Gabriela (hrabina Carladès)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gabriela Grimaldi
Gabriela Teresa Maria
Księżniczka z Monako
Hrabina Carladès
wizerunek herbu
faksymile
Dziedziczna Księżna Monako
Okres 10 grudnia 2014
Poprzednik Karolina, księżna Hanoweru
Następca Jakub, dziedziczny książę Monako
Dane biograficzne
Dynastia Grimaldi
Data i miejsce urodzenia 10 grudnia 2014
Monte Carlo
Ojciec Albert II, książę Monako
Matka Charlene, księżna Monako
Rodzeństwo Jaśmina Grimaldi
Aleksander Coste
Jakub, dziedziczny książę Monako

Gabriela, hrabina Carladès (Gabriella Thérèse Marie Grimaldi, ur. 10 grudnia 2014 w Monte Carlo), monakijska księżniczka z dynastii Grimaldich, córka Alberta II, księcia Monako i jego małżonki, księżnej Charlene.

Gabriela urodziła się w Monte Carlo jako pierwsze dziecko Alberta II, księcia Monako i Charlene, księżnej Monako.

Po urodzeniu otrzymała tytuł hrabiny Carladès. Zajmuje drugie miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Poprzez swojego przodka, Jana Wilhelma Friso, księcia Oranii spokrewniona jest ze wszystkimi rodzinami królewskimi i książęcymi panującymi w Europie.

Okoliczności narodzin[edytuj | edytuj kod]

Albert II, który pełni funkcję księcia Monako od kwietnia 2005 roku, w 2011 poślubił południowoafrykańską pływaczkę Charlene Wittstock. Władca, pomimo swojego wieku, nie miał jeszcze legalnych potomków, a jego następczynią była starsza siostra, Karolina, księżna Hanoweru, i jej descendenci.

30 maja 2014 Pałac Książęcy ogłosił, że księżna Charlene jest w ciąży ze swoim pierwszym dzieckiem[1], a potomek ma przyjść na świat pod koniec roku. W czerwcu ojciec księżnej poinformował na jednym z portali społecznościowych, że para książęca zostanie rodzicami bliźniąt[2]. Księżna Monako miała potwierdzić tę wiadomość 7 października w rozmowie z dziennikarzami magazynu Hello! podczas pobytu w Nowym Jorku[3]. Dwa dni później, wobec rosnących spekulacji, Pałac Książęcy w specjalnym oświadczeniu przyznał, że Charlene i Albert spodziewają się narodzin dwojga dzieci[4][5][6][7].

19 listopada książę sprecyzował, że pozna płeć swoich potomków dopiero przy narodzinach; wyjaśnił również kwestię sukcesji – jeżeli dzieci będą tej samej płci, to jego następcą zostanie starsze z nich, jeżeli zaś będzie to chłopiec i dziewczynka, to pierwszeństwo dziedziczenia tronu przypada mężczyźnie[8].

22 listopada Pałac Książęcy wydał specjalne oświadczenie, w którym poinformował, że narodziny nowych członków rodziny książęcej zostaną uczczone wystrzeleniem czterdziestu dwóch strzałów z Fortu Antoine, a dzwony kościelne będą dzwonić przez piętnaście minut[9]. Książę Albert podpisze specjalną proklamację, potwierdzającą to wydarzenie, która zostanie wystawiona przed wejściem do pałacu. W ustalonym dniu dzieci zostaną przedstawione mieszkańcom Monako. Tego dnia flagi będą wywieszone na maszty, tak jak w czasie obchodów Narodowego Dnia Monako. Para książęca poprosiła również, by zamiast prezentów dla dzieci przekazać pewną kwotę pieniędzy na wybrane przez nich fundacje charytatywne.

Powiązania rodzinne[edytuj | edytuj kod]

Księżniczka Gabriela urodziła się 10 grudnia 2014 o godzinie 17:04 w klinice imienia księżnej Grace w Monte Carlo[10] i jest o dwie minuty starsza od swojego brata bliźniaka, księcia Jakuba, co oznacza, że przez pierwsze minuty swojego życia była następczynią monakijskiego tronu. Jej rodzicami są Albert II, książę Monako od 2005 roku i Charlene, księżna Monako, była pływaczka pochodząca z Republiki Południowej Afryki.

