Wrotków (Lublin)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy lubelskiej dzielnicy Wrotków . Zobacz też: Wrotków (wieś w województwie wielkopolskim).
Herb Lublina Wrotków
Dzielnica Lublina
Ilustracja
Bloki Spółdzielni Mieszkaniowej im. W.Z. Nałkowskich przy ul. Nałkowskich oraz nowoczesne boisko szkolne
Dewiza: Ubi concordia, ibi victoria!
Państwo  Polska
Województwo  lubelskie
Miasto Lublin
W granicach Lublina 1954
Tablice rejestracyjne LU
Położenie na mapie Lublina
Położenie na mapie
Ziemia 51°12′35″N 22°33′00″E/51,209722 22,550000
Portal Portal Polska

Wrotków - dawniej podlubelska wieś, potem gmina, następnie jedno z lubelskich osiedli, a od 23 lutego 2006 r. dzielnica miasta Lublin[1] o charakterze mieszkalnym, przemysłowym i turystycznym, jedna z największych w Lublinie pod względem liczby mieszkańców, sąsiadująca od wschodu z dzielnicą Dziesiąta, od południowego wschodu z dzielnicą Abramowice, od południa i zachodu z dzielnicą Zemborzyce, od północy z dzielnicą Za Cukrownią.

Położenie[edytuj]

Widok na Zalew Zemborzycki od strony ul. Żeglarskiej

Wrotków znajduje się w południowej części Lublina w bezpośrednim sąsiedztwie Zalewu Zemborzyckiego i lasu Dąbrowa (na południu) oraz rzeki Bystrzycy (na zachodzie).

Wzdłuż zachodniego brzegu Bystrzycy wprost nad Zalew Zemborzycki wiedzie odcinek lubelskiej ścieżki rowerowej, do której od ul. Romera i od ul. Nałkowskich prowadzi kilka mostów na Bystrzycy.

Bystrzyca i ścieżka rowerowa tworzą zachodnią granicę Wrotkowa z Majdanem Wrotkowskim, który w 2006 r. został oddzielony od Wrotkowa i przyłączony do dzielnicy Zemborzyce. Od tego czasu Wrotków nie sąsiaduje bezpośrednio z lasem Stary Gaj, który mieszkańcy Lublina potocznie zwą Starym Lasem.

Wschodnia i północna część Wrotkowa (granice z dzielnicami: Za Cukrownią, Dziesiąta, Abramowice) to głównie tereny przemysłowe, na których swoje siedziby ma wiele przedsiębiorstw znanych w całej Polsce i odgrywających ważną rolę w gospodarce Lubelszczyzny (m.in.: Lubella S.A. przy ul. Wrotkowskiej, Herbapol Lublin S.A. i Agroma Lublin Sp. z o.o. przy ul. Diamentowej, Elektrociepłownia Lublin-Wrotków przy ul. Inżynierskiej).

Granice administracyjne[edytuj]

Wrotków na mapie dzielnic Lublina
Wrotków na planie Lublina (schemat)
 Osobny artykuł: Dzielnice i osiedla Lublina.

Według danych z 2009 r. (zawartych w Uchwale nr 637/XXIX/2009 Rady Miasta Lublin z dnia 19 lutego w sprawie nadania statutu Dzielnicy Wrotków)[2] granice dzielnicy Wrotków przebiegają następująco:

 • od wschodu: ul. Smoluchowskiego - ul. Zemborzycka - ul. Zemborzycką w kierunku ul. Świętochowskiego - ul. Świętochowskiego;
 • od południa: ul. Żeglarska;
 • od zachodu: rzeka Bystrzyca;
 • od północy: tory PKP.

Ulice w granicach dzielnicy[edytuj]

Ulica bpa Fulmana
Ulica Romera
Zakład Gazowniczy przy ul. Olszewskiego
Ulica Wolińskiego

Granice administracyjne dzielnicy Wrotków obejmują obecnie następujące ulice:

W dzielnicy Wrotków tworzą się nowe osiedla mieszkaniowe, na których powstało wiele nowych ulic (m.in.: ul. Czekanowskiego, ul. Domeyki, ul. Fulmana, ul. Olechnowicza, ul. Rodakiewicza, ul. Słomkowskiego, ul. Uhorczaka, ul. Wapowskiego, ul. Woronieckiego, ul. Zalewskiego).

Osiedla mieszkaniowe[edytuj]

Jeden z bloków z wielkiej płyty przy ul. Samsonowicza
Dziesięciopiętrowce z wielkiej płyty przy ul. Samsonowicza
Domy przy ul. Romera
Domy i bloki przy ul. Romera
SM im. W.Z. Nałkowskich
Blok SM im. W.Z. Nałkowskich
Wspólnota Mieszkaniowa na „Osiedlu Zielonym” (ul. Domeyki)
Tablica informacyjna nieopodal siedziby Rady Dzielnicy Wrotków

Osiedla mieszkaniowe skupiają się głównie w południowo-zachodniej części dzielnicy Wrotków. W jej granicach administracyjnych znajdują się następujące osiedla:

Najstarszym osiedlem mieszkaniowym w dzielnicy Wrotków jest Osiedle Nałkowskich, które powstawało w latach 70. i 80. XX w. Osiedle „Łąkowa” powstało w latach 90., natomiast Osiedle „Słoneczny Dom” oraz „Osiedle Zielone” to osiedla nowe (XXI w.), które nadal się tworzą.

