Charlotte Casiraghi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Charlotte Casiraghi.jpg

Charlotte Casiraghi (Charlotte Marie Pomeline Casiraghi, ur. 3 sierpnia 1986 w Monte Carlo), córka Karoliny, księżnej Hanoweru i jej drugiego męża, Stefano Casiraghi, najstarsza wnuczka Rainiera III, księcia Monako i księżnej Grace; od lutego 2017 zajmuje dziewiąte miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Powiązania rodzinne i edukacja[edytuj | edytuj kod]

Charlotte urodziła się 3 sierpnia 1986 roku w klinice imienia księżnej Grace w Monte Carlo.

Jej rodzicami są Stefano Casiraghi, pochodzący z rodziny włoskich przemysłowców branży naftowej, Karolina, księżna Hanoweru, księżniczka Monako, w latach 1957 - 1958 oraz 2005 - 2014 następczyni monakijskiego tronu. Poprzez trzecie małżeństwo matki jej ojczymem jest Ernest August V, książę Hanoweru.

Jej dziadkami sa ze strony matki Rainier III, władca Monako w latach 1949 - 2005 i Grace, księżna Monako, amerykańska aktorka, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej; natomiast ze strony ojca Giancarlo Casiraghi i Fernanda Casiraghi.

Ma dwoje braci, Andreę i Pierre’a, przyrodnią siostrę ze strony matki, księżniczkę Aleksandrę oraz dwoje przybranych braci z małżeństwa matki z księciem Hanoweru, księcia Ernesta Augusta i księcia Krystiana.

Imię otrzymała na cześć swojej prababki, Charlotte, księżnej Valentinois. Jej rodzicami chrzestnymi zostali Massimo Bianchi i Albina de Boisrouvray.

W 1990 roku ojciec Charlotte zginął w wypadku podczas wyścigów łodzi motorowych.

Dzieci chrzestne[edytuj | edytuj kod]

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Charlotte ukończyła École de la République w Saint-Rémy-de-Provence, a w 2004 roku także Lycée François Couperin w Fontainebleau. W 2007 roku uzyskała dyplom filozofii na Sorbonie w Paryżu.

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Charlotte Casiraghi pracowała jako dziennikarka. W 2007 roku współpracowała z brytyjską gazetą The Independent, w 2008 z AnOther, a w 2009 z Above. Poprzez pracę w ostatnim z wymienionych magazynów zaprzyjaźniła się ze Stellą McCartney, z którą przeprowadzała wywiad do pierwszego wydania gazety. Wraz z dwoma przyjaciółmi otworzyła magazyn Ever Manifesto, traktujący o sprawach ekologii, ale wiążący je z modą. 21 września 2009 ogłosiła, że planuje wydać 3000 kopii tej gazety o wpływie rozwoju mody na światowe środowisko. Dokonała tego podczas tygodni mody w Paryżu i Mediolanie.

Od najmłodszych lat uprawia skoki przez przeszkody. W latach 2001–2004 była członkinią drużyny Marionnaud Marcela Roziera i dzięki temu brała udział w zawodach, zarówno juniorskich, jak i amatorskich. Trenowana była przez obydwu synