Charlene Grimaldi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Charlene Grimaldi
Jej Najjaśniejsza Wysokość Księżna Monako
ilustracja
faksymile
Księżna Monako
Okres panowania od 1 lipca 2011
Jako żona Alberta II
Poprzedniczka Grace, księżna Monako
Dane biograficzne
Dynastia Grimaldi
Data i miejsce urodzenia 25 stycznia 1978
Bulawayo
Ojciec Michael Wittstock
Matka Lynette Wittstock
Mąż Albert II, książę Monako
Dzieci Gabriela, hrabina Carlades
Jakub, dziedziczny książę Monako
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Świętego Karola (Monako) Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Gwiazdy Włoch

Charlene, księżna Monako (Charlene Lynette Wittstock, ur. 25 stycznia 1978 w Bulawayo, Rodezja, obecnie Zimbabwe) – południowoafrykańska pływaczka, olimpijka, modelka, od 1 lipca 2011 księżna Monako jako żona księcia Alberta II.

Powiązania rodzinne[edytuj]

Charlene Lynette Wittstock urodziła się 25 stycznia 1978 w Bulawayo, w ówczesnej Rodezji (obecnie Zimbabwe). Jest córką Michaela Kennetha Wittstock (ur. 8 lutego 1948) i Lynette Wittstock, z domu Humbertstone (ur. 1959), byłej trenerki pływania. Charlene ma dwóch młodszych braci: Garetha (ur. 1980) i Seana (ur. 1983). Jej rodzina przeprowadziła się do Republiki Południowej Afryki w 1989, kiedy przyszła księżna miała dwanaście lat. Przez trzy lata Wittstock była uczennicą Tom Newby Primary School w Benoni w pobliżu Johannesburga.

22 czerwca 2013 Sean Wittstock poślubił w Republice Południowej Afryki Chantell Violet Serfontein[1]. Mają syna o imieniu Raigen (ur. 2014) i córkę Aivę Grace (ur. 24 maja 2016)[2].

W sierpniu 2013 drugi z braci księżnej, Gareth Wittstock, i jego dziewczyna Roisin Galvin zostali rodzicami córki, która na chrzcie w marcu 2014 otrzymała imiona Kaia Rose. We wrześniu 2015 para zawarła związek małżeński[3]. Ślub miał miejsce w Monte Carlo, a wesele w pobliżu Nicei. Gareth wraz z rodziną mieszka w Monako, utrzymuje bliski kontakt ze swoją siostrą i pracuje dla jej fundacji.

Rodzina Wittstock jest pochodzenia niemieckiego; prapradziadkowie Charlene: Martin Gottlieb Wittstock i Luise Wittstock wyemigrowali do Republiki Południowej Afryki z Pomorza w 1861 roku, aby uciec przed problemami. W Afryce niepowodzeniem zakończyły się podjęte przez nich próby poszukiwania diamentów. Ich syn, Heinrich Carl Wittstock poślubił Olive Florence Caldwell, która była Angielką. Mieli syna, Dudleya Kennetha Wittstock (dziadka Charlene), który ożenił się również z kobietą angielskiego pochodzenia, Sylvią Fagan Nicolson.

29 lipca 2014 księżna otrzymała Certyfikat Irlandzkiego Pochodzenia (Certificate of Irish Heritage), który wręczył jej w Pałacu Książęcym ambasador Irlandii we Francji, Rory Montgomery[4][5]. Genealodzy wykazali, że Wittstock jest potomkinią rodziny Fagansów, mieszkającej w Dublinie w XVI i XVII wieku. Ostatnim jej przodkiem urodzonym w tym kraju jest jej poczwórny pradziadek, Christopher Sullivan Fagan, ochrzczony w Shandon w Cork w 1781 roku.

Babcia księżnej, Sylvia Wittstock, zmarła w Benoni w wieku 94 lat, dnia 16 września 2015[6].

Dzieci chrzestne[edytuj]

Kariera pływacka[edytuj]

Charlene Wittstock była członkinią południowoafrykańskiej sztafety kobiecej na dystansie 4 × 100 m podczas letnich igrzysk olimpijskich w Sydney (2000), która zakończyła swój wyścig na piątym miejscu. Zajęła szóstą lokatę podczas mistrzostw świata w pływaniu w Moskwie (2002) w konkurencji na 200 metrów stylem motylkowym. Opuściła swój mieszczący się w Durbanie klub pływacki, aby przystąpić do zespołu uniwersytetu w Pretorii. Nigdy nie ukończyła tego uniwersytetu.

We wrześniu 2002 roku uczestniczyła w Igrzyskach Wspólnoty Narodów, odbywających się w Manchesterze. Na dystansie 50 metrów stylem grzbietowym ustanowiła czasem 29.18 rekord swojego kraju na długim basenie, który do tej pory nie został poprawiony.

Zdecydowała się opuścić Pretorię w styczniu 2005 i powrócić do Durbanu. Następnie wyjechała do KwaZulu – Natal, położonego na północnym wybrzeżu, gdzie rozpoczęła współpracę z Brannislavem Ivkoviciem. 13 kwietnia 2007 odzyskała tytuł mistrzyni swojego kraju na dystansie 50 m stylem motylkowym.

Wittstock planowała wziąć udział w letnich igrzyskach olimpijskich w Pekinie (2008), ale nie uzyskała kwalifikacji. Wcześniej nie startowała w zawodach przez osiemnaście miesięcy z powodu kontuzji ramienia. Zakończyła karierę pływacką przed ślubem z księciem Monako, aby móc skupić się na obowiązkach wynikających z pełnienia roli księżnej.

