Zdjęcie LK0
Historia
Rok otwarcia

1885

Rok elektryfikacji

z 1897

Portal Transport szynowy

Kusttrammiędzymiastowy system tramwajowy działający w Belgii, łączący miejscowości belgijskiego wybrzeża Morza Północnego, od Adinkerke przy granicy z Francją do Knokke-Heist w pobliżu granicy z Holandią. System składa się z jednej linii.

Opis linii[edytuj | edytuj kod]

Z 67 przystankami i 67 km długości jest to najdłuższa linia tramwajowa na świecie. Pociągi poruszają się po torach o szerokości 1000 mm i są zasilane napięciem 600V. Linia zaczyna bieg w Adinkerke (stacja kolejowa De Panne) przez Nieuwpoort, Ostendę i Zeebrugge do dworca kolejowego Knokke-Heist. Na odcinku pomiędzy Ostendą i Middelkerke tory biegną bezpośrednio na brzegu morza.

Do pokonania całej trasy tramwaj potrzebuje 2 godzin i 23 minut. Bilety można kupić na każdej większej stacji, jak również, gdy nie ma innej możliwości, u motorniczego. W trakcie letniego sezonu turystycznego tramwaje kursują nawet co 10 minut.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kusttram jest pozostałością rozległej sieci tramwajów międzymiastowych w Belgii. Pierwszy odcinek łączący Ostendę z Nieuwpoort oddano do użytku w 1885 roku, następny z Ostendy do Knokke 5 lat później. Elektryfikację rozpoczęto w 1897 roku, następnie wybudowano odcinek Nieuwpoort–De Panne-Esplanade. Najnowsza część trasy, łącząca De Panne-Esplanade ze stacją kolejową De Panne w Adinkerke, została przyłączona do ruchu w 1998 roku.

Od listopada 2007-2015 roku poza standardową ofertą tramwajów zatrzymujących się na całej trasie na każdym przystanku (jazda co 15–20 minut) uruchomiono połączenia szybkiego tramwaju. Kursuje on na trasie Ostenda – Nieuwpoort i jest bezpośrednio połączony ze stacją Oostende i pociągami InterCity do Eupen.

Przyszłość[edytuj | edytuj kod]

W ramach planu Neptun przewidywane jest przedłużenie linii z Knokke do holenderskiego Breskens, oraz z De Panne do francuskiej Dunkierki.

W dalszej perspektywie planowana jest budowa odcinków:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]