Zabudowa mieszkalna[edytuj]

Osiedla mieszkaniowe w dzielnicy Wrotków toną w zieleni i stanowią nie do końca typowe zespoły mieszkaniowe z wielkiej płyty (potocznie zwane blokowiskami), bowiem skupiska czteropiętrowych bloków mieszkalnych (typu klatkowiec) bezpośrednio sąsiadują z budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi wolno stojącymi lub w zabudowie bliźniaczej (np. przy ul. Romera), a dziesięciopiętrowych bloków mieszkalnych (potocznie zwanych wieżowcami) jest w dzielnicy Wrotków niewiele (tylko przy ul. Samsonowicza).

Elewacje budynków wielkopłytowych z lat 70. i 80. XX w. na Osiedlu Nałkowskich zostały w większości odnowione, a chodniki w ich sąsiedztwie zmodernizowane.

W centrum osiedla wzdłuż deptaka tzw. rodzinnego (w pobliżu siedziby Spółdzielni Mieszkaniowej im. W.Z. Nałkowskich) wybudowano nowoczesne bloki mieszkalne (koniec lat 90. XX w. i początek XXI w.), a wśród skupisk starszych i nowszych bloków powstało kilka nowoczesnych i bezpiecznych placów zabaw dla dzieci.

Powstało też kilka nowych parkingów i garaży (również na Osiedlu „Łąkowa”).

Na Osiedlu „Słoneczny Dom” oraz „Osiedlu Zielonym” nie ma budynków wielkopłytowych. Dominuje tam nowoczesna zabudowa mieszkalna (bloki mieszkalne powstałe w XXI w. oraz nowoczesne place zabaw dla dzieci, parkingi i garaże).

Największe skupiska domów jednorodzinnych (parterowych, jednopiętrowych i wielopiętrowych) znajdują się przy ul. Nałkowskich oraz przy ul. Romera. Wiele domów parterowych przy ul. Nałkowskich (głównie nad rzeką) tworzyło kiedyś wiejską zabudowę Wrotkowa.

Domy jednopiętrowe i wielopiętrowe zarówno wolno stojące, jak i w zabudowie bliźniaczej (głównie przy ul. Romera) w większości zostały wybudowane w latach 70., 80. i 90. XX w.

Administracja[edytuj]

Spółdzielnie mieszkaniowe[edytuj]

Zespoły mieszkaniowe w dzielnicy Wrotków administrowane są przez spółdzielnie mieszkaniowe, m.in.:

 • Spółdzielnia Mieszkaniowa im. W.Z. Nałkowskich [3],
 • Spółdzielnia Mieszkaniowa „Plon” [4],
 • Spółdzielnia Mieszkaniowa „Wrotków”[5],
 • Spółdzielnia Mieszkaniowa „Transportowiec” [6].

Wspólnoty mieszkaniowe[edytuj]

Nie wszyscy mieszkańcy zespołów mieszkaniowych w dzielnicy Wrotków są członkami spółdzielni mieszkaniowych. Mieszkańcy wielu bloków tworzą wspólnoty mieszkaniowe.

Są to głównie mieszkańcy nowych bloków przy ul. Fulmana i ul. Domeyki na Osiedlu „Słoneczny Dom” i „Osiedlu Zielonym”, ale również mieszkańcy niektórych starszych bloków na Osiedlu Nałkowskich.

Rada Dzielnicy Wrotków[edytuj]

 Z tym tematem związane są kategorie: Organy administracji samorządowej, Samorząd terytorialny.

Organy administracji samorządowej w dzielnicy Wrotków reprezentuje Rada Dzielnicy Wrotków - jednostka pomocnicza Rady Miasta Lublin. Rada i Zarząd Dzielnicy Wrotków ma swoją siedzibę przy ul. Nałkowskich.

Przewodniczącym Zarządu Dzielnicy jest aktualnie Tomasz Pitucha, a Przewodniczącym Rady Dzielnicy - Robert Drozd[7].