Życie prywatne[edytuj]

Monogram Alberta i Charlene

Charlene Wittstock poznała księcia Alberta II Grimaldi w 2000 roku podczas turnieju pływackiego Mare Nostrum w Monako. Albert był wówczas następcą monakijskiego tronu, a zasiadał na nim jego ojciec, książę Rainier III. Po raz pierwszy para oficjalnie pojawiła się podczas ceremonii otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich w Turynie w 2006 roku[8].

Już w trakcie związku Charlene z Albertem wyszło na jaw, że ma on dwoje nieślubnych dzieci. Starsza córka, Jaśmina Grimaldi (ur. 1992) jest owocem jego romansu z Tamarą Rotolo (oficjalnie dwór poinformował o tym 31 maja 2006), natomiast młodszy syn Aleksander Coste urodził się w 2005 roku, a jego matką jest afrykańska stewardessa Nicole Coste. Żadne z tych dzieci, jako nieślubni potomkowie, nie ma praw do dziedziczenia tronu Monako.

W czerwcu 2010 roku Charlene i Albert pojawili się razem na ceremonii zaślubin Wiktorii, księżnej Västergötland i Daniela Westlinga. 23 czerwca 2010 ogłosili oficjalnie swoje zaręczyny. Wittstock, wychowana jako protestantka, przyjęła wiarę rzymskokatolicką, pomimo, że nie wymaga tego Konstytucja Monako. Nauczyła się dworskiego protokołu europejskiego.

Ślub miał się pierwotnie odbyć w dniach 8 i 9 lipca 2011, ale został przeniesiony na wcześniejszy termin z powodu zbieżności z terminem planowanego w Durbanie spotkania Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (w działalność którego obydwoje narzeczeni są zaangażowani). Para planowała wziąć udział w tym spotkaniu, ponadto prezes komitetu był jednym z gości zaproszonych na wesele, a pierwsza podróż zagraniczna Charlene jako księżnej Monako miała się odbyć do jej ojczyzny.

W kwietniu narzeczeni wzięli udział w uroczystościach ślubnych Wilhelma, księcia Cambridge z Katarzyną Middleton, ogłoszonym największym ślubem roku na świecie. Charlene Wittstock została żoną Alberta II Grimaldi 1 lipca 2011 po ceremonii cywilnej, która odbyła się w Sali Tronowej Pałacu Książęcego w Monako. Świadkami młodej pary zostali Christopher Levine (kuzyn księcia ze strony matki, księżnej Grace Kelly) i Donatella Knecht de Massy (żona kuzyna księcia Alberta ze strony ojca, Rainiera III)[9]. Tego samego dnia w Monako wystąpił dla nich Jean Michel Jarre.

Ślub kościelny miał miejsce następnego dnia, a w odróżnieniu od innych wesel w rodzinach królewskich, odbył się przed wejściem do katedry. Ceremonii przewodził arcybiskup Monako, Bernard Barsi[10]. Przyjęcie miało miejsce w monakijskiej operze.

Po ślubie Charlene Wittstock otrzymała oficjalny tytuł: Jej Książęca Wysokość Księżna Monako; ostatnią osobą noszącą ten tytuł była jej nieżyjąca teściowa, Grace Kelly. Jednocześnie zaślubiny Alberta z Charlene ogłoszono największym wydarzeniem w Monako od pięćdziesięciu pięciu lat, czyli od dnia ślubu Grace z księciem Rainierem.

Od 2013 Charlene może korzystać z prawa występowania w białym stroju podczas audiencji u papieża, tzw. przywilej bieli[11][12].

30 maja 2014 Pałac Książęcy ogłosił, że księżna Charlene jest w ciąży ze swoim pierwszym dzieckiem[13], a potomek ma przyjść na świat pod koniec roku. W czerwcu ojciec księżnej ogłosił na jednym z portali społecznościowych, że para książęca zostanie rodzicami bliźniąt[14]. Księżna Monako miała potwierdzić tę wiadomość 7 października w rozmowie z dziennikarzami magazynu Hello! podczas pobytu w Nowym Jorku[15]. Dwa dni później, wobec rosnących spekulacji, Pałac Książęcy w specjalnym oświadczeniu przyznał, że Charlene i Albert spodziewają się narodzin dwojga dzieci[16][17][18][19].

Dzieci pary książęcej miały zająć dwa pierwsze miejsca w linii sukcesji monakijskiego tronu, wyprzedzając swoją ciotkę, księżną Hanoweru[20].

10 grudnia wczesnym popołudniem para książęca stawiła się w klinice imienia księżnej Grace w Monte Carlo[21]. Charlene przeszła zabieg cesarskiego cięcia, w wyniku którego o godzinie 17:04 na świat przyszła księżniczka Gabriela Teresa Maria, a dwie minuty później jej brat i następca tronu – książę Jakub Honoriusz Rainier[22][23][24]. Albert był obecny przy narodzinach dzieci. Imiona potomków rodziny książęcej oraz noszone przez nie tytuły zostały podane przez Pałac Książęcy w specjalnym oświadczeniu.

Księżna Monako[edytuj]

Monakijska rodzina książęca
House of Grimaldi.png

Księżna Charlene regularnie bierze udział w tradycyjnych wydarzeniach, odbywających się w Monako, do których należy Bal Czerwonego Krzyża, Monaco Rose Ball, Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy, Narodowy Dzień Monako (19 listopada), tenisowy turniej Monte-Carlo Rolex Masters i wyścig Grand Prix Monako Formuły 1. Ponadto pojawia się na festiwalu filmowym w Cannes i ceremonii wręczenia Nagród Akademii Filmowej, a także na pokazach mody i balach charytatywnych.

