Rodzina książęca Monako – linia de Polignac

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Ludwik Ducruet)
Skocz do: nawigacja, szukaj

W artykule przedstawione są biografie osób należących do rodziny de Polignac, potomków hrabiego Pierre’a de Polignac, księcia Valentinois i jego małżonki księżniczki Charlotte z Monako, księżnej Valentinois. Książę Pierre i księżna Charlotte mieli dwoje dzieci, księżniczkę Antoinette, baronową Massy i księcia Rainiera III.

Z rodziny tej wywodzą się w linii męskiej kolejni władcy Księstwa Monako, książę Rainier III i książę Albert II, którzy utrzymali jednak tradycyjne nazwisko Grimaldi.

Rodzina hrabiów de Polignac[edytuj | edytuj kod]

Pierre Grimaldi de Polignac
 • Pierre, książę Valentinois, urodzony jako hrabia Polignac, później książę Pierre Grimaldi de Polignac (Pierre Marie Xavier Raphael Antoine Melchior Grimaldi de Polignac, ur. 24 października 1895 w Hennebont, zm. 10 listopada 1964 w Paryżu), był synem hrabiego Maxenc’a i hrabiny Susany de Polignac. Był ich ósmym, najmłodszym dzieckiem. 19 marca 1920 poślubił Charlotte, jedyną i nieślubną córkę Ludwika, przyszłego księcia Monako. Mieli dwoje dzieci. Po rozwodzie w dniu 18 lutego 1933 przeprowadził się do Francji. Otrzymał banicję i nie mógł odwiedzać Księstwa Monako – decyzję tę odwołał dopiero jego syn Rainier, gdy został władcą kraju. Pierre zmarł w Paryżu po długiej chorobie nowotworowej. Został pochowany w kaplicy Pałacu Książęcego w Monako.
 • Charlotte, księżna Valentinois, urodzona jako Charlotte Louvet (Charlotte Louise Juliette Grimaldi, ur. 30 września 1898 w Konstantynie, zm. 15 listopada 1977 w Paryżu), była nieślubną córką Ludwika, następcy monakijskiego tronu i jego kochanki, Marii Louvet, pochodzącej z Algierii. 15 maja 1911 jej dziadek, książę Albert I, uznał Charlotte za córkę Ludwika i oficjalną członkinię monakijskiej rodziny książęcej, ale dokument wkrótce okazał się nieważny. Została adoptowana przez ojca 16 maja 1919 i otrzymała tytuł księżnej Valentinois. Planowano, że Charlotte zostanie w przyszłości władczynią Monako, ponieważ jej ojciec nie doczekał się innych dzieci. W 1920 roku wyszła za mąż za hrabiego Pierre de Polignac, następnie urodziła mu córkę i syna. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1933 roku. 30 maja 1944 zrzekła się praw do rodzinnego tronu na rzecz swojego syna księcia Rainiera. Wkrótce wyjechała do Paryża. Miała bardzo dobre kontakty ze swoimi wnukami, zwłaszcza z księżniczką Karoliną. Zmarła 15 listopada 1977 w Paryżu. Pochowana jest w kaplicy Pałacu Książęcego w Monako.

Antoinette, baronowa Massy (1920–2011)[edytuj | edytuj kod]

 • Antoinette, baronowa Massy (Antoinette Louise Alberte Suzanne de Massy, ur. 28 grudnia 1920 w Paryżu, zm. 18 marca 2011 w Monte Carlo), była córką Pierre, księcia Valentinois i Charlotte, księżnej Valentinois, wnuczką Ludwika II, księcia Monako. Zanim zawarła związek małżeński, doczekała się trójki dzieci z monakijskim tenisistą, Alexandre Noghes. 15 listopada 1951 otrzymała tytuł baronowej Massy, a miesiąc później została żoną sportowca. Wszystkie jej dzieci nosiły od tej pory nazwisko de Massy. Przez długi czas Antoinette rościła sobie pretensje do monakijskiego tronu uważając, że matka powinna zrzec się swoich praw do korony na rzecz jej, a nie jej młodszego brata. Doprowadziło to do konfliktu księżniczki nie tylko z rodzicami, ale później także z bratową, księżną Grace. Narodziny księcia Alberta w 1958 roku rozwiązały kwestię sukcesji i oddaliły szanse rodziny de Massy na objęcie władzy w państwie.
 • Aleksander Noghès (Alexandre-Athenase Noghès, ur. 15 czerwca 1916 w Monako, zm. 16 lutego 1999 w Monako), był monakijskim tenisistą. Jego dziadek, Alexandre, założył Monaco Automobile Club, a jego ojciec, Antony, zorganizował pierwsze Grand Prix Formuły 1 w Monako. Ze swoją pierwszą żoną miał syna Lionela. 4 grudnia 1951 zawarł związek małżeński z Antoinette, baronową Massy, siostrą panującego w Monako księcia Rainiera III. Para miała już wówczas troje dzieci, Elżbietę, Krystiana i Krystynę. Noghes i Massy rozwiedli się w 1954 roku. Tenisista przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych i wziął trzeci ślub, z Margot James.
 • Jan Rey (Jean Charles Rey, ur. 22 października 1914, zm. 17 września 1994), był lekarzem medycyny, prezydentem Rady Narodowej w Monako. 2 grudnia 1961 w Hadze poślubił rozwiedzioną z Noghesem Antoinette, baronową Massy. Ich małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1974.
 • Jan Gilpin (Jean Brian Gilpin, ur. 10 lutego 1930 w Southsea, Hampshire, zm. 5 września 1983 w Londynie), był brytyjskim tancerzem baletowym. Jego ślub z baronową Massy miał miejsce 28 lipca 1983. Gilpin zmarł na zawał mięśnia sercowego sześć tygodni później, w swoim londyńskim mieszkaniu w Orme Court.

Elżbieta de Massy (1947–)[edytuj | edytuj kod]

 • Elżbieta de Massy, urodzona jako Elżbieta Grimaldi (Elisabeth Anne de Massy, ur. 13 stycznia 1947 w Monte Carlo), pierwsze dziecko Antoinette, baronowej Massy i Alexandre’a Noghes. Urodziła się pod nazwiskiem Grimaldi na cztery lata przed ślubem swoich rodziców; po otrzymaniu przez matkę tytułu baronowej Massy jej nazwisko zmieniono na de Massy. Jest prezydentem Monakijskiej Federacji Tenisowej.
 • Bernard, baron Taubert-Natta (Bernard Alexandre Taubert-Natta, ur. 2 lipca 1941 w Genewie, zm. 13 kwietnia 1989)[1], szwajcarski artystokrata, pierwszy mąż Elżbiety de Massy. Para zawarła związek małżeński 13 stycznia 1947, a cztery miesiące później przyszedł na świat ich syn. Małżeństwo zakończyło się rozwodem.
 • Mikołaj de Lusignan, urodzony jako Mikołaj Costello (Nikolai Vladimir de Lusignan, ur. 24 grudnia 1943 w Lees), drugi mąż Elżbiety de Massy. Para wstąpiła w związek małżeński 18 października 1984 w Londynie. Mają jedną córkę, Melanię. Mikołaj obecnie mieszka w Holandii i jest nauczycielem tańca w jednej ze szkół w Rotterdamie[2].
 • Jan, baron Taubert-Natta (Jean Leonard Taubert-Natta, ur. 3 czerwca 1974), syn Elżbiety de Massy i jej pierwszego męża, Bernarda, barona Taubert-Natta. Jego ojcem chrzestnym jest Albert II, książę Monako. Od 2009 roku jest w związku małżeńskim z Suzanne Chrimes.
 • Zuzanna, baronowa Taubert-Natta (Suzanne Chrimes), żona Jana, barona Taubert-Natta, synowa Elżbiety de Massy.
 • Melania de Lusignan, znana również jako Melania de Massy (Melanie Antoinette de Lusignan, ur. 18 stycznia 1985 w Monako), drugie dziecko Elżbiety de Massy i pierwsze dziecko Mikołaja Costello de Lusignan. Zaangażowana jest w działalność charytatywną i związaną z tenisem.

