Rodzina książęca Monako - linia de Polignac

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Ludwik Ducruet)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rodzina książęca Monako - linia Rainiera III, księcia Monako
Rodzina książęca Monako - linia baronowej Antoinette de Massy

W artykule przedstawione są biografie osób należących do rodziny de Polignac, potomków hrabiego Pierre'a de Polignac, księcia Valentinois i jego małżonki księżniczki Charlotte z Monako, księżnej Valentinois. Książę Pierre i księżna Charlotte mieli dwoje dzieci, księżniczkę Antoinette, baronową Massy i księcia Rainiera III.

Z rodziny tej wywodzą się w linii męskiej kolejni władcy Księstwa Monako, książę Rainier III i książę Albert II, którzy utrzymali jednak tradycyjne nazwisko Grimaldi.

Rodzina baronowej Antoinette de Massy[edytuj]

pełny artykuł: Antoinette de Massy

Alexandre Noghes[edytuj]

pełny artykuł: Alexandre Noghes

Jan Karol Rey[edytuj]

Jan Karol Rey (Jean Charles Rey, ur. 22 października 1914 w Monako, zm. 17 września 1994 w Monako), prezydent monakijskiej Rady Narodowej, od 2 grudnia 1961 do 1974 drugi mąż księżniczki Antoinette z Monako. Ślub miał miejsce w Hadze, małżonkowie nie mieli dzieci.

Jan Gilpin[edytuj]

Jan Gilpin (John Brian Gilpin, ur. 10 lutego 1930 w Southsea, Hampshire, zm. 5 września 1983 w Londynie), brytyjski aktor i tancerz baletowy, od 28 lipca do 5 września 1983 trzeci mąż księżniczki Antoinette z Monako.

Jan Gilpin rozpoczął naukę tańca w wieku siedmiu lat w szkołach Arts Educational i Ballet Rambert. Jako dziecko wystąpiła w kilku filmach, między innymi They were sisters i The years between. W latach 1947 - 1949 przebywał w Australii i Nowej Zelandii, gdzie występował z baletem Rambert. Przez krótki czas występował również w Monako, ale potem powrócił do Anglii. Był tancerzem English National Ballet, a w 1962 wziął udział w Royal Festival Hall w Londynie. Był jednym z najbardziej znanych brytyjskich tancerzy. Powtarzające się kontuzje nogi zmusiły go jednak do zakończenia kariery w latach siedemdziesiątych XX wieku.

W sierpniu 1960 roku poślubił tancerkę i choreograf Sally Judd. Ich jedyna córka, Tracy Gilpin, przyszła na świat w 1962 roku. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1970.

Jeszcze w latach czterdziestych, kiedy pracował w Monte Carlo, poznał księżniczkę Antoinette, wnuczkę panującego wówczas księcia Pierre'a de Polignac i starszą siostrę przyszłego władcy, księcia Rainiera III Grimaldi[1]. Kontakt jednak szybko się urwał, ponieważ Gilpin powrócił do Londynu. Spotkali się ponownie w 1959, gdy księżniczka była już baronową Massy. Wręczyła wówczas Janowi nagrodę dla tancerza roku. Rok później Antoinette jako osoba towarzysząca najlepszego przyjaciela Gilpina, Antona Dolin, uczestniczyła w ceremonii zaślubin tancerza z Sally Judd. Małżeństwo oficjalnie przetrwało dziesięć lat.

Jan został trzecim mężem Antoinette podczas uroczystej ceremonii w Monako, dnia 28 lipca 1983. Ich wspólne życie trwało zaledwie sześć tygodni. Tancerz zmarł w swoim londyńskim mieszkaniu na osiedlu Orme Court 5 września. Baronowa Massy nigdy więcej nie wyszła za mąż.

Elżbieta de Massy[edytuj]

Elżbieta de Massy, I voto Taubert Natta, II voto Costello de Lusignan (Elisabeth Anne de Massy, ur. 13 stycznia 1947 w Monako) - osoba związana z monakijską rodziną książęcą, córka księżniczki Monako, Antoinette, baronowej de Massy i jej pierwszego męża, tenisisty Aleksandra Noghes, cioteczna siostra obecnego księcia Monako, Alberta II Grimaldi.

pełny artykuł: Elżbieta de Massy

Bernard Taubert Natta[edytuj]

Bernard Aleksander Taubert Natta, baron Taubert Natta (ur. 2 lipca 1941 w Genewie, zm. 13 kwietnia 1989 w Genewie), od 19 stycznia 1974 do rozwodu członek monakijskiej rodziny książęcej jako mąż Elżbiety de Massy. Mieli jedno dziecko, syna Jana, hrabiego Taubert Natta (ur. 1974).

Mikołaj Costello de Lusignan[edytuj]

Mikołaj Władimir Costello de Lusignan (ur. 24 grudnia 1943 w Lees), od 18 października 1984 członek monakijskiej rodziny książęcej jako drugi mąż Elżbiety de Massy. Mają jedno dziecko, córkę Melanię (ur. 1985).

Jan Taubert Natta[edytuj]

Jean Leonard Taubert Natta, baron Taubert Natta (ur. 3 czerwca 1974 w Genewie), członek monakijskiej rodziny książęcej, praprawnuk księcia Monako, Ludwika II Grimaldi, syn barona Bernarda Aleksandra Taubert Natta i baronowej Elżbiety de Massy.

Jan urodził się 3 czerwca 1974 roku w Genewie, pół roku po ślubie swoich rodziców. Jest synem barona Bernarda Aleksandra Taubert Natta i jego żony, Elżbiety de Massy, baronowej Massy. Jego matka urodziła się pod nazwiskiem Grimaldi i jest w pierwszej linii kuzynką księcia Monako, Alberta II (który jest ojcem chrzestnym Jana). Jan ma młodszą przyrodnią siostrę Melanię (ur. 1985), której ojcem jest drugi mąż Elżbiety, Mikołaj Władimir Costello de Lusignan. Jego dziadkowie ze strony matki to Alexandre Noghes, prawnik i tenisista oraz jego druga żona, księżna Antoinette Grimaldi, baronowa Massy.

25 kwietnia 2009 w Monako poślubił Suzanne Chrimes.

W 2007 roku wziął udział w balu Czerwonego Krzyża, a rok później w balu Rose, organizowanym dorocznie, aby zbierać fundusze dla podopiecznych fundacji, założonej niegdyś przez księżną Grace, a kierowaną przez księżną Karolinę. W tym samym balu wystąpił również w latach 2008 i 2012.

Do 6 kwietnia 2005 znajdował się na liście sukcesji monakijskiego tronu, tuż za matką Elżbietą, a przed siostrą Melanią. Cała jego rodzina (wszyscy potomkowie księżnej Antoinette) utracili prawa do sukcesji tronu w dniu śmierci księcia Rainiera III, bowiem prawa te przysługują wyłącznie potomkom, rodzeństwu i potomkom rodzeństwa panującego władcy. Jan jest spokrewniony z księciem Albertem II poprzez brata matki.

Melania de Lusignan[edytuj]

Melanie Antoinette de Lusignan (ur. 18 stycznia 1985 w Monako) – członkini monakijskiej rodziny książęcej, praprawnuczka księcia Monako, Ludwika II Grimaldi, córka Mikołaja Władimira Costello de Lusignan i baronowej Elżbiety de Massy.

Melanie urodziła się 18 stycznia 1985 roku w Monako. Jej rodzice to Mikołaj Władimir Costello, znany pod nazwiskiem de Lusignan oraz jego żona, Elżbieta de Massy, urodzona pod nazwiskiem Grimaldi, w pierwszej linii kuzynka księcia Monako, Alberta II. Ma starszego przyrodniego brata Jana (ur. 1974), pochodzącego z małżeństwa jej matki z baronem Bernardem Aleksandrem Taubert Natta. Jej dziadkowie ze strony matki to Alexandre Noghes, prawnik i tenisista oraz jego druga żona, księżna Antoinette Grimaldi baronowa Massy.

W 2006 roku po raz pierwszy wzięła udział w balu Czerwonego Krzyża w Monte Carlo, a w listopadzie świętowała Narodowy Dzień Monako i uczestniczyła w oficjalnych uroczystościach. W kwietniu 2009 była gościem bankietu, urządzanego dla najlepszych tenisistów, którzy występowali w turnieju serii mistrzowskiej w Monte Carlo (jej matka jest prezydentem Monakijskiej Federacji Tenisowej). Spotkała wówczas Rafaela Nadala, Novaka Đokovicia, Feliciano Lópeza, Andy’ego Murraya oraz Fernando Verdasco. Pojawiła się podczas balu Rose, organizowanego corocznie po to, by zdobyć fundusze na potrzeby podopiecznych fundacji, założonej przez księżną Grace, a zarządzaną przez jej córkę, księżnę Karolinę.

24 marca 2011 wzięła udział w ceremonii pogrzebowej swojej babki, księżnej Antoinette, baronowej Massy, która zmarła w wieku dziewięćdziesięciu lat. W lipcu była gościem ceremonii zaślubin swojego wuja, księcia Alberta z Charlene Wittstock. W listopadzie wzięła udział w oficjalnych uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Monako, a w maju 2012 w bankiecie Nights in Monaco, zorganizowanym przez fundację księcia Alberta. Spotkała tam między innymi prezydenta Billa Clintona i aktora Billy’ego Zane’a.

8 czerwca 2013 w Marbelli była gościem SOS Animal Gala, zorganizowanym na cześć jej babki[2]. Towarzyszył jej Jermaine Jackson, brat Michaela Jacksona.

7 stycznia 2015 wystąpiła na balkonie Pałacu Książęcego razem z członkami rodziny książęcej podczas uroczystej prezentacji poddanym nowo narodzonych księcia Jakuba i księżniczki Gabrieli.

11 kwietnia razem z matką wzięła udział w zorganizowanym przez księcia Alberta i księżną Charlene w Pałacu Książęcym obiedzie, na który zaproszeni zostali tenisista Roger Federer z małżonką Miroslavą oraz Željko Franulović, dyrektor Monte-Carlo Rolex Masters.

Melania wspiera swoją matkę w przygotowaniach do corocznego turnieju tenisowego Monte-Carlo Rolex Masters i jest wiceprezydentem Monakijskiej Federacji Tenisowej.

Melania znajdowała się na liście sukcesji monakijskiego tronu tuż za swoim bratem Janem, a przed Sebastianem, swoim wujem. Po śmierci brata swojej babki, księcia Rainiera III, jej nazwisko nie znajduje się na liście, bowiem prawo do dziedziczenia obejmuje wyłącznie potomków, rodzeństwo i potomków rodzeństwa panującego władcy; Melanie jest spokrewniona z aktualnym władcą, księciem Albertem poprzez siostrę jego ojca.

Krystian de Massy[edytuj]

Krystian de Massy, wcześniej Grimaldi (Christian Louis de Massy, ur. 17 stycznia 1949 w Monako) - osoba związana z monakijską rodziną książęcą, syn księżniczki Antoinette z Monako, baronowej Massy i jej pierwszego męża, tenisisty Aleksandra Noghes, cioteczny brat obecnego księcia Monako, Alberta II Grimaldi.

pełny artykuł: Krystian de Massy

Maria Quintana[edytuj]

Maria Marta Quintana y del Carril (ur. 17 czerwca 1951 w Londynie), od 14 listopada 1970 do 1978 członkini monakijskiej rodziny książęcej jako pierwsza żona barona Krystiana de Massy. Ślub odbył się w Buenos Aires, małżonkowie doczekali się jednej córki, Letycji. Rodzicami Marii są Enrique Quintana de Achaval i Marta del Carril Aldao. Kobieta jest jedynaczką.

Anna Lutken[edytuj]

Anne Michelle Lutken (ur. 28 listopada 1959 w Oslo, zm. 25 listopada 2001 w Londynie), od 11 września 1982 do 1985 członkini monakijskiej rodziny książęcej jako druga żona barona Krystiana de Massy. Była córką Karola Fryderyka Lutken i jego pierwszej żony Bjorg Christiansen. Rodzice kobiety rozstali się, gdyż ojciec zostawił matkę dla swojej nowej partnerki. W wieku szesnastu lat przeprowadziła się do Mediolanu, by tam rozpocząć studia, a przy okazji pracę modelki. W jednym z klubów poznała Krystiana de Massy, którego poślubiła w Saint Tropez. Jej problemy z nadużywaniem narkotyków doprowadziły do rozpadu tego małżeństwa. Po rozwodzie z baronem związana była z Konstantynem Niarchos Livanos, który zmarł z powodu przedawkowania kokainy. Lutken została znaleziona martwa w swoim apartamencie w Londynie 25 listopada 2001, zmarła prawdopodobnie z powodu problemów z układem oddechowym.

Julia Łakszyn[edytuj]

Julia Łakszyn (ur. 6 listopada 1968), od kwietnia 1992 do 1995 członkini monakijskiej rodziny książęcej jako trzecia żona barona Krystiana de Massy. Ich ślub miał miejsce w Genewie, rozwiedli się po trzech latach.

Cecylia de Massy[edytuj]

Cecylia de Massy (Cécile Gelabale, ur. 1968 w Gwadelupie), członkini monakijskiej rodziny książęcej jako czwarta żona Krystiana de Massy.

Cecylia urodziła się w 1968 roku w Gwadelupie. Jest córką Denisa Gelebale i jego żony, Lucie Darius Denon-Gelabale. Kobieta wyszła za mąż za Krystiana de Massy, członka rodziny książęcej, syna baronowej Antoinette de Massy i wnuka księcia Pierre'a de Polignac i księżnej Charlotte Grimaldi. W latach 2002 - 2005 jej mąż znajdował się na liście sukcesji monakijskiego tronu. 15 stycznia 1997 urodził się pierwszy syn pary, Antoine de Massy. Małżonkowie adoptowali również urodzonego w 1987 roku chłopca z Gwadelupy, Brice’a. Cecylia jest również macochą dla damy Letycji de Brouwer, córki Krystiana z pierwszego małżeństwa.

Jest założycielką i prezydentem Ladies Lunch Monaco, zajmującą się zbieraniem pieniędzy dla monakijskich organizacji charytatywnych[3]. W 2011 uczestniczyła w pogrzebie swojej teściowej w Monte Carlo oraz w ceremonii zaślubin księcia Alberta II z Charlene Wittstock.

Letycja de Brouwer[edytuj]

Letycja de Brouwer, dama Brouwer (Leticia de Massy Quintana, ur. 16 maja 1971 w Buenos Aires, Argentyna), członkini monakijskiej rodziny książęcej, najstarsza prawnuczka księcia Pierre'a de Polignac i księżnej Charlotte Grimaldi, córka Krystiana de Massy i Marii Quintana-Boerner.

Letycja urodziła się 16 maja 1971 roku w Buenos Aires w Argentynie. Jest córką barona Krystiana de Massy, członka monakijskiej rodziny książęcej i jego pierwszej żony, Marii Marty Quintana del Carril. Jej dziadkami są ze strony ojca Alexandre Noghes i baronowa Antoinette Grimaldi-de Massy (siostra księcia Rainiera III Grimaldi), a ze strony matki Enrique Quintana Achaval (ur. 30 sierpnia 1917 w Waszyngtonie) i Marta Juana del Carril Aldao (ur. 16 maja 1921 w Paryżu, zm. 12 maja 2004 w Buenos Aires)[4]. Jest przyrodnią siostrą Antoine’a de Massy (ur. 1997), Justina Boernera Quintana, Clarissy Boernery Quintany oraz adoptowaną siostrą Brice’a de Massy (ur. 1987). Poprzez czwarte małżeństwo ojca jej macochą jest Cecylia de Massy, a poprzez drugie małżeństwo matki jej ojczymem jest Jean David Boerner.

Rodzice Letycji rozwiedli się w 1978 roku. Jej matka, pochodząca z Argentyny i tam mająca swoją rodzinę, związała się z Jeanem Davidem Boerner. Ojciec w 1982 ożenił się z Anną Lutken, ale małżeństwo przetrwało zaledwie trzy lata. Jego kolejną żoną została Julia Łakszyn (1992 - 1995). Ze swoją obecną żoną, pochodzącą z Gwadelupy Cecylią Gelabale ma dwóch synów.

Ze strony ojca jest bratanicą Elżbiety de Massy i Krystyny de Massy. Jej najbliżsi kuzynowie to: baron Jan Taubert Natta (ur. 1974), Melania de Lusignan (ur. 1985) i Sebastian Knecht (ur. 1972).

Letycja należy do monakijskiej rodziny książęcej, kuzyn jej ojca, Albert II Grimaldi, brat babki, Rainier III Grimaldi oraz pradziadek Ludwik II Grimaldi pełnili funkcję książąt Monako. Kobieta umieszczona była na liście sukcesji tronu bezpośrednio za swoim młodszym przyrodnim bratem Antoine, a przed ciotką, Elżbietą de Massy. Wraz z dniem śmierci księcia Rainiera (6 kwietnia 2005) Letycja oraz cała rodzina Massy utraciła swoje miejsca na liście sukcesji. Spowodowane jest to przepisami prawnymi, które traktują, iż na liście mogą znajdować się wyłącznie potomkowie panującego władcy, jego rodzeństwo i potomkowie rodzeństwa. Letycja jest dla księcia Alberta II bratanicą po kuzynie pierwszej linii.

Letycja jest żoną Tomasza de Brouwer, urodzonego w Antwerpii 22 marca 1973 roku. Pobrali się 3 września 2006 w Monako. Mężczyzna nosi holenderski tytuł jonkheera (kawalera). Małżonkowie mają dwójkę dzieci: syna Sylwestra (ur. 2008) i córkę Różę (ur. 2008). Mieszkają w Belgii.

W 2011 Letycja uczestniczyła w pogrzebie swojej babki, baronowej Antoinette oraz w ceremonii zaślubin księcia Alberta II z Charlene Wittstock.

Tomasz de Brouwer[edytuj]

Tomasz de Brouwer, kawaler Brouwer (Thomas de Brouwer, ur. 22 marca 1973 w Antwerpii), belgijski arystokrata, od 3 września 2006 członek monakijskiej rodziny książęcej jako mąż damy Letycji de Brouwer.

3 września 2006 w Monako Tomasz poślubił Letycję de Massy, córkę Krystiana de Massy, wnuczkę baronowej Antoinette de Massy i najstarszą prawnuczkę księcia Pierre'a de Polignac i księżnej Charlotte Grimaldi. Jego żona, jako krewna członków monakijskiej rodziny książęcej, w latach 2002 - 2005 wpisana była na listę sukcesji monakijskiego tronu. Małżonkowie mieszkają w Belgii i mają dwoje, urodzonych w 2008 roku dzieci, syna Sylwestra i córkę Różę.

