Trześniów (Lublin)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trześniów
Dzielnica Lublina
Państwo  Polska
Województwo  lubelskie
Miasto Lublin
W granicach Lublina większa część od 1988
Zarządzający Tomasz Małecki
Tablice rejestracyjne LU
brak współrzędnych
Portal Portal Polska

Trześniów – dawniej wieś, a obecnie jedna z dzielnic Lublina, leżąca w jego północnej części. Dawniej tereny te znajdowały się w gminie Wólka, do Lublina zostały przyłączone etapami – kolonia w okresie PRL-u, zaś właściwy Trześniów dopiero 1 stycznia 1989 r.[1] Formalnie od 2006 roku należy do dzielnicy Ponikwoda. Granicę Trześniowa wyznaczają mniej więcej: od zachodu tory kolejowe, od południa ulica Torowa, od wschodu ul. Tadeusza Grodzickiego, zaś od północy – ul. Pliszczyńska. Do Trześniowa przynależy także Trześniów Kolonia. Część ta obejmuje rejon ul. Trześniowskiej na północ od skrzyżowania z ul. Kminkową[2].

Dzielnica ma głównie mieszkalny charakter (domki jednorodzinne). Na granicy z Ponikwodą znajduje się przystanek kolejowy Lublin Ponikwoda obsługujący lokalne połączenia kolejowe w kierunku Lubartowa, Lublina i Parczewa[3]. Poza koleją, transport Trześniowowi zapewnia miejska linia 22 kursująca ul. Pliszczyńską (oraz krótkim fragmentem ulic Łysakowskiej i Torowej)[4].

W czasach przedwojennych Trześniów wraz z kolonią należały do lubelskiej parafii p.w. św. Agnieszki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uchwała nr IV/22/88 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie z dnia 7 grudnia 1988 r. w sprawie zmiany granic miasta Lublina. - Metryka - Baza aktów prawnych - INFOR.pl - portal księgowych, www.infor.pl [dostęp 2019-03-31] (ang.).
  2. OpenStreetMap, OpenStreetMap [dostęp 2018-10-14] (pol.).
  3. Marek Potocki, Galeria Ogólnopolskiej Bazy Kolejowej, www.bazakolejowa.pl [dostęp 2018-10-14] (pol.).
  4. Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie, www.ztm.lublin.eu [dostęp 2018-10-14] (pol.).