Krystian, baron Massy (1949–)[edytuj | edytuj kod]

 • Krystian, baron Massy, urodzony jako Krystian Grimaldi (Christian Louis de Massy, ur. 17 stycznia 1949 w Monako), drugie dziecko Antoinette, baronowej Massy i Aleksandra Noghes[3]. Był żonaty czterokrotnie i ma troje dzieci. Od 2009 roku oficjalnie nosi tytuł barona Massy[4]. Od marca 2009 jest doradcą dyplomatycznym Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ekonomicznych i Finansowych, pracuje również dla Ambasady Monako w Waszyngtonie. W przeszłości był profesjonalnym kierowcą rajdowym.
 • María Boerner (María Marta Quintana y del Carril, ur. 17 czerwca 1951 w Londynie), pierwsza żona Krystiana de Massy, córka Enrique Quintany Achaval i Marty del Carril Aldao[5]. Została żoną Krystiana de Massy w dniu 14 listopada 1970 w Buenos Aires. Mają jedną córkę, Letycję. Para rozwiodła się w 1978 roku. Matka Marii znana była w Argentynie jako Tita Tamames, aktorka filmowa i teatralna, reżyser i producent filmowy. Drugim mężem Marii Quintany jest Jean David Boerner[6].
 • Julia Romanowna Musatowa (Julia Romanovna Lakschin, ur. 6 listopada 1968), trzecia żona Krystiana de Massy[7]. Wzięli ślub w 1992 roku w Genewie, rozwiedli się w 2005. Jest córką Romana i Ludmiły Łakszynów, jej ojciec jest ambasadadorem Dominikany w Narodach Zjednoczonych i Światowej Organizacji Handlu. Jest żoną Ivana Musatowa, urodzonego w Estonii polityka rosyjskiego, z którym ma córkę Serafimę (ur. 2004).
 • Cecylia, baronowa Massy (Cécile Irène Gelabale, ur. 1968, Gwadelupa), czwarta żona Krystiana, barona Massy, córka Denisa Gelabale i Lucie Darius Denon. Założycielka i patronka Ladies Lunch Monaco[8][9]. Jest wiceprezydentem Monakijskiej Federacji Krav Magi[10]. Z małżeństwa z baronem Massy ma dwóch synów.
 • Letycja, dama de Brouwer (ur. 1971)
 • Tomasz, kawaler de Brouwer
 • dama Róża de Brouwer
 • kawaler Sylwester de Brouwer
 • Brice de Massy (ur. 1987)
 • Antoine de Massy (ur. 1997)

Krystyna de Massy (1951–1989)[edytuj | edytuj kod]

 • Krystyna de Massy, urodzona jako Krystyna Grimaldi (Christine Alix de Massy, ur. 8 lipca 1951 w Monako, zm. 15 lutego 1989 w Nicei), trzecie dziecko Antoinette, baronowej Massy i Aleksandra Noghes. Dwukrotnie zamężna, z pierwszego małżeństwa ma syna. Zmarła w wieku trzydziestu siedmiu lat z powodu białaczki. Została pochowana w kaplicy Pałacu Książęcego.
 • Karol Knecht (Charles Wayne Knecht, ur. 23 listopada 1944 w Filadelfii), pierwszy mąż Krystyny de Massy i krewny Grace, księżnej Monako. Karol i Krystyna wzięli ślub w Monako dnia 14 lutego 1972 i mieli jednego syna. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1976[11].
 • Leon Leroy (Leon Leroy), drugi mąż Krystyny de Massy. Wzięli ślub 25 marca 1988 roku.
 • Sebastian Knecht (Keith Sebastian Knecht, ur. 24 sierpnia 1972 w Filadelfii), syn Krystyny de Massy z jej pierwszego małżeństwa z Karolem Knechtem[12]. Od 1999 jest w związku małżeńskim z Donatellą Dugaginy i mają cztery córki. W 2011 był świadkiem ceremonii zaślubin pomiędzy Albertem II, księciem Monako, a Charlene Wittstock.
 • Donatella Knecht (Donatella di Gueverra Fabbri), żona Sebastiana Knechta, od lipca 1999 roku. Mają cztery córki.

Rainier III, książę Monako (1923–2005)[edytuj | edytuj kod]

Rainier III, książę Monako
 • Rainier III, książę Monako (Rainier Louis Henri Maxence Bertrand Grimaldi, ur. 31 maja 1923 w Monako, zm. 6 kwietnia 2005 w Monako), drugie dziecko Pierre’a księcia Valentinois i Charlotte, księżnej Valentinois. Jego rodzice rozwiedli się w 1933 roku i od tej pory opiekę nad nim sprawowała matka. W przeciwieństwie do starszej siostry pozostawał w dobrych kontaktach z ojcem. Odbierał wykształcenie w kilku krajach, głównie w kierunku sztuki i nauk politycznych. Rainier miał objąć tron po swojej matce, księżnej Charlotte. Ta jednak 30 maja 1944 zrzekła się swoich praw do korony na rzecz syna, wzbudzając tym niechęć swojej córki. 9 maja 1949 zmarł dziadek księcia, książę Ludwik II, i Rainier został nowym władcą Monako. Zmodyfikował prawo monakijskie, zabierając dzieciom adoptowanym możliwość dziedziczenia tronu. Promował państwo jako raj podatkowy. Jego żoną była Grace, amerykańska aktorka. Mieli troje dzieci: Karolinę, Alberta i Stefanię. Księżna zginęła w wypadku samochodowym w 1982 roku. Rainier III zmarł 6 kwietnia 2005 roku po długiej chorobie. Został pochowany w kaplicy Pałacu Książęcego, obok księżnej Grace.
Grace, księżna Monako
 • Grace, księżna Monako (Grace Patricia Kelly, ur. 12 listopada 1929 w Filadelfii, zm. 14 września 1982 w Monako), amerykańska aktorka, żona Rainiera III, księcia Monako, córka Johna Brendana Kelly, mistrza olimpijskiego w wioślarstwie i jego żony, Margaret Majer. W 1955 roku otrzymała Nagrodę Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej w filmie Dziewczyna z prowincji, zdobyła również Złoty Glob i nominację do Oscara za drugoplanową rolę żeńską w filmie Mogambo. Księcia Monako poznała podczas festiwalu filmowego w Cannes w 1955. Wkrótce para zaręczyła się, a 4 kwietnia 1956 Grace przeprowadziła się do Monako. 16 kwietnia 1956 wzięli ślub cywilny, a trzy dni później kościelny. Małżonkowie mieli troje dzieci: Karolinę, Alberta i Stefanię; czwarta ciąża księżnej zakończyła się poronieniem. Księżna Grace i księżniczka Stefania, dnia 13 września 1982 uległy wypadkowi samochodowemu na granicy francusko – monakijskiej. W wyniku doznanych obrażeń księżna Monako zmarła następnego dnia w miejscowej klinice. Została pochowana w kaplicy Pałacu Książęcego.

Karolina, księżna Hanoweru[edytuj | edytuj kod]