22 czerwca 2013 Tomasz wystąpił publicznie po raz pierwszy[5]. W towarzystwie księcia Alberta i Pierre'a Casiraghi wziął udział w 150 rocznicy istnienia Société des Bains de Mer w Monte Carlo. Ponadto w 2011 małżonkowie uczestniczyli w ceremoniach pogrzebowych baronowej Antoinette de Massy i zaślubinach księcia Alberta II z Charlene Wittstock.

Róża de Brouwer[edytuj]

Róża de Brouwer, dama Brouwer (Rose de Brouwer, ur. 2008), członkini monakijskiej rodziny książęcej, prawnuczka baronowej Antoinette de Massy, córka kawalera Tomasza de Brouwer i damy Letycji de Brouwer.

Róża urodziła się w 2008 roku. Jest córką kawalera Tomasza de Brouwer, pochodzącego z belgijskiej arystokracji i damy Letycji de Brouwer, potomkini książąt Monako. Jej dziadkami są ze strony matki Krystian de Massy i Maria Quintana. Jest siostrą bliźniaczką kawalera Sylwestra de Brouwer. Poprzez czwarte małżeństwo dziadka jej przybraną babcią jest Cecylia de Massy, a poprzez drugie małżeństwo babci jej przybranym dziadkiem jest Jean David Boerner[6].

Ze strony matki jest siostrzenicą Antoine de Massy i adoptowaną siostrzenicą Brice’a de Massy.

Róża nigdy nie zajmowała miejsca w linii sukcesji monakijskiego tronu, ponieważ jej rodzina straciła do tego prawo w 2005 po śmierci księcia Rainiera III Grimaldi.

Sylwester de Brouwer[edytuj]

Sylwester de Brouwer, kawaler Brouwer (Sylvestre de Brouwer, ur. 2008), członek monakijskiej rodziny książęcej, prawnuk baronowej Antoinette de Massy, syn kawalera Tomasza de Brouwer i damy Letycji de Brouwer.

Sylwester urodził się w 2008 roku. Jest synem kawalera Tomasza de Brouwer, pochodzącego z belgijskiej arystokracji i damy Letycji de Brouwer, potomkini książąt Monako. Jego dziadkami są ze strony matki Krystian de Massy i Maria Quintana. Jest bratem bliźniakiem damy Róży de Brouwer. Poprzez czwarte małżeństwo dziadka jej przybraną babcią jest Cecylia de Massy, a poprzez drugie małżeństwo babci jej przybranym dziadkiem jest Jean David Boerner.

Ze strony matki jest siostrzeńcem Antoine de Massy i adoptowanym siostrzeńcem Brice’a de Massy

Sylwester nigdy nie zajmował miejsca w linii sukcesji monakijskiego tronu, ponieważ jego rodzina straciła do tego prawo w 2005 po śmierci księcia Rainiera III Grimaldi.

Brice de Massy[edytuj]

Brice de Massy (Brice Souleyman Gelabale de Massy, ur. 2 listopada 1987 w Abimes, Gwadelupa), adoptowany członek monakijskiej rodziny książęcej, syn Krystiana de Massy i Cecylii de Massy.

Brice urodził się 2 listopada 1987 w Abimes w Gwadelupie. Jest adoptowanym synem Krystiana de Massy, członka rodziny książęcej Monako i jego czwartej żony, Cecylii Gelabale de Massy. Od 2010 roku prawnie nosi nazwisko Gelabale de Massy[7]. Jego dziadkami są ze strony ojca Alexandre Noghes, znany monakijski prawnik i tenisista oraz baronowa Antoinette de Massy, córka księcia Pierre'a de Polignac i księżnej Charlotte Grimaldi, a także siostra księcia Rainiera III Grimaldi. Jest adoptowanym bratem damy Letycji de Massy (ur. 1971) i Antoine de Massy (ur. 1997).

Brice jako dziecko adoptowane nigdy nie zajmował miejsca w linii sukcesji monakijskiego tronu (choć przed zmianą konstytucji w 2002 roku miałby taką możliwość). W 2011 uczestniczył w ceremoniach pogrzebowych swojej babki, baronowej Antoinette, a kilka miesięcy później był gościem podczas ślubu księcia Alberta II z Charlene Wittstock.

Antoine de Massy[edytuj]

Antoine de Massy (Antoine de Massy, ur. 15 stycznia 1997), członek monakijskiej rodziny książęcej, praprawnuk księcia Monako, Ludwika II Grimaldi, syn Krystiana de Massy i Cecylii de Massy, tenisista.

Antoine urodził się 15 stycznia 1997 roku. Jest synem Krystiana de Massy i jego czwartej żony, Cecylii de Massy. Jego dziadkami są ze strony ojca Alexandre Noghes, monakijski prawnik i tenisista oraz baronowa Antoinette de Massy, córka księcia Pierre'a de Polignac i księżnej Charlotte Grimaldi, niegdyś następczyni monakijskiego tronu, a ze strony matki Denis Gelabale i Lucie Darius Denon-Gelabale[8]. Jest przyrodnim bratem damy Letycji de Brouwer (ur. 1971) i adoptowanym bratem Brice’a de Massy (ur. 1987).

Antoine należy do rodziny o bogatych tradycjach sportowych. Czynnymi sportsmenkami są między innymi jego kuzynki, Charlotte Casiraghi i Paulina Ducruet, wuj Albert II Grimaldi, a ciotka, Elżbieta de Massy jest dyrektorem najważniejszego tenisowego turnieju w Monako. Dziadek, Alexandre Noghes, był międzynarodowym tenisistą, który wygrał między innymi Otwarte Mistrzostwa Portugalii, grał w Pucharze Davisa i był notowany na czwarty miejscu francuskiego rankingu. Ojciec Alexandre’a, Antoni Noghes, jest założycielem dzisiejszego wyścigu Formuły 1 o Grand Prix Monako, ponadto założył Monte Carlo Automobile Club.

Antoine rozpoczął treningi tenisowe już w wieku dwóch lat. Pierwszych lekcji udzielał mu ojciec, Krystian de Massy. Wkrótce zaczął ćwiczyć w Monte Carlo Country Club, a następnie rozpoczął współpracę z Bobem Brettem (trenerem Borisa Beckera i Gorana Ivanisevicia). We wrześniu 2008 wyjechał z Monako i wstąpił do słynnej akademii tenisowej, prowadzonej na Florydzie przez Nicka Bollettieriego. Pozostał tam do czerwca 2009, po czym powrócił do księstwa, trenując przez dwa miesiące z trenerem Steffi Graf i Any Ivanović. We wrześniu powrócił na Florydę, tym razem do akademii Nicka Saviano w Sunrise. Powrócił do Monako w 2010 roku. Obecnie występuje w rozgrywkach juniorskich.

Antoine jest potomkiem księcia Monako, Ludwika II oraz wnukiem Antoinette Grimaldi, której brat Rainier III również zasiadał na tronie księstwa. Do 6 kwietnia 2005 znajdował się na liście sukcesji rodzinnego tronu za ojcem Krystianem, a przed przyrodnią siostrą Letycją. Z dniem śmierci księcia Rainiera III cała rodzina Massy utraciła swoje miejsca w liście sukcesji, gdyż mogą się na niej znajdować jedynie potomkowie panującego władcy, jego rodzeństwo i potomkowie jego rodzeństwa. Antoine jest dla księcia Alberta II bratankiem ze strony kuzyna w pierwszej linii.

Krystyna de Massy[edytuj]

Krystyna de Massy, I voto Knecht, II voto Leroy (Christine Alix de Massy, ur. 8 lipca 1951 w Monako, zm. 15 lutego 1989 w Nicei) - osoba związana z monakijską rodziną książęcą, córka księżniczki Antoinette z Monako, baronowej de Massy i jej pierwszego męża, tenisisty Aleksandra Noghes, cioteczna siostra obecnego księcia Monako, Alberta II Grimaldi.

pełny artykuł: Krystyna de Massy

Karol Knecht[edytuj]

Karol Knecht (Charles Wayne Knecht, ur. 23 listopada 1944 w Filadelfii), od 14 lutego 1972 do 1976 członek monakijskiej rodziny książęcej jako mąż Krystyny de Massy.

Karol urodził się 23 listopada 1944 w Filadelfii. Jest synem Ryszarda Wayne’a Knecht (zm. we wrześniu 2005 w Waszyngtonie, miał 92 lata) i Eweliny Elaine Cruice-Knecht (zm. 17 maja 2007 w Stuart, miała 86 lat). Jego rodzice rozwiedli się. Z drugiego małżeństwa matki pochodzi przyrodnia siostra Karola, Paula Brill-Jones[9]. Ojciec ożenił się z kobietą o imieniu Suzanne. Dziadkami Karola byli ze strony matki Józef Jan Cruice i Mary A. Kelly-Cruice, starsza siostra Johna Brendana Kelly. Tym samym Karol i księżna Monako Grace Kelly-Grimaldi byli kuzynami w drugiej linii.

14 lutego 1972 w Monako Karol poślubił Krystynę de Massy, córkę baronowej Antoinette de Massy. Wuj Krystyny, Rainier III Grimaldi, został kilkanaście lat wcześniej mężem Grace Kelly. Knechtowie zostali rodzicami pół roku później, 24 sierpnia na świat przyszedł ich jedyny syn, Sebastian Knecht de Massy. Ich małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1976.

