Felin (Lublin)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Lublina Felin
Dzielnica Lublina
Państwo  Polska
Województwo  lubelskie
Miasto Lublin
W granicach Lublina 1954 i 1959
Tablice rejestracyjne LU
Położenie na mapie Lublina
Położenie na mapie
Ziemia 51°13′21,9000″N 22°37′55,8480″E/51,222750 22,632180
Portal Portal Polska

Felin – dzielnica mieszkaniowa i akademicka położona we wschodniej części Lublina przy trasie do Świdnika.

Historia[edytuj]

Początkowo na terenie dzisiejszej dzielnicy Felin powstał folwark utworzony z części dóbr królewskich Tatary, które cesarzowa Katarzyna II nadała hrabiemu Adamowi Ożarowskiemu. Później właścicielem terenów był Emanuel Graf, który nadał folwarkowi nazwę od imienia swojej żony Feliksy. W 1897 roku Felin przeszedł w ręce Erazma Plewińskiego, który w 1913 przekazał majątek Lubelskiemu Towarzystwu Rolniczemu. W czasie II wojny światowej dobra należały do oficera niemieckiego.
W latach 1939-45 funkcjonował tu majątek doświadczalny specjalizujący się w hodowli drobiu[1] i koni [2]

Po wyzwoleniu w 1944 r. w majątku swoją siedzibę miał Polski Sztab Partyzancki zarządzający działalnością polskich komunistycznych oddziałów partyzanckich na terenach okupowanych przez Niemców[3].

Po 1945 roku majątek upaństwowiono i przekazano Uniwersytetowi Marii Curie-Skłodowskiej, a później Akademii Rolniczej (obecnemu Uniwersytetowi Przyrodniczemu).

Prekursorem dzielnicy stało się Osiedle Felin, które w czasie intensywnej rozbudowy zyskało nazwę Osiedla Jagiellońskiego. Obecny swój kształt dzielnica zyskała na mocy Uchwały Rady Miasta nr 896/XXXVIII/2006 z dnia 23-02-2006r, określającej granice od wschodu -wschodnia granica miasta, od południa -Droga Męczenników Majdanka, od zachodu ul. Lucyny Herc i od strony północnej tereny PKP.

Na Felinie swoją siedzibę ma Uniwersytet Przyrodniczy. Obok obiektów dydaktycznych i akademików Manhattan i Broadway znajdują się pola doświadczalne Uniwersytetu Przyrodniczego. W bezpośrednim sąsiedztwie w okresie PRL wybudowano zajezdnię autobusową MPK.

24 września 2007 roku Prezes Rady Ministrów RP podpisał rozporządzenie rozszerzające granice Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Tak powstała położona w północno wschodniej części dzielnicy Podstrefa Lublin gromadząca na swoim terenie szereg inwestorów. Powstało tam między innymi Centrum Ekspedycyjno–Rozdzielcze Poczty Polskiej na ścianę wschodnią (tzw sortownia Poczty Polskiej).

Od 2007 do 2013 roku na Os. Jagiellońskim wybudowano łącznie 8 bloków mieszkalnych (TBS), powstał supermarket "Stokrotka" i przedłużono drogę Zygmunta Augusta. Odremontowano ulice Doświadczalną i Męczenników Majdanka.

W 2013 roku osiedle zyskiwało na komunikacji oraz w planach rozwoju. Rozpoczęto budowę nowej zajezdni MPK. Na ulicach: Doświadczalnej, Drodze Męczenników Majdanka została zawieszona trakcja trolejbusowa oraz stworzono linię trolejbusową 758 - dojeżdżającą na dodatkowym silniku spalinowym, do osiedla z pętli na Majdanku. Po upływie roku linia 758 została zlikwidowana, a zamiast niej kursowały trolejbusy: 158, 156, oraz 153 (tą ostatnią na ulicę Pancerniaków). Powstały plany budowy Obwodnicy Lubelskiej, która miała by powstać za Euro-Parkiem .

W 2014 roku ówczesny prezydent - Krzysztof Żuk i Euro-Park Mielec podpisali umowę o rozbudowę Specjalnej Strefy Ekonomicznej o ulice: Erazma Plewińskiego, Wilhelma Hessa, Braci Krausse, Ludwika Spiessa oraz Rondo Przemysłowców Lubelskich. Jeszcze w tym samym roku w dzielnicy budowę rozpoczęły dwa osiedla - ,,Osiedle Europejskie" (na wschód od Os. Jagiellońskiego) oraz ,,Nowy Felin" (na południe od Os. Jagiellońskiego). Oba budowane przez prywatnych developerów. Wybudowano Obwodnicę Lublina. W całym mieście (również na Felinie) postawiono wypożyczalnie rowerów (LRM). TBS rozpoczął budowę 2 bloków oraz wybudowano 2 bloki komunalne przy ulicy Zygmunta Augusta. Z kolei przy ulicach Plewińskiego i Pancerniaków trwały prace budowlane przy nowej, dużej zajezdni MPK.

Dziś osiedla na Felinie są cały czas rozwijane. W planach jest budowa kilku dróg na Os. Europejskim, rozbudowa szkoły podstawowej na Os. Jagiellońskim, budowa gimnazjum, parku, rozbudowywana jest, również parafia na osiedlu. A zróżnicowanie zabudowań z lat 1945-2002 , 2002-2006, 2006-2014, jest w dużym stopniu zauważalne, dlatego też mieszkańcy dzielnicy mają lokalną nazwę dla poszczególnych części ("Stary Felin" , "Felin" i "Nowy Felin").

Z uwagi na tendencje budownictwa mieszkaniowego w Lublinie dzielnica Felin stanowi dla deweloperów jest jedną z bardziej atrakcyjnych dzielnic miasta (tanie mieszkania, bliskość granicy administracyjnej miasta, dobra sieć drogowa).

Przypisy