Jako członkini rodziny książęcej reprezentowała dwór monakijski podczas następujących uroczystości:

2011 – 2014[edytuj]

Księżna i książę Monako podczas wizyty w Krakowie (2012)

27 maja 2011 Charlene Wittstock została ogłoszona globalnym ambasadorem olimpiad specjalnych[25]. W Polsce taką funkcję pełnią między innymi: tenisista Łukasz Kubot (od lutego 2015), piosenkarka Ewelina Lisowska (od listopada 2015), karateka Anna Lewandowska (od czerwca 2016, prezes olimpiad specjalnych) i tyczkarka Monika Pyrek (od września 2016).

Pierwszą wspólną wizytę para książęca odbyła już kilka dni po zaślubinach. Pojechali do Durbanu, gdzie uczestniczyli w posiedzeniu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz spotkali się z prezydentem Jacobem Zuma[26]. Księżna Charlene odwiedziła również Kapsztad, gdzie wspomagała fundację pomagającą ludziom z wirusem HIV i chorobą AIDS.

18 maja 2012 para książęca uczestniczyła w obiedzie, wydanym przez brytyjski dwór królewski z okazji jubileuszu panowania królowej Elżbiety II[27]. 27 lipca Charlene wzięła udział w ceremonii otwarcia letnich igrzysk olimpijskich w Londynie[28]. 10 sierpnia poleciała do ojczystej Republiki Południowej Afryki, by w towarzystwie rodziców i braci uczestniczyć w urodzinach babci, Sylvii Wittstock. Spotkała się również z Chadem Le Clos, pływakiem, który w Londynie zdobył złoty medal olimpijski[29]. 29 sierpnia towarzyszyła mężowi podczas ceremonii otwarcia letnich igrzysk paraolimpijskich w stolicy Wielkiej Brytanii.

Od 17 do 19 października małżeństwo Grimaldich przebywało w Polsce, gdzie zostali podjęci przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i pierwszą damę Annę Komorowską. W Warszawie odwiedzili Grób Nieznanego Żołnierza i zjedli obiad w towarzystwie wicepremiera Waldemara Pawlaka. W Krakowie spotkali się z prezydentem miasta, a książę Albert wygłosił wykład w siedzibie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na zakończenie wizyty zwiedzili obóz Auschwitz-Birkenau[30]. W listopadzie 2012 została ogłoszona prezydentem organizacji Monako przeciw Autyzmowi (Monaco against Autism, MONAA)[31].

12 stycznia 2013 Charlene wraz z mężem wzięła udział w specjalnej audiencji u papieża Benedykta XVI[32]. Księżna wystąpiła w białej sukni, a następnie oficjalnie potwierdzono, że otrzymała przywilej privilège du blanc, pozwalający jej nosić biały kostium w obecności głowy Kościoła katolickiego. Przywilej ten posiadało wówczas tylko kilka kobiet i były to małżonki katolickich monarchów europejskich: Zofia, królowa Hiszpanii, Paola, królowa Belgii, Fabiola, królowa Belgii i Maria Teresa, wielka księżna Luksemburga. Było to pierwsze spotkanie Charlene z papieżem. Jej mąż odwiedzał Watykan już trzykrotnie (1997, 2005 i 2009), podobnie jej bratowa, księżna Karolina (1997) oraz teściowie, książę Rainier i księżna Grace (1957 u papieża Piusa XII, 1959 u papieża Jana XXIII i w 1974 u papieża Pawła VI). 19 marca razem z mężem wzięła udział w mszy inaugurującej pontyfikat papieża Franciszka[33].

8 czerwca 2013 była gościem ceremonii zaślubin pomiędzy Madeleine, księżną Hälsingland i Gästrikland i Christopherem O’Neill. Charlene do Sztokholmu pojechała sama i po raz pierwszy samodzielnie reprezentowała dwór Grimaldich w tego typu uroczystości. 22 czerwca pojechała do ojczystej Republiki Południowej Afryki, aby uczestniczyć w weselu młodszego brata Seana z Chantell Violet Serfontein[34], które odbyło się w Benoni. Księżna spotkała się ze swoją rodziną i złożyła wizytę babci Sylvii, zamieszkałej w Rynfield. 27 lipca razem z mężem i członkami rodziny wzięła udział w Love Ball, zorganizowanym przez modelkę Natalię Wodianową w celach charytatywnych[35].

17 grudnia para książęca odwiedziła najstarszych pacjentów w Klinice Imienia Księżnej Grace w Monte Carlo[36]. W lutym małżonkowie pojechali do Soczi, gdzie wzięli udział w ceremonii otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich i spędzili kilka dni, kibicując rywalizującym zawodnikom[37].

Na koniec maja 2014 Pałac Książęcy ogłosił, że księżna Charlene spodziewa się narodzin swojego pierwszego dziecka. Po tej informacji po raz pierwszy wystąpiła publicznie, by ponownie otworzyć Różane Ogrody Księżnej Grace w Monako, które przez osiem miesięcy przechodziły gruntowną renowację[38]. 20 czerwca wzięła udział w otwarciu Monakijskiego Klubu Jachtowego (Monaco Yacht Club)[39].

22 czerwca Albert i Charlene podczas ceremonii w kaplicy królewskiej Pałacu Książęcego zostali rodzicami chrzestnymi Rafała Elmaleh, nieślubnego syna Charlotte Casiraghi i Gada Elmaleh[40][41]. 14 września księżna towarzyszyła swojemu mężowi podczas turnieju golfowego we Francji[42], a tydzień później poleciała razem z nim do Nowego Jorku. Tam wzięła udział w gali wręczenia nagród Clinton Global Citizen Awards[43], w 7. Światowym Spotkaniu Przeciwko Autyzmowi[44] i w gali wręczenia nagród imienia księżnej Grace[45]. Jej ostanie oficjalne wystąpienie przed narodzeniem dzieci miało miejsce 19 listopada podczas obchodów narodowego święta Monako.

2015 – nadal[edytuj]

7 stycznia 2015 księżna pojawiła się publicznie po raz pierwszy od czasu narodzin swoich dzieci, księcia Jakuba i księżniczki Gabrieli (w grudniu 2014 r.)[46]. Razem z mężem i przedstawicielami rodziny Grimaldich wystąpiła na balkonie Pałacu Książęcego, aby zaprezentować bliźnięta poddanym.

11 kwietnia para książęca zorganizowała w Pałacu obiad, na który zaproszeni zostali tenisista Roger Federer i jego żona Miroslava, prezydent i wiceprezydent Monakijskiego Federacji Tenisowej, Elżbieta de Massy i jej córka, Melania Costello de Lusignan oraz Željko Franulović, dyrektor tenisowego turnieju Monte-Carlo Rolex Masters[47]. Federer, podobnie jak księżna Charlene, ma pochodzenie i obywatelstwo południowoafrykańskie (jego matka urodziła się w tym kraju). Ponadto tenisowe małżeństwo jest rodzicami dwóch par bliźniąt. 15 kwietnia wręczyła tenisiście Novakowi Đokoviciowi nagrodę Laureus World Sports Award dla Najlepszego Sportowca Roku 2014[48].

10 maja w Monako razem wystąpiła podczas ceremonii chrztu swoich dzieci[49]. 3 czerwca wygłosiła przemówienie podczas World Summit of the Entrepreneur Women, które miało miejsce w księstwie[50]. 13 czerwca w imieniu męża otworzyła Festiwal Telewizyjny w Monte Carlo[51].

12 lipca wystąpiła podczas obchodów dziesiątej rocznicy wstąpienia księcia Alberta na tron[52]. Z tej okazji przygotowała niespodziewane przemówienie, które wygłosiła w języku francuskim. 25 lipca była gościem cywilnej ceremonii zaślubin pomiędzy Pierre'm Casiraghi i włoską dziennikarką Beatrice Borromeo.

20 listopada uczestniczyła w konferencji w Watykanie z okazji Dnia Praw Człowieka.

18 lutego Charlene i Albert odwiedzili obóz dla uchodźców w Vintimille[53].

W marcu wywiad z parą książęcą, a także wspólne fotografie z ich dziećmi, ukazały się w magazynie Paris Match[54]. Rozmowa miała miejsce w czasie rodzinnych wakacji w Gstaad, a księżna przyznała, że sama uczy swoje półtoraroczne dzieci pływania.

6 lipca Albert i Charlene dokonali uroczystego otwarcia nowego oddziału położniczego w Klinice im. Księżnej Grace[55].

14 lipca została w Monte Carlo matką chrzestną najbardziej luksusowego statku wycieczkowego świata, Seven Seas Explorer[56]. 16 lipca wzięła udział w uroczystej mszy, zorganizowanej w Katedrze Monakijskiej ku pamięci ofiar zamachu w Nicei[57]. Nabożeństwu przewodniczył arcybiskup Bernard Barsi.

22 lipca poinformowała, że nie pojedzie do Brazylii, by uczestniczyć w letnich igrzyskach olimpijskich z powodu panującej tam epidemii wirusa Zika; książę natomiast zdecydował się skrócić swoją wizytę w Ameryce Południowej[58]. Po raz pierwszy od początku znajomości z Albertem księżna Charlene nie wzięła udziału w tego rodzaju wydarzeniu sportowym.

W lipcu 2016 została oficjalną patronką Południowoafrykańskiego Czerwonego Krzyża[59].

11 listopada uczestniczyła w obchodach Remembrance Sunday w Londynie wraz z bratem Garrethem i Evelyn Genta. Na cmentarzu w pobliżu Westminsteru oddała hołd żołnierzom i kobietom poległym w czasie dwóch wojen światowych i innych konfliktów zbrojnych[60].

8 grudnia poleciała do Indii, gdzie spotkała się z członkami NGO Mass Trust's, organizacji wspomagającej dzieci zakażone wirusem HIV i ich rodziny[61]. Księżna przekazała fundacji samochód, ufundowany przez monakijskie Monaco Aide de Presence, którego honorowym patronem jest książę Albert.

17 lutego 2017 zapowiedziano, że księżna będzie jednym z gości ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które rozpoczną się 18 marca w austriackim Schladming[62].

Oficjalne wizyty zagraniczne[edytuj]

4 kwietnia 2011 Charlene, jeszcze jako panna Wittstock, po raz pierwszy towarzyszyła swojemu narzeczonemu w oficjalnej wizycie zagranicznej. Para udała się do Irlandii, gdzie spotkali się z prezydent kraju, Mary McAleese, premier Endą Kenny, ministrem środowiska i burmistrzem Dublina, Gerry'm Breen[63].

15 października 2012 para książęca pojechała do Wilna, gdzie spotkali się z prezydent Litwy, Dalią Grybauskaite w Pałacu Prezydenckim[64]. Książę oddał również cześć poległym w walce o niepodległość Litwy na cmentarzu Antakalnis. Grimaldi spotkali się także z premierem Andriusem Kubiliusem.

Kilka dni później pierwsza para Monako zjawiła się w Polsce[65]. W Pałacu Prezydenckim w Warszawie zostali powitani przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i pierwszą damę Annę Komorowską. Albert i Charlene spotkali się także z ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem oraz odwiedzili Grób Nieznanego Żołnierza. Następnego dnia przebywali w Krakowie, gdzie książę wygłosił przemówienie na Uniwersytecie Jagiellońskim i zwiedził obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

11 marca 2013 książę i księżna polecieli do Republiki Palau. Para książęca została przyjęta przez prezydenta Tommy Esang Remengesau i pierwszą damę. Następnie spotkali się ze studentami Melekeok School i odwiedzili Palau International Coral Reef Center[66].

