Charlotte Casiraghi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Charlotte Casiraghi.jpg

Charlotte Casiraghi (Charlotte Marie Pomeline Casiraghi, ur. 3 sierpnia 1986 w Monte Carlo), córka Karoliny, księżnej Hanoweru i jej drugiego męża, Stefano Casiraghi, najstarsza wnuczka Rainiera III, księcia Monako i księżnej Grace; od lutego 2017 zajmuje dziewiąte miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Powiązania rodzinne i edukacja[edytuj]

Charlotte urodziła się 3 sierpnia 1986 roku w klinice imienia księżnej Grace w Monte Carlo.

Jej rodzicami są Stefano Casiraghi, pochodzący z rodziny włoskich przemysłowców branży naftowej, Karolina, księżna Hanoweru, księżniczka Monako, w latach 1957 - 1958 oraz 2005 - 2014 następczyni monakijskiego tronu. Poprzez trzecie małżeństwo matki jej ojczymem jest Ernest August V, książę Hanoweru.

Jej dziadkami sa ze strony matki Rainier III, władca Monako w latach 1949 - 2005 i Grace, księżna Monako, amerykańska aktorka, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej; natomiast ze strony ojca Giancarlo Casiraghi i Fernanda Casiraghi.

Ma dwoje braci, Andreę i Pierre’a, przyrodnią siostrę ze strony matki, księżniczkę Aleksandrę oraz dwoje przybranych braci z małżeństwa matki z księciem Hanoweru, księcia Ernesta Augusta i księcia Krystiana.

Imię otrzymała na cześć swojej prababki, Charlotte, księżnej Valentinois. Jej rodzicami chrzestnymi zostali Massimo Bianchi i Albina de Boisrouvray.

W 1990 roku ojciec Charlotte zginął w wypadku podczas wyścigów łodzi motorowych.

Dzieci chrzestne[edytuj]

Edukacja[edytuj]

Charlotte ukończyła École de la République w Saint-Rémy-de-Provence, a w 2004 roku także Lycée François Couperin w Fontainebleau. W 2007 roku uzyskała dyplom filozofii na Sorbonie w Paryżu.

Kariera dziennikarska i medialna[edytuj]

W 2006 umieszczona na międzynarodowej liście najlepiej ubranych ludzi na świecie według magazynu Vanity Fair.

W 2007 roku współpracowała z brytyjską gazetą The Independent, w 2008 z AnOther, a w 2009 z Above. Poprzez pracę w ostatnim z wymienionych magazynów zaprzyjaźniła się ze Stellą McCartney, z którą przeprowadzała wywiad do pierwszego wydania gazety. Wraz z dwoma przyjaciółmi otworzyła magazyn Ever Manifesto, traktujący o sprawach ekologii, ale wiążący je z modą. 21 września 2009 ogłosiła, że planuje wydać 3000 kopii tej gazety o wpływie rozwoju mody na światowe środowisko. Dokonała tego podczas tygodni mody w Paryżu i Mediolanie. 5 października 2009 była gościem specjalnym w show Stelli McCartney w Paryżu, gdzie opowiadała o Ever Manifesto.

Jest ambasadorką Gucci. 20 stycznia 2015 została ogłoszona globalnym ambasadorem niemieckiej marki Montblanc[1].

Kariera sportowa[edytuj]

Charlotte, jak wielu członków monakijskiej rodziny książęcej, czynnie uprawia sport. Od najmłodszych lat uprawiała skoki przez przeszkody. W latach 2001–2004 była członkinią drużyny Marionnaud Marcela Roziera i dzięki temu brała udział w zawodach, zarówno juniorskich, jak i amatorskich. Trenowana była przez obydwu synów Roziera, Philippe i Thierry’ego.

W czerwcu 2009 pojawiła się razem ze swoim wujem Albertem w programie na antenie francuskiej telewizji Stade 2, gdzie poinformowała, że rozpoczyna występy w Global Champions Tour – oficjalnym tourze zajmującym się zawodami w skokach przez przeszkody. Po czterech i pół roku przerwy od sportu, wciąż trenowana przez Thierry’ego Roziera, zadebiutowała w zawodach wspomnianego cyklu w Monte Carlo. W sezonie 2010 odnotowała osiem występów; w 2011 w swoim ojczystym księstwie odnotowała najlepszy występ w dotychczasowej karierze.