Do zadań Rada dzielnicy|Rady Dzielnicy Wrotków należy m.in.:

 • rozwiązywanie istotnych problemów dzielnicy,
 • stały kontakt z mieszkańcami dzielnicy (np. poprzez stałe dyżury członków Rady),
 • przyjmowanie wniosków i skarg mieszkańców dotyczących dzielnicy,
 • współpraca z komisjami i radnymi Rady Miasta Lublin i opiniowanie spraw dotyczących dzielnicy, a następnie informowanie o nich mieszkańców dzielnicy,
 • współorganizowanie i wspieranie inicjatyw zmierzających do poprawy życia mieszkańców dzielnicy (np. w zakresie komunikacji miejskiej, zagospodarowania przestrzennego dzielnicy, ochrony środowiska),
 • współpraca z policją, strażą miejską, strażą pożarną w zakresie utrzymania ładu, porządku publicznego, bezpieczeństwa mieszkańców oraz przeciwdziałania patologiom społecznym na terenie dzielnicy[2].

Porządek publiczny[edytuj]

Straż miejska, policja[edytuj]

W sąsiedztwie siedziby Rady i Zarządu Dzielnicy Wrotków znajduje się przy ul. Nałkowskich 112 Osiedlowy Punkt Interwencyjny Straży Miejskiej w Lublinie oraz Placówka Dzielnicowego Komisariatu III Policji w Lublinie.

Rys historyczny[edytuj]

Pozostałości po wsi Wrotków nad rzeką Bystrzycą
Zanieczyszczona nieco rzeka Bystrzyca w dzielnicy Wrotków
Pozostałości po wsi Wrotków przy ul. Nałkowskich
Pozostałości po wsi Wrotków przy ul. Żeglarskiej
Agroma przy ul. Diamentowej
Bloki przy ul. Medalionów na Osiedlu „Łąkowa” SM „Wrotków”
Blok przy ul. Fulmana na Osiedlu „Słoneczny Dom”

Historia Wrotkowa sięga XV wieku, jednakże źródła historyczne na jego temat milczą. Niewiele więc o historii Wrotkowa wiadomo. Dzieje Wrotkowa zostały odtworzone ze strzępów informacji w różnych źródłach.

Wrotków - podlubelska wieś (XV-XIX w.)[edytuj]

Podlubelska wieś Wrotków, której nazwa wywodzi się zapewne od jej właściciela o imieniu Wrocisław, występuje w aktach po raz pierwszy w końcu XV w.

Wieś rozwijała się na prawym brzegu Bystrzycy - wzdłuż nadrzecznej drogi, prowadzącej od Zemborzyc i lasu Stary Gaj (popularnie zwanego Starym Lasem) do miasta. Częściowo również rozwijała się na terenach obecnego Osiedla Nałkowskich[8].

Pozostałości po wsi Wrotków (stare szopy drewniane i ruiny innych zabudowań gospodarczych - niegdyś krytych strzechą) można jeszcze znaleźć wśród nowszych zabudowań mieszkalnych nieopodal Bystrzycy, a w wypisach z kronik Szkoły Podstawowej nr 30 w Lublinie (której historia sięga drugiej połowy XIX w.) można wyczytać m.in.[9]:

Szkołę powszechną we wsi Wrotków otwarto w miesiącu styczniu 1866 r. Szkoła nie miała swojego oddzielnego budynku, mieściła się w jednym pokoju, wynajmowanym przez społeczność miejscowości u jednego z gospodarzy.

W czasie przeglądu szkoły 5-17 stycznia zaobserwowano, że w jednym pomieszczeniu uczy się ponad 20 dzieci obojga płci. Nie ma żadnych mebli szkolnych, dzieci uczą się stojąc. Nauczycielce udzielono wskazówek, jak uczyć dzieci metodą poglądową i jak powinna prowadzić „gospodarstwo szkolne”.

W tym celu wydano nauczycielce księgę do wpisywania kwot dochodów i wydatków sum zbieranych na utrzymanie szkoły. W tej sprawie pouczono też wójta gminy, ławnika, sołtysa i pisarza gminnego.

— Podpisano przez Naczelnika Dyrekcji Aleksandra Teodorowicza, Szkoła Podstawowa nr 30 w Lublinie

Wrotków - podlubelska gmina (do połowy XX w.)[edytuj]

W wypisach z kronik szkolnych dawnej szkoły podstawowej we Wrotkowie znajdują się również inne szczątkowe informacje związane z historią dzielnicy:

 • w 1902 r. szkoła istniała już jako wrotkowska gminna jednoczasowa szkoła początkowa;
 • w dniu 1 września 1939 r. w budynku szkolnym w gminie Wrotków (w którym od 2005 r. ma siedzibę Środowiskowy Dom Samopomocy) odbyła się mobilizacja;
 • 24 września 1939 r. do Wrotkowa przybyły wojska niemieckie;
 • w kwietniu 1941 r. budynek szkolny został zajęty na kwatery dla wojska;
 • 22 lipca 1944r . do Wrotkowa weszły wojska radzieckie[10].

Wrotków w granicach Lublina (po II wojnie światowej)[edytuj]

Rozrost administracyjnych granic Lublina nastąpił po II wojnie światowej.