3 października 2013 Charlene towarzyszyła swojemu mężowi w oficjalnej wizycie w Federacji Rosyjskiej[67]. Pierwszego dnia wzięli udział w audiencji u patriarchy Moskwy i całej Rosji, Cyryla, następnie spotkali się z prezydentem kraju Władimirem Putinem na Kremlu. Wzięli również udział w ceremonii przywitania znicza olimpijskiego, a książę pobiegł w jednym z etapów sztafety ze zniczem na kilka miesięcy przed rozpoczęciem zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi[68].

2 maja 2014 Charlene i Albert spotkali się w Monako z prezydentem Czarnogóry, Filipem Vujanoviciem i jego małżonką, Swietłaną Vujanović[69].

23 września książę i spodziewająca się narodzin pierwszego dziecka księżna udali się do Nowego Jorku, gdzie podczas wielu oficjalnych wystąpień spotkali się również z amerykańską parą prezydencką, Barackiem Obamą i jego żoną, Michelle. Wydarzenie miało miejsce w hotelu Waldorf-Astoria[70].

18 stycznia 2016 para książęca pojechała z oficjalną wizytą do Watykanu, gdzie byli gośćmi papieża Franciszka[71][72].

Fundacja Księżnej Charlene[edytuj]

W grudniu 2011 księżna ogłosiła powstanie fundacji, nazwanej własnym imieniem[73]. Jej działalność rozpoczęła się w styczniu 2012 roku, a głównym celem ma być „pomaganie potrzebującym na pięciu kontynentach”. Wiceprezydentem organizacji jest książę Albert. Charlene rozpoczęła swoje podróże, mające za zadanie realizować założenia fundacji. W marcu 2012 odwiedziła Australię – otworzyła wystawę w Bendigo poświęconą jej tragicznie zmarłej teściowej, księżnej Grace, odwiedziła centrum sportowe w Melbourne i tamtejszy Monaco House[74]. Kilka dni później złożyła wizytę w szkole specjalnej w Szanghaju.[75]

W lutym 2013 ogłoszono, że w najbliższym czasie organizacja skupiać się będzie na wspieraniu projektów sportowych, zwłaszcza dotyczących rugby, wspieraniu młodych i utalentowanych sportowców, którym do rozwinięcia kariery brakuje środków finansowych i przyznawaniu im stypendiów sportowych, a także na edukacji dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego zachowania w wodzie w celu uniknięcia wypadków utonięć. 1 września pojechała do Capbreton w południowej Francji. Księżna spędziła czas z dziećmi, ucząc ich pływania i zasad bezpieczeństwa w wodzie[76][77].

23 czerwca 2015 wraz z mężem przeprowadziła na Korsyce lekcję pływania dla dzieci w ramach działalności fundacji[78]. W tym samym miesiącu organizacja otrzymała swój własny kanał w Monaco Channel[79]. W listopadzie księżna pojechała do Watykanu, gdzie wzięła udział w konferencji dotyczącej służby zdrowia[80]. Wygłosiła tam referat na temat działalności swojej fundacji i jej zamierzeniach.

4 maja 2016 w Durbanie otworzyła nową, południowoafrykańską filię swojej fundacji[81]. 11 maja księżna udała się do Stanów Zjednoczonych[82]. Następnego dnia w Santa Monice samodzielnie prowadziła zajęcia z bezpiecznego zachowania w wodzie dla ponad czterdziestu dzieci[83].

9 września w siedzibie Narodów Zjednoczonych w Genewie wzięła udział w Światowym Dniu Pierwszej Pomocy[84]. Księżna osobiście pokazywała dzieciom, jak udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w różnych okolicznościach ludziom[85][86].

W marcu 2017 podano do informacji, iż księżna w lipcu weźmie udział w Riviera Water Bike Challenge, organizowanym przez jej fundację, z którego zyski przeznaczy na budowę centrum wodnego w Burkina Faso[87][88]. Trasa wyścigu rozpoczyna się w Nicei, a kończy w Monakijskim Klubie Jachtowym.

9 marca ogłoszono, że Charlene została honorowym patronem Tygodnia Mody Monte Carlo, który odbywa się w lipcu[89]. Organizatorzy pokazu zaproponowali wsparcie dla fundacji księżnej.

21 kwietnia udała się do ojczystej Republiki Południowej Afryki, by promować tam zasady bezpiecznego zachowania w wodzie i udzielania pierwszej pomocy osobom tonącym oraz wspierać zainteresowanie dzieci pływaniem, w ramach wizyty odwiedziła w towarzystwie Seana Wittstocka m.in. Szkołę Podstawową Gugulesizwe w Daveyton (Johannesburg)[90]. W czasie pięciodniowej podróży do RPA Charlene wzięła także udział w charytatywnych wyścigach konnych na hippodromie w Turffontein, podczas których odbywała się między innymi gonitwa o Nagrodę Księżnej Charlene (ang. The Princess Charlene Empress Club Stake), dochód z dnia wyścigów przekazany został m.in. Czerwonemu Krzyżowi i Szkole Podstawowej Gugulesizwe[91].

Każdego roku w grudniu odbywa się wyścig kolarski z Saint Tropez do Monako, z którego dochód przeznaczony jest na potrzeby organizacji. W kwietniu z okazji Narodowego Dnia Sportu organizowany jest Princess Charlene Rally dla uczniów monakijskich szkół, na który zawsze przybywa księżna z mężem[92].

