Majdan Wrotkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ulica Janowska. Widok w kierunku południowym

Majdan Wrotkowski – dzielnica w południowym Lublinie, należąca administracyjnie do dzielnicy Zemborzyce (do 2006 roku w granicach Wrotkowa). Założony prawdopodobnie pod koniec XIX wieku na gruntach wsi Wrotków. Od 1959 roku w granicach Lublina. Granicę od wschodu wyznacza Bystrzyca i ścieżka rowerowa wzdłuż niej, od północy tory kolejowe prowadzące do Stasina Polnego, od zachodu Stary Gaj wraz z przylegającą doń ulicą o tej samej nazwie, od południa ulice Żeglarska, potem Janowska, Lipska i Stary Gaj (tam graniczy z Zemborzycami Kościelnymi).

Główną drogą dzielnicy jest przebiegająca z północy na południe ulica Janowska, wzdłuż której biegnie linia kolejowa nr 68 Lublin-Przeworsk. Przy Janowskiej znajduje się niewiele zabudowań, a jedynie lokale usługowe, stacja benzynowa czy tor jazdy dla rowerów; domów jest więcej na ulicach biegnących w kierunku rzeki (Koło, Parczewska, Rąblowska). Na terenie Majdanu Wrotkowskiego domy są nieliczne, jednorodzinne, natomiast znajdują się tam aż 3 duże ogródki działkowe (pomiędzy ulicą Żeglarską, Janowską, Rąblowską i Bystrzycą; między Starym Gajem a rozwidleniem torów; między torami a ulicą Stary Gaj). Wśród ciekawych przyrodniczo obiektów są podmokłe łąki przy Bystrzycy oraz liczne skarpy w całej dzielnicy (m.in. przy ulicy Koło), a także specjalny tor z górkami do jazdy na rowerze przy ul. Janowskiej (obecnie nieczynny).

Historia[edytuj | edytuj kod]

W czasie okupacji niemieckiej mieszkająca we wsi rodzina Pawelców udzieliła pomocy Żydom, Zelikowi Lederman i Abrahamowi Klajman. W 1991 roku Instytut Jad Waszem podjął decyzję o przyznaniu Marii i Wojciechowi Pawelcom oraz Annie Lewandowskiej z d. Pawelec tytułu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia pomocy - Rodzina Pawelców | Polscy Sprawiedliwi, sprawiedliwi.org.pl [dostęp 2021-11-22].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]