Krystyna wyszła za mąż po raz drugi, ale w 1989 roku zmarła z powodu białaczki. Karol ożenił się ponownie z kobietą o imieniu Naomi i mieszkają obecnie w Stanach Zjednoczonych.

Leon Leroy[edytuj]

Leon Leroy, od 25 marca 1988 do 15 lutego 1989 członek monakijskiej rodziny książęcej jako drugi mąż baronowej Krystyny de Massy. Małżeństwo trwało krótko i zostało przerwane przedwczesną śmiercią baronowej, która chorowała na białaczkę.

Sebastian Knecht de Massy[edytuj]

Sebastian Knecht de Massy (Keith Sébastien Knecht de Massy, ur. 24 sierpnia 1972 w Filadelfii, Pensylwania), członek monakijskiej rodziny książęcej, praprawnuk księcia Monako, Ludwika II Grimaldi, syn Karola Knecht i Krystyny de Massy.

Keith Sebastian urodził się 24 sierpnia 1972 w amerykańskiej Filadelfii w stanie Pensylwania. Jego rodzice to Karol Wayne Knecht i jego żona, Krystyna de Massy. Nie ma rodzeństwa. Jego dziadkowie ze strony matki to Alexandre Noghes, prawnik i tenisista oraz jego druga żona, księżna Antoinette Grimaldi, baronowa Massy, a ze strony ojca Ryszara Wayne’a Knecht (zm. 2005) i Ewelina Elaine Cruice-Knecht (zm. 2007).

Spokrewniony jest z księciem Albertem II Grimaldi zarówno poprzez rodzinę matki, jak i ojca. Ojciec Alberta był wujem Krystyny de Massy, a Karol Knecht był kuzynem w drugiej linii księżnej Grace Grimaldi, matki Alberta. W latach 2002 - 2005 Knecht znajdował się na liście sukcesji monakijskiego tronu, ale stracił swoją pozycję z chwilą śmierci księcia Rainiera III Grimaldi.

26 lipca 1999 poślubił Donatellę di Guevarra Fabri, urodzoną w Republice Południowej Afryki, ale posiadającą włoskie obywatelstwp.. 12 czerwca 2000 roku urodziła się im pierwsza córka, Krystyna Knecht de Massy, która otrzymała imię po swojej przedwcześnie zmarłej babci. 21 września 2001 zostali rodzicami Aleksji. Po sześciu latach, 18 kwietnia 2007, na świat przyszła trzecia córka pary, Wiktoria Knecht de Massy. Najmłodsza dziewczynka, Andrea urodziła się 16 października 2008.

W lipcu 2011 roku uczestniczył w ceremonii zaślubin swojego wuja, księcia Alberta II z Charlene Wittstock. Jego żona pełniła tam funkcję świadkowej razem z kuzynem Alberta ze strony jego matki, księżnej Grace. Tego samego roku wystąpił podczas oficjalnych listopadowych obchodów Narodowego Dnia Monako.

Sebastian razem z żoną pracuje dla Transport and Commodities w Monako. Uczestniczy też w pracach charytatywnej organizacji Conservation Guardians, założonej przez Donatellę. Jest kapitanem tenisowej drużyny klubu All Sports Country[10].

Donatella Knecht de Massy[edytuj]

Donatella Knecht de Massy (Donatella di Guevarra Fabbri, ur. 10 maja 1972 w Johannesburgu), dziennikarka południowoafrykańska, posiadająca obywatelstwo włoskie, od lipca 1999 członkini monakijskiej rodziny książęcej jako żona Sebastiana Knecht de Massy.

Donatella urodziła się 10 maja 1972 w Johannesburgu, ale dzieciństwo spędziła w Szwajcarii[11]. Tam uczęszczała do L'Institut Le Rosey. Ukończyła dziennikarstwo na Northeastern University w Bostonie. Po studiach wróciła do Szwajcarii, aby oracować dla magazynu The Geneva Post. Później przeprowadziła się do Monako, gdzie pracowała dla Focus One, magazynu dotyczącego wyścigów Formuły 1. Obecnie razem z mężem pracuje dla Transport and Commodities[12].

Posiada włoskie obywatelstwo, ale na stałe mieszka w Monako. W lipcu 1999 poślubiła Sebastiana Knecht de Massy, syna Krystyny de Massy i wnuka baronowej Antoinette de Massy. Małżonkowie mają cztery córki: Krystynę (ur. 12 czerwca 2000), Aleksję (ur. 21 września 2001), Wiktorię (ur. 18 kwietnia 2007) i Andreę (ur. 16 października 2008).

Donatella angażuje się w akcje charytatywne, odbywające się w księstwie. Brała udział w akcji 'MOM - Mothers of Monaco, która wspomagała dzieci z krajów biedniejszych potrzebujące operacji serca, aby mogły przyjechać do Monako i tam poddać się zabiegom, a także opiekowała się jednym z domów dziecka w Tunezji. Ponadto wspiera Ladies Lunch Monaco, charytatywną organizację założoną przez ciotkę jej męża, Cecylię de Massy. Jest prezydentem i założycielką fundacji Conservation Guardians[13].

W 2005 roku jej mąż formalnie stracił miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu. Donatella bierze jednak udział w publicznych wydarzeniach w księstwie. W 2008 i 2011 razem z córkami była gościem festiwalu cyrkowego w Monte Carlo i zasiadła na trybunach w loży księżniczki Stefanii. W lipcu 2011 była świadkową zarówno cywilnej, jak i kościelnej ceremonii zaślubin księcia Alberta II z Charlene Wittstock[14]. Razem z mężem wzięła też udział w oficjalnych listopadowych obchodach Narodowego Dnia Monako.

Aleksja Knecht de Massy[edytuj]

Aleksja Knecht de Massy (Alexia Knecht de Massy, ur. 21 września 2001) - członkini monakijskiej rodziny książęcej, córka Sebastiana Knecht de Massy i Donatelli Knecht de Massy.

Aleksja urodziła się 21 września 2001. Jest córką Sebastiana Knecht de Massy, członka rodziny książęcej, wnuka baronowej Antoinette de Massy oraz jego żony, Donatelli, z domu Dugaginy. Ze strony ojca jej dziadkami są Karola Knecht i Krystyny de Massy. Jest siostrą Krystyny (ur. 2000), Wiktorii (ur. 2007) i Andrei (ur. 2008). Poprzez drugie małżeństwo babki jej przybranym dziadkiem był Leon Leroy.

Krystyna w latach 2002 - 2005 zajmowała miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu tuż za swoją siostrą, Krystyną.

Andrea Knecht de Massy[edytuj]

Andrea Knecht de Massy (Andrea Knecht de Massy, ur. 16 października 2008) - członkini monakijskiej rodziny książęcej, córka Sebastiana Knecht de Massy i Donatelli Knecht de Massy.

Andrea urodziła się 16 października 2008. Jest córką Sebastiana Knecht de Massy, członka rodziny książęcej, wnuka baronowej Antoinette de Massy oraz jego żony, Donatelli. Ze strony ojca jej dziadkami są Karola Knecht i Krystyny de Massy. Jest siostrą Krystyny (ur. 2000), Wiktorii (ur. 2007) i Aleksji (ur. 2001). Poprzez drugie małżeństwo babki jej przybranym dziadkiem był Leon Leroy.

Nigdy nie zajmowała miejsca w linii sukcesji tronu Monako, ponieważ jej rodzina straciła do tego prawa w 2005 roku, na trzy lata przed jej narodzinami.

Krystyna Knecht de Massy[edytuj]

Krystyna Knecht de Massy (Christine Knecht de Massy, ur. 12 czerwca 2000) - członkini monakijskiej rodziny książęcej, córka Sebastiana Knecht de Massy i Donatelli Knecht de Massy.

Krystyna urodziła się 12 czerwca 2000. Jest córką Sebastiana Knecht de Massy, członka rodziny książęcej, wnuka baronowej Antoinette de Massy oraz jego żony, Donatelli, z domu Dugaginy. Ze strony ojca jej dziadkami są Karola Knecht i Krystyny de Massy. Jest siostrą Aleksji (ur. 2001), Wiktorii (ur. 2007) i Andrei (ur. 2008). Poprzez drugie małżeństwo babki jej przybranym dziadkiem był Leon Leroy. Dziewczynka otrzymała imię na cześć swojej przedwcześnie zmarłej babci (zm. 1989).

Krystyna w latach 2002 - 2005 zajmowała miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu tuż za swoim ojcem, a przed siostrą Aleksją.

Wiktoria Knecht de Massy[edytuj]

Wiktoria Knecht de Massy (Vittoria Knecht de Massy, ur. 18 kwietnia 2007) - członkini monakijskiej rodziny książęcej, córka Sebastiana Knecht de Massy i Donatelli Knecht de Massy.

Andrea urodziła się 18 kwietnia 2007. Jest córką Sebastiana Knecht de Massy, członka rodziny książęcej, wnuka baronowej Antoinette de Massy oraz jego żony, Donatelli. Ze strony ojca jej dziadkami są Karola Knecht i Krystyny de Massy. Jest siostrą Krystyny (ur. 2000), Andrei (ur. 2008) i Aleksji (ur. 2001). Poprzez drugie małżeństwo babki jej przybranym dziadkiem był Leon Leroy.

Nigdy nie zajmowała miejsca w linii sukcesji tronu Monako, ponieważ jej rodzina straciła do tego prawa w 2005 roku, na dwa lata przed jej narodzinami.

Beatrice Borromeo[edytuj]

Beatrice Casiraghi z domu Borromeo Arese Taverna (Beatrice Borromeo Arese Taverna, ur. 18 sierpnia 1985 w Innichen), włoska arystokratka, dziennikarka, osobowość telewizyjna, modelka; od 2015 żona Pierre'a Casiraghi, potomka monakijskiej rodziny książęcej.

Beatrice urodziła się 18 sierpnia 1985 roku we włoskim Innichen.

Jej rodzicami są Carlo Ferdinando Borromeo, hrabia Arony (ur. 1935) i jego dawna partnerka, hrabina Paola Marzotto (ur. 1955).

Jej dziadkami są ze strony ojca Vitaliano Borromeo, 2. książę Angery i jego żona, Ida Taverna dei Conti di Landriano; natomiast ze stron matki hrabia Umberto Marzotto i Marta Vacondio.

Ma starszego brata, Carlo Borromeo i trzy starsze przyrodnie siostry z ałżeństwa swojego ojca z Marion Zotą: Isabellę, hrabinę Brachetti-Peretti, Lavinię Elkann i Matilde, księżną von Fürstenberg.

Ponieważ jej rodzice nigdy nie wstąpili w związek małżeński, Beatrice nie przysługuje prawo do żadnych tytułów szlacheckich.

W 2010 ukończyła prawo i ekonomię na Uniwersytecie Bocconi. W maju 2012 została absolwentką Columbia University Journalism School.

W 2008 zaczęła spotykać się z Pierre'm Casiraghim, synem Karoliny, księżnej Hanoweru. 25 lipca Casiraghi i Borromeo zawarli cywilny związek małżeński w ceremonii w Pałacu Książęcym w Monako[15][16][17]. W uroczystości uczestniczyło 70 gości. Książę Albert II zorganizował obiad w pałacowych ogrodach, na który zaproszono około siedmiuset osób. Panna młoda wystąpiła w czterech kreacjach, w tym głównej z domu mody Valentino.

Ślub religijny pary zaplanowany jest na 1 sierpnia i ma się odbyć na włoskiej wyspie Isola Bella, należącej do Wysp Boromejskich na Lago Maggiore, będących w posiadaniu rodziny panny młodej.

Aleksander Casiraghi[edytuj]

Aleksander Casiraghi (Alexandre Andrea Stefano Casiraghi, ur. 21 marca 2013 w Londynie), syn Andrei Casiraghi i Tatiany Santo Domingo; zajmuje piąte miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Aleksander urodził się 21 marca 2013 w Londynie[18]. Jego pierwsze imię zostało ujawnione przez członków rodziny podczas odbywającego się kilka dni później w Monako tradycyjnego Rose Ball[19].

Jego rodzicami są Andrei Casiraghi, potomek monakijskiej rodziny książęcej i jego żona, Tatiana Santo Domingo, pochodzą z wpływowej kolumbijskiej rodziny.

Ze strony ojca jest wnukiem Stefano Casiraghi, przemysłowca włoskiego pochodzenia, zmarłego tragicznie w 1990 roku i Karoliny, księżnej Hanoweru, dawniej następczyni monakijskiego tronu; natomiast ze strony matki Julio Mario Santo Domingo Braga (zm. 2009) i Vera Rechulski. Poprzez trzecie małżeństwo babki jest przybranym wnukiem Ernesta Augusta V, księcia Hanoweru.

Ma młodszą siostrę, Indię Casiraghi[20].

Jest najstarszym prawnukiem Rainiera III, księcia Monako, panującego w latach 1949 - 2005 i Grace, księżnej Monako, amerykańskiej aktorki, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej.

Chłopiec został ochrzczony 31 stycznia 2014 roku w szwajcarskim Gstaad, na jeden dzień przed kościelnym ślubem swoich rodziców[21]. Otrzymał imiona Alexandre Andrea Stefano, na cześć ojca i dziadka. Pierwsze imię dzieli ze swoimi rodzicami chrzestnymi, księżniczką Aleksandrą z Hanoweru (przyrodnia ciotka ze strony ojca) i Aleksandrem Dellal (przyjacielem matki, a także byłym partnerem jego ciotki, Charlotte Casiraghi), swoim wujem, Aleksandrem Coste; jest to również jedno z imion księcia Alberta II.

W chwili narodzin chłopca jego rodzice byli zaręczeni, a ślub planowany był po przyjściu Sachy na świat. Jako dziecko nieślubne, nie mógł zostać wpisany do linii sukcesji tronu Monako. Andrea Casiraghi i Tatiana Santo Domingo wstąpili w związek małżeński 31 sierpnia 2013[22] i od tego dnia Aleksander zajmował trzecie miejsce na tej liście, za babką i ojcem, z dużymi szansami na objęcie władzy w kraju w przypadku bezpotomnej śmierci księcia Alberta II.

Pierwsze oficjalne wystąpienie chłopca miało miejsce 19 listopada 2014 podczas obchodów Narodowego Dnia Monako, na których pojawił się ze swoim ojcem i ciężarną matką oraz członkami monakijskiej rodziny książęcej[23]. 10 maja uczestniczył w uroczystych chrzcinach księżniczki Gabrieli i księcia Jakuba, a 25 lipca w ceremonii zaślubin swojego ciotecznego brata, Pierre'a Casiraghi z Beatrice Borromeo.

10 grudnia książę Albert i księżna Charlene zostali rodzicami bliźniąt, co spowodowało, że Aleksander przesunął się w linii sukcesji tronu na miejsce piąte, a szanse rodziny Casiraghich na objęcie tronu stały się minimalne[24].

Genealogia

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Aleksander Casiraghi
Andrea Casiraghi
Stefano Casiraghi
Giancarlo Casiraghi
Fernanda Casiraghi
Karolina, księżna Hanoweru Rainier III, książę Monako
Grace, księżna Monako
Tatiana Santo Domingo Julio Mario Santo Domingo Braga Julio Mario Santo Domingo Pumarejo
Edyala Santo Domingo
Vera Santo Domingo nieznany
nieznany

India Casiraghi[edytuj]

India Casiraghi (India Casiraghi, ur. 12 kwietnia 2015 w Londynie), córka Andrei Casiraghi i Tatiany Santo Domingo; zajmuje szóste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

India urodziła się 12 kwietnia 2015 w Londynie[25]. Jej narodziny zostały oficjalnie ogłoszone przez Pałac Książęcy[26][27].

Jest córką Andrei Casiraghi, potomka monakijskiej rodziny książęcej, i jego małżonki, Tatiany Santo Domingo, pochodzącej z jednej z najbogatszych rodzin w Kolumbii.

Ze strony ojca jest wnuczką Stefano Casiraghi, przemysłowca włoskiego pochodzenia, zmarłego tragicznie w 1990 roku i Karoliny, księżnej Hanoweru, dawniej następczyni monakijskiego tronu; natomiast ze strony matki Julio Mario Santo Domingo Braga (zm. 2009) i Vera Rechulski. Poprzez trzecie małżeństwo babki jest przybraną wnuczką Ernesta Augusta V, księcia Hanoweru.

Ma starszego brata, Aleksandra Casiraghi[28].

W dniu narodzin została wpisana na szóste miejsce linii sukcesji monakijskiego tronu. Zgodnie z prawem, zostanie skreślona z listy, jeżeli na tron wstąpi jeden z potomków księcia Alberta II.

Genealogia

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
India Casiraghi
Andrea Casiraghi
Stefano Casiraghi
Giancarlo Casiraghi
Fernanda Casiraghi
Karolina, księżna Hanoweru Rainier III, książę Monako
Grace, księżna Monako
Tatiana Santo Domingo Julio Mario Santo Domingo Braga Julio Mario Santo Domingo Pumarejo
Edyala Santo Domingo
Vera Santo Domingo nieznany
nieznany

Aleksander Coste[edytuj]

Aleksander Coste], wcześniej Tossoukpe (Alexandre Eric Stephanie Coste, ur. 24 sierpnia 2003 w Paryżu), nieślubny syn Alberta II, księcia Monako i jego dawnej kochanki, Nicole Coste; nie zajmuje miejsca w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Aleksander urodził się 24 sierpnia 2003 roku w Paryżu.

Jego rodzicami są Albert II, władca Monako od 2005 roku i Nicole Coste, była stwardessa Air France mająca togijskie pochodzenie. Poprzez małżeństwo ojca jego macochą jest Charlene, księżna Monako.

Jego dziadkami byli ze strony ojca Rainier III, książę Monako w latach 1949 - 2005 i jego małżonka, Grace, księżna Monako, amerykańska aktorka, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej dla Najlepszej Aktorki za rolę w filmie Dziewczyna z prowincji.

Ma dwóch starszych przyrodnich braci z pierwszego małżeństwa swojej matki, przyrodnią siostrę Jaśminę z poprzedniej relacji swojego ojca i dwoje przyrodniego rodzeństwa, księcia Jakuba i księżniczkę Gabrielę z małżeństwa ojca z księżną Charlene.