Patronaty[edytuj]

 • Od 2009 jest honorowym prezydentem Ladies Lunch Monte-Carlo[93].
 • Od 2010 współpracuje z fundacją Nelsona Mandeli (Nelson Mandela Foundation).
 • 27 maja 2011 została ustanowiona Globalnym Ambasadorem Olimpiad Specjalnych.
 • Od lipca 2011 jest współpatronką The Giving Organisation Trust.
 • Od czerwca 2012 jest patronką klubu AS Rugby Monaco[94].
 • Od listopada 2012 jest honorowym prezydentem organizacji MONAA[95].
 • Od lipca 2016 jest patronem Południowoafrykańskiego Czerwonego Krzyża[96].
 • Od marca 2017 jest honorowym patronem Tygodnia Mody Monte Carlo.

Genealogia[edytuj]

Przodkowie[edytuj]

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Charlene, księżna Monako
z d. Wittstock (1978 - )
Michael Kenneth Wittstock
(1946 - )
Dudley Kenneth Wittstock
(1918 - 1986)
Heinrich Carl Friedrich Wittstock
(1887 - 1962)
Olive Florence Wittstock
z d. Caldwell (1888 - 1975)
Sylvia Fagan Wittstock
z d. Nicolson (1921 - 2015)
Henry Nicolson
(1897 - 1960)
Marjorie Winifred Nicolson
z d. Nelson (? - 1975)
Lynette Wittstock
z d. Humberstone (1959 - )
Brian James Humberstone
(1931 - ?)
Ernest James Humberstone
(1904 - 1947)
Lilian Cecilia Humberstone
z d. Paul (1905 - ?)
Violet Humberstone
z d. Openshaw (? - ?)
Charles Ernest Openshaw
(? - ?)
Alice Isabella Openshaw
z d. McMaster (? - ?)

Potomkowie[edytuj]

Dzieci Wnuki Prawnuki
Gabriela, hrabina Carladès
(2014 - )
Jakub, markiz Baux
(2014 - )

Rodzina Wittstock[edytuj]

Michael Kenneth Wittstock, syn Dudley'a Wittstocka i Sylvii Nicolson, ur. 1946
  m. Lynette Wittstock z d. Humberstone, ur. 1959
   c. Charlene Lynette, księżna Monako z d. Wittstock, ur. 1978
     m. Albert II, książę Monako (2011 - nadal, ur. 1958)
      c. Gabriela Teresa Maria, hrabina Carlades, ur. 2014
      s. Jakub Honoriusz Rainier, markiz Baux, ur. 2014
   s. Gareth Wittstock, ur. 1980
     m. Roisin Wittstock z d. Galvin (2015 - nadal)
      c. Kaia Rose Wittstock, ur. 2013
   s. Sean Wittstock, ur. 1983
     m. Chantell Violett Wittstock z d. Serfontein (2013 - nadal)
      s. Raigen Wittstock, ur. 2014
      c. Aiva Grace Wisttock, ur. 2016

Odznaczenia[edytuj]

Lista odznaczeń przyznanych księżnej Charlene:

Data Państwo Osoba przyznająca Odznaczenie
17 listopada 2012  Monako Albert II Grimaldi Krzyż Wielki Orderu Świętego Karola
18 listopada 2012  Polska Bronisław Komorowski Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej[97]
20 lutego 2014  Włochy Giorgio Napolitano Krzyż Wielki Orderu Gwiazdy Solidarności Włoskiej

Tytuły[edytuj]

Od do Tytuł
25 stycznia 1978 1 lipca 2011 Panna Charlene Lynette Wittstock
1 lipca 2011 nadal Jej Książęca Wysokość Księżna Monako

Jako małżonka władcy Monako nosi również inne tytuły, przysługujące głowie tego państwa:

 • księżna Valentinois
 • księżna Estouteville
 • księżna Mazarin
 • księżna Mayenne
 • księżna Château-Porcien
 • markiza Baux
 • markiza Chilly-Mazarin
 • markiza Guiscard
 • markiza Bailli
 • hrabina Polignac
 • hrabina Carladès
 • hrabina Ferrette
 • hrabina Belfort
 • hrabina Thann
 • hrabina Rosemont
 • hrabina Torigni
 • hrabina Longjumeau
 • hrabina Clèdes
 • baronowa Calvinet
 • baronowa Buis
 • baronowa La Luthumière
 • baronowa Hambye
 • baronowa Altkirch
 • baronowa Saint-Lô
 • baronowa Massy
 • seniora Issenheim
 • seniora Saint-Rémy
 • matka Matignon