Karolina, księżna Hanoweru
 • Karolina, księżna Hanoweru (Caroline Louise Marguerite Grimaldi, ur. 23 stycznia 1957 w Monako), pierwsze dziecko Rainiera III, księcia Monako i Grace, księżnej Monako. W latach 1957–1958 i 2005 – 2014 była następczynią monakijskiego tronu. Jej rodzicami chrzestnymi byli Jerzy, książę Tolna i Margaret Davis. Jest absolwentką filozofii, psychologii i biologii na Uniwersytecie Paryskim. W 1982 jej matka zginęła w wypadku samochodowym i Karolina została prezesem fundacji im. księżnej Grace. Od 2003 jest ambasadorem dobrej woli UNESCO. Trzykrotnie wstępowała w związki małżeńskie; ze swoim drugim mężem ma troje dzieci, ma również córkę z trzecim mężem. Jest jedyną osobą z monakijskiej rodziny książęcej, której przysługuje predykat Jej Królewskiej Wysokości. Ze swoim obecnym mężem, księciem Hanoweru, pozostaje w separacji od 2009.
 • Filip Junot (Philippe Junot, ur. 19 kwietnia 1940), francuski prawnik i bankowiec, pierwszy mąż księżniczki Karoliny. Poznali się podczas jej studiów w Paryżu. Pomimo początkowych sprzeciwów księcia i księżnej Monako, zaręczyny pary ogłoszono w grudniu 1977. Para zawarła związek małżeński cywilny 28 sierpnia 1978, a religijny następnego dnia. Małżeństwo zakończyło się rozwodem, udzielonym w dniu 9 października 1980, natomiast w 1992 księżniczka otrzymała kościelne stwierdzenie nieważności małżeństwa (była już wówczas wdową po swoim drugim mężu).
 • Stefan Casiraghi (Stefano Casiraghi, ur. 8 września 1960 w Como, zm. 3 października 1990 w Monako), włoski biznesmen i sportowiec, drugi mąż księżniczki Karoliny. Poznali się na jednej z dyskotek w 1982 roku. Zaręczyny pary ogłoszono w grudniu 1982. Casiraghi i Grimaldi zawarli związek małżeński cywilny 29 grudnia 1983. Karolina spodziewała się już wówczas ich pierwszego dziecka, syn Andrei. Małżonkowie doczekali się także córki Charlotte i syna Pierre’a. Zginął podczas jednego z wyścigów łodzi motorowych. Dzień przed śmiercią cudem uniknął obrażeń w podobnym wypadku. Został pochowany w kaplicy Pałacu Książęcego. Dzieci Stefano i Karoliny uzyskała prawa dziedziczenia monakijskiego tronu dopiero w 1992, po kościelnym stwierdzeniu nieważności małżeństwa matki z Filipem Junot.
 • Ernest August V, książę Hanoweru (Ernst August Albert Otto Rupprecht Oskar Berthold Friedrich Ferdinand Christian Ludwig von Hannover, ur. 26 lutego 1954 w Hanowerze), niemiecki arystokrata, potomek królowej Wiktorii, trzeci mąż księżniczki Karoliny. Kiedy zaczęli swoją relację, książę Ernest był żonaty, a żoną jego była jedna z przyjaciółek Karoliny, Chantal Hochuli. Para rozwiodła się we wrześniu 1997. 23 stycznia 1999 Ernest August poślubił ciężarną Karolinę. Ich wspólna córka, Aleksandra, przyszła na świat w lipcu tego samego roku. Książę Hanoweru ma dwoje synów z pierwszego małżeństwa, księcia Ernesta Augusta VI i księcia Krystiana. Od września 2009 książę i księżna Hanoweru pozostają w separacji. W 2017 jego starszy syn, książę Ernest August, poślubił bez zgody ojca rosyjską projektantkę mody, Jekatierinę Małyszewą. W marcu 2018 urodziła się pierwsza córka pary, księżniczka Elżbieta. Jesienią 2017 w ceremonii cywilnej jego młodszy syn, książę Krystian, wstąpił w związek małżeński z Aleksandrą de Ossmą, pochodzącą z Peru. Książę Hanoweru wyraził zgodę na ten związek i uczestniczył w religijnej ceremonii zaślubin pary w Limie w Peru w marcu 2018.
Andrea Casiraghi[edytuj | edytuj kod]
Andrea Casiraghi
 • Andrea Casiraghi (Andrea Albert Pierre Casiraghi, ur. 8 czerwca 1984 w Monako), pierwsze dziecko księżniczki Karoliny i Stefano Casiraghi; zajmuje czwarte miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu. Jest pierwszym wnukiem księcia Rainiera III i księżnej Grace. Jego rodzicami chrzestnymi są Marco Casiraghi i księżniczka Stefania z Monako. W 1990 jego ojciec zginął w wypadku łodzi motorowej. Jest magistrem stosunków międzynarodowych. Ma troje dzieci ze swoją żoną, Tatianą. Mieszka wraz z rodziną w Londynie.
 • Tatiana Casiraghi (Tatiana Santo Domingo Rechulski, ur. 24 listopada 1983 w Genewie), córka Julio Mario Santo Domingo Bragi, kolumbijskiego przedsiębiorcy i jego żony, Edyali Bragi, brazylijskiej arystokratki. Jest magistrem historii sztuki i lingwistyki, zna pięć języków obcych. Od 2011 jest współwłaścicielką Muzungu Sisters, firmy zajmującej się modą ekologiczną. Podczas nauki w Paryżu poznała rodzeństwo Casiraghich i zaczęła spotykać się z Andreą. Zaręczyny pary ogłoszono 2 lipca 2012, a kilka miesięcy później okazało się, że Santo Domingo jest w zaawansowanej ciąży. Ślub cywilny Andrei i Tatiany odbył się 31 sierpnia 2013 w Monaco-Ville, natomiast ślub kościelny miał miejsce 31 stycznia 2014 w Gstaad. Małżonkowie mają troje dzieci.
Aleksander Casiraghi[edytuj | edytuj kod]
 • Aleksander Casiraghi (Alexandre Andrea Stefano Casiraghi, ur. 21 marca 2013 w Londynie), pierwsze dziecko Andrei i Tatiany Casiraghich; zajmuje piąte miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu. Aleksander urodził się 21 marca 2013 w Londynie[13]. Jego pierwsze imię zostało ujawnione przez członków rodziny podczas odbywającego się kilka dni później w Monako tradycyjnego Rose Ball[14]. Jego rodzicami są Andrea Casiraghi, potomek monakijskiej rodziny książęcej i jego żona, Tatiana, pochodzą z wpływowej kolumbijskiej rodziny. Ze strony ojca jest wnukiem Stefana Casiraghi, przemysłowca włoskiego pochodzenia, zmarłego tragicznie w 1990 roku i Karoliny, księżnej Hanoweru, dawniej następczyni monakijskiego tronu; natomiast ze strony matki Julio Mario Santo Domingo Braga (zm. 2009) i Vera Rechulski. Poprzez trzecie małżeństwo babki jest przybranym wnukiem Ernesta Augusta V, księcia Hanoweru. Ma młodszą siostrę, Indię[15] i młodszego brata Maksa. Jest najstarszym prawnukiem Rainiera III, księcia Monako, panującego w latach 1949–2005 i Grace, księżnej Monako, amerykańskiej aktorki, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej. Chłopiec został ochrzczony 31 stycznia 2014 roku w szwajcarskim Gstaad, na jeden dzień przed kościelnym ślubem swoich rodziców[16]. Otrzymał imiona Aleksander Andrea Stefan, na cześć ojca i dziadka. Pierwsze imię dzieli ze swoimi rodzicami chrzestnymi, księżniczką Aleksandrą z Hanoweru (przyrodnia ciotka ze strony ojca) i Aleksandrem Dellal (przyjacielem matki, a także byłym partnerem jego ciotki, Charlotte Casiraghi), swoim wujem, Aleksandrem Coste; jest to również jedno z imion księcia Alberta II. W chwili narodzin chłopca jego rodzice byli zaręczeni, a ślub planowany był po przyjściu Sachy na świat. Jako dziecko nieślubne, nie mógł zostać wpisany do linii sukcesji tronu Monako. Andrea Casiraghi i Tatiana Santo Domingo wstąpili w związek małżeński 31 sierpnia 2013[17] i od tego dnia Aleksander zajmował trzecie miejsce na tej liście, za babką i ojcem, z dużymi szansami na objęcie władzy w kraju w przypadku bezpotomnej śmierci księcia Alberta II. Pierwsze oficjalne wystąpienie chłopca miało miejsce 19 listopada 2014 podczas obchodów Narodowego Dnia Monako, na których pojawił się ze swoim ojcem i ciężarną matką oraz członkami monakijskiej rodziny książęcej[18]. 10 grudnia książę Albert i księżna Charlene zostali rodzicami bliźniąt, co spowodowało, że Aleksander przesunął się w linii sukcesji tronu na miejsce piąte, a szanse rodziny Casiraghich na objęcie tronu stały się minimalne[19]. 13 września 2017 rozpoczął naukę w Nordland Place School w Holland Park w Londynie[20].
India Casiraghi[edytuj | edytuj kod]
 • India Casiraghi (India Julia Casiraghi, ur. 12 kwietnia 2015 w Londynie), drugie dziecko Andrei i Tatiany Casiraghich; zajmuje siódme miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu. India urodziła się 12 kwietnia 2015 w Londynie[21]. Jej narodziny zostały oficjalnie ogłoszone przez Pałac Książęcy[22][23]. Jest córką Andrei Casiraghi, potomka monakijskiej rodziny książęcej, i jego małżonki, Tatiany Santo Domingo, pochodzącej z jednej z najbogatszych rodzin w Kolumbii. Ze strony ojca jest wnuczką Stefana Casiraghi, przemysłowca włoskiego pochodzenia, zmarłego tragicznie w 1990 roku i Karoliny, księżnej Hanoweru, dawniej następczyni monakijskiego tronu; natomiast ze strony matki Julio Mario Santo Domingo Bragi (zm. 2009) i Very Rechulski. Poprzez trzecie małżeństwo babki jest przybraną wnuczką Ernesta Augusta V, księcia Hanoweru. Ma starszego brata, Aleksandra i młodszego brata, Maksymiliana. Dziewczynka została ochrzczona dnia 13 sierpnia 2015 w Kaplicy Miłosierdzia w Monako[24][25]. Otrzymała imię India, niespotykane wcześniej w monakijskiej rodzinie książęcej. W sierpniu 2016 niemieckie media ujawniły, że drugie imię dziewczynki to Julia, na cześć jej przodków ze strony matki[26]. W dniu narodzin została wpisana na szóste miejsce linii sukcesji monakijskiego tronu. Zgodnie z prawem, zostanie skreślona z listy, jeżeli na tron wstąpi jeden z potomków księcia Alberta II. W listopadzie 2016 po raz pierwszy wzięła udział w oficjalnych obchodach Narodowego Dnia Monako. 19 kwietnia 2018, po narodzinach młodszego brata, spadła na siódme miejsce w kolejce do tronu.
