Charlene Grimaldi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Charlene Grimaldi
Jej Najjaśniejsza Wysokość Księżna Monako
Charlene, Princess of Monaco-6.jpg
Dual Cypher of Prince Albert and Princess Charlene of Monaco.svg
Księżna Monako
Okres panowania od 1 lipca 2011
Poprzedniczka Grace, księżna Monako
Dane biograficzne
Dynastia Grimaldi
Urodzona 25 stycznia 1978
Flag of Rhodesia.svg Bulawayo
Ojciec Michael Wittstock
Matka Lynette Wittstock
Mąż Albert II, książę Monako
Dzieci Gabriela, hrabina Carlades
Jakub, dziedziczny książę Monako
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Świętego Karola Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP Krzyż Wielki Orderu Gwiazdy Solidarności Włoskiej

Charlene, księżna Monako (Charlene Lynette Wittstock, ur. 25 stycznia 1978 w Bulawayo, Rodezja, obecnie Zimbabwe), południowoafrykańska pływaczka, olimpijka, modelka, od 1 lipca 2011 księżna Monako jako żona księcia Alberta II.

Powiązania rodzinne[edytuj]

Charlene Lynette Wittstock urodziła się 25 stycznia 1978 w Bulawayo, w ówczesnej Rodezji (obecnie Zimbabwe). Jest córką Michaela Kennetha Wittstock (ur. 8 lutego 1948) i Lynette Wittstock, z domu Humbertstone (ur. 1959), byłej trenerki pływania. Charlene ma dwóch młodszych braci: Garetha (ur. 1980) i Seana (ur. 1983). Jej rodzina przeprowadziła się do Republiki Południowej Afryki w 1989, kiedy przyszła księżna miała dwanaście lat. Przez trzy lata Wittstock była uczennicą Tom Newby Primary School w Benoni w pobliżu Johannesburga.

22 czerwca 2013 Sean Wittstock poślubił w Republice Południowej Afryki Chantell Violet Serfontein[1]. Mają syna o imieniu Raigen. W sierpniu tego samego roku drugi z braci księżnej, Gareth Wittstock, i jego dziewczyna Roisin Galvin zostali rodzicami córki, która na chrzcie w marcu 2014 otrzymała imiona Kaia Rose. We wrześniu 2015 para zawarła związek małżeński[2]. Ślub miał miejsce w Monte Carlo, a wesele w pobliżu Nicei. Gareth wraz z rodziną mieszka w Monako, utrzymuje bliski kontakt ze swoją siostrą i pracuje dla jej fundacji.

Rodzina Wittstock jest pochodzenia niemieckiego; prapradziadkowie Charlene: Martin Gottlieb Wittstock i Luise Wittstock wyemigrowali do Republiki Południowej Afryki z Pomorza w 1861 roku, aby uciec przed problemami. W Afryce niepowodzeniem zakończyły się podjęte przez nich próby poszukiwania diamentów. Ich syn, Heinrich Carl Wittstock poślubił Olive Florence Caldwell, która była Angielką. Mieli syna, Dudleya Kennetha Wittstock (dziadka Charlene), który ożenił się również z kobietą angielskiego pochodzenia, Sylvią Fagan Nicolson.

29 lipca 2014 księżna otrzymała Certyfikat Irlandzkiego Pochodzenia (Certificate of Irish Heritage), który wręczył jej w Pałacu Książęcym ambasador Irlandii we Francji, Rory Montgomery[3][4]. Genealodzy wykazali, że Wittstock jest potomkinią rodziny Fagansów, mieszkającej w Dublinie w XVI i XVII wieku. Ostatnim jej przodkiem urodzonym w tym kraju jest jej poczwórny pradziadek, Christopher Sullivan Fagan, ochrzczony w Shandon w Cork w 1781 roku.

Babcia księżnej, Sylvia Wittstock, zmarła w Benoni w wieku 94 lat, dnia 16 września 2015[5].

Dzieci chrzestne[edytuj]

Kariera pływacka[edytuj]

Charlene Wittstock była członkinią południowoafrykańskiej sztafety kobiecej na dystansie 4 × 100 m podczas letnich igrzysk olimpijskich w Sydney (2000), która zakończyła swój wyścig na piątym miejscu. Zajęła szóstą lokatę podczas mistrzostw świata w pływaniu w Moskwie (2002) w konkurencji na 200 metrów stylem motylkowym. Opuściła swój mieszczący się w Durbanie klub pływacki, aby przystąpić do zespołu uniwersytetu w Pretorii. Nigdy nie ukończyła tego uniwersytetu.

