Kusttram

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kusttram
Kusttram
Tramwaj na wybrzeżu
Lokalizacja  Belgia
Rodzaj transportu tramwaj
Data uruchomienia 1885
Operator De Lijn
Liczba linii 1
Infrastruktura
Długość torowisk 68 km
Rozstaw szyn 1000 mm
Liczba przystanków 70
Strona internetowa
Portal Portal Transport szynowy
Kusttram – trasa (mapa interaktywna)

Kusttrammiędzymiastowy system tramwajowy działający w Belgii, łączący miejscowości belgijskiego wybrzeża Morza Północnego, od Adinkerke przy granicy z Francją do Knokke-Heist w pobliżu granicy z Holandią. System składa się z jednej linii.

Opis linii[edytuj | edytuj kod]

Z 70 przystankami i 68 km długości jest to najdłuższa linia tramwajowa na świecie. Pociągi poruszają się po torach 1000 mm szerokości i są zasilane napięciem 600 V. Linia zaczyna bieg w Adinkerke (stacja kolejowa De Panne) przez Nieuwpoort, Ostendę i Zeebrugge do dworca kolejowego Knokke-Heist. Na odcinku pomiędzy Ostendą i Middelkerke tory biegną bezpośrednio na brzegu morza.

Do pokonania całej trasy tramwaj potrzebuje 2 godzin i 23 minut. Bilety można zakupić na każdej większej stacji, jak również, gdy nie ma innej możliwości, u motorniczego. W trakcie letniego sezonu turystycznego tramwaje kursują częściowo nawet co 10 minut.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kusttram jest pozostałością rozległej sieci tramwajów międzymiastowych w Belgii. Pierwszy odcinek łączący Oostende z Nieuwpoort oddano do użytku w 1885, następny z Oostende do Knokke 5 lat później. Elektryfikację rozpoczęto w 1912, następnie wybudowano odcinek Nieuwpoort–De Panne-Esplanade. Najnowsza część trasy, łącząca De Panne-Esplanade ze stacją kolejową De Panne w Adinkerke, została przyłączona do ruchu w 1996.

Od listopada 2007 poza standardową ofertą tramwajów zatrzymujących się na całej trasie na każdym przystanku (jazda co 15–20 minut) uruchomiono połączenia szybkiego tramwaju. Kursuje on na trasie Oostende – Nieuwpoort i jest bezpośrednio połączony ze stacją Oostende i pociągami InterCity do Eupen.

Przyszłość[edytuj | edytuj kod]

W ramach planu Neptun przewidywane jest przedłużenie linii z Knokke do holenderskiego Breskens, oraz z De Panne do francuskiej Dunkierki.

W dalszej perspektywie planowana jest budowa odcinków:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]