Maksymilian Casiraghi[edytuj | edytuj kod]
 • Maksymilian Casiraghi (Maximilian Rainier Casiraghi, ur. 19 kwietnia 2018 w Londynie), trzecie dziecko Andrei i Tatiany Casiraghich; zajmuje szóste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu. Maksymilian urodził się 19 kwietnia 2018[27][28] w Londynie[29][30]. Dnia 24 kwietnia informację o jego narodzinach potwierdziły w specjalnym oświadczeniu księżna Hanoweru i Vera Rechulski. Jest synem Andrei Casiraghi, potomka monakijskiej rodziny książęcej i jego małżonki, Tatiany Santo Domingo, pochodzącej z jednej z najbogatszych rodzin w Kolumbii. Ze strony ojca jest wnukiem Stefana Casiraghi, przemysłowca włoskiego pochodzenia, zmarłego tragicznie w 1990 roku i Karoliny, księżnej Hanoweru, dawniej następczyni monakijskiego tronu; natomiast ze strony matki Julio Mario Santo Domingo Bragi (zm. 2009) i Very Rechulskiej. Poprzez trzecie małżeństwo babki jest przybranym wnukiem Ernesta Augusta V, księcia Hanoweru. Ma starszego brata Aleksandra i starszą siostrę Indię. Otrzymał imię Maksymilian na cześć dziadka Tatiany Casiraghi, Maxa Rechulskiego i Rainier na cześć dziadka Andrei Casiraghi, księcia Rainiera III. W dniu narodzin został wpisany na szóste miejsce linii sukcesji monakijskiego tronu, wyprzedzając swoją siostrę Indię. Zgodnie z prawem, zostanie skreślony z listy, jeżeli na tron wstąpi jeden z potomków księcia Alberta II.
Charlotte Casiraghi[edytuj | edytuj kod]
Charlotte Casiraghi
 • Charlotte Casiraghi (Charlotte Marie Pomeline Casiraghi, ur. 8 sierpnia 1986 w Monako), drugie dziecko księżniczki Karoliny i Stefano Casiraghi; zajmuje dziesiąte miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu. Jej rodzicami chrzestnymi są Massimo Bianchi i Albina de Boisrouvray. W 1990 jej ojciec zginął w wypadku łodzi motorowej. Jest magistrem filozofii. Zajmuje się dziennikarstwem i uprawia jeździectwo. Jest oficjalnym ambasadorem marki Gucci. Ze związku z francuskim aktorem Gadem Elmaleh ma syna. Od 2018 zaręczona jest z francusko-libańskim producentem filmowym, Dimitrim Rassamem.
 • Dimitri Rassam (Dimitri Rassam, ur. 16 listopada 1981), od 2018 narzeczony Charlotte Casiraghi, francusko-libański producent filmowy. Jego rodzice to Jean-Pierre Rassam (francuski producent filmowy, zmarł w 1985 z powodu przedawkowania barbituranów) i Carole Bouquet (francuska aktorka). Ma przyrodniego brata ze strony matki, Louisa Giacobetti. W lipcu 2010 w Sankt Petersburgu w kościele prawosławnym poślubił rosyjską modelkę Marię Nowosołowiewą. Para ma córkę Darię (ur. 2011). Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 2016. Od 2018 zaręczony jest z Charlotte Casiraghi, wnuczką Rainiera III, księcia Monako i Grace, księżnej Monako.
Rafał Elmaleh[edytuj | edytuj kod]
 • Rafał Elmaleh (Raphäel Elmaleh, ur. 17 grudnia 2013 w Monako), pierwsze dziecko Charlotte Casiraghi i drugie dziecko Gada Elmaleh, francuskiego aktora. Rafał urodził się 17 grudnia 2013 roku w Klinice Imienia Księżnej Grace w Monako[31]. Jego narodziny potwierdził następnego dnia Laurent Nouvion, prezydent monakijskiej Rady Narodowej. W oficjalnym oświadczeniu Pałacu Książęcego podano, że chłopiec otrzymał imię Rafał, niespotykane dotąd w rodzinie książęcej[32]. Ze strony ojca jest wnukiem Davida i Reginy Elmaleh, natomiast ze strony matki Stefana Casiraghi, włoskiego biznesmena, zmarłego tragicznie w 1990 roku i Karoliny, księżnej Hanoweru, niegdyś następczyni monakijskiego tronu. Ernesta Augusta V, księcia Hanoweru. Ma starszego przyrodniego brata ze strony ojca, Noego. Jego rodzice nigdy nie zawarli związku małżeńskiego, nie przysługuje mu więc miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu. 22 czerwca 2014 został ochrzczony w wierze katolickiej w Kaplicy Królewskiej Pałacu Książęcego, a jego rodzicami chrzestnymi zostali Albert II, książę Monako i Charlene, księżna Monako[33][34]. Jego rodzice rozstali się jesienią 2015 roku. 19 listopada 2016 po raz pierwszy wziął udział w oficjalnych obchodach Narodowego Dnia Monako. 13 maja 2017 pojawił się razem z matką, księciem Albertem i Ludwikiem Ducruet na wyścigu Grand Prix Monaco Formuły 1[35].
Pierre Casiraghi[edytuj | edytuj kod]
 • Pierre Casiraghi (Pierre Rainier Stefano Casiraghi, ur. 5 września 1987 w Monako), trzecie dziecko księżniczki Karoliny i Stefano Casiraghi; zajmuje ósme miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu. Jego rodzicami chrzestnymi są Albert II, książę Monako i Laura Casiraghi. W 1990 jego ojciec zginął w wypadku łodzi motorowej. Jest magistrem ekonomii międzynarodowej. Od 2015 jest w związku małżeńskim z potomkinią włoskiej rodziny hrabiowskiej, Beatrice Borromeo i ma syna, Stefana.
 • Beatrice Casiraghi (Beatrice Borromeo Arese Taverna, ur. 18 sierpnia 1985 w Innichen), włoska dziennikarka i modelka, córka Carlo Ferdinando Borromeo, hrabiego Arony i jego partnerki, hrabianki Donny Marzotto. Nie dziedziczy po rodzicach żadnych tytułów szlacheckich, ponieważ nie zawarli oni nigdy związku małżeńskiego. Jest magistrem prawa i ma wykształcenie dziennikarskie. Od 2009 jest redaktorką gazety Il Fatto Quotidiano. Pierre’a Casiraghi poznała na Uniwersytecie Bocconi, zaczęli się spotykać w 2008 roku. 10 grudnia 2014 potwierdzono zaręczyny pary. 25 lipca 2015 Casiraghi i Borromeo wzięli ślub cywilny w Monako, a 1 sierpnia ślub kościelny na włoskiej wyspie Isola Bella. 28 lutego 2017 w monakijskiej klinice urodziła syna Stefana. Obecnie spodziewa się narodzin drugiego dziecka.
Stefan Casiraghi[edytuj | edytuj kod]
 • Stefan Casiraghi (Stefano Ercole Carlo Casiraghi, ur. 28 lutego 2017 w Monako), pierwsze dziecko Pierre’a Casiraghi i Beatrice Borromeo; zajmuje dziewiąte miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu. Urodził się w Klinice imienia Księżnej Grace w Monte Carlo, a o jego narodzinach poinformowała jako pierwsza siostra jego matki, hrabianka Matylda Borromeo, za pośrednictwem Instagrama[36], a 1 marca oficjalne oświadczenie wydała księżna Hanoweru i hrabianka Paola Marzotto. 2 marca ogłoszono, że chłopiec będzie nosił imiona Stefan Herkules Karol na cześć swojego dziadka, zmarłego tragicznie w 1990 roku, księcia Herkulesa, markiza Baux, XVII-wiecznego następcy tronu z dynastii Grimaldich i na cześć swojego drugiego dziadka, hrabiego Arony. Jego rodzicami są Pierre Casiraghi, potomek monakijskiego rodziny książęcej i jego małżonka, Beatrice, włoska arystokratka i dziennikarka. Ze strony ojca jest wnukiem Stefana Casiraghi'ego, włoskiego motorowodniaka i biznesmena i jego żony, Karoliny, księżnej Hanoweru, monakijskiej księżniczki, natomiast ze strony matki Carlo Borromeo, hrabiego Arony i jego wieloletniej partnerki, hrabianki Paoli Marzotto. W dniu narodzin został wpisany na ósme miejsce linii sukcesji monakijskiego tronu. 19 kwietnia 2018, po narodzinach stryjecznego brata, Maksymiliana Casiraghi, przesunął się na miejsce dziewiąte.
Księżniczka Aleksandra z Hanoweru[edytuj | edytuj kod]
 • księżniczka Aleksandra z Hanoweru (Alexandra Charlotte Ulrike Maryam Virginia von Hannover, ur. 20 lipca 1999 w Vöcklabruck), trzecie dziecko Ernesta Augusta V, księcia Hanoweru i czwarte dziecko Karoliny, księżnej Hanoweru; zajmuje jedenaste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu oraz miejsce w linii sukcesji tronu brytyjskiego. Jej rodzicami chrzestnymi są Aleksandra, księżna Leiningen, Charlotte Casiraghi, Ulrike Ulmschneider, Maryam Sachs, Virginia Gallico, George Condo i Eric Maier. Od 2009 roku jej rodzice pozostają w separacji i księżniczka wychowywana jest przez matkę. Uprawia łyżwiarstwo figurowe.