W 1955 r. szkoła wrotkowska otrzymała numer 30, bowiem w latach 1955-1959 r. status miejski rozciągnięto na tereny przeznaczone pod planowaną nową zabudowę, zyskując przestrzeń pod obiekty przemysłowe, komunalne i mieszkaniowe. I tak w granicach Lublina znalazł się m.in. Wrotków i Majdan Wrotkowski[11].

Południowe i zachodnie obszary wsi Wrotków zostały włączone do miasta Lublin w 1961 r., bowiem realizowano tu nową dzielnicę przemysłowo-składową, w której powstały nowe ulice: Diamentowa, Energetyków, Przy Bocznicy, Budowlana, łączące rejony Wrotkowa północnego i ul. Nowy Świat z ul. Zemborzycką[12].

Słowo dzielnica w odniesieniu do Wrotkowa pada w cytowanych już powyżej wypisach z kronik szkolnych, tym razem z lat 1962-1963[13]:

Szkoła pracowała pod kierunkiem pana Henryka Szymańskiego. Po uruchomieniu w Bożym Darze stacji przekaźnikowej dla szkoły kupiono telewizor marki „Klejnot”.

— Szkoła Podstawowa nr 30 w Lublinie, Wypisy z kronik szkolnych

Wrotków w latach 1974-2006[edytuj]

Pomiędzy rejonem przemysłowo-składowym i wsią Wrotków w latach 1974-1980 wybudowano osiedle mieszkaniowe im. Wacława i Zofii Nałkowskich (ul. Nałkowskich, ul. Samsonowicza, ul. Romera), a z czasem zaczęły powstawać nowe ulice (m.in.: ul. Medalionów, ul. Fulmana, ul. Domeyki i nowe osiedla (Osiedle „Łąkowa”, Osiedle „Słoneczny Dom”, „Osiedle Zielone”).

Do 23 lutego 2006 r. Wrotków - w świadomości przeciętnego mieszkańca - był i osiedlem i dzielnicą Lublina zarazem: jako osiedle kojarzono go głównie z Osiedlem Nałkowskich, na terenie którego swoją siedzibę miała Rada Osiedla „Wrotków” (obecnie Rada Dzielnicy Wrotków), natomiast jako dzielnica oficjalnie figurował na planach (mapach) miasta.

Granicę wschodnią Wrotkowa tworzyły wtedy tereny dawnego tzw. obozu południowego na Dziesiątej (obecnie tereny dzielnicy Dziesiąta), od północy obejmował m.in. obszary przemysłu wzdłuż ul. Krochmalnej i łąki za cukrownią aż po Park Ludowy (obecnie tereny dzielnicy Za Cukrownią), a od zachodu Majdan Wrotkowski i tereny rolne graniczące z lasem Stary Gaj (obecnie tereny dzielnicy Zemborzyce)[14].

 Zobacz też: Historia Lublina.

Wyznania, parafie i kościoły[edytuj]

Dzwonnica kościoła przy ul. Nałkowskich 80b
Główne wejście kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Lublinie
Figura Maryi na posesji parafii przy ul. Nałkowskich 80b
Widok od ul. Diamentowej na kościół pw. Miłosierdzia Bożego
Plac budowy Centrum Jana Pawła II nieopodal ul. Fulmana

Na terenie dzielnicy Wrotków znajduje się dwa kościoły parafialne: parafialny kościół rzymskokatolicki pw. Miłosierdzia Bożego przy ul. Nałkowskich 80b oraz parafialny kościół rzymskokatolicki pw. Św. Jana Pawła II przy ul. Biskupa Mariana Fulmana 9. Nie oznacza to jednak, że wszyscy mieszkańcy dzielnicy Wrotków są katolikami. W obrębie dzielnicy Wrotków mieszkają również np. Świadkowie Jehowy (Zbory: Lublin-Nałkowskich oraz Lublin-Zemborzycka)[15] i ateiści.

Parafia i kościół pw. Miłosierdzia Bożego[edytuj]

W 1982 r. w dzielnicy Wrotków decyzją biskupa (później arcybiskupa) Bolesława Pylaka utworzono samodzielny ośrodek duszpasterski.

W dniu 4 czerwca 1983 r. powstała nowa rzymskokatolicka parafia, której terytorium zostało wydzielone z parafii pw. św. Teresy. Dnia 12 września 1982 r. nastąpiło uroczyste pobłogosławienie placu pod budynki sakralne, a parafię włączono do dekanatu Lublin-Południe.

Kościół parafialny pw. Miłosierdzia Bożego został wzniesiony dzięki zaangażowaniu miejscowych parafian w latach 1985-1991, a realizatorem budowy kościoła był ks. Eugeniusz Szymański - proboszcz parafii od 1985 r.

W dniu 13 października 1991 r. nową świątynię uroczyście poświęcił bp Bolesław Pylak[16].