Charlotte jest oficjalnym ambasadorem marki Gucci dla tego sportu, co gwarantuje jej między innymi szyte wyłącznie dla niej kostiumy sportowe.

28 czerwca 2014 wraz ze swoją przyjaciółką Edwiną Tops-Alexander, wygrała pokazowy konkurs jeździecki Longines Pro-Am Cup, rozegrany w ramach dorocznego International Monte-Carlo Show Jumping. Nagrodę za pierwsze miejsce odebrała z rąk swojej matki, księżnej Hanoweru[2]. 4 grudnia wzięła udział w pokazowym turnieju Gucci Paris Masters[3].

W czerwcu 2015 podczas treningów do zawodów organizowanych przez Athinę Onassis w Saint-Tropez, Casiraghi spadła z konia i doznała urazu pleców[4].

Osoba związana z rodziną książęcą[edytuj]

Charlotte Casiraghi nie jest członkinią monakijskiej rodziny książęcej, dlatego tylko okazyjnie bierze udział w oficjalnych wystąpieniach. Regularnie uczestniczy w publicznych świętach w księstwie, obchodach Narodowego Dnia Monako, balach charytatywnych i wydarzeniach sportowych, głównie zawodach jeździeckich. Ponadto jest gościem europejskich tygodni mody i ceremonii wręczenia nagród filmowych.

W 1997 roku, zgodnie z wolą dziadka, została patronką Publicznej Dywizji Bezpieczeństwa, Maritime i Policyjnego Lotniska w Monako.

W kwietniu 2005 razem z całą rodziną uczestniczyła w ceremonii pogrzebowej księcia Rainiera III, a także we mszy świętej celebrowanej w intencji zmarłego w tym samym czasie papieża Jana Pawła II. 13 lipca była gościem ceremonii koronacyjnej wuja, księcia Alberta II.

W 2010 pełniła funkcję honorowego prezydenta podczas Jumping International de Monte-Carlo, miejsce to wcześniej zajmowała jej matka.

W marcu 2011 razem z rodzeństwem wygłosiła przemówienie podczas uroczystości pogrzebowych siostry ich dziadka, Antoinette, baronowej Massy. W lipcu uczestniczyła w ceremonii zaślubin księcia Alberta z Charlene Wittstock.

7 stycznia 2015 wystąpiła na balkonie Pałacu Książęcego w czasie prezentacji swoich nowo narodzonych kuzynów, księcia Jakuba i księżniczki Gabrieli, mieszkańcom państwa i przybyłym gościom.

28 lutego 2017, po narodzinach bratanka, syna Pierre’a i Beatrice Casiraghich, spadła na dziewiąte miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Od 28 lutego 2017 Charlotte zajmuje dziewiąte miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu. Zgodnie z prawem, zostanie skreślona z listy, jeżeli książę Albert przestanie był władcą i zostanie nim książę Jakub. Casiraghi nie nosi żadnych tytułów, ponieważ te dziedziczone są w linii męskiej, a jej ojciec takowego nie posiadał.

Życie prywatne[edytuj]

Od 2007 roku związana była z Alexandrem Dellal, synem Guya Dellala i brazylijskiej modelki Andrei. Po raz pierwszy pojawili się razem podczas jedno z wyścigów konnych w Monte Carlo latem 2007. Mężczyzna towarzyszył jej podczas ceremonii zaślubin jej wuja księcia Alberta z Charlene Wittstock w lipcu 2011. Para rozstała się kilka miesięcy później[5], a w maju 2013 Dellal został ojcem po tym, gdy jego partnerka Elisa Sednaoui urodziła syna, Jacka Zeitouna[6].

W 2011 roku Charlotte związała się z francuskim aktorem komediowym marokańskiego pochodzenia, Gadem Elmaleh[7]. Uwagę mediów skupiła głównie różnica wieku pomiędzy nimi – Casiraghi jest młodsza od Elmaleha o piętnaście lat (podobnie jak jej matka, księżna Karolina, była młodsza od swojego pierwszego męża Filipa Junota o siedemnaście lat).

W lipcu 2013 pojawiły się informacje, że Casiraghi spodziewa się narodzin swojego pierwszego dziecka, a drugiego wnuka księżnej Karoliny, pod koniec roku[8][9]. Doniesienia prasy potwierdziła sama zainteresowana, prezentując widoczny ciążowy brzuch podczas wakacji na włoskiej wyspie Capri w sierpniu[10][11]. Jej dziecko zostanie wpisane na listę sukcesji monakijskiego tronu tylko wtedy, gdy jego rodzice wezmą ślub. Elmaleh ma już syna, Noego (ur. 1 listopada 2000), ze związku z francuską aktorką Anne Brochet. 19 września Francuz oznajmił, że nie jest zaręczony z Casiraghi i nie planują małżeństwa[12].

17 grudnia w klinice imienia księżnej Grace w Monte Carlo Charlotte urodziła syna, który otrzymał imię Rafał (Raphaël Elmaleh). Chłopiec został ochrzczony w wierze katolickiej w Monako, dnia 22 czerwca 2014, a jego rodzicami chrzestnymi zostali Albert II, książę Monako i jego małżonka, księżna Charlene[13][14]. Elmaleh nie był obecny w czasie ceremonii, ponieważ chciał, by jego dziecko zostało wychowane w wierze żydowskiej, jak cała jego rodzina.

W czerwcu 2015 Casiraghi razem z synem wyprowadziła się z paryskiego apartamentu aktora i wróciła do Monako[15]. Ich wspólny dom w Los Angeles został wystawiony na sprzedaż. Media podały informację o rozstaniu pary[16], która okazała się nieprawdziwa[17]. W sierpniu pojawili się podczas uroczystych zaślubin brata Charlotte, Pierre’a z Beatrice Borromeo i był to ostatni raz, kiedy wystąpili publicznie razem. W grudniu 2015 aktor potwierdził zakończenie relacji z Casiraghi i wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuuje karierę aktorską.

W listopadzie włoskie media opublikowały zdjęcia Casiraghi w towarzystwie 40-letniego Lamberto Sanfelice, którego miała poznać podczas wesela swojego brata Pierre’a z Beatrice Borromeo[18][19][20]. Mężczyzna to włoski reżyser, potomek rodziny arystokratycznej, który zajmuje czwarte miejsce w kolejce do dziedziczenia tytułu markiza Monteforte[21]. Wiosną 2016 razem z synem przeprowadziła się do Rzymu.

Lamberto Sanfelice zadebiutował jako reżyser i scenarzysta w 2015 roku dramatem Chlor (w języku włoskim Cloro), którego premiera miała miejsce 26 stycznia na konkursie w ramach festiwalu Sundance[22][23]. Autor otrzymał za ten film nominację do nagrody David di Donatello w kategorii najlepszego debiutującego reżysera.

Związek zakończył się jesienią 2016[24][25]. Casiraghi wraz z synem przeprowadziła się do Francji.

W marcu 2017 hiszpańskie, francuskie i angielskie dzienniki poinformowały, że Charlotte związała się z 35-letnim Dimitrim Rassamem, synem francuskiej aktorki Carole Bouquet i producenta filmowego Jeana-Pierre’a Rassama[26][27]. Rassam, również zajmujący się produkcją filmów, od 2010 roku pozostaje w związku małżeńskim z rosyjską modelką Marią Nowosiełową, z którą ma sześcioletnią córkę[28][29][30].

Genealogia[edytuj]

Przodkowie[edytuj]

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Charlotte Casiraghi
(1986-)
Stefan Casiraghi
(1960-1990)
Giancarlo Casiraghi
(1925-1998)
pradziadek Casiraghi
(?)
prababka Casiraghi
z d. ? (1858 - 1913)
Fernanda Casiraghi
z d. Biffi (1926-?)
pradzidek Biffi
(?)
prababka Biffi
z d. ? (?)
Karolina, księżna Hanoweru
z d. księżniczka Monako (1957-)
Rainier III, książę Monako
(1923-2005)
Pierre, książę Valentinois
z d. hrabia Polignac(1895-1964)
Charlotte, księżna Valentinois
z d. księżniczka Monako (1898-1977)
Grace, księżna Monako
z d. Kelly (1929-1982)
John Brendan Kelly
(1889-1960)
Margaret Katherine Kelly
z d. Majer (1898-1990)