Narodziny bliźniaków zostały uczczone poprzez wystrzelenie czterdziestu dwóch armat z Fortu Antoine i włączenie dzwonów kościelnych na piętnaście minut. Flagi w całym państwie zostały zawieszone na masztach[11].

Jej dziadkami są ze strony ojca Rainier III, władca Monako w latach 1949–2005 i Grace, księżna Monako, amerykańska aktorka, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej; natomiast ze strony matki Michael Wittstock i Lynette Wittstock.

Poza młodszym bratem bliźniakiem – księciem Jakubem, ma również dwoje starszego przyrodniego rodzeństwa z poprzednich relacji ojca: Jaśminę Grimaldi i Aleksandra Coste.

Imiona nadane księżniczce nie są tradycyjne w historii panującej rodziny książęcej[12]. Podobnie nazywa się księżniczka Amalia Gabriela Maria Teresa, córka księcia Feliksa z Luksemburga, która przyszła na świat w czerwcu 2014 roku. W pierwszym wywiadzie udzielonym po narodzinach dzieci księżna Charlene przyznała, że imię Gabriella nadano dziewczynce na cześć jej przodkini, Jolanty Martyny Gabrieli, księżnej Polignac (ur. 1749, zm. 1793), natomiast Teresa po stryjecznej siostrze księcia Rainiera, księżniczce Teresie Henrietcie de Polignac (ur. 1916, zm. 2014).

Dziewczynka otrzymała tytuł hrabiny Carladès. Tytuł hrabiego Carladès ustanowił w 1641 roku Ludwik XIII, król Francji dla księcia Honoriusza II[13]. Książę Rainier III, uczestnicząc w wyścigach motorowych w latach 50., posługiwał się pseudonimem Ludwik Carladès.

Gabriela i Jakub są pierwszymi bliźniętami urodzonymi w historii rodu Grimaldich[14]. Księżniczka jest też pierwszą osobą urodzoną jako członkini monakijskiej rodziny książęcej od czasów narodzin księżniczki Stefanii w 1965 roku.

2 marca 2015 poinformowano, że ceremonia chrztu księcia Jakuba i księżniczki Gabrieli odbędzie się 10 maja w Katedrze Monako[15]. 7 maja ogłoszono, że rodzicami chrzestnymi księżniczki zostali Gareth Wittstock, brat księżnej Charlene i Nerine, żona południowoafrykańskiego piłkarza Francois Pienaar[16]. Książę Monako odznaczył ich z tej okazji Orderem Grimaldich.

Uroczystość była jedną z największych w ostatnich latach w księstwie; uczestniczyli w niej członkowie rodzin Grimaldi i Wittstock i obywatele państwa. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również: Karol, książę Castro z żoną, księżną Kamilą, książę Sergiusz z Jugosławii i jego żona, księżna Eleonora, modelka Victoria Silvstedt, francuski piłkarz Ludovic Giuly[17]. Pierwsze czytanie odczytał Andrea Casiraghi, a drugie Diana de Polignac Nigra, matka chrzestna księcia Jakuba[18].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

12 września 2018 rozpoczęła naukę w La Petite Ecole w Monako[19][20][21].

Od września 2019 uczęszcza do przedszkola Stella w Condamine[22].

Członkini rodziny książęcej[edytuj | edytuj kod]

Monakijska rodzina książęca
Coat of arms of Monaco.svg

Narodziny pierwszych wspólnych dzieci księcia Alberta i księżnej Charlene rozwiązały kwestię sukcesji monakijskiego tronu. Księżniczka Gabriela, która urodziła się jako pierwsza, została automatycznie następczynią monakijskiego tronu, wyprzedzając na pierwszym miejscu listy sukcesji swoją ciotkę, księżną Hanoweru i wszystkich jej descendentów. Taka sytuacja trwała jednak tylko przez dwie minuty, bo po tym czasie urodził się książę Jakub i zgodnie z prawem primogenitury to on został pierwszym w kolejności do dziedziczenia rodzinnego tronu.

Oficjalny tytuł dziewczynki to Jej Książęca Wysokość Księżniczka Gabriela z Monako, hrabina Carladès.

22 grudnia opublikowano pierwsze fotografie pary książęcej z ich dziećmi[23].

Zgodnie z zapowiedziami[24], dnia 7 stycznia 2015 księżniczka Gabriela razem z rodzicami, bratem i krewnymi z rodu Grimaldich po raz pierwszy pojawiła się na balkonie Pałacu Książęcego[25]. Oficjalna prezentacja bliźniąt była w Monako świętem publicznym. Na placu przed budynkiem znalazło się około pięciu tysięcy osób, w tym przedstawiciele rodziny de Massy i Wittstock.

10 maja została odznaczona przez ojca Orderem Grimaldich.

Działalność w Monako[edytuj | edytuj kod]

Księżniczka Gabriela uczestniczy w wydarzeniach, odbywających się regularnie w Księstwie Monako, do których należą:

 • wspomnienie Świętej Dewoty (27 stycznia), po raz pierwszy wzięła udział w uroczystych obchodach w 2017 roku;
 • Narodowy Dzień Monako (19 listopada), w którym uczestniczy od 2015 r.;
 • Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy w Monte Carlo (styczeń), od 2018 r.

12 lipca wystąpiła podczas obchodów dziesięciu lat panowania księcia Alberta[26], a 19 listopada po raz pierwszy uczestniczyła w Narodowym Dniu Monako[27]. 29 listopada razem z rodzicami i bratem wzięła udział w marszu, którego tematyka skierowana była na zmiany klimatu na kuli ziemskiej[28].

23 sierpnia 2017 towarzyszyła mamie i bratu podczas wizyty w Fundacji Hectora Otto i odwiedziła starszych podopiecznych tej organizacji[29].

Oficjalne wizyty zagraniczne[edytuj | edytuj kod]

14 listopada 2018 w czasie swojej pierwszej podróży do Paryża uczestniczyła w oficjalnym spotkaniu w Pałacu Elizejskim z pierwszą damą Francji, Brigitte Macron[30].

W marcu 2019 uczestniczyła w oficjalnej wizycie prezydenta Chin do Księstwa Monako[31].

Związki z Południową Afryką[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2019 po raz pierwszy pojechała do ojczyzny matki, Południowej Afryki[32]. W trakcie wizyty w Benoni odwiedziła szkołę, którą księżna Charlene objęła swoim patronatem.

Religia[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z tradycją obowiązującą w dynastii Grimaldich, księżniczka Gabriela została ochrzczona i jest wychowywana w wierze katolickiej.

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Księżniczka Gabriela należy do dynastii Grimaldich, ale w linii męskiej jest potomkinią francuskich hrabiów de Polignac. Jej pradziadek, Pierre, urodził się we francuskiej miejscowości Hennebont i wstąpił do monakijskiej rodziny książęcej po ślubie z Charlotte, nieślubną córką Ludwika II, księcia Monako.

Jej babka ze strony ojca, Grace, pochodziła z Filadelfii w Stanach Zjednoczonych. Była znaną aktorką, a 30 marca 1955 w czasie 27. ceremonii wręczenia Oscarów otrzymała Nagrodę Akademii Filmowej w kategorii Najlepszej Aktorki za rolę Georgie Elgin w filmie Dziewczyna z prowincji. Ojciec Gabrieli, książę Albert, zrzekł się swojego amerykańskiego obywatelstwa w wieku dwudziestu jeden lat.

Jej pradziadek John Brendan Kelly został mistrzem olimpijskim w wioślarstwie trzykrotnie w czasie igrzysk olimpijskich w Antwerpii w 1920 roku i w Paryżu w 1924.

Poprzez swojego przodka, Jana Wilhelma Friso, księcia Oranii, Gabriela spokrewniona jest ze wszystkimi europejskimi rodami królewskimi i książęcymi.

Matka księżniczki, Charlene urodziła się na terenie obecnego Zimbabwe, a wychowywała w Republice Południowej Afryki. Rodzina Wittstock ma pochodzenie głównie europejskie, a ich przodkowie wyemigrowali do Afryki w XIX wieku. Pałac Książęcy nie wyjaśnił, czy dzieci księżnej Charlene posiadają obywatelstwo południowoafrykańskie.

Przodkowie[edytuj | edytuj kod]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maxence, hrabia Polignac
(1857-1936)
 
 
 
 
 
 
 
Pierre, książę Valentinois
(1895-1964)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Susana, hrabina Polignac
(1858-1913)
 
 
 
 
 
 
 
Rainier III, książę Monako
(1923-2005)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ludwik II, książę Monako
(1870-1949)
 
 
 
 
 
 
 
Charlotte, księżna Valentinois
(1898-1977)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maria Louvet
(1867-1930)
 
 
 
 
 
 
 
Albert II, książę Monako
(1958-)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
John Kelly
(1848-1917)
 
 
 
 
 
 
 
John Kelly
(1899-1960)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mary Kelly
(1852-1926)
 
 
 
 
 
 
 
Grace, księżna Monako
(1929-1982)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Carl Majer
(1863-1922)
 
 
 
 
 
 
 
Margaret Kelly
(1898-1990)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Margaretha Majer
(1870-1949)
 
 
 
 
 
 
 
Gabriela, hrabina Carladès
(2014-)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Heinrich Wittstock
 
 
 
 
 
 
 
Dudley Wittstock
(1918-1986)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Olive Wittstock
 
 
 
 
 
 
 
Michael Wittstock
(1946-)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Henry Nicolson
 
 
 
 
 
 
 
Sylvia Wittstock
(1921-2015)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marjorie Nicolson
 
 
 
 
 
 
 
Charlene, księżna Monako
(1978-)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ernest Humberstone
 
 
 
 
 
 
 
Brian Humberstone
(1932-1998)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lilian Humberstone
 
 
 
 
 
 
 
Lynette Wittstock
(1959-)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Charles Openshaw
 
 
 
 
 
 
 
Violet Humberstone
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Alice Openshaw
 
 
 
 
 
 

Rodzina książęca[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze pokolenie Drugie pokolenie Trzecie pokolenie Czwarte pokolenie Piąte pokolenie
Pierre, książę Valentinois (1895-1964)
oo Charlotte, księżna Valentinois (1898-1977)
Antoinette, baronowa Massy (1920-2011)
oo Alexandre Noghes (1916-1999)
oo Jan Rey (1914-1994)
oo Jan Gilpin (1930-1983)
Elżbieta de Massy (1947-)
oo Bernard Taubert Natta (1941-1989)
oo Mikołaj Costello (1943-)
Jan Taubert Natta (1974-)
oo Zuzanna Taubert Natta
Melchior Taubert Natta
Melania Costello (1985-)
Krystian de Massy (1949-)
oo Maria Quintana (1951-)
oo Anna Lutken (1959-2001)
oo Julia Łakszyn (1968-)
oo Cecylia de Massy (1968-)
Letycja de Brouwer (1971-)
oo Tomasz de Brouwer (1973-)
Róża de Brouwer (2008-)
Sylwester de Brouwer (2008-)
Brice de Massy (1987-)
Antoni de Massy (1997-)
Krystyna de Massy (1951-1989)
oo Karol Knecht (1944-)
oo Leon Leroy
Sebastian Knecht de Massy (1972-)
oo Donatella Knecht de Massy
Krystyna Knecht (2000-)
Aleksja Knecht (2001-)
Wiktoria Knecht (2007-)
Andrea Knecht (2008-)
Rainier III, książę Monako (1923-2005)
oo Grace, księżna Monako (1929-1982)
Karolina, księżna Hanoweru (1957-)
oo Filip Junot (1940-)
oo Stefan Casiraghi (1960-1990)
oo Ernest August V, książę Hanoweru (1954-)
Andrea Casiraghi (1984-)
oo Tatiana Casiraghi (1983-)
Aleksander Casiraghi (2013-)
India Casiraghi (2015-)
Maksymilian Casiraghi (2018-)
Charlotte Casiraghi (1986-)
oo Dimitri Rassam (1981-)
Rafał Elmaleh (2013-)
Baltazar Rassam (2018-)
Pierre Casiraghi (1987-)
oo Beatrice Casiraghi (1986-)
Stefan Casiraghi (2017-)
Franciszek Casiraghi (2018-)
Aleksandra, księżniczka Hanoweru (1999-)
Albert II, książę Monako (1958-)
oo Charlene, księżna Monako (1978-)
Jaśmina Grimaldi (1992-)
Aleksander Grimaldi-Coste (2003-)
Gabriela, hrabina Carladès (2014-)
Jakub, markiz Baux (2014-)
Stefania, księżniczka Monako (1965-)
oo Daniel Ducruet (1964-)
oo Adans Lopez Peres
Ludwik Ducruet (1992-)
oo Maria Ducruet (1993-)
Paulina Ducruet (1994-)
Kamila Gottlieb (1998-)

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Lista odznaczeń przyznanych księżniczce Gabrieli:

Data Państwo Osoba przyznająca Odznaczenie
10 maja 2015  Monako Albert II Grimaldi Wielki Oficer Orderu Grimaldich

Tytuły[edytuj | edytuj kod]

Od do Tytuł
10 grudnia 2014 10 grudnia 2014 Jej Książęca Wysokość Dziedziczna Księżna Monako
10 grudnia 2014 nadal Jej Książęca Wysokość Hrabina Carladès

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Princess Charlene of Monaco pregnant with first child, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 2. Princess Charlene of Monaco and Prince Albert expecting twins | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 3. Princess Charlene of Monaco pregnant twins, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 4. Monaco royals confirm they are expecting twins | Business Standard News, www.business-standard.com [dostęp 2017-12-02] (ang.).
 5. Confirmed: Twins For Charlène and Albert | The Royal Forums, www.theroyalforums.com [dostęp 2017-12-02] (ang.).
 6. HugeDomains.com – Newshence.com is for sale (Newshence), newshence.com [dostęp 2017-12-02].
 7. Princess Charlene of Monaco expecting twins, www.businessinsider.com [dostęp 2017-12-02] (ang.).
 8. Luxemburger Wort – Monaco’s Prince Albert says royal twins due ‘around Christmas’, www.wort.lu [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 9. Princess Charlene pregnancy: How Monaco will mark the birth of the royal twins, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 10. Princess Charlene of Monaco gives birth to twins, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 11. Health News | Latest Medical, Nutrition, Fitness News – ABC News – ABC News, abcnews.go.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 12. Princess Charlene and Prince Albert thank people of Monaco for their good wishes on the birth of twins, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 13. Carladès (earldom of) – Vic-sur-Cère / Places / History and Heritage / Government & Institutions / Portail du Gouvernement – Monaco, en.gouv.mc [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 14. Monaco Princess Charlene gives birth to twins – BBC News, www.bbc.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 15. Princess Charlene and Prince Albert reveal twins’ baptism date, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 16. Princess Charlene’s twins: more details of baptism revealed, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 17. Princess Charlene and Prince Albert’s twins Princess Gabriella and Prince Jacques are baptised, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 18. Prince Albert II and Princess Charlene christen Prince Jacques and Princess Gabriella | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 19. La Petite Ecole Monaco | About Us, www.la-petite-ecole-monaco.com [dostęp 2018-11-19] (ang.).
 20. HSH Princess Charlene on Instagram: “First day of school”, www.instagram.com [dostęp 2018-11-19] (ang.).
 21. Première rentrée scolaire pour les petits princes - Monaco-Matin, www.monacomatin.mc [dostęp 2018-11-19] (fr.).
 22. Princely Twins Jacques and Gabriella full of Wonder Braving a New School and a New School Year, www.hellomonaco.com [dostęp 2019-10-15] (ang.).
 23. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/princess-charlene-of-monaco-and-prince-albert-ii-of-monaco-news-photo/460800506.
 24. Joy in Monaco over arrival of royal twins, news.yahoo.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 25. Prince Albert and Princess Charlene present their twins to the people of Monaco, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 26. Princess Charlene and twins Jacques and Gabriella support Prince Albert, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 27. Prince Albert and Princess Charlene’s twins take centre stage at National Day celebrations, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 28. Prince Albert and Princess Charlene’s twins take centre stage at National Day celebrations, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 29. Princess Charlene takes Jacques and Gabriella to visit | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2017-11-18] (ang.).
 30. Princess Charlene, Princess Gabrielle, Prince Jacques tea with Brigitte Macron, us.hellomagazine.com [dostęp 2018-11-19] (ang.).
 31. https://www.facebook.com/MonacoInfo/photos/a.1871644546404258/2308934986008543/?type=3&theater
 32. Princess Charlene visits a Daveyton school with her children | Benoni City Times, benonicitytimes.co.za [dostęp 2019-03-27] (ang.).