We wrześniu 2002 roku uczestniczyła w Igrzyskach Wspólnoty Narodów, odbywających się w Manchesterze. Na dystansie 50 metrów stylem grzbietowym ustanowiła czasem 29.18 rekord swojego kraju na długim basenie, który do tej pory nie został poprawiony.

Zdecydowała się opuścić Pretorię w styczniu 2005 i powrócić do Durbanu. Następnie wyjechała do KwaZulu – Natal, położonego na północnym wybrzeżu, gdzie rozpoczęła współpracę z Brannislavem Ivkoviciem. 13 kwietnia 2007 odzyskała tytuł mistrzyni swojego kraju na dystansie 50 m stylem motylkowym.

Wittstock planowała wziąć udział w letnich igrzyskach olimpijskich w Pekinie (2008), ale nie uzyskała kwalifikacji. Wcześniej nie startowała w zawodach przez osiemnaście miesięcy z powodu kontuzji ramienia. Zakończyła karierę pływacką przed ślubem z księciem Monako, aby móc skupić się na obowiązkach wynikających z pełnienia roli księżnej.

Życie prywatne[edytuj]

Ślub z księciem Albertem II Grimaldi[edytuj]

Monogram Alberta i Charlene

Charlene Wittstock poznała księcia Alberta II Grimaldi w 2000 roku podczas turnieju pływackiego Mare Nostrum w Monako. Albert był wówczas następcą monakijskiego tronu, a zasiadał na nim jego ojciec, książę Rainier III. Po raz pierwszy para oficjalnie pojawiła się podczas ceremonii otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich w Turynie w 2006 roku[7].

Już w trakcie związku Charlene z Albertem wyszło na jaw, że ma on dwoje nieślubnych dzieci. Starsza córka, Jaśmina Grimaldi (ur. 1992) jest owocem jego romansu z Tamarą Rotolo (oficjalnie dwór poinformował o tym 31 maja 2006), natomiast młodszy syn Aleksander Coste urodził się w 2005 roku, a jego matką jest afrykańska stewardessa Nicole Coste. Żadne z tych dzieci, jako nieślubni potomkowie, nie ma praw do dziedziczenia tronu Monako.

W czerwcu 2010 roku Charlene i Albert pojawili się razem na ceremonii zaślubin Victorii, księżnej Västergötland i Daniela Westlinga. 23 czerwca 2010 ogłosili oficjalnie swoje zaręczyny. Wittstock, wychowana jako protestantka, przyjęła wiarę rzymskokatolicką, pomimo, że nie wymaga tego Konstytucja Monako. Nauczyła się dworskiego protokołu europejskiego.

Ślub miał się pierwotnie odbyć w dniach 8 i 9 lipca 2011, ale został przeniesiony na wcześniejszy termin z powodu zbieżności z terminem planowanego w Durbanie spotkania Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (w działalność którego obydwoje narzeczeni są zaangażowani). Para planowała wziąć udział w tym spotkaniu, ponadto prezes komitetu był jednym z gości zaproszonych na wesele, a pierwsza podróż zagraniczna Charlene jako księżnej Monako miała się odbyć do jej ojczyzny.

W kwietniu narzeczeni wzięli udział w uroczystościach ślubnych Williama, księcia Cambridge z Catherine Middleton, ogłoszonym największym ślubem roku na świecie. Charlene Wittstock została żoną Alberta II Grimaldi 1 lipca 2011 po ceremonii cywilnej, która odbyła się w Sali Tronowej Pałacu Książęcego w Monako. Świadkami młodej pary zostali Christopher Levine (kuzyn księcia ze strony matki, księżnej Grace Kelly) i Donatella Knecht de Massy (żona kuzyna księcia Alberta ze strony ojca, Rainiera III)[8]. Tego samego dnia w Monako wystąpił dla nich Jean Michel Jarre.

Ślub kościelny miał miejsce następnego dnia, a w odróżnieniu od innych wesel w rodzinach królewskich, odbył się przed wejściem do katedry. Ceremonii przewodził arcybiskup Monako, Bernard Barsi[9]. Przyjęcie miało miejsce w monakijskiej operze.

Po ślubie Charlene Wittstock otrzymała oficjalny tytuł: Jej Książęca Wysokość Księżna Monako; ostatnią osobą noszącą ten tytuł była jej nieżyjąca teściowa, Grace Kelly. Jednocześnie zaślubiny Alberta z Charlene ogłoszono największym wydarzeniem w Monako od pięćdziesięciu pięciu lat, czyli od dnia ślubu Grace z księciem Rainierem.