Potomkowie[edytuj]

Dzieci Wnuki Prawnuki
Rafał Elmaleh
(2013-)


Przypisy

 1. http://stories.montblanc.com/2015/01/montblanc-announces-charlotte-casiraghi-as-its-global-brand-ambassador/#.VL_qGi50nIV
 2. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014062819635/charlotte-casiraghi-wins-show-jumping-event-monaco/
 3. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014120422282/charlotte-casiraghi-gucci-paris-masters/
 4. http://www.people.com/people/package/article/0,,20395222_20928228,00.html
 5. http://www.huffingtonpost.com/2012/01/10/charlotte-casiraghi-alex-dellal-split_n_1197665.html
 6. http://www.hellomagazine.com/celebrities/2013070413342/alex-dellal-elisa-sednaoui-baby-boy/
 7. http://mandysroyalty.org/royal_rep/2012/03/05/charlotte-casiraghis-new-love/
 8. http://www.bohomoth.com/?p=39827
 9. http://www.popsugar.com/Who-Charlotte-Casiraghi-18773104
 10. http://www.examiner.com/article/charlotte-casiraghi-confirms-pregnancy-with-italian-shopping-trip
 11. http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-2385782/Charlotte-Casiraghi-engaged-French-actor-Gad-Elmaleh-reports-emerge-expecting-child.html
 12. http://www.hellomagazine.com/royalty/2013091914625/carlota-casiraghi-gad-elmaleh-not-to-wed/
 13. http://actualite.portail.free.fr/people/26-06-2014/charlene-de-monaco-est-la-marraine-du-fils-de-gad-elmaleh-et-charlotte-casiraghi/
 14. http://www.hellomagazine.com/royalty/2014062619595/charlotte-casiraghi-gad-elmaleh-baby-baptism/
 15. http://www.hellomagazine.com/royalty/2015060425595/charlotte-casiraghi-gad-elmaleh-separation-rumours/
 16. http://www.dailymail.co.uk/femail/article-3111448/Charlotte-Casiraghi-split-French-boyfriend-Gad-Elmaleh-reports-claim.html
 17. http://www.hellomagazine.com/royalty/2015060525623/charlotte-casiraghi-gad-elmaleh-still-together/
 18. http://www.oggi.it/gossip/amori/2015/10/30/charlotte-casiraghi-ha-un-nuovo-amore-tutto-italiano-e-il-regista-lamberto-sanfelice-supergossip/?refresh_ce-cp
 19. http://www.ilmessaggero.it/SOCIETA/GOSSIP/charlotte_casiraghi_nuovo_fidanzato_lamberto_sanfelice_roma_trastevere/notizie/1687445.shtml
 20. http://www.ibtimes.co.uk/monacos-charlotte-casiraghi-now-dating-italian-filmmaker-lamberto-sanfelice-1527453
 21. http://heirsofeurope.blogspot.ca/2014/07/sanfelice-viggiano.html
 22. http://muranow.gutekfilm.pl/film/chlor/
 23. http://www.imdb.com/name/nm5292399/
 24. http://www.oggi.it/people/famiglie-reali/2016/10/12/charlotte-casiraghi-ora-vive-in-francia-e-il-fidanzato-lamberto-sanfelice-non-ce-esclusivo/
 25. http://ilmessaggero.it/societa/gossip/charlotte_casiraghi_lascia_fidanzato_lamberto_sanfelice-2036993.html
 26. http://www.dailymail.co.uk/femail/article-4340892/Charlotte-Casiraghi-relationship-film-producer.html
 27. http://www.hola.com/realeza/casa_monaco/2017031592345/carlota-casiraghi-acompaniante-hola-moda/
 28. https://en.wikipedia.org/wiki/Masha_Novoselova
 29. http://people.com/royals/royal-love-grace-kellys-granddaughters-charlotte-casiraghi-and-jazmin-grimaldi-have-new-men-in-their-lives/
 30. http://www.oggi.it/people/famiglie-reali/2017/03/29/charlotte-casiraghi-il-suo-nuovo-amore-e-dimitri-rassam-ed-e-il-figlio-di-carole-bouquet-esclusivo/