Do parafii należą ulice: Diamentowa, Energetyków, Inżynierska, Janowska (od nr 2 do nr 60 i od nr 1 do nr 49), Koło, Medalionów, Nałkowskich (do numeru 128, bez domków jednorodzinnych), Nowy Świat (nr 37, nr 39, nr 41), Olszewskiego, Romera, Samsonowicza (do numeru 49), Smoluchowskiego, Stary Gaj (nr 113, nr 115, nr 119), Wrotkowska.

Parafia pw. Św. Jana Pawła II (wcześniej bł. Księdza Jerzego Popiełuszki)[edytuj]

Dekretem abpa Józefa Życińskiego z dnia 06.06.2010 r. erygowano parafię pw. bł. Księdza Jerzego Popiełuszki poprzez wyłączenie terenu z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Lublinie oraz z parafii Św. Marcina w Lublinie - Zemborzycach[17]. W dniu 13.06.2010 roku odprawiono uroczystą mszę świętą z racji powitania relikwii bł. Księdza Jerzego Popiełuszki w powstającym Centrum Jana Pawła II, której przewodniczył abp Józef Życiński.

Dekretem abpa Stanisława Budzika z dnia 27.03.2012 r. dokonano zmiany wezwania parafii na bł. Jana Pawła II. W 7 rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II (02.04.2012 r.) odprawiono uroczystą mszę z racji powitania w parafii relikwii błogosławionego Jana Pawła II oraz nadania parafii nowego wezwania. Mszy tej przewodniczył Metropolita Lubelski Abp Stanisław Budzik. W kompleksie parafii, na mocy decyzji Arcybiskupa Lubelskiego, będzie się znajdowała Kaplica bł. Księdza Jerzego Popiełuszki - męczennika za wiarę.

Na lubelskim Wrotkowie powstaje zespół charytatywno-sakralny im. Świętego Jana Pawła II. W jego skład wejdą m.in.: budujący się obecnie kościół, przedszkole dla dzieci, klub dla młodzieży i świetlica dla osób starszych. Z takim pomysłem wyszły wspólnie władze miasta Lublina i lubelskiej archidiecezji.

Centrum otrzymało imię Jana Pawła II, który jest Honorowym Obywatelem Miasta Lublina i będzie wotum wdzięczności mieszkańców Lublina za osobę Papieża-Polaka oraz miejscem realizacji papieskiej idei „nowej wyobraźni miłosierdzia”.

Centrum im. Sługi Bożego Jana Pawła II w dzielnicy Wrotków ma pełnić funkcję kulturalną, charytatywną, edukacyjną, a nawet rekreacyjną. Bliskość doliny rzecznej i obszaru rekreacyjnego nad Zalewem Zemborzyckim stworzy bowiem dodatkowe możliwości organizowania wolnego czasu dzieciom i młodzieży oraz lubelskim rodzinom[18].

Oficjalne rozpoczęcie budowy Centrum Jana Pawła II przy ul. bpa Fulmana w dzielnicy Wrotków odbyło się na placu budowy[19] 16 maja 2009 r. podczas inaugurującej budowę mszy, której przewodniczył abp Józef Życiński[20], natomiast uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego planowana jest na 16 października 2009 r.[21].

Do parafii należą ulice: ul. Biskupa M. Fulmana, ul. Woronieckiego, ul. Rodakiewicza, ul. Słomkowskiego, ul. Olechnowicza, ul. Domeyki, ul. Wapowskiego, ul. Nałkowskich - 130, 132, 134 oraz domki jednorodzinne, ul. Samsonowicza - 51, 51A, 55, 57, 59, 61, 63, 65: ul. Rąblowska, Żeglarska, Janowska - od 62 do 114 numery parzyste, Diamentowa 6, Osmolicka (do lasu); ul. Zalewskiego[22]

Przemysł[edytuj]

Siedziba Lubelli S.A. przy ul. Wrotkowskiej
EC Lublin-Wrotków
Herbapol Lublin S.A. przy ul. Diamentowej
Zakłady „Lubella” przy ul. Wrotkowskiej

Przedsiębiorstwa w granicach dzielnicy[edytuj]

Północno-wschodnia część dzielnicy ma przede wszystkim charakter przemysłowy. W granicach dzielnicy Wrotków swoją siedzibę ma wiele ważnych lubelskich przedsiębiorstw i zakładów, m.in.:

Handel i usługi[edytuj]

Handel i usługi przy ul. Fulmana
Salon meblowy Black Red White
Handel i usługi przy ul Olszewskiego
Handel i usługi przy ul. Nałkowskich

Handel[edytuj]

Dzielnica Wrotków posiada dosyć dobrze rozwiniętą sieć handlową:

 • sieci sklepów spożywczo-przemysłowych: supermarket Aldik (sieć sklepów w woj. lubelskim i podkarpackim), sklepy sieci Groszek, sklepy sieci Żabka
 • sieci mięsnych sklepów firmowych: m.in. sklep firmowy Zakładu Przetwórstwa Mięsnego RYJEK w Nasutowie, sklep firmowy Zakładów Mięsnych „Łmeat-Łuków” S.A.
 • nieduże targowisko: warzywniczo-odzieżowe nieopodal supermarketu Aldik
 • hurtownie: budowlane, elektryczne, meblowe, sprzętu AGD, farmaceutyczne itp.
 • sklepy różne: spożywcze, piekarnicze, warzywnicze, garmażeryjne, odzieżowe, z tanią odzieżą, obuwnicze, papiernicze, farmaceutyczne (apteki), zoologiczne, kosmetyczne, wielobranżowe, kwiaciarnia, księgarnia, salon prasowy „RUCH”, kioski handlowe.