Dzieci[edytuj]

30 maja 2014 Pałac Książęcy ogłosił, że księżna Charlene jest w ciąży ze swoim pierwszym dzieckiem[10], a potomek ma przyjść na świat pod koniec roku. W czerwcu ojciec księżnej ogłosił na jednym z portali społecznościowych, że para książęca zostanie rodzicami bliźniąt[11]. Księżna Monako miała potwierdzić tę wiadomość 7 października w rozmowie z dziennikarzami magazynu Hello! podczas pobytu w Nowym Jorku[12]. Dwa dni później, wobec rosnących spekulacji, Pałac Książęcy w specjalnym oświadczeniu przyznał, że Charlene i Albert spodziewają się narodzin dwojga dzieci[13][14][15][16].

Dzieci pary książęcej miały zająć dwa pierwsze miejsca w linii sukcesji monakijskiego tronu, wyprzedzając swoją ciotkę, księżną Hanoweru[17].

10 grudnia wczesnym popołudniem para książęca stawiła się w klinice imienia księżnej Grace w Monte Carlo[18]. Charlene przeszła zabieg cesarskiego cięcia, w wyniku którego o godzinie 17:04 na świat przyszła księżniczka Gabriela Teresa Maria, a dwie minuty później jej brat i następca tronu – książę Jakub Honoriusz Rainier[19][20][21]. Albert był obecny przy narodzinach dzieci. Imiona potomków rodziny książęcej oraz noszone przez nie tytuły zostały podane przez Pałac Książęcy w specjalnym oświadczeniu.

Księżna Monako[edytuj]

Monakijska rodzina książęca

Księżna Charlene regularnie bierze udział w tradycyjnych wydarzeniach, odbywających się w Monako, do których należy Bal Czerwonego Krzyża, Monaco Rose Ball, Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy, Narodowy Dzień Monako (19 listopada), tenisowy turniej Monte-Carlo Rolex Masters i wyścig Grand Prix Monako Formuły 1. Ponadto pojawia się na festiwalu filmowym w Cannes i ceremonii wręczenia Nagród Akademii Filmowej, a także na pokazach mody i balach charytatywnych.

Jako członkini rodziny książęcej uczestniczyła w różnych rodzinnych ceremoniach królewskich, do których należą:

2011 – 2014[edytuj]

Księżna i książę Monako podczas wizyty w Krakowie (2012)

Pierwszą wspólną wizytę para książęca odbyła już kilka dni po zaślubinach. Pojechali do Durbanu, gdzie uczestniczyli w posiedzeniu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz spotkali się z prezydentem Jacobem Zuma[22]. Księżna Charlene odwiedziła również Kapsztad, gdzie wspomagała fundację pomagającą ludziom z wirusem HIV i chorobą AIDS.

18 maja 2012 para książęca uczestniczyła w obiedzie, wydanym przez brytyjski dwór królewski z okazji jubileuszu panowania królowej Elżbiety II[23]. 27 lipca Charlene wzięła udział w ceremonii otwarcia letnich igrzysk olimpijskich w Londynie[24]. 10 sierpnia poleciała do ojczystej Republiki Południowej Afryki, by w towarzystwie rodziców i braci uczestniczyć w urodzinach babci, Sylvii Wittstock. Spotkała się również z Chadem Le Clos, pływakiem, który w Londynie zdobył złoty medal olimpijski[25]. 29 sierpnia towarzyszyła mężowi podczas ceremonii otwarcia letnich igrzysk paraolimpijskich w stolicy Wielkiej Brytanii.

Od 17 do 19 października małżeństwo Grimaldich przebywało w Polsce, gdzie zostali podjęci przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i pierwszą damę Annę Komorowską. W Warszawie odwiedzili Grób Nieznanego Żołnierza i zjedli obiad w towarzystwie wicepremiera Waldemara Pawlaka. W Krakowie spotkali się z prezydentem miasta, a książę Albert wygłosił wykład w siedzibie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na zakończenie wizyty zwiedzili obóz Auschwitz-Birkenau[26]. W listopadzie 2012 została ogłoszona prezydentem organizacji Monako przeciw Autyzmowi (Monaco against Autism, MONAA)[27].