Chłopiec urodził się pod nazwiskim Toussoukpe, które w listopadzie 2004 jego matka zmieniła na Coste. Ponieważ związek Alberta z Nicole, trwający od 1997 roku, utrzymywany był w tajemnicy, kobieta zdecydowała się nie wyjawiać istnienia jej syna aż do kwietnia 2005, kiedy to zmarł panujący w Monako książę Rainier III. Coste założyła sprawę sądową o uznanie ojcostwa księcia. Kilka miesięcy później jego adwokat potwierdził, że Aleksander jest biologicznym synem Alberta. Książę zapewnił swojej rodzinie dom położony kilka mil od Monako oraz mieszkanie w Monte Carlo. Aleksander ma prawo dziedziczyć po ojcu majątek, ale ponieważ jest potomkiem nieślubnym, nie zasiądzie nigdy na monakijskim tronie. Gdyby jego rodzice zawarli legalny związek małżeński, zająłby w linii sukcesji pierwsze miejsce i żadne z jego rodzeństwa nie mogłoby go wyprzedzić.

Nicole Coste[edytuj]

Nicole Coste, wcześniej Tossoukpe (Nicole Valerie Coste, ur. 6 grudnia 1971 w Lome) - była kochanka księcia Monako, Alberta II Grimaldi i matka jego nieślubnego syna, Aleksandra Coste, togijska stewardessa linii Air France.

Nicole Tossoukpe urodziła się w grudniu 1971 roku w Lome, stolicy Togo. Mieszkała w Afryce, pracowała jako stewardessa i miała ze swoim mężem dwóch synów. Jej romans z następcą tronu Monako rozpoczął się w 1997 roku, kiedy książę spotykał się z modelką Naomi Campbell[29]. Ich zażyłość była utrzymywana w tajemnicy. W sierpniu 2003 roku w Paryżu Coste urodziła swojego trzeciego syna, który otrzymał imię Aleksander. Rok po jego narodzinach zmieniła swoje nazwisko na Coste. Kobieta rozstała się z księciem. Po śmierci księcia Rainiera III Grimaldi w kwietniu 2005 zdecydowała się ujawnić, że jej syn jest potomkiem Alberta. Sprawa sądowa została rozstrzygnięta na jej korzyść. Coste uzyskała od Grimaldiego dom położony tuż obok granicy Monako, a także mieszkanie do dyspozycji w samym księstwie i zamieszkała tam razem z synem. Rok później wyszło na jaw, że książę ma również urodzoną w 1992 roku nieślubną córkę, Jaśminę.

Coste posiada obecnie francuskie obywatelstwo[30]. Jej starsi synowie mieszkają nadal razem ze swoim ojcem.

Daniel Ducruet[edytuj]

Daniel Ducruet (ur. 27 listopada 1964), od 1 lipca 1995 do 4 października 1996 członek monakijskiej rodziny książęcej jako mąż księżnej Stefanii Grimaldi. Ojciec dwójki jej dzieci, Ludwika (ur. 1992) i Pauliny (ur. 1994). Był związany z Martine Malbouvier, z którą ma również syna Michaela. Poznał księżną Monako, bo był jej prywatnym ochroniarzem. Ma troje dzieci:

 • Michael Ducruet (ur. 1991)
 • Ludwik Ducruet (ur. 1992)
 • Paulina Ducruet (ur. 1994)

Ludwik Ducruet[edytuj]

Louis Robert Paul Ducruet (ur. 26 listopada 1992 w Monte Carlo) – wnuk księcia Monako Rainiera III Grimaldiego, syn Daniela Ducrueta i księżniczki Stefanii Grimaldi; zajmuje ósme miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Ludwik urodził się 26 listopada 1992 roku w klinice imienia księżnej Grace w Monte Carlo. Jego rodzicami są Daniel Ducruet, były ochroniarz i jego pierwsza żona, księżniczka Stefania z Monako.

Ze strony ojca jest wnukiem Henri Ducruet i Magui Ducruet, natomiast ze strony matki Rainiera III, księcia Monako i jego żony, Grace, księżnej Monako, amerykańskiej aktorki, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej.

Ma troje rodzeństwa: Michaela Ducruet, Paulinę Ducruet i Kamilę Gottlieb.

Został ochrzczony razem ze swoją siostrą Pauliną dnia 17 kwietnia 1995 roku w kościele St. Devote w Monako. Jego rodzicami chrzestnymi zostali książę Albert, wówczas następca tronu Monako i księżniczka Karolina z Monako, obecnie księżna Hanoweru. Imię otrzymał na cześć swoich przodków, książąt Ludwika I i Ludwika II Grimaldi.

Posługuje się biegle językiem francuskim i angielskim oraz monakijskim dialektem, zna również język japoński, włoski i niemiecki. Jest fanem piłki nożnej, a szczególnie klubu AS Monaco, reprezentującego księstwo w lidze francuskiej. Ukończył szkołę podstawową w Auron, francuskie liceum w Zurychu, szkoły imienia księcia Karola III i księcia Alberta I. Od 2010 jest uczniem SKEMA Business School w Sophia-Antipolis we Francji. 12 grudnia 2015 ukończył Western Carolina University w Karolinie Północnej w kierunku menedżera sportowego.

Ludwik i jego siostra Paulina po raz pierwszy pojawili się publicznie 1 lipca 1995 podczas uroczystości zaślubin ich matki, księżnej Stefanii z Danielem Ducruet. W styczniu 2003 po raz pierwszy wziął udział w Festiwalu Cyrkowym w Monte Carlo oraz Gali Gimnastycznej imienia księżnej Grace. W kwietniu cała rodzina kibicowała tenisistom podczas tradycyjnego turnieju serii mistrzowskiej na ziemnych kortach obiektu w Monako. W 2005 roku razem z siostrą i ojcem wystąpił we francuskim reality show La Ferme Célébrités. W lipcu uczestniczył w ceremonii koronacji swojego wuja, Alberta II na księcia Monako. 11 maja 2010 zagrał w charytatywnym meczu piłkarskim (razem z kuzynem Pierre'em) w charytatywnym meczu; oboje reprezentowali wówczas drużynę księcia Alberta. W lipcu 2011 uczestniczył w ceremonii zaślubin swojego wuja, księcia Alberta z Charlene Wittstock.

21 września 2015 w imieniu księcia Alberta wręczał nagrody podczas gali Golden Foot Award[31].

Od 31 sierpnia 2013 Ludwik zajmuje ósme miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu, za ciotką księżną Karoliną, kuzynem Andreą, jego synem Sachą, kuzynem Pierre'em, kuzynkami Charlotte i księżniczką Aleksandrą oraz matką księżniczką Stefanią, a przed siostrą Pauliną.

Genealogia

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Ludwik Ducruet Daniel Ducruet Henri Ducruet nieznany
nieznany
Magui Ducruet
z domu Barbero
nieznany
nieznany
księżniczka Stefania z Monako Rainier III, książę Monako Pierre, książę Valentinois
Charlotte, księżna Valentinois
Grace, księżna Monako
z domu Kelly
John Brendan Kelly
Margaret Kelly
z domu Mejer

Paulina Ducruet[edytuj]

Pauline Grace Maguy Ducruet (ur. 4 maja 1994 w Monte Carlo) – wnuczka księcia Monako Rainiera III Grimaldiego, córka Daniela Ducrueta i księżniczki Stefanii Grimaldi; zajmuje dziewiąte (ostatnie) miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Pauline urodziła się 4 maja 1994 roku w klinice imienia księżnej Grace w Monte Carlo. Jest córką Daniela Ducrueta, byłego ochroniarza, i księżnej Stefanii Grimaldi. Jej dziadkami są ze strony ojca Henri Ducruet i Magui Barbero-Ducruet, a ze strony matki książę Rainier III Grimaldi i księżna Grace Kelly-Grimaldi. Jest siostrą Ludwika Ducrueta (ur. 1992) oraz przyrodnią siostrą Kamili Gottlieb (ur. 1998) i Michaela Ducrueta.

Ze strony matki jest siostrzenicą księcia Alberta II Grimaldiego i księżnej Karoliny Hanowerskiej. Jej najbliżsi kuzynowie to: Andrea Casiraghi (ur. 1984), Charlotte Casiraghi (ur. 1986), Pierre Casiraghi (ur. 1987), księżna Aleksandra Hanowerska (ur. 1999), Jaśmina Grimaldi (ur. 1992) i Aleksander Coste (ur. 2003).

Została ochrzczona razem z bratem Ludwikiem 17 kwietnia 1995 roku w St. Devote church w Monako. Jej rodzicami chrzestnymi zostali Albert II Grimaldi i Karolina Hanowerska. Imiona otrzymała na cześć swoich babć, księżnej Grace Kelly-Grimaldi i Magui Barbero-Ducruet.

Ukończyła szkołę podstawową we francuskim mieście Auron. Następnie przez krótki czas była uczennicą francuskiego liceum w Zurychu, a potem szkoły imienia księcia Monako, Karola III. Obecnie pobiera nauki w szkole imienia księcia Alberta I w Monako. Biegle posługuje się językiem francuskim i angielskim, zna również dialekt monakijski.

Paulina, jak wielu innych członków rodziny książęcej, uprawia sport – nurkowanie. W 2010 wzięła udział w Juniorskich Mistrzostwach Świata w Akwizgranie, a kilka miesięcy później w Juniorskich Mistrzostwach Europy w Pływaniu i Nurkowaniu, które odbywały się w Helsinkach. Miesiąc później reprezentowała Monako w pierwszej edycji Letnich Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży, które odbywały się w Singapurze, jako jedna z czterech osób ze swojego państwa. Weszła do finału konkurencji nurkowania, w którym zajęła dwunaste miejsce, ponadto była chorążym monakijskiej reprezentacji w tych zawodach.