Usługi[edytuj]

W sieci usługowej w dzielnicy Wrotków ważną rolę odgrywają:

 • bank: BOŚ
 • urząd pocztowy: „Poczta Polska” Urząd Pocztowy Lublin 58
 • inne punkty usługowe: salony fryzjerskie i fryzjersko-kosmetyczne, solaria, punkty kserograficzne, usługi meblarskie, krawieckie, myjnie samochodowe, stolarnie, usługi rachunkowo-księgowe, komputerowe i informatyczne, pralnie chemiczne, magiel.

Większość obiektów usługowych zlokalizowana jest w niewielkich pasażach handlowo-usługowych przy deptaku tzw. rodzinnym przy ul. Nałkowskich, przy ul. Fulmana oraz przy ul. Domeyki, a także w lokalach prywatnych właścicieli domów jednorodzinnych przy ul. Romera.

Opieka lekarska[edytuj]

Ośrodek rehabilitacyjny „Reha-Send” przy ul. Fulmana

Na terenie dzielnicy Wrotków znajdują się m.in.:

 • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Medycyna 2001” Sp. z o.o. (NZOZ Przychodnia) [32]
 • Prywatne Centrum Medyczne „Genix” [33]
 • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Reha - Send” Rehabilitacja Neurologiczno - Psychiatryczna [34]
 • prywatne gabinety: stomatologiczne, lekarskie

Przy ul. Nałkowskich znajduje się Gabinet Weterynaryjny', a Przychodnia dla Zwierząt ma swoją siedzibę przy ul. Romera.

Pomoc społeczna i wsparcie[edytuj]

Środowiskowy Dom Samopomocy w budynku dawnej szkoły podstawowej we wsi Wrotków

W dzielnicy Wrotków działają różne ośrodki pomocy społecznej i wsparcia:

Oświata i wychowanie[edytuj]

Gimnazjum nr 3 w Lublinie
SP 30 w Lublinie w 2009 r.
Boisko szkolne Gimnazjum nr 3 w Lublinie oraz SP 30 w Lublinie

W dzielnicy Wrotków funkcjonują:

Kultura[edytuj]

W dzielnicy Wrotków działalność kulturalną prowadzą różne współpracujące ze sobą w tym zakresie instytucje (szkoły, parafia, rada dzielnicy, ośrodki pomocy społecznej i wsparcia) oraz:

Współpraca instytucji na polu kultury wielokrotnie owocowała różnego typu imprezami kulturalnymi, festynami, wakacyjnymi atrakcjami dla najmłodszych, przedstawieniami i koncertami.

Sport, rekreacja i wypoczynek[edytuj]

Odcinek lubelskiej ścieżki rowerowej w dzielnicy Wrotków
Wyciąg nart wodnych nad Zalewem Zemborzyckim
„Słoneczny Wrotków”

Dzielnica Wrotków znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Bystrzycy, wzdłuż której prowadzi lubelska ścieżka rowerowa wprost na ul. Żeglarską i nad Zalew Zemborzycki, nad którym znajdują się:

 • siedziby klubów: żeglarskich, narciarstwa wodnego, wakeboardingu (np. Klub Sportowy „Manta” przy ul. Żeglarskiej 5a),
 • wypożyczalnie sprzętu wodnego (kajaki, rowery wodne),
 • wypożyczalnia rowerów górskich,
 • kemping, bary, restauracje,
 • trzy ośrodki rekreacyjno-wypoczynkowe: „Dąbrowa”, „Marina” i „Słoneczny Wrotków” MOSiR „Bystrzyca” z kompleksem 6 basenów, dużym kąpieliskiem (wygrodzonym z części Zalewu Zemborzyckiego) oraz zjeżdżalniami wodnymi (3-torowa zjeżdżalnia rodzinna, 100-metrowa rura)[47],
 • łowisko[48],
 • rezerwat leśny Dąbrowa,
 • wyciąg nart wodnych (w ośrodku sportowo - rekreacyjnym „Reland”)[49], który został wybudowany w 2000 r., mierzy 760 m, a na terenie Polski istnieją tylko cztery tego rodzaju obiekty[50].