Przypisy

 1. http://www.huffingtonpost.com/2013/06/25/princess-charlene-brother-sean-wittstock_n_3495766.html
 2. http://www.you.co.za/news/meet-aiva-grace-princess-charlenes-adorable-new-niece/
 3. http://www.hellomagazine.com/royalty/2015091427203/princess-charlene-brother-gareth-wittstock-wedding/
 4. http://www.independent.ie/life/travel/ireland/princess-charlene-of-monacos-irish-ancestry-revealed-30471760.html
 5. http://www.theroyalforums.com/47101-princess-charlenes-irish-ancestry/
 6. http://benonicitytimes.co.za/229250/princess-charlenes-grandmother-dies-at-94/
 7. http://actualite.portail.free.fr/people/26-06-2014/charlene-de-monaco-est-la-marraine-du-fils-de-gad-elmaleh-et-charlotte-casiraghi/
 8. Prince Albert And Charlene Wittstock
 9. Charlene Wittstock marries Prince Albert in 'fairytale' wedding – Telegraph
 10. Albert, Charlene Wed in Monaco Religious Ceremony | Fox News
 11. Royal Correspondent (autor korporatywny), His Holiness Pope Benedict XVI Holds an Audience with TSHs Prince Albert II and Princess Charlene of Monaco. (VIDEO), The Royal Correspondent, 12 stycznia 2013 [dostęp 2016-05-22] (ang.).
 12. Hellomagazine (autor korporatywny), Sporty Princess Charlene praised by Pope Benedict XVI on Vatican visit, „Hello!”, 13 stycznia 2013 [dostęp 2016-05-17] (ang.).
 13. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014053019081/princess-charlene-monaco-pregnant/
 14. http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-2651633/GIRL-ABOUT-TOWN-An-heir-spare-one-Princess-Charlene-confirms-expecting-twins.html
 15. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014100721211/princess-charlene-pregnant-twins-baby/
 16. http://www.business-standard.com/article/news-ians/monaco-royals-confirm-they-are-expecting-twins-114100901043_1.html
 17. http://www.theroyalforums.com/47445-confirmed-twins-for-charlene-and-albert/
 18. http://newshence.com/monaco-royals-confirm-they-are-expecting-twins.html
 19. http://www.businessinsider.com/afp-princess-charlene-of-monaco-expecting-twins-2014-10
 20. http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2783905/Princess-Charlene-Prince-Albert-Monaco-expecting-TWINS-baby-inherit-crown.html
 21. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014121022346/princess-charlene-arrives-hospital-birth/
 22. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014121022101/princess-charlene-gives-birth-to-twins/
 23. http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2868690/It-s-boy-girl-Princess-Charlene-Monaco-royal-reportedly-gives-birth-twins-caesarian-section.html
 24. http://royalcentral.co.uk/foreignroyals/princess-charlene-of-monaco-gives-birth-to-heir-41415
 25. https://web.archive.org/web/20110810064225/http://www.specialolympicsee.eu/2011/Charlene_Wittstock_Global_Ambassador.aspx
 26. Monaco Royal Couple Prince Albert II and Princess Charlene arrive in Durban for their Honeymoon and meet President Jacob Zuma
 27. PHOTOS: Prince Albert II & Princess Charlene at Windsor Castle Royals Lunch in UK
 28. Monaco's Prince Albert to Attend the Olympics
 29. Princess Charlene returns home to South Africa – hellomagazine.com
 30. Official visit to Poland by the Prince and Princess of Monaco – Prince’s Palace of Monaco
 31. http://www.palais.mc/monaco/palais-princier/english/h.s.h.-princess-charlene/news/gala-event-of-monaa-association-monaco.2890.html
 32. http://www.palais.mc/monaco/palais-princier/english/h.s.h.-prince-albert-ii/news/2013/january/audience-at-the-vatican.2943.html
 33. http://www.palais.mc/monaco/palais-princier/english/h.s.h.-prince-albert-ii/news/2013/march/solemm-inauguration-mass-at-the-vatican.3001.html
 34. http://www.huffingtonpost.com/2013/06/25/princess-charlene-brother-sean-wittstock_n_3495766.html
 35. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/tatiana-santo-domingo-andrea-casiraghi-antoine-arnault-news-photo/174590264
 36. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/prince-albert-of-monaco-and-princess-charlene-of-monaco-news-photo/457387605
 37. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/prince-albert-ii-of-monaco-and-princess-charlene-of-monaco-news-photo/468151551
 38. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/princess-charlene-of-monaco-and-prince-albert-ii-of-monaco-news-photo/450614394
 39. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/prince-albert-ii-of-monaco-and-princess-charlene-of-monaco-news-photo/450933378
 40. http://actualite.portail.free.fr/people/26-06-2014/charlene-de-monaco-est-la-marraine-du-fils-de-gad-elmaleh-et-charlotte-casiraghi/
 41. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014062619595/charlotte-casiraghi-gad-elmaleh-baby-baptism/
 42. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/franck-riboud-president-of-the-evian-championship-and-ceo-news-photo/455421110
 43. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/charlene-princess-of-monaco-attends-8th-annual-clinton-news-photo/455883546
 44. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/charlene-princess-of-monaco-attends-the-seventh-annual-news-photo/456107136
 45. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014100921347/princess-charlene-albert-princess-grace-awards-gala/
 46. http://www.independent.ie/style/celebrity/celebrity-news/the-other-royal-babies-princess-charlene-and-prince-albert-of-monaco-introduce-twins-to-the-world-30889557.html
 47. http://royalcorrespondent.com/2015/04/11/tshs-prince-albert-ii-and-princess-charlene-of-monaco-meet-with-tennis-legends/
 48. http://www.dailymail.co.uk/femail/article-3040305/Princess-prizes-New-mother-Charlene-glamorous-navy-presents-tennis-ace-Novak-Djokovic-gong-Shanghai.html
 49. http://www.hellomagazine.com/royalty/2015051025113/princess-charlene-prince-albert-twins-baptism/