W lipcu 1995 Paulina uczestniczyła w ceremonii zaślubin swoich rodziców w Monte Carlo. 13 kwietnia 2002 wzięła udział w uroczystościach otwarcia Monakijskich Igrzysk Paraolimpijskich, gdzie między innymi niosła litewską flagę. W 2003 wraz z rodziną pojawiła się na Festiwalu Cyrkowym w Monte Carlo oraz zasiadła na trybunach turnieju tenisowego serii mistrzowskiej, który od wielu lat odbywa się na ziemnych kortach miejscowego klubu tenisowego. W 2005 roku razem z ojcem i bratem wystąpiła we francuskim reality show La Ferme Célébrités. W lipcu była gościem ceremonii koronacji swojego wuja Alberta na księcia Monako.

W maju 2012 została wybrana Prezydentem Jury Nowego Międzynarodowego Festiwalu dla Młodych Artystów, będącego częścią Międzynarodowego Festiwalu Cyrkowego Monte Carlo.

Od 31 sierpnia 2013 Paulina zajmuje dziewiąte, ostatnie miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu, za ciotką księżną Karoliną, kuzynem Andreą, jego synem Sachą, kuzynem Pierre'em, kuzynkami Charlotte i księżniczką Aleksandrą, matką księżniczką Stefanią i bratem Ludwikiem.

W kwietniu 2013 po raz pierwszy oficjalnie pojawiła się w towarzystwie księżniczki Stefanii ze swoim chłopakiem, piłkarzem Paulem-Noël Ettori, starszym od niej o cztery lata[32]. Para poznała się w 2011 roku. 6 listopada 2014 poinformowała, że jest w związku z Maxime Giaccardi[33].

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Paulina Ducruet
(ur. 1992)
Daniel Ducruet Henri Ducruet '(?) Ducruet
(?) Ducruet
Magui Ducruet
z domu Barbero
(?) Barbero
(?) Barbero
księżniczka Stefania z Monako Rainier III, książę Monako Pierre, książę Valentinois
Charlotte, księżna Valentinois
Grace, księżna Monako
z domu Kelly
John Brendan Kelly
Margaret Kelly
z domu Mejer'

Rafał Elmaleh[edytuj]

Rafał Elmaleh (Raphael Elmaleh, ur. 17 grudnia 2013 w Monte Carlo), osoba związana z monakijską rodziną książęcą, prawnuk Rainiera III, księcia Monako, nieślubny syn Gada Elmaleh i Charlotte Casiraghi; nie zajmuje miejsca w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Rafał urodził się 17 grudnia 2013 w klinice imienia księżnej Grace w Monte Carlo[34]. O jego narodzinach i imieniu poinformował tego samego dnia prezydent monakijskiego National Counci, Laurent Nouvion. Jest nieślubnym synem francusko-marokańskiego aktora, Gada Elmaleh i jego partnerki, Charlotte Casiraghi, potomkini monakijskiej rodziny książęcej.

Jego dziadkami są ze strony ojca David Elmaleh i Regina Elmaleh, a ze strony matki Stefano Casiraghi i księżniczka Karolina z Monako, księżna Hanoweru. Poprzez trzecie małżeństwo matki jest przybranym wnukiem Ernesta Augusta V, księcia Hanoweru.

Ma starszego przyrodniego brata Noego Elmaleh z poprzedniego związku swojego ojca.

Rafał został ochrzczony 22 czerwca 2014 w kaplicy królewskiej Pałacu Książęcego[35]. Jego rodzicami chrzestnymi zostali spodziewający się własnego potomka książę Albert II i księżna Charlene. W ceremonii uczestniczyli wszyscy krewni Charlotte, starszy przyrodni brat Rafała, Noe i jego babka ze strony ojca, Regina Elmaleh.

Jako dziecko nieślubne, Rafał nie może zostać wpisany do linii sukcesji monakijskiego tronu. Stanie się tak, jeżeli jego rodzice zawrą legalny związek małżeński.

Genealogia

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Rafał Elmaleh Gad Elmaleh David Elmaleh nieznany
nieznany
Regina Elmaleh nieznany
nieznany
Charlotte Casiraghi Stefano Casiraghi Giancarlo Casiraghi
Fernanda Casiraghi
Karolina, księżna Hanoweru Rainier III, książę Monako
Grace, księżna Monako

Jan Gottlieb[edytuj]

Kamila Gottlieb[edytuj]

Kamila Gottlieb
Camille Marie Kelly Gottlieb
Dane biograficzne
Data urodzenia 15 lipca 1998
Ojciec Jan Gottlieb
Matka księżniczka Stefania z Monako
Rodzeństwo Ludwik Ducruet
Paulina Ducruet

Camille Marie Kelly Gottlieb, wcześniej Grimaldi (ur. 15 lipca 1998 w Monte Carlo), siódma wnuczka księcia Monako Rainiera III Grimaldi, nieślubna córka Jana Gottlieba i księżniczki Stefanii Grimaldi, członkini monakijskiej rodziny książęcej; nie zajmuje miejsca w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Kamila urodziła się 16 lipca 1998 roku o godzinie 09:23 w klinice imienia księżnej Grace w Monte Carlo[36]. Jest córką księżniczki Monako Stefanii Grimaldi i jej ówczesnego partnera, ochroniarza Jana Raymonda Gottlieb. Księżniczka odmówiła wpisania danych ojca w akt urodzenia swojej córki. Dziewczynka otrzymała początkowo nazwisko Grimaldi, ale obecnie znana jest pod nazwiskim Gottlieb. Jej dziadkami są ze strony matki książę Monako Rainier III Grimaldi i jego żona, księżna Grace Grimaldi, amerykańska aktorka i zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej. Jest przyrodnią siostrą Ludwika Ducruet (ur. 1992) i Pauliny Ducruet (ur. 1994).

Ze strony matki jest siostrzenicą księcia Alberta II Grimaldi i księżnej Karoliny Hanowerskiej. Jej najbliżsi kuzynowie to: Andrea Casiraghi (ur. 1984), Charlotte Casiraghi (ur. 1986), Pierre Casiraghi (ur. 1987), księżniczka Aleksandra Hanowerska, Jaśmina Grimaldi (ur. 1992) i Aleksander Coste (ur. 2003).

Dziewczynka została ochrzczona w kwietniu 1999 roku i otrzymała imiona Camille Marie Kelly - trzecie imię pochodzi od panieńskiego nazwiska jej babki, księżnej Grace. Jej rodzicami chrzestnymi zostali przyjaciele jej rodziców.

Kamila, jako dziecko nieślubne, nie posiada praw do dziedziczenia monakijskiego tronu (podobnie jak jej krewni, Jaśmina Grimaldi, Aleksander Coste i Rafał Elmaleh). Zyska je tylko w przypadku, gdy jej rodzice zawrą legalny związek małżeński.

Po raz pierwszy córka księżniczki wystąpiła publicznie w styczniu 2004 podczas Międzynarodowego Festiwalu Cyrkowego w Monte Carlo, któremu patronuje księżniczka Stefania. W sierpniu 2010 pojechała do Sinapuru, aby kibicować starszej siostrze, która występowała w Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w nurkowaniu. W lipcu 2011 była gościem dwudniowej ceremonii zaślubin pomiędzy księciem Albertem II a Charlene Wittstock.

Do zainteresowań Gottlieb należy fotografia. Wykonywała zdjęcia swojemu wujowi, księciu Albertowi podczas Grimaldi Forum w marcu 2012[37].

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Kamila Gottlieb Jan Gottlieb nieznany nieznany
nieznany
nieznany nieznany
nieznany
księżniczka Stefania z Monako Rainier III, książę Monako Pierre, książę Valentinois
Charlotte, księżna Valentinois
Grace, księżna Monako
z domu Kelly
John Brendan Kelly
Margaret Kelly
z domu Mejer

Jaśmina Grimaldi[edytuj]

Jaśmina Grimaldi, wcześniej Rotolo (Jazmin Grace Grimaldi, ur. 4 marca 1992 w Palm Springs, Kalifornia, Stany Zjednoczone) - wnuczka Rainiera III, księcia Monako, nieślubna córka Alberta II, księcia Monako i jego dawnej kochanki, Tamary Rotolo; nie zajmuje miejsca w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Jaśmina jest owocem romansu księcia z amerykańską agent nieruchomości, który miał miejsce podczas trzytygodniowych wakacji kobiety na Riwierze Francuskiej latem 1991 roku[38]. Dziewczynka urodziła się w marcu 1992 i otrzymała imiona Jazmin Grace - na cześć swojej babki ze strony ojca. Po raz pierwszy spotkała ojca w sierpniu 1993. Oficjalnie została uznana jego córką 1 czerwca 2006.

Ze strony ojca jest wnuczką JKW Rainiera III, księcia Monako w latach 1949 - 2005 i jego małżonki, JKW Grace, księżnej Monako; ze strony matki natomiast Sama Rotolo i Jean Rotolo.

Ma troje młodszego przyrodniego rodzeństwa z innych związków swojego ojca: Aleksandra Coste, księcia Jakuba i księżniczkę Gabrielę.

Poprzez małżeństwo ojca jej macochą jest Charlene, księżna Monako.

W latach 2001 - 2006 była uczennicą St. Margaret's Episcopal School w Pam Desert. W 2010 ukończyła JSerra High School w Orange County. 17 maja 2014 została absolwentką Uniwersytetu Fordham w Nowym Jorku[39].