Albert II, książę Monako[edytuj | edytuj kod]

Albert II, książę Monako
 • Albert II, książę Monako (Albert Alexandre Louis Pierre Grimaldi, ur. 14 marca 1958 w Monte Carlo), drugie dziecko Rainiera III, księcia Monako i Grace, księżnej Monako; od urodzenia był następcą monakijskiego tronu i nosił tytuł markiza Baux. Jego rodzicami chrzestnymi byli książę Louis de Polignac i Wiktoria, królowa Hiszpanii. Jest magistrem nauk politycznych. W 1982 jego matka zginęła w wypadku samochodowym we Francji. Brał udział jako uczestnik w boblesjach w pięciu kolejnych zimowych igrzyskach olimpijskich od roku 1988. Jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. W 2005, po śmierci ojca, został koronowany na księcia Monako. W 2006 utworzył fundację swojego imienia. Jest prezydentem Festiwalu Telewizyjnego w Monako i szefem delegacji Monako w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ma dwoje nieślubnych dzieci, Jaśminę i Aleksandra, ma również dwoje dzieci ze związku małżeńskiego z Charlene, księżną Monako.
Charlene, księżna Monako
 • Charlene, księżna Monako (Charlene Lynette Wittstock, ur. 25 stycznia 1978 w Bulawayo), jest południowoafrykańską pływaczką, córką Michaela i Lynette z domu Humberstone Wittstocków. Reprezentowała Republikę Południowej Afryki podczas letnich igrzysk olimpijskich w 2002 roku. Podczas turnieju pływackiego Mare Nostrum w Monako w 2000 roku poznała księcia Alberta. 23 czerwca 2010 ogłoszono ich zaręczyny. 1 lipca miała miejsce cywilna ceremonia zaślubin, a następnego dnia religijna. Wittstock otrzymała tytuł księżnej Monako i zmieniła swoje wyznanie z protestanckiego na katolickie. W grudniu 2011 założyła fundację charytatywną, nazwaną swoim imieniem. W grudniu 2014 roku urodziła bliźnięta, księżniczkę Gabrielę i księcia Jakuba. Dzieci zajęły dwa pierwsze miejsca w linii sukcesji monakijskiego tronu. Od 2016 jest patronką Południowoafrykańskiego Czerwonego Krzyża. Ponadto jest Globalnym Ambasadorem Igrzysk Paraolimpijskim, patronką klubu AS Rugby Monaco i honorowym prezydentem organizacji MONAA.
Jaśmina Grimaldi[edytuj | edytuj kod]
 • Jaśmina Grimaldi (Jazmin Grace Grimaldi, ur. 4 marca 1992 w Palm Springs, Kalifornia), pierwsze dziecko Alberta II, księcia Monako i Tamary Rotolo; nie zajmuje miejsca w linii sukcesji tronu Monako. Jej rodzice poznali się latem 1991 podczas turnieju tenisowego w Monako i nawiązali romans, który zakończyli po powrocie zamężnej Rotolo do Stanów Zjednoczonych. Kobieta zorientowała się, że spodziewa się dziecka, ale ówczesny następca tronu zerwał z nią kontakt. Jaśmina urodziła się w marcu 1992 w Palm Springs i otrzymała drugie imię na cześć swojej babki, księżnej Grace. Swojego ojca spotkała po raz pierwszy w sierpniu 1993. Książę Monako oficjalnie uznał dziewczynę za swoją córkę w dniu 1 czerwca 2006 i nadał jej swoje nazwisko. Grimaldi nie może zostać wpisana do linii sukcesji monakijskiego tronu, ponieważ w czasie jej narodzin jej matka pozostawała w związku małżeńskim z innym mężczyzną niż ojciec Jaśminy. Ma jednak prawo do dziedziczenia majątku księcia Alberta. Ma przyrodnią siostrę, księżniczkę Gabrielę i dwóch przyrodnich braci, księcia Jakuba i Aleksandra Grimaldi-Coste. W listopadzie 2006 odwiedziła osiem wysp na Fidżi, prowadząc tam działalność charytatywną. W 2006 ukończyła St. Margaret’s Episcopal School w Palm Desert, a w 2010 JSerra Catholic High School w San Juan Capistrano. Studiuje w Uniwersytecie Fordham w Nowym Jorku. 22 października 2012 razem z ojcem i macochą, księżną Charlene, wystąpiła w rocznicowej ceremonii nagród imienia księżnej Grace. Jej pierwszy oficjalny wywiad został opublikowany w Harpers Bazaar w 2015 r[37]. Obecnie jest związana z Janem Mellenacampem, bratankiem amerykańskiego wokalisty Johna Mellenkampa[38]. 31 marca 2018 ukończyła wyścig samochodowy Rallye Aicha des Gazelles du Maroc, przeznaczony tylko dla kobiet, w którym brała udział również jej cioteczna siostra, Paulina Ducruet[39][40].
Aleksander Grimaldi-Coste[edytuj | edytuj kod]
 • Aleksander Grimaldi-Coste (Alexandre Eric Stephane Grimaldi-Coste, ur. 24 sierpnia 2003 w Paryżu), drugie dziecko Alberta II, księcia Monako, którego matką jest jego dawna kochanka, Nicole Coste. Coste, posługująca się wcześniej nazwiskiem Tossoukpe, to stewardessa togijskiego pochodzenia. Aleksander został oficjalnie uznany synem księcia Alberta w 2005 roku, natomiast w 2014 matka zmieniła jego nazwisko z Coste na Grimaldi-Coste. Mieszka w domu, który podarował mu ojciec, na granicy monakijsko – francuskiej.
Gabriela, hrabina Carladès[edytuj | edytuj kod]
 • Gabriela, hrabina Carladès (Gabriella Thérèse Marie Grimaldi, ur. 10 grudnia 2014 w Monte Carlo), trzecie dziecko Alberta II, księcia Monako i pierwsze dziecko Charlene, księżnej Monako, siostra bliźniaczka Jakuba, markiza Baux. Zajmuje drugie miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu. Jej rodzicami chrzestnymi są Gareth Wittstock i Nerine Pienaar.
Jakub, markiz Baux[edytuj | edytuj kod]

Księżniczka Stefania z Monako[edytuj | edytuj kod]

 • księżniczka Stefania z Monako (Stephanie Marie Elizabeth Grimaldi, ur. 1 lutego 1965 w Monako), trzecie dziecko Rainiera III, księcia Monako i Grace, księżnej Monako; zajmuje dwunaste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu. Jej rodzicami chrzestnymi byli John Brendan Kelly i Elżbieta de Massy. W 1982 roku razem z matką uległa wypadkowi samochodowemu na granicy monakijsko – francuskiej; księżna Grace zmarła w wyniku odniesionych obrażeń. Stefania w przeszłości pracowała jako modelka, próbowała również rozwinąć karierę muzyczną. Jest patronem Międzynarodowego Festiwalu Cyrkowego w Monte Carlo, prezydentem Monte Carlo Magic Grand Prix i Międzynarodowego Festiwalu Teatru Amatorskiego. Jest patronem organizacji AMADE, założonej w 1963 przez jej matkę. W 2004 założyła Fight AIDS Monaco. Jej pierwszym mężem był Daniel Ducruet, z którym ma dwoje dzieci. Ma również nieślubną córkę z jednym ze swoich ochroniarzy.
 • Daniel Ducruet (Daniel Ducruet, ur. 27 listopada 1964 w Beausoleil, Alpes-Maritimes), pierwszy mąż księżniczki Stefanii, który pracował w Pałacu Książęcym jako ochroniarz księcia Alberta II. Jego rodzice to Henri Ducruet i Magui Barbero. Jego pierwszą żoną była Sandra Naccache, z którą rozwiódł się w latach 80. XX wieku. Ze związku z Martine Malbouvier ma syna Michaela (ur. w lutym 1992). Po rozwodzie z księżniczką Stefanią próbował swoich sił jako piosenkarz (wydał dwa single) oraz prezenter telewizyjny w telewizji włoskiej i francuskiej. Zajął drugie miejsce w reality show La Ferme Célébrités w 2004. Od 2016 razem z synem Ludwikiem jest współmenedżerem monakijskiej firmy MONADECO. Jest autorem książki, opisującej jego życie w rodzinie Grimaldich.
 • Adans Lopez Peres (ur. 8 listopada 1975 w Cremie, Włochy), drugi mąż księżniczki Stefanii, portugalski akrobata. W swojej rodzinie reprezentuje piąte pokolenie artystów cyrkowych. Jego rodzicami są Salvador de Jesus Peres i Beatriz López-Calderón, hiszpańska tancerka flamenco. Z księżniczką Stefanią wziął ślub w Vandœuvres w Szwajcarii dnia 12 września 2003. Ich rozwód sfinalizowano po dziesięciu miesiącach małżeństwa, 24 listopada 2004.
Ludwik Ducruet[edytuj | edytuj kod]

Ludwik Ducruet (Louis Robert Paul Ducruet, ur. [[26 listopada] 1992 w Monako), potomek monakijskiej rodziny książęcej, syn Daniela Ducruet i księżniczki Stefanii z Monako; od kwietnia 2018 zamuje trzynaste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Powiązania rodzinne

Ludwik urodził się 26 listopada 1992 w Klinice imienia Księżnej Grace w Monte Carlo[41].

Jego rodzicami są Daniel Ducruet, niegdyś ochroniarz monakijskiej rodziny książęcej i Stefania, księżniczka Monako.

Jego dziadkami ze strony ojca są Henri Ducruet i Maguy Barbero; natomiast ze strony matki Rainier III, władca Monako w latach 1949-2005 i Grace, księżna Monako, amerykańska aktorka, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki za rolę Georgie Elgin w filmie Dziewczyna z prowincji.

Ma młodszą siostrę Paulinę Ducruet, starszego przyrodniego brata Michała Ducruet i młodszą przyrodnią siostrę Kamilę Gottlieb.

Został ochrzczona razem ze swoją siostrą 17 kwietnia 1995 w prywatnej ceremonii w Katedrze Świętego Devote w Monako[42]. Jego rodzicami chrzestnymi zostali brat matki, Albert II, markiz Baux (obecnie książę Monako) i siostra matki księżniczka Karolina (obecnie księżna Hanoweru).

Otrzymał imiona na cześć poprzednich władców Księstwa Monako, księcia Ludwika I i księcia Ludwika II.

Edukacja

Swoją edukację rozpoczął od szkoły podstawowej w Auron. Następnie uczęszczał do Francuskiego Liceum Marie Curie w Zurychu. W 2010 ukończył Liceum Księcia Alberta I w Monako[43]. Był studentem Skema Business School w Sophia Antipolis we Francji[44]. 13 grudnia 2015 ukończył Western Carolina University w Cullowhee w Karolinie Północnej i otrzymał dyplom menedżera sportowego.

Zna język francuski, angielski i dialekt monakijski.

Kariera zawodowa

Ludwik Ducruet jest obecnie menedżerem monakijskiego klubu piłkarskiego AS Monaco[45].

Od 2016 razem z ojcem jest współmenedżerem firmy MONADECO.

Osoba związana z rodziną książęcą

Ludwik Ducruet nie jest członkiem monakijskiej rodziny książęcej, dlatego tylko okazyjnie bierze udział w oficjalnych wystąpieniach. Regularnie uczestniczy w publicznych świętach w księstwie, obchodach Narodowego Dnia Monako, balach charytatywnych i wydarzeniach sportowych. Ponadto jest gościem europejskich tygodni mody oraz festiwali cyrkowych i telewizyjnych.

Od 19 kwietnia 2018 zajmuje trzynaste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu, za swoją matką Stefanią, a przed siostrą Pauliną. Zgodnie z Konstytucją Księstwa Monako, zostanie wykreślony z tej listy, gdy władcą zostanie jego wujeczny brat, książę Jakub. Ducruet nie posiada żadnych szlacheckich tytułów, bo te dziedziczone są tylko w linii męskiej, a jego ojciec takowych nie posiadał. W mediach niekiedy referowana jest jako "książę Monako", co jest błędem.

Ludwik urodził się jako dziecko nieślubne. Jego rodzice wstąpili w związek małżeński 1 lipca 1995[46], co spowodowało włączenie Pauliny i Ludwika do linii sukcesji.

Po rozwodzie rodziców w październiku 1996 pozostał z matką na dworze monakijskim.

W maju 2010 zagrał w charytatywnym meczu piłki nożnej, organizowanym przez księcia Alberta II na Stadionie Księcia Ludwika II[47].

W 2013 wziął udział w wyścigu samochodowym 4L Trophy, w czasie którego pokonał 6000 kilometrów na terenie Francji, Hiszpanii i Maroka. Nagrodę przeznaczył na dofinansowanie uczniów marokańskich szkół[48].

19 września 2015 reprezentował swoją matkę podczas Chicken Show Dance w Monako, który zorganizowany był w ramach działalności fundacji Fight AIDS Monaco (jej patronem jest księżniczka Stefania).

Życie prywatne

21 lutego 2018 Pałac Książęcy w imieniu księżniczki Stefanii ogłosił zaręczyny Ludwika Ducruet z Marią Chevallier[49]. Para poznała się podczas studiów w Sophia Antipolis, a Ducruet oświadczył się po sześciu latach związku w czasie ich wspólnej wyprawy do Wietnamu.

 • Maria Chevallier (Marie Hoa Chevallier), narzeczona Ludwika Ducruet, potomka monakijskiej rodziny książęcej. Para poznała się podczas nauki w Skema Business School w Sophia Antipolis we Francji. Chevallier pracuje w hotelu Hermitage w Monte-Carlo. Ma wietnamskie korzenie i to właśnie w czasie wyprawy do Wietnamu przyjęła oświadczyny Ducruet.
Paulina Ducruet[edytuj | edytuj kod]
Paulina Ducruet

Paulina Ducruet (Pauline Grace Maguy Ducruet, ur. 4 maja 1994 w Monako), potomkini monakijskiej rodziny książęcej, córka Daniela Ducruet i księżniczki Stefanii z Monako; od kwietnia 2018 zamuje czternaste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Powiązania rodzinne

Paulina urodziła się 4 maja 1994 w Klinice imienia Księżnej Grace w Monte Carlo[50].

Jej rodzicami są Daniel Ducruet, niegdyś ochroniarz monakijskiej rodziny książęcej i Stefania, księżniczka Monako.

Jej dziadkami ze strony ojca są Henri Ducruet i Maguy Barbero; natomiast ze strony matki Rainier III, władca Monako w latach 1949-2005 i Grace, księżna Monako, amerykańska aktorka, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki za rolę Georgie Elgin w filmie Dziewczyna z prowincji.

Ma starszego brata Ludwika Ducruet, starszego przyrodniego brata Michała Ducruet i młodszą przyrodnią siostrę Kamilę Gottlieb.

Została ochrzczona razem ze swoim bratem 17 kwietnia 1995 w prywatnej ceremonii w Katedrze Świętego Devote w Monako[51]. Jej rodzicami chrzestnymi zostali brat matki, Albert II, markiz Baux (obecnie książę Monako) i siostra matki księżniczka Karolina (obecnie księżna Hanoweru).