 50. http://www.monacochannel.mc/Chaines/Monaco-Info-Les-Reportages/Videos/S.A.S.-la-Princesse-Charlene-s-engage-pour-les-femmes
 51. http://www.parismatch.com/Royal-Blog/Monaco/Charlene-inaugure-les-festivites-du-Festival-de-Television-de-Monte-Carlo-782354
 52. http://www.hellomagazine.com/royalty/2015071226218/princess-charlene-twins-support-prince-albert/
 53. www.monacochannel.mc/Chaines/Gouvernement-Princier/Actualites/Inauguration-de-l-extension-de-la-creche-hospitaliere#PhotoSwipe1467827499964
 54. http://www.theroyalforums.com/55760-charlene-albert-twins-pose-paris-match/
 55. www.monacochannel.mc/Chaines/Gouvernement-Princier/Actualites/Inauguration-de-l-extension-de-la-creche-hospitaliere#PhotoSwipe1467827499964
 56. http://www.people.com/people/package/article/0,,20395222_21018439,00.html
 57. http://www.theroyalforums.com/59198-prince-albert-princess-charlene-attend-mass-honouring-nice-victims/
 58. http://www.people.com/people/package/article/0,,20395222_21019801,00.html
 59. http://benonicitytimes.co.za/265737/princess-charlene-is-patron-of-sa-red-crossorprincess-stills-honours-her-roots/
 60. http://www.palais.mc/en/news/h-s-h-princess-charlene/event/2016/november/visite-de-s-a-s-la-princesse-charlene-a-londres-3372.html
 61. http://www.palais.mc/en/news/h-s-h-princess-charlene/official-visit/2016/december/h-s-h-princess-charlene-s-trip-to-india-3375.html
 62. http://www.austria2017.org/en/news-medien/news/news-detail/special-performances-announced-for-the-2017-special-olympics-world-winter-games
 63. http://www.palais.mc/en/news/h-s-h-prince-albert-ii/official-visit/2014/september/reception-organisee-par-le-couple-presidentiel-americain-3272.html
 64. http://www.palais.mc/en/news/h-s-h-prince-albert-ii/official-visit/2012/october/official-visit-to-lithuania-by-the-prince-and-princess-of-monaco-2865.html
 65. http://www.palais.mc/en/news/h-s-h-prince-albert-ii/official-visit/2012/october/official-visit-to-poland-by-the-prince-and-princess-of-monaco-2873.html
 66. http://www.palais.mc/en/news/h-s-h-prince-albert-ii/official-visit/2013/march/official-visit-by-tsh-the-sovereign-prince-and-princess-charlene-to-the-republic-of-palau-2990.html
 67. http://www.palais.mc/en/news/h-s-h-prince-albert-ii/official-visit/2013/october/official-visit-by-h-s-h-prince-albert-ii-of-monaco-to-the-russian-federation-3078.html
 68. http://www.palais.mc/en/news/h-s-h-prince-albert-ii/official-visit/2013/october/ceremony-for-the-arrival-in-moscow-of-the-olympic-flame-for-the-olympic-games-of-sochi-3080.html
 69. http://www.palais.mc/en/news/h-s-h-prince-albert-ii/official-visit/2014/may/official-visit-of-the-president-of-montenegro-h-e-filip-vujanovic-3233.html
 70. http://www.palais.mc/en/news/h-s-h-prince-albert-ii/official-visit/2014/september/reception-organisee-par-le-couple-presidentiel-americain-3272.html
 71. http://www.dailymail.co.uk/femail/article-3404770/Princess-Charlene-Monaco-visits-Vatican-meeting-Pope-Francis.html
 72. http://www.express.co.uk/news/royal/635866/Princess-Charlene-Monaco-Pope-Francis-Vatican
 73. The Princess Charlene Foundation | The Royal Correspondent
 74. Princess Charlene of Monaco Visits Monaco House | View photo – Yahoo! News India
 75. Monaco's Princess Charlene Promotes Special Olympics in China
 76. http://www.palais.mc/monaco/palais-princier/english/h.s.h.-princess-charlene/news/h-s-h-princess-charlene-of-monaco-to-travel-to.3061.html
 77. http://www.hellomagazine.com/royalty/2013090214377/princess-charlene-swimming-campaign/
 78. http://www.titrespresse.com/article/photos-la-princesse-charlene-anime-des-ateliers-de-prevention-contre-la-noyade-en-corse?id=188296d15d6
 79. http://www.monacochannel.mc/Chaines/Fondation-Princesse-Charlene-de-Monaco/Videos/Bienvenue-sur-la-Chaine-Officielle-de-la-Fondation-Princesse-Charlene-de-Monaco
 80. http://en.radiovaticana.va/news/2015/11/21/charlene_of_monaco_addresses_vatican_healthcare_conference/1188526
 81. http://showme.co.za/ballito/lifestyle/princess-charlene-of-monaco-saves-drown-victims/
 82. http://www.prnewswire.com/news-releases/the-princess-charlene-of-monaco-foundation-usa-makes-a-big-splash-for-drowning-prevention-and-childrens-pool-safety-300261398.html
 83. http://www.theroyalforums.com/57112-princess-charlene-launches-water-safety-protection-in-santa-monica/
 84. www.monacochannel.mc/Chaines/Monaco-Info-Les-Reportages/Videos/S.A.S.-la-Princesse-Charlene-lance-un-appel-en-faveur-des-enfants
 85. http://www.dailymail.co.uk/femail/article-3781782/Charlene-Monaco-teaches-children-aid.html?ITO=1490&ns_mchannel=rss&ns_campaign=1490
 86. http://www.palais.mc/en/news/h-s-h-princess-charlene/official-visit/2016/september/visit-of-h-s-h-princess-charlene-in-geneva-world-first-aid-day-3368.html
 87. http://www.monacolife.net/?p=13306
 88. https://web.facebook.com/pg/Fondation-Princesse-Charl%C3%A8ne-de-Monaco-248841815194735/photos/?tab=album&album_id=1321799761232263
 89. http://monacowealthmanagement.com/news/2017/03/07/monte-carlo-fashion-week-back-in-the-principality-june-1-3-2017-under-the-high-patronage-of-princess-charlene/
 90. http://benonicitytimes.co.za/292890/princess-charlene-monaco-visits-gugulesizwe-primary-school-daveyton/?utm_content=buffer118b6&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer
 91. http://www.channel24.co.za/The-Juice/News/sa-ready-to-welcome-princess-charlene-20170328
 92. http://www.theroyalforums.com/56101-albert-charlene-stop-third-princess-charlene-rally/
 93. http://www.ladieslunchmontecarlo.org/en/
 94. http://www.mctimes.com/index.php/monaco-article/items/princess-charlene-new-patron-of-as-monaco-rugby.html
 95. http://fondationprincessecharlene.mc/biography-of-charlene/
 96. http://benonicitytimes.co.za/265737/princess-charlene-is-patron-of-sa-red-crossorprincess-stills-honours-her-roots/
 97. M.P. z 2013 r. poz. 242

Linki zewnętrzne[edytuj]