Inną atrakcją w dzielnicy Wrotków był do niedawna Tor Kartingowy „Lublin” Polskiego Związku Motorowego[51] przy ul. Zemborzyckiej 85[52], w miejsce którego zaplanowano zabudowę mieszkalną[53].

Poza tym w dzielnicy Wrotków:

 Osobne artykuły: Zalew Zemborzycki, Zabytki LublinaLublin.

Związani z Wrotkowem[edytuj]

Dojazd do Wrotkowa i okolic[edytuj]

Autobusy przy ul. Żeglarskiej

Na obecną chwilę dzielnica Wrotków nie ma bezpośredniego połączenia z liniami trolejbusowymi. Wisi już odcinek rozbudowywanej trakcji trolejbusowej nad ul. Diamentową od skrzyżowania z ul. Krochmalną oraz nad ul. Zemborzycką. Trakcja ta będzie łączyć trakcję istniejącą już nad ul. Kunickiego z budowanym odcinkiem przez dzielnice: Czuby i Za Cukrownią. Budowa tych odcinków miała się zakończyć do końca 2013 roku.

Do dzielnicy Wrotków można dojechać autobusami: 1, 6, 15, 17, 19, 20, 21, 25, 37, 40, 50 oraz N1 (nocny).

Bezpośrednio nad Zalew Zemborzycki i do ośrodka rekreacyjnego „Słoneczny Wrotków” MOSiR „Bystrzyca”[57] dojeżdżają autobusy: 1, 15, 21, 25, 37, 40 (oraz 6 w okresie wakacyjnym w soboty i niedziele)

