Ruch dla Autonomii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ruch dla Autonomii
Lider Raffaele Lombardo
Data założenia 30 kwietnia 2005
Ideologia polityczna chrześcijańska demokracja

Ruch dla Autonomii (Movimento per le Autonomie, MpA) – włoska centroprawicowa partia polityczna, działająca głównie na obszarze południa kraju.

Partię powołała w kwietniu 2005 grupa polityków wywodzących się głównie z Unii Chrześcijańskich Demokratów i Demokratów Centrum. Na czele stanął sycylijski polityk i ówczesny prezydent prowincji Katania, Raffaele Lombardo (również poseł do PE). Partia przystąpiła do Domu Wolności, podejmując bliską współpracę z Ligą Północną. W wyborach parlamentarnych w 2006 uzyskała 5 mandatów w Izbie Deputowanych i 2 w Senacie. Najsilniejsze wpływy MpA posiada na Sycylii. Mimo nazwy z terminem „autonomia” partia nie głosi poglądów separatystycznych, opowiadając się jednocześnie za decentralizacją.

W lutym 2008 ugrupowanie podpisało porozumienie o blokowaniu list wyborczych z nową inicjatywą Silvio BerlusconiegoLudem Wolności. W przedterminowych wyborach w tym samym roku MpA uzyskał 8 miejsc w Izbie Deputowanych i 2 w Senacie, a jego lider już w pierwszej turze został prezydentem regionu Sycylia. Jego przedstawiciele obsadzili m.in. stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, którym został Vincenzo Scotti, wkrótce powołany na prezydenta partii. W 2009 grupa działaczy została wykluczona z partii, powołując ugrupowanie pod nazwą „My Południe”.

W 2012 Raffaele Lombardo, oskarżany o współpracę z mafią[1], zrezygnował z kierowania ugrupowaniem, pozostając jego faktycznym liderem. W 2013 z ramienia Ludu Wolności partia uzyskała 1 mandat poselski i 2 mandaty senatorskie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sycylia na skraju bankructwa. pb.pl, 18 lipca 2012.