Liberace

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Liberace
Władziu Valentino Liberace
Ilustracja
Liberace (1968)
Data i miejsce urodzenia 16 maja 1919
West Allis, Wisconsin
Data i miejsce śmierci 4 lutego 1987
Palm Springs, Kalifornia
Zawód, zajęcie artysta estradowy
Jeden z „bożonarodzeniowych” strojów Liberace
Rodzinny nagrobek Liberace na cmentarzu Forest Lawn

Liberace (czyt. /lɪbɚ'ɹɑi/), właśc. Władziu Valentino Liberace (ur. 16 maja 1919 w West Allis, Wisconsin, zm. 4 lutego 1987 w Palm Springs, Kalifornia[1]) – amerykański artysta estradowy pochodzenia polsko-włoskiego (ojciec Włoch Salvatore Liberace, matka Polka Frances Zuchowska[2]).

Znany przede wszystkim z ekstrawaganckich kostiumów, biżuterii oraz wystawnej oprawy swych występów, podczas których na fortepianie zawsze stawiał świecznik, na scenę często wjeżdżał luksusowym samochodem.

W 2013 r. do kin wszedł dramat biograficzny pt. Wielki Liberace na podstawie książki Scotta Thorsona.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego ojciec grał na rogu, a matka na fortepianie. Władzio przejawiał talent muzyczny od najmłodszych lat. Mały Liberace już jako dziesięciolatek występował przed publicznością w teatrach i salach koncertowych, grając utwory muzyki popularnej. Dzięki ojcu otrzymał solidne wykształcenie klasyczne, od 14. roku życia ucząc się pod kierunkiem pianistki Florence Kelly. Wtedy też zadebiutował jako solista grając z Chicagowską Orkiestrą Symfoniczną. Na początku kariery pomógł mu Ignacy Jan Paderewski (za jego radą zostawił sobie tylko nazwisko jako imię sceniczne). Pod koniec lat trzydziestych zdecydował się porzucić karierę pianisty grającego muzykę poważną i wybrał występy estradowe. Grał utwory, które najbardziej podobały się publiczności – transkrypcje przebojów muzyki poważnej oraz popularne piosenki. Od lat pięćdziesiątych miał własny program w telewizji, występował także w Las Vegas. Stał się jednym z najlepiej zarabiających artystów w USA (z tego powodu znalazł się w Księdze Guinnessa). Zdobył wielką popularność (istniało 160 oficjalnych fanklubów Liberace), ma swoją gwiazdę na hollywoodzkim chodniku sławy. Tylko w 1953 r. sprzedał 2 miliony płyt. Grał epizodyczne role w serialach (m.in. Kojak i Batman), był także gwiazdą jednego z odcinków The Muppet Show.

Przez całe życie był bardzo przywiązany do matki. Tajemnicą poliszynela był fakt, iż Liberace był gejem[2]. Jego kierowcą i partnerem w latach 1976–1982 był Scott Thorson (ur. 1959)[2][3]. Liberace zmarł na skutek AIDS w swoim domu w Palm Springs w Kalifornii.

Liberace wywarł znaczący wpływ na amerykańską kulturę masową. Wzorowali się na nim Little Richard, James Brown, Michael Jackson, Boy George, Elton John, Lady Gaga. Liberace był katolikiem i zawsze podkreślał swe polskie pochodzenie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]