Przypisy

 1. Rada Miasta Lublin: Uchwała nr 913/XXXVIII/2006 Rady Miasta Lublin z dnia 23 lutego 2006 r. w sprawie zniesienia w Mieście Lublin Osiedla Wrotków, utworzenia w Mieście Lublin Dzielnicy Wrotków oraz nadania statutu Dzielnicy Wrotków. W: Rady dzielnic: Przepisy ogólne [on-line]. 2006-07-14. [dostęp 11 sierpnia 2009].
 2. a b Rada Miasta Lublin: Uchwała nr 637/XXIX/2009 Rady Miasta Lublin z dnia 19 lutego w sprawie nadania statutu Dzielnicy Wrotków. W: Uchwały Rady Miasta: V Kadencja Rady Miasta (2006-2010): Sesja nr XXIX z dnia 2009-02-19 [on-line]. [dostęp 11 sierpnia 2009].
 3. Spółdzielnia Mieszkaniowa im. W.Z. Nałkowskich w Lublinie: SM Nałkowskich. 2008. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 4. Urząd Miasta Lublin: Spółdzielnie mieszkaniowe. W: Lublin - miasto inspiracji (oficjalny portal miasta Lublin) [on-line]. 2008. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 5. Urząd Miasta Lublin: Spółdzielnie mieszkaniowe. W: Lublin - miasto inspiracji (oficjalny portal miasta Lublin) [on-line]. 2008. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 6. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Transportowiec” w Lublinie: SM Nałkowskich. 2008. [dostęp 31 sierpnia 2009].
 7. Samorząd Miasta Lublin: Jednostki pomocnicze. W: BIP Samorząd Miasta Lublin [on-line]. 2007. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 8. Henryk Gawarecki, Czesław Gawdzik: Ulicami Lublina: przewodnik. W: TNN.PL: Pamięć Miejsca: Biblioteka Wirtualna [on-line]. 1976. [dostęp 12 sierpnia 2009]. s. 1.
 9. Szkoła Podstawowa nr 30 w Lublinie: Rok 1866. W: Wypisy z kronik szkolnych [on-line]. [dostęp 12 sierpnia 2009].
 10. Szkoła Podstawowa nr 30 w Lublinie: Historia szkoły. [dostęp 12 sierpnia 2009].
 11. Anna Sochacka: Rodowody lubelskich dzielnic. W: TNN.PL: Pamięć Miejsca: Biblioteka Wirtualna [on-line]. 2000. [dostęp 12 sierpnia 2009]. s. 8.
 12. Henryk Gawarecki, Czesław Gawdzik: Ulicami Lublina. W: Teatr NN: Biblioteka Wirtualna [on-line]. 1976. [dostęp 13 listopada 2014]. s. 1.
 13. Szkoła Podstawowa nr 30 w Lublinie: Rok 1962-1963. W: Wypisy z kronik szkolnych [on-line]. [dostęp 12 sierpnia 2009].
 14. Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN: Dzielnice Lublina - Wrotków. W: Pamięć Miejsca: Lublin - przewodniki: Dzielnice Lublina [on-line]. [dostęp 12 sierpnia 2009].
 15. Dane według raportu wyszukiwarki zborów na oficjalnej stronie Świadków Jehowy (www.jw.org) z 8.09.2014
 16. ks. Hubert Czarnecki: Parafia pw. Miłosierdzia Bożego. W: Serwis Archidiecezji - Archidiecezja Lubelska [on-line]. [dostęp 11 sierpnia 2009].
 17. Historia parafii | Parafia św. Jana Pawła II w Lublinie. www.jp2.lublin.pl. [dostęp 2015-06-26].
 18. Samorząd Miasta Lublin (inf. Serwisu Archidiecezji Lubelskiej): Centrum im. Sługi Bożego Jana Pawła II powstanie w Lublinie. W: Wieści z ratusza - Archiwum / 2006 [on-line]. 2006-03-17. [dostęp 12 sierpnia 2009].
 19. Użytkownik Dzielnicowy: Centrum Papieskie: Krótka historia budowy (zdjęcia). W: Forum Osiedle Słoneczny Dom w Lublinie [on-line]. 2007. [dostęp 12 sierpnia 2009].
 20. Arcybiskup Józef Życiński: Zaproszenie na oficjalne rozpoczęcie budowy Centrum Jana Pawła II. W: Serwis Archidiecezji - Archidiecezja Lubelska [on-line]. 2009-05-08. [dostęp 12 sierpnia 2009].
 21. Archidiecezja Lubelska: Centrum Jana Pawła II w Lublinie: Historia. 2009. [dostęp 13 września 2009].
 22. Ulice należące do parafii pw. Św Jana Pawła II w Lublinie. Oficjalna strona parafii pw. Św. Jana Pawła II. [dostęp 2015-06-26].
 23. Strona LFMR S.A.. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 24. Strona Agroma Lublin Sp. z o.o.. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 25. Strona GLS Poland Sp. z o.o.. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 26. Strona Elektromontaż Lublin Sp. z o.o.. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 27. Strona Zakładów Tytoniowych w Lublinie S.A.. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 28. Karpacka Spółka gazownictwa: Nasze oddziały: Oddział Zakład Gazowmniczy w Lublinie. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 29. Strona ELPIE. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 30. Lokalizacja w ZUMI. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 31. Strona ZPD Lublin. [dostęp 31 sierpnia 2009].
 32. Wizytówka w SłużbaZdrowia.pl. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 33. Strona PCM Genix. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 34. Wizytówka w MediWeb.pl. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 35. Samorząd Miasta Lublin: Ośrodki Wsparcia, domy i kluby samopomocy. 2007. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 36. Stowarzyszenie „Jestem”: Ośrodek. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 37. Stowarzyszenie „Jestem": Poradnia. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 38. Ireneusz Siudem: Strona Towarzystwa „Nowa Kuźnia”. 2008. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 39. Urząd Miasta Lublin: Żłobek nr 8 Miejski Zespół Żłobków. W: Lublin - miasto inspiracji - oficjalny portal miasta Lublin [on-line]. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 40. Stowarzyszenie „Jestem”: Aktualności: Spotkanie z rodzicami - „Akademia Przedszkolaka”. 2009-08-20. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 41. Strona Niepublicznego Przedszkola „Martynka”. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 42. Wojciech Pojęta: Strona SP 30 w Lublinie. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 43. Anna Raganowicz: Lokalizacja Gimnazjum nr 3 w Lublinie. W: Witryna Gimnazjum nr 3 w Lublinie [on-line]. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 44. Strona Zespołu Szkół Nr 6 Lublin. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 45. MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie: Filia nr 31. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 46. SM Nałkowskich Lublin: Klub osiedlowy. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 47. Sprawdź położenie ośrodka wypoczynkowego „Wrotków” w Wikimapii [dostęp 12 sierpnia 2009]
 48. Bop (Pierre van Maruszak): Zalew Zemborzycki: opis łowiska. W: Społecznościowy Portal Wędkarski [on-line]. 2008-08-28. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 49. Sprawdź położenie wyciągu nart wodnych w Wikimapii [dostęp 12 sierpnia 2009].
 50. Klub „Manta": Narty wodne: wyciąg. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 51. Sprawdź położenie toru kartingowego w Wikimapii [dostęp 12 sierpnia 2009].
 52. PZM: Tor Kartingowy „Lublin”. W: Lista torów kartingowych w Polsce [on-line]. 2007. [dostęp 12 sierpnia 2009].
 53. Tor Lublin: Interbud dostał pozwolenie na budowę. Staną tu bloki | www.lublin112.pl - Lublin na sygnale. www.lublin112.pl. [dostęp 2015-06-29].
 54. Okręg PZW Lublin. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 55. Vrotcovia Lublin: O nas. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 56. Gazeta Wyborcza Lublin: Triumf młodych piłkarzy Vrotcovii. W: Sport.pl [on-line]. 2009-05-08. [dostęp 20 sierpnia 2009].
 57. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „Bystrzyca”: Słoneczny Wrotków: Moc wodnych atrakcji. [dostęp 19 sierpnia 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj]

Wrotków na mapie[edytuj]

O Wrotkowie[edytuj]