Otrzymała imiona cześć obydwu swoich babć, Grace, księżnej Monako i Maguy Barbero.

Edukacja

W 2011 ukończyła Liceum Księcia Alberta I w Monako[52]. Następnie podjęła naukę w monakijskiej szkole języków obcych[53]. Posługuje się językiem francuskim, angielskim i dialektem monakijskim. W latach 2012-2015 była studentką Istituto Marangoni w Paryżu; jest to prywatna włoska szkoła mody i projektowania. 19 grudnia 2017 ukończyła Parsons School of Design w Nowym Jorku na kierunku projektowania odzieży[54].

Kariera zawodowa

Paulina Ducruet uprawiała nurkowanie i reprezentowała Monako podczas oficjalnych zawodów sportowych, między innymi na Mistrzostwach Świata Juniorów w Nurkowaniu w Aachen, Mistrzostwach Europy Juniorów w Pływaniu i Nurkowaniu w Helsinkach[55] i w pierwszych w historii Letnich Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży w Singapurze, jako jedna z czterech reprezentantów swojego kraju. W czasie ceremonii otwarcia igrzysk pełnila funkcję chorążego reprezentacji.

W listopadzie 2010 nominowana była do nagrody Sportowca Roku w Monako[56].

We wrześniu 2014 została ambasadorem firmy Lancaster w Azji[57].

Ducruet jest dyplomowaną projektantką mody. W lutym 2017 znalazła się na okładce magazynu Point de Vue i udzieliła w nim swojego pierwszego wywiadu[58]. W czerwcu 2017 poinformowała o wydaniu we współpracy z Marią Zarco pierwszej kolekcji ubrań, która nazwana została altered.designs[59][60][61]. W lutym 2018 znalazła się na okładce hiszpańskiego Harpers Bazaar[62].

31 marca 2018 ukończyła wyścig samochodowy Rallye Aicha des Gazelles du Maroc, przeznaczony tylko dla kobiet, w którym brała udział również jej wujeczna siostra, Jaśmina Grimaldi[63][64].

Osoba związana z rodziną książęcą

Paulina Ducruet nie jest członkinią monakijskiej rodziny książęcej, dlatego tylko okazyjnie bierze udział w oficjalnych wystąpieniach. Regularnie uczestniczy w publicznych świętach w księstwie, obchodach Narodowego Dnia Monako, balach charytatywnych i wydarzeniach sportowych. Ponadto jest gościem europejskich tygodni mody oraz festiwali cyrkowych i telewizyjnych.

Od 19 kwietnia 2018 zajmuje czternaste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu, za swoim bratem Ludwikiem. Zgodnie z Konstytucją Księstwa Monako, zostanie wykreślona z tej listy, gdy władcą zostanie jej wujeczny brat, książę Jakub. Ducruet nie posiada żadnych szlacheckich tytułów, bo te dziedziczone są tylko w linii męskiej, a jej ojciec takowych nie posiadał. W mediach niekiedy referowana jest jako "księżniczka Monako", co jest błędem.

Paulina urodziła się jako dziecko nieślubne. Jej rodzice wstąpili w związek małżeński 1 lipca 1995[65], co spowodowało włączenie Pauliny i Ludwika do linii sukcesji.

Po rozwodzie rodziców w październiku 1996 pozostała z matką na dworze monakijskim.

2 grudnia 2013 towarzyszyła matce w charytatywnej zbiórce pieniędzy z okazji Światowego Dnia AIDS[66].

W lutym 2017 została prezydentem Festiwalu Cyrkowego Nowej Generacji, który odbywa się w Fontvielle[67].

Życie prywatne

Od 2011 do 2013 jej partnerem był Paul-Noel Ettori, monakijski piłkarz[68].

W listopadzie 2014 poinformowała, że jest w związku z Maxime Giaccardi[69].