Zainteresowanie mediów dziewczyną zaczęło się w 2006 roku, kiedy została oficjalnie uznana córką księcia Alberta II. Grimaldi, pomimo zaproszenia ojca, nie zdecydowała się zamieszkać w Monako i pozostała w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze w tym samym roku założyła fundację[40], mającą pomagać mieszkańcom wysp Fidżi, które odwiedziła podczas swojej pierwszej charytatywnej misji w 2006[41].

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Jaśmina Grimaldi Albert II, książę Monako Rainier III, książę Monako Pierre, książę Valentinois
Charlotte, księżna Valentinois
Grace, księżna Monako
z domu Kelly
John Brendan Kelly
Margaret Kelly
z domu Mejer
Tamara Rotolo Sam Rotolo nieznany
nieznany
Jean Rotolo nieznany
nieznany

Filip Junot[edytuj]

Filip Junot (Philippe Junot, ur. 19 kwietnia 1940 w Paryżu), francuski biznesmen i bankier, od 28 czerwca 1978 do 9 czerwca 1980 pierwszy mąż księżniczki Karoliny z Monako.

Filip urodził się 19 kwietnia 1940 roku w Paryżu. Jego rodzicami byli Michel Junot i jego żona, Lydia Tyckjaert, córka duńskiego przemysłowca. Ma jedną siostrę, Karolinę Vouillon. Jako młody chłopak w latach sześćdziesiątych pracował dla amerykańskiej restauracji fast food Jack in the box.

28 czerwca 1978 w Monako zawarł ślub cywilny z księżniczką Monako, Karoliną Grimaldi. Następnego dnia wzięli ślub kościelny. Karolina była córką panującego w Monako księcia Rainiera III Grimaldi i zajmowała drugie miejsce na liście sukcesji tronu monakijskiego za swoim bratem Albertem. Para nie doczekała się potomków; rozwiedli się 9 czerwca 1980, gdyż Karolina oskarżyła Filipa o niewierność. Sam Junot twierdził, że to romanse księżnej zniszczyły ich związek.

Księżniczka wyszła za mąż za Stefano Casiraghiego w 1983 roku, a w 1992 papież Jan Paweł II anulował jej małżeństwo z Filipem Junotem według prawa kościelnego.

Filip poślubił w 1987 roku modelkę Ninę Wendelboe Larsen, z którą ma trójkę dzieci: Wiktorię, Izabelę i Alexis. Para pozostaje w separacji.

Adans Lopez Peres[edytuj]

Tamara Rotolo[edytuj]

Tamara Rotolo, I voto Schumacher (Tamara Jean Rotolo, ur. 25 października 1961 w Kalifornii, Stany Zjednoczone) - była kochanka księcia Monako, Alberta II Grimaldi i matka jego nieślubnej córki, Jaśminy Grimaldi, amerykańska agent nieruchomości.

Tamara urodziła się w 1961 roku w Kalifornii. Jest córką Sama i Jean Rotolo[42]. Początkowo pracowała jako kelnerka, potem została agentem nieruchomości. 31 stycznia 1987 została żoną dziennikarza Davida Schumachera. Od 1989 roku pozostawali w separacji, rozwiedli się w 1992. Nie mieli wspólnych dzieci.

Latem 1991 Rotolo wraz ze swoją przyjaciółką wyjechały na trzygodniowe wakacje na Riwierę Francuską i tam podczas jednego z turniejów tenisowych poznała następcę monakijskiego tronu. Nawiązali romans, a po powrocie do Ameryki kobieta odkryła, że jest w ciąży[43]. Książę wspierał ją aż do porodu, a następnie zerwali kontakt. Rotolo urodziła córkę, która otrzymała imiona Jazmin Grace, a w jej dokumentach wpisano Grimaldiego jako ojca. Tamara już od 1993 próbowała prawnie dowieść, kto jest ojcem jej dziecka, ale uniemożliwiło jej to kalifornijskie prawo. Kiedy dziewczynka miała siedemnaście miesięcy, Rotolo zabrała ją na spotkanie z Albertem, który wówczas przyjechał z oficjalną wizytą do Stanów Zjednoczonych.

W 2005, niedługo po objęciu tronu Monako, Albert uznał swojego nieślubnego syna ze związku z Nicole Coste. 1 czerwca 2006 jego prawnik potwierdził, że jest on również ojcem Jaśminy, która nosi nazwisko Grimaldi. Rotolo razem z córką mieszkają w Stanach Zjednoczonych. Dziewczyna nie znajduje się w linii sukcesji rodzinnego tronu, ponieważ jej rodzice nie zawarli związku małżeńskiego. Ma jednak prawo do dziedziczenia majątku swojego ojca, podobnie jak jej przyrodni brat, Aleksander[44].

Przypisy

 1. http://dancelines.com.au/the-blue-bird-and-the-princess-of-monaco/
 2. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/melanie-antoinette-costello-de-massy-and-jermaine-jackson-news-photo/170281186
 3. http://thisblksistaspage.wordpress.com/2013/02/02/the-most-powerful-black-women-in-europe-in-2012/
 4. http://www.genealogiafamiliar.net/getperson.php?personID=I45618&tree=BVCZ
 5. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/princess-carolines-son-pierre-casiraghi-french-famous-news-photo/171139364
 6. http://www.genealogiafamiliar.net/getperson.php?personID=I45618&tree=BVCZ
 7. http://cloud.gouv.mc/DataWeb/Jourmon.nsf/100ab120e52ceb84c12568ce002f2909/9cad62ebe9bd0a63c1257842002ecd8f!OpenDocument
 8. http://www.geneall.net/F/per_page.php?id=206013
 9. http://royalmusingsblogspotcom.blogspot.com/2011/06/monaco-princely-wedding-witnesses.html
 10. http://royalgossip.forumprofi.de/index.php?topic=4409.0
 11. http://royalfanzine.blogspot.com/2012/05/royal-profile-donatella-knecht-de-massy.html
 12. http://transport-commodities.com/
 13. http://conservationguardians.com/
 14. http://www.zimbio.com/photos/Donatella+Knecht+de+Massy/Monaco+Royal+Wedding+Civil+Wedding+Service/SR4G4FyGT_-
 15. http://www.hellomagazine.com/royalty/2015072526350/pierre-casiraghi-marries-beatrice-borromeo/
 16. http://www.aww.com.au/royals/international-royals/and-the-bride-wore-couture-pierre-casiraghi-married-his-heiress-in-monaco-1-21545
 17. http://www.people.com/people/package/article/0,,20395222_20940458,00.html
 18. http://www.hellomagazine.com/royalty/2013032211736/tatiana-santo-domingo-baby/
 19. http://www.hellomagazine.com/royalty/2013032711799/monaco-royals-visit-new-baby/
 20. http://www.hellomagazine.com/royalty/2015041524636/tatiana-santo-domingo-names-baby-girl/
 21. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014013116787/baptism-sacha-casiraghi-gstaad/
 22. http://www.hellomagazine.com/royalty/2013083114355/andrea-casiraghi-tatiana-monaco-wedding/
 23. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014111922001/sacha-casiraghi-monaco-national-day/
 24. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014121022101/princess-charlene-gives-birth-to-twins/
 25. http://www.hellomagazine.com/healthandbeauty/mother-and-baby/2015041324589/tatiana-santo-domingo-welcomes-child/
 26. http://www.gulf-times.com/uk-europe/183/details/435025/caroline-welcomes-granddaughter
 27. http://www.monacochannel.mc/Chaines/Palais-Princier-de-Monaco/News-Photos/Naissance-Communique-du-Palais-Princier
 28. http://www.hellomagazine.com/royalty/2015041524636/tatiana-santo-domingo-names-baby-girl/
 29. http://royalfoibles.com/2013/05/23/the-boy-who-will-never-be-prince/
 30. http://www.dailymail.co.uk/news/article-2009911/Look-whos-turned-Mother-Prince-Alberts-illegitimate-son-spotted-strolling-Monaco--day-gets-married.html
 31. http://www.gettyimages.de/search/events/579424341?excludenudity=true&family=editorial&sort=best&phrase=
 32. http://www.hellomagazine.com/royalty/2013040311880/pauline-ducruet-new-footballer-boyfriend/
 33. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014110921805/pauline-ducruet-rumoured-new-boyfriend/
 34. http://www.hellomagazine.com/healthandbeauty/mother-and-baby/2013121815825/charlotte-casiraghi-baby/
 35. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014062619595/charlotte-casiraghi-gad-elmaleh-baby-baptism/
 36. http://articles.philly.com/1998-07-16/living/25735514_1_argentine-embassy-spanish-broadcasting-system-fm
 37. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/camille-gottlieb-the-daughter-of-princess-stephanie-of-news-photo/141709899
 38. http://www.vanityfair.com/online/daily/2014/05/grace-kelly-granddaughter-jazmin-grace-grimaldi
 39. http://www.dailymail.co.uk/news/article-2633865/Deadbeat-Prince-Albert-II-Monaco-skipped-daughters-graduation-attended-Louis-Vuitton-fashion-instead.html
 40. http://www.jazminfund.com/index2.htm
 41. http://www.palmspringslife.com/Palm-Springs-Life/April-2007/Princess-for-the-People/
 42. http://records.ancestry.com/tamara_rotolo_records.ashx?pid=136562658
 43. http://www.people.com/people/article/0,,20061201,00.html
 44. http://www.vanityfair.com/online/daily/2014/05/grace-kelly-granddaughter-jazmin-grace-grimaldi