12 stycznia 2013 Charlene wraz z mężem wzięła udział w specjalnej audiencji u papieża Benedykta XVI[28]. Księżna wystąpiła w białej sukni, a następnie oficjalnie potwierdzono, że otrzymała przywilej privilège du blanc, pozwalający jej nosić biały kostium w obecności głowy Kościoła katolickiego. Przywilej ten posiadało wówczas tylko kilka kobiet i były to małżonki katolickich monarchów europejskich: Zofia, królowa Hiszpanii, Paola, królowa Belgii, Fabiola, królowa Belgii i Maria Teresa, wielka księżna Luksemburga. Było to pierwsze spotkanie Charlene z papieżem. Jej mąż odwiedzał Watykan już trzykrotnie (1997, 2005 i 2009), podobnie jej bratowa, księżna Karolina (1997) oraz teściowie, książę Rainier i księżna Grace (1957 u papieża Piusa XII, 1959 u papieża Jana XXIII i w 1974 u papieża Pawła VI). 19 marca razem z mężem wzięła udział w mszy inaugurującej pontyfikat papieża Franciszka[29].

8 czerwca 2013 była gościem ceremonii zaślubin pomiędzy Madeleine, księżną Hälsingland i Gästrikland i Christopherem O'Neill. Charlene do Sztokholmu pojechała sama i po raz pierwszy samodzielnie reprezentowała dwór Grimaldich w tego typu uroczystości. 22 czerwca pojechała do ojczystej Republiki Południowej Afryki, aby uczestniczyć w weselu młodszego brata Seana z Chantell Violet Serfontein[30], które odbyło się w Benoni. Księżna spotkała się ze swoją rodziną i złożyła wizytę babci Sylvii, zamieszkałej w Rynfield. 27 lipca razem z mężem i członkami rodziny wzięła udział w Love Ball, zorganizowanym przez modelkę Natalię Wodianową w celach charytatywnych[31].

17 grudnia para książęca odwiedziła najstarszych pacjentów w Klinice Imienia Księżnej Grace w Monte Carlo[32]. W lutym małżonkowie pojechali do Soczi, gdzie wzięli udział w ceremonii otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich i spędzili kilka dni, kibicując rywalizującym zawodnikom[33].

Na koniec maja 2014 Pałac Książęcy ogłosił, że księżna Charlene spodziewa się narodzin swojego pierwszego dziecka. Po tej informacji po raz pierwszy wystąpiła publicznie, by ponownie otworzyć Różane Ogrody Księżnej Grace w Monako, które przez osiem miesięcy przechodziły gruntowną renowację[34]. 20 czerwca wzięła udział w otwarciu Monakijskiego Klubu Jachtowego (Monaco Yacht Club)[35].

22 czerwca Albert i Charlene podczas ceremonii w kaplicy królewskiej Pałacu Książęcego zostali rodzicami chrzestnymi Rafała Elmaleh, nieślubnego syna Charlotte Casiraghi i Gada Elmaleh[36][37]. 14 września księżna towarzyszyła swojemu mężowi podczas turnieju golfowego we Francji[38], a tydzień później poleciała razem z nim do Nowego Jorku. Tam wzięła udział w gali wręczenia nagród Clinton Global Citizen Awards[39], w 7. Światowym Spotkaniu Przeciwko Autyzmowi[40] i w gali wręczenia nagród imienia księżnej Grace[41]. Jej ostanie oficjalne wystąpienie przed narodzeniem dzieci miało miejsce 19 listopada podczas obchodów narodowego święta Monako.

2015 – nadal[edytuj]

7 stycznia 2015 księżna pojawiła się publicznie po raz pierwszy od czasu narodzin swoich dzieci, księcia Jakuba i księżniczki Gabrieli (w grudniu 2014 r.)[42]. Razem z mężem i przedstawicielami rodziny Grimaldich wystąpiła na balkonie Pałacu Książęcego, aby zaprezentować bliźnięta poddanym.

11 kwietnia para książęca zorganizowała w Pałacu obiad, na który zaproszeni zostali tenisista Roger Federer i jego żona Miroslava, prezydent i wiceprezydent Monakijskiego Federacji Tenisowej, Elżbieta de Massy i jej córka, Melania Costello de Lusignan oraz Željko Franulović, dyrektor tenisowego turnieju Monte-Carlo Rolex Masters[43]. Federer, podobnie jak księżna Charlene, ma pochodzenie i obywatelstwo południowoafrykańskie (jego matka urodziła się w tym kraju). Ponadto tenisowe małżeństwo jest rodzicami dwóch par bliźniąt. 15 kwietnia wręczyła tenisiście Novakowi Đokoviciowi nagrodę Laureus World Sports Award dla Najlepszego Sportowca Roku 2014[44].

10 maja w Monako razem wystąpiła podczas ceremonii chrztu swoich dzieci[45]. 24 maja wręczała nagrody najlepszym kierowcom Grand Prix Formuły 1 w Monte Carlo. 3 czerwca wygłosiła przemówienie podczas World Summit of the Entrepreneur Women, które miało miejsce w księstwie[46]. 13 czerwca w imieniu męża otworzyła Festiwal Telewizyjny w Monte Carlo[47].

12 lipca wystąpiła podczas obchodów dziesiątej rocznicy wstąpienia księcia Alberta na tron[48]. Z tej okazji przygotowała niespodziewane przemówienie, które wygłosiła w języku francuskim. 25 lipca była gościem cywilnej ceremonii zaślubin pomiędzy Pierre'm Casiraghi i włoską dziennikarką Beatrice Borromeo.

Oficjalne wizyty zagraniczne[edytuj]

4 kwietnia 2011 Charlene, jeszcze jako panna Wittstock, po raz pierwszy towarzyszyła swojemu narzeczonemu w oficjalnej wizycie zagranicznej. Para udała się do Irlandii, gdzie spotkali się z prezydent kraju, Mary McAleese, premier Endą Kenny, ministrem środowiska i burmistrzem Dublina, Gerry'm Breen[49].

15 października 2012 para książęca pojechała do Wilna, gdzie spotkali się z prezydent Litwy, Dalią Grybauskaite w Pałacu Prezydenckim[50]. Książę oddał również cześć poległym w walce o niepodległość Litwy na cmentarzu Antakalnis. Grimaldi spotkali się także z premierem Andriusem Kubiliusem.

Kilka dni później pierwsza para Monako zjawiła się w Polsce[51]. W Pałacu Prezydenckim w Warszawie zostali powitani przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i pierwszą damę Annę Komorowską. Albert i Charlene spotkali się także z ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem oraz odwiedzili Grób Nieznanego Żołnierza. Następnego dnia przebywali w Krakowie, gdzie książę wygłosił przemówienie na Uniwersytecie Jagiellońskim i zwiedził obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

11 marca 2013 książę i księżna polecieli w Republiki Palau. Para książęca została przyjęta przez prezydenta Tommy Esang Remengesau i pierwszą damę. Następnie spotkali się ze studentami Melekeok School i odwiedzili Palau International Coral Reef Center[52].

3 października 2013 Charlene towarzyszyła swojemu mężowi w oficjalnej wizycie w Federacji Rosyjskiej[53]. Pierwszego dnia wzięli udział w audiencji u patriarchy Moskwy i całej Rosji, Cyryla, następnie spotkali się z prezydentem kraju Władimirem Putinem na Kremlu. Wzięli również udział w ceremonii przywitania znicza olimpijskiego, a książę pobiegł w jednym z etapów sztafety ze zniczem na kilka miesięcy przed rozpoczęciem zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi[54].

2 maja 2014 Charlene i Albert spotkali się w Monako z prezydentem Czarnogóry, Filipem Vujanoviciem i jego małżonką, Swietłaną Vujanović[55].

23 września książę i spodziewająca się narodzin pierwszego dziecka księżna udali się do Nowego Jorku, gdzie podczas wielu oficjalnych wystąpień spotkali się również z amerykańską parą prezydencką, Barackiem Obamą i jego żoną, Michelle. Wydarzenie miało miejsce w hotelu Waldorf-Astoria[56].

18 stycznia 2016 para książęca pojechała z oficjalną wizytą do Watykanu, gdzie byli gośćmi papieża Franciszka[57][58].

Fundacja Księżnej Charlene[edytuj]

W grudniu 2011 księżna ogłosiła powstanie fundacji, nazwanej własnym imieniem[59]. Jej działalność rozpoczęła się w styczniu 2012 roku, a głównym celem ma być "pomaganie potrzebującym na pięciu kontynentach". Wiceprezydentem organizacji jest książę Albert. Charlene rozpoczęła swoje podróże, mające za zadanie realizować założenia fundacji. W marcu 2012 odwiedziła Australię – otworzyła wystawę w Bendigo poświęconą jej tragicznie zmarłej teściowej, księżnej Grace, odwiedziła centrum sportowe w Melbourne i tamtejszy Monaco House[60]. Kilka dni później złożyła wizytę w szkole specjalnej w Szanghaju.[61]

W lutym 2013 ogłoszono, że w najbliższym czasie organizacja skupiać się będzie na wspieraniu projektów sportowych, zwłaszcza dotyczących rugby, wspieraniu młodych i utalentowanych sportowców, którym do rozwinięcia kariery brakuje środków finansowych i przyznawaniu im stypendiów sportowych, a także na edukacji dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego zachowania w wodzie w celu uniknięcia wypadków utonięć. 1 września pojechała do Capbreton w południowej Francji. Księżna spędziła czas z dziećmi, ucząc ich pływania i zasad bezpieczeństwa w wodzie[62][63].

23 czerwca 2015 wraz z mężem przeprowadziła na Korsyce lekcję pływania dla dzieci w ramach działalności fundacji[64]. W tym samym miesiącu organizacja otrzymała swój własny kanał w Monaco Channel[65]. W listopadzie księżna pojechała do Watykanu, gdzie wzięła udział w konferencji dotyczącej służby zdrowia[66]. Wygłosiła tam referat na temat działalności swojej fundacji i jej zamierzeniach.

Każdego roku w grudniu odbywa się wyścig kolarski z Saint Tropez do Monako, z którego dochód przeznaczony jest na potrzeby organizacji. W kwietniu z okazji Narodowego Dnia Sportu organizowany jest Princess Charlene Rally dla uczniów monakijskich szkół, na który zawsze przybywa księżna z mężem.

Patronaty[edytuj]

 • Od 2009 jest honorowym prezydentem Ladies Lunch Monte-Carlo[67].
 • Od 2010 współpracuje z fundacją Nelsona Mandeli (Nelson Mandela Foundation).
 • 27 maja 2011 została ustanowiona Globalnym Ambasadorem Igrzysk Paraolimpijskich.
 • Od czerwca 2012 jest patronką klubu AS Rugby Monaco[68].
 • Od listopada 2012 jest honorowym prezydentem organizacji MONAA[69].

Genealogia[edytuj]

Przodkowie[edytuj]

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Charlene, księżna Monako
z d. Wittstock (1978 - )
Michael Kenneth Wittstock
(1946 - )
Dudley Kenneth Wittstock
(1918 - 1986)
Heinrich Carl Friedrich Wittstock
(1887 - 1962)
Olive Florence Wittstock
z d. Caldwell (1888 - 1975)
Sylvia Fagan Wittstock
z d. Nicolson (1921 - 2015)
Henry Nicolson
(1897 - 1960)
Marjorie Winifred Nicolson
z d. Nelson (? - 1975)
Lynette Wittstock
z d. Humberstone (1959 - )
Brian James Humberstone
(1931 - ?)
Ernest James Humberstone
(1904 - 1947)
Lilian Cecilia Humberstone
z d. Paul (1905 - ?)
Violet Humberstone
z d. Openshaw (? - ?)
Charles Ernest Openshaw
(? - ?)
Alice Isabella Openshaw
z d. McMaster (? - ?)

Potomkowie[edytuj]

Dzieci Wnuki Prawnuki
Gabriela, hrabina Carladès
(2014 - )
Jakub, markiz Baux
(2014 - )

Odznaczenia[edytuj]

Lista odznaczeń przyznanych księżnej Charlene:

Data Państwo Osoba przyznająca Odznaczenie
17 listopada 2012  Monako Albert II Grimaldi Krzyż Wielki Orderu Świętego Karola
18 listopada 2012  Polska Bronisław Komorowski Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej[70]
20 lutego 2014  Włochy Giorgio Napolitano Krzyż Wielki Orderu Gwiazdy Solidarności Włoskiej

Tytuły[edytuj]

Od do Tytuł
25 stycznia 1978 1 lipca 2011 Panna Charlene Lynette Wittstock
1 lipca 2011 nadal Jej Książęca Wysokość Księżna Monako

Jako małżonka władcy Monako nosi również inne tytuły, przysługujące głowie tego państwa:

 • księżna Valentinois
 • księżna Estouteville
 • księżna Mazarin
 • księżna Mayenne
 • księżna Château-Porcien
 • markiza Baux
 • markiza Chilly-Mazarin
 • markiza Guiscard
 • markiza Bailli
 • hrabina Polignac
 • hrabina Carladès
 • hrabina Ferrette
 • hrabina Belfort
 • hrabina Thann
 • hrabina Rosemont
 • hrabina Torigni
 • hrabina Longjumeau
 • hrabina Clèdes
 • baronowa Calvinet
 • baronowa Buis
 • baronowa La Luthumière
 • baronowa Hambye
 • baronowa Altkirch
 • baronowa Saint-Lô
 • baronowa Massy
 • seniora Issenheim
 • seniora Saint-Rémy
 • matka Matignon

Przypisy

 1. http://www.huffingtonpost.com/2013/06/25/princess-charlene-brother-sean-wittstock_n_3495766.html
 2. http://www.hellomagazine.com/royalty/2015091427203/princess-charlene-brother-gareth-wittstock-wedding/
 3. http://www.independent.ie/life/travel/ireland/princess-charlene-of-monacos-irish-ancestry-revealed-30471760.html
 4. http://www.theroyalforums.com/47101-princess-charlenes-irish-ancestry/
 5. http://benonicitytimes.co.za/229250/princess-charlenes-grandmother-dies-at-94/
 6. http://actualite.portail.free.fr/people/26-06-2014/charlene-de-monaco-est-la-marraine-du-fils-de-gad-elmaleh-et-charlotte-casiraghi/
 7. Prince Albert And Charlene Wittstock
 8. Charlene Wittstock marries Prince Albert in 'fairytale' wedding – Telegraph
 9. Albert, Charlene Wed in Monaco Religious Ceremony | Fox News
 10. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014053019081/princess-charlene-monaco-pregnant/
 11. http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-2651633/GIRL-ABOUT-TOWN-An-heir-spare-one-Princess-Charlene-confirms-expecting-twins.html
 12. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014100721211/princess-charlene-pregnant-twins-baby/
 13. http://www.business-standard.com/article/news-ians/monaco-royals-confirm-they-are-expecting-twins-114100901043_1.html
 14. http://www.theroyalforums.com/47445-confirmed-twins-for-charlene-and-albert/
 15. http://newshence.com/monaco-royals-confirm-they-are-expecting-twins.html
 16. http://www.businessinsider.com/afp-princess-charlene-of-monaco-expecting-twins-2014-10
 17. http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2783905/Princess-Charlene-Prince-Albert-Monaco-expecting-TWINS-baby-inherit-crown.html
 18. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014121022346/princess-charlene-arrives-hospital-birth/
 19. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014121022101/princess-charlene-gives-birth-to-twins/
 20. http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2868690/It-s-boy-girl-Princess-Charlene-Monaco-royal-reportedly-gives-birth-twins-caesarian-section.html
 21. http://royalcentral.co.uk/foreignroyals/princess-charlene-of-monaco-gives-birth-to-heir-41415
 22. Monaco Royal Couple Prince Albert II and Princess Charlene arrive in Durban for their Honeymoon and meet President Jacob Zuma
 23. PHOTOS: Prince Albert II & Princess Charlene at Windsor Castle Royals Lunch in UK
 24. Monaco's Prince Albert to Attend the Olympics
 25. Princess Charlene returns home to South Africa – hellomagazine.com
 26. Official visit to Poland by the Prince and Princess of Monaco – Prince’s Palace of Monaco
 27. http://www.palais.mc/monaco/palais-princier/english/h.s.h.-princess-charlene/news/gala-event-of-monaa-association-monaco.2890.html
 28. http://www.palais.mc/monaco/palais-princier/english/h.s.h.-prince-albert-ii/news/2013/january/audience-at-the-vatican.2943.html
 29. http://www.palais.mc/monaco/palais-princier/english/h.s.h.-prince-albert-ii/news/2013/march/solemm-inauguration-mass-at-the-vatican.3001.html
 30. http://www.huffingtonpost.com/2013/06/25/princess-charlene-brother-sean-wittstock_n_3495766.html
 31. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/tatiana-santo-domingo-andrea-casiraghi-antoine-arnault-news-photo/174590264
 32. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/prince-albert-of-monaco-and-princess-charlene-of-monaco-news-photo/457387605
 33. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/prince-albert-ii-of-monaco-and-princess-charlene-of-monaco-news-photo/468151551
 34. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/princess-charlene-of-monaco-and-prince-albert-ii-of-monaco-news-photo/450614394
 35. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/prince-albert-ii-of-monaco-and-princess-charlene-of-monaco-news-photo/450933378
 36. http://actualite.portail.free.fr/people/26-06-2014/charlene-de-monaco-est-la-marraine-du-fils-de-gad-elmaleh-et-charlotte-casiraghi/
 37. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014062619595/charlotte-casiraghi-gad-elmaleh-baby-baptism/
 38. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/franck-riboud-president-of-the-evian-championship-and-ceo-news-photo/455421110
 39. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/charlene-princess-of-monaco-attends-8th-annual-clinton-news-photo/455883546
 40. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/charlene-princess-of-monaco-attends-the-seventh-annual-news-photo/456107136
 41. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014100921347/princess-charlene-albert-princess-grace-awards-gala/
 42. http://www.independent.ie/style/celebrity/celebrity-news/the-other-royal-babies-princess-charlene-and-prince-albert-of-monaco-introduce-twins-to-the-world-30889557.html
 43. http://royalcorrespondent.com/2015/04/11/tshs-prince-albert-ii-and-princess-charlene-of-monaco-meet-with-tennis-legends/
 44. http://www.dailymail.co.uk/femail/article-3040305/Princess-prizes-New-mother-Charlene-glamorous-navy-presents-tennis-ace-Novak-Djokovic-gong-Shanghai.html
 45. http://www.hellomagazine.com/royalty/2015051025113/princess-charlene-prince-albert-twins-baptism/
 46. http://www.monacochannel.mc/Chaines/Monaco-Info-Les-Reportages/Videos/S.A.S.-la-Princesse-Charlene-s-engage-pour-les-femmes
 47. http://www.parismatch.com/Royal-Blog/Monaco/Charlene-inaugure-les-festivites-du-Festival-de-Television-de-Monte-Carlo-782354
 48. http://www.hellomagazine.com/royalty/2015071226218/princess-charlene-twins-support-prince-albert/
 49. http://www.palais.mc/en/news/h-s-h-prince-albert-ii/official-visit/2014/september/reception-organisee-par-le-couple-presidentiel-americain-3272.html
 50. http://www.palais.mc/en/news/h-s-h-prince-albert-ii/official-visit/2012/october/official-visit-to-lithuania-by-the-prince-and-princess-of-monaco-2865.html
 51. http://www.palais.mc/en/news/h-s-h-prince-albert-ii/official-visit/2012/october/official-visit-to-poland-by-the-prince-and-princess-of-monaco-2873.html
 52. http://www.palais.mc/en/news/h-s-h-prince-albert-ii/official-visit/2013/march/official-visit-by-tsh-the-sovereign-prince-and-princess-charlene-to-the-republic-of-palau-2990.html
 53. http://www.palais.mc/en/news/h-s-h-prince-albert-ii/official-visit/2013/october/official-visit-by-h-s-h-prince-albert-ii-of-monaco-to-the-russian-federation-3078.html
 54. http://www.palais.mc/en/news/h-s-h-prince-albert-ii/official-visit/2013/october/ceremony-for-the-arrival-in-moscow-of-the-olympic-flame-for-the-olympic-games-of-sochi-3080.html
 55. http://www.palais.mc/en/news/h-s-h-prince-albert-ii/official-visit/2014/may/official-visit-of-the-president-of-montenegro-h-e-filip-vujanovic-3233.html
 56. http://www.palais.mc/en/news/h-s-h-prince-albert-ii/official-visit/2014/september/reception-organisee-par-le-couple-presidentiel-americain-3272.html
 57. http://www.dailymail.co.uk/femail/article-3404770/Princess-Charlene-Monaco-visits-Vatican-meeting-Pope-Francis.html
 58. http://www.express.co.uk/news/royal/635866/Princess-Charlene-Monaco-Pope-Francis-Vatican
 59. The Princess Charlene Foundation | The Royal Correspondent
 60. Princess Charlene of Monaco Visits Monaco House | View photo – Yahoo! News India
 61. Monaco's Princess Charlene Promotes Special Olympics in China
 62. http://www.palais.mc/monaco/palais-princier/english/h.s.h.-princess-charlene/news/h-s-h-princess-charlene-of-monaco-to-travel-to.3061.html
 63. http://www.hellomagazine.com/royalty/2013090214377/princess-charlene-swimming-campaign/
 64. http://www.titrespresse.com/article/photos-la-princesse-charlene-anime-des-ateliers-de-prevention-contre-la-noyade-en-corse?id=188296d15d6
 65. http://www.monacochannel.mc/Chaines/Fondation-Princesse-Charlene-de-Monaco/Videos/Bienvenue-sur-la-Chaine-Officielle-de-la-Fondation-Princesse-Charlene-de-Monaco
 66. http://en.radiovaticana.va/news/2015/11/21/charlene_of_monaco_addresses_vatican_healthcare_conference/1188526
 67. http://www.ladieslunchmontecarlo.org/en/
 68. http://www.mctimes.com/index.php/monaco-article/items/princess-charlene-new-patron-of-as-monaco-rugby.html
 69. http://fondationprincessecharlene.mc/biography-of-charlene/
 70. M.P. z 2013 r. poz. 242

Linki zewnętrzne[edytuj]