Genealogia

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Paulina Ducruet
(1994-)
Daniel Ducruet
(1964-)
Henri Ducruet
(?-)
pradziadek Ducruet
(?)
prababka Ducruet
z d. ? (?)
Magui Ducruet
z d. Barbero (?-)
pradzidek Barbero
(?)
prababka Barbero
z d. ? (?)
Księżniczka Stefania z Monako
(1965--)
Rainier III, książę Monako
(1923-2005)
Pierre, książę Valentinois
z d. hrabia Polignac(1895-1964)
Charlotte, księżna Valentinois
z d. księżniczka Monako (1898-1977)
Grace, księżna Monako
z d. Kelly (1929-1982)
John Brendan Kelly
(1889-1960)
Margaret Katherine Kelly
z d. Majer (1898-1990)
Kamila Gottlieb[edytuj | edytuj kod]
 • Kamila Gottlieb, wcześniej Grimaldi (Camille Marie Kelly Gottlieb, ur. 15 lipca 1998 w Monte Carlo), trzecie dziecko księżniczki Stefanii i pierwsze dziecko Jana Gottlieba; nie zajmuje miejsca w linii sukcesji monakijskiego tronu. Kamila urodziła się 15 lipca 1998 roku w Klinice Księżnej Grace w Monako[70][71]. Jej matka odmówiła ujawnienia danych ojca swojej drugiej córki. Jej rodzicami są Jan Raymond Gottlieb, pracujący wcześniej jako ochroniarz na dworze monakijskim i księżniczka Stefania, rozwiedziona z Danielem Ducruetem, innym osobistym ochroniarzem. Prasa ujawniła dane ojca Kamili 23 lipca 1998[72], sugerując się tym, że księżniczka była podejrzewana o romans z Gottliebem, a ponadto mężczyzna pojawił się w szpitalu w dniu narodzin dziecka. Dziewczynka przy urodzeniu otrzymała nazwisko Grimaldi, które później zmieniono na Gottlieb. Jej dziadkami są ze strony ojca Rainier III, władca Monako z dynastii Grimaldich i księżna Grace, amerykańska aktorka, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej. Ma dwoje starszego przyrodniego rodzeństwa z małżeństwa matki z Danielem Ducruet: Ludwika i Paulinę. Została ochrzczona w kwietniu 1999 roku i otrzymała trzy imiona, z czego ostatnie - Kelly - to panieńskie nazwisko jej babki, księżnej Grace. Jej rodzicami chrzestnymi zostali przyjaciele jej rodziców. Gottlieb utrzymuje kontakt ze swoim ojcem, a mieszka wraz z matką i rodzeństwem w Monaco Ville. Nie przysługuje jej prawo do dziedziczenia tronu Monako. Może je uzyskać tylko wówczas, gdy jej rodzice wstąpią w legalny związek małżeński. Wychowywana jest na dworze monakijskim i uczestniczy w tradycyjnych wydarzeniach związanych z księstwem, do których należy: Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy w Monte Carlo (od 2004), bal organizacji Fight AIDS (od 2015). Między 2001 a 2004 razem z matką i rodzeństwem wędrowały z grupą cyrkową[73]. Księżniczka Stefania sama uczyła swoją córkę. Po powrocie do Monako w 2004 Gottlieb rozpoczęła naukę w Collège imienia Karola III, a następnie w Lyçée François d'Assise Nicolas Barré. W lutym 2018 znalazła się na okładce i udzieliła swojego pierwszego wywiadu dla magazynu Point de Vue[74]. Od 2018 spotyka się z Hugo Romulusem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. https://www.geni.com/people/Bernard-Taubert-Natta/5261011344280138577.
 2. http://www.theroyalforums.com/27116-profile-melanie-antoinette-de-massy/.
 3. http://madmonaco.blogspot.com/2009/11/christian-louis-baron-de-massy.html.
 4. http://monacodc.org/staff.html.
 5. María Marta Quintana y del Carril, * 1951 | Geneall.net, geneall.net [dostęp 2017-11-15] (hiszp.).
 6. http://www.thepeerage.com/p62650.htm#i626493.
 7. http://thepeerage.com/p46961.htm#i469606.
 8. http://www.monte-carlo-fighting-masters.com/index.php/en/the-event/baroness-cecile-de-massy.
 9. Sola Rey | The Love For All Things Global, solarey.net [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 10. La Baronne Cécile de Massy, Membre d'Honneur des Fédérations Monégasques de Krav-Maga et de Sports de contact, www.monaco-arts-martiaux.com [dostęp 2017-11-15] (fr.).
 11. http://www.thepeerage.com/p46748.htm#i467472.
 12. Keith Sébastien Knecht de Massy, * 1972 | Geneall.net, geneall.net [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 13. http://www.hellomagazine.com/royalty/2013032211736/tatiana-santo-domingo-baby/.
 14. http://www.hellomagazine.com/royalty/2013032711799/monaco-royals-visit-new-baby/.
 15. Tatiana Santo Domingo and Andrea Casiraghi's daughter is called India, www.hellomagazine.com [dostęp 2018-04-25] (ang.).
 16. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014013116787/baptism-sacha-casiraghi-gstaad/.
 17. http://www.hellomagazine.com/royalty/2013083114355/andrea-casiraghi-tatiana-monaco-wedding/.
 18. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014111922001/sacha-casiraghi-monaco-national-day/.
 19. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014121022101/princess-charlene-gives-birth-to-twins/.
 20. Instagram, www.instagram.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 21. http://www.hellomagazine.com/healthandbeauty/mother-and-baby/2015041324589/tatiana-santo-domingo-welcomes-child/.
 22. http://www.gulf-times.com/uk-europe/183/details/435025/caroline-welcomes-granddaughter.
 23. http://www.monacochannel.mc/Chaines/Palais-Princier-de-Monaco/News-Photos/Naissance-Communique-du-Palais-Princier.
 24. Baptism ceremony of India Casiraghi in Monaco. The christening took place at the Chapel of Mercy (La Chapelle de la Miséricorde) in Monaco. (Andrea… | Pinterest, pl.pinterest.com [dostęp 2017-11-15] (pol.).
 25. https://twitter.com/royalnewssite/status/631941569096998912.
 26. Tumblr, casiraghitrio.tumblr.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 27. Tatiana Santo Domingo gives birth to her third child | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2018-04-25] (ang.).
 28. Another Royal Baby Is Here: Monaco's Andrea Casiraghi and Tatiana Santo Domingo Welcome Son, www.harpersbazaar.com [dostęp 2018-04-25] (ang.).
 29. Tatiana Santo Domingo gives birth to third baby - name & gender revealed, www.hellomagazine.com [dostęp 2018-04-25] (ang.).
 30. Monaco's Andrea Casiraghi & Tatiana Santo Domingo Welcome Son | PEOPLE.com, people.com [dostęp 2018-04-25] (ang.).
 31. Charlotte Casiraghi gives birth to first child with Gad Elmaleh, www.hellomagazine.com [dostęp 2018-04-25] (ang.).
 32. Palace reveals name of Charlotte Casiraghi's baby, www.hellomagazine.com [dostęp 2018-04-25] (ang.).
 33. Charlotte Casiraghi and Gad Elmaleh's baby baptism, www.hellomagazine.com [dostęp 2018-04-25] (ang.).
 34. Charlotte Casiraghi And Gad Elmaleh Baptise Baby Son, www.femalefirst.co.uk [dostęp 2018-04-25] (ang.).
 35. Charlotte Casiraghi's 3-year-old son Raphaël steals the show at Monaco Grand Prix, www.hellomagazine.com [dostęp 2018-04-25] (ang.).
 36. http://www.hellomagazine.com/royalty/2017022837010/pierre-casiraghi-beatrice-borromeo-royal-baby/.
 37. Grace Kelly's Granddaughter Jazmin Grace Grimaldi Opens Up - Prince Albert II Daughter Jazmin Grace Grimaldi Interview, www.harpersbazaar.com [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 38. Jazmin Grace Grimaldi kisses boyfriend in LA | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2017-11-15] (ang.).
 39. Jazmin Grace Grimaldi, Pauline Ducruet racing in Rallye Aicha des Gazelles, us.hellomagazine.com [dostęp 2018-04-29] (ang.).
 40. PressReader - Monaco-Matin: 2018-03-31 - Jaz­min et Pau­line en bonne po­si­tion à Es­saoui­ra, www.pressreader.com [dostęp 2018-04-29].
 41. Reading Eagle - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2018-04-29].
 42. Is The `Bad Girl' Of Monaco Finally Ready For Marriage? | Deseret News, www.deseretnews.com [dostęp 2018-04-29] (ang.).
 43. Résultat bac 2018 académie de Nice, resultat-bac.linternaute.com [dostęp 2018-04-29] (fr.).
 44. The House of Grimaldi: new generation. Pauline and Louis Ducruet, www.hellomonaco.com [dostęp 2018-04-29] [zarchiwizowane z adresu 2016-10-17] (ang.).
 45. Princess Stéphanie of Monaco's Son Louis Ducruet Engaged | PEOPLE.com, people.com [dostęp 2018-04-29] (ang.).
 46. Reading Eagle - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2018-04-29].
 47. Louis Ducruet makes a rare public appearance at charity footie match, www.hellomagazine.com [dostęp 2018-04-29] (ang.).
 48. 4L Trophy : Un équipage aux couleurs de Radio Monaco ! / News / Monaco ma Ville / Chaines - MC Channel - Chaines vidéos de Monaco, www.monacochannel.mc [dostęp 2018-04-29] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-01] (ang.).
 49. Stephanie of Monaco's son Louis Ducruet is engaged | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2018-04-29] (ang.).
 50. Ocala Star-Banner - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2018-04-29].
 51. Is The `Bad Girl' Of Monaco Finally Ready For Marriage? | Deseret News, www.deseretnews.com [dostęp 2018-04-29] (ang.).
 52. Baccalauréat : Pauline Ducruet bachelière ! | Dernière Minute Monaco | Nice-Matin, archives.nicematin.com [dostęp 2018-04-29] (fr.).
 53. Stéphanie de Monaco : ''Je suis une quadra dynamique'', www.purepeople.com [dostęp 2018-04-29] (fr.).
 54. Princess Stephanie’s daughter graduates from NY fashion school | Monaco Life, www.monacolife.net [dostęp 2018-04-29] (ang.).
 55. Princess Stephanie watches daughter Pauline make a splash in diving competition, www.hellomagazine.com [dostęp 2018-04-29] (ang.).
 56. Sonia Delprete, sportive de l'année | Monaco | Nice-Matin, archives.nicematin.com [dostęp 2018-04-29] (fr.).
 57. Monaco - Pauline Ducruet, ses premiers pas d’égérie, www.parismatch.com [dostęp 2018-04-29] (fr.).
 58. Princess Stephanie’s daughter Pauline Ducruet opens up about life as a royal, ca.hellomagazine.com [dostęp 2018-04-29] (ang.).
 59. Paulina Ducruet lanza su propia línea de ropa, www.hola.com [dostęp 2018-04-29] (hiszp.).
 60. Pauline Ducruet launches a new clothing line: See the looks, us.hellomagazine.com [dostęp 2018-04-29] [zarchiwizowane z adresu 2017-06-23] (ang.).
 61. Altered (@altered.designs) • Instagram photos and videos, www.instagram.com [dostęp 2018-04-29] (ang.).
 62. Harper's Bazaar España on Instagram: “¡Dinastía! @paulinedcrt, hija de Estefanía de Mónaco, protagoniza por primera vez una portada de moda en el número de marzo, inspirado en..., www.instagram.com [dostęp 2018-04-29] (ang.).
 63. Jazmin Grace Grimaldi, Pauline Ducruet racing in Rallye Aicha des Gazelles, us.hellomagazine.com [dostęp 2018-04-29] (ang.).
 64. PressReader - Monaco-Matin: 2018-03-31 - Jaz­min et Pau­line en bonne po­si­tion à Es­saoui­ra, www.pressreader.com [dostęp 2018-04-29].
 65. Reading Eagle - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2018-04-29].
 66. Princess Stephanie of Monaco and daughter Pauline Ducruet attend charity AIDS auction, www.hellomagazine.com [dostęp 2018-04-29] (ang.).
 67. Pauline Ducruet célèbre la nouvelle génération du cirque, www.parismatch.com [dostęp 2018-04-29] (fr.).
 68. Monaco's Pauline Ducruet makes first public outing with Paul-Noël Ettori, www.hellomagazine.com [dostęp 2018-04-29] (ang.).
 69. Pauline Ducruet spark rumours of new love interest with Instagram pictures, www.hellomagazine.com [dostęp 2018-04-29] (ang.).
 70. Reading Eagle - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 71. Gainesville Sun - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 72. Daily News - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 73. The Royal Fanzine: The Inconvenient Children of Monaco: Camille Marie Kelly Gottlieb, royalfanzine.blogspot.com [dostęp 2017-11-26].
 74. Image Upper.com - Free Image Hosting - View Image, imageupper.com [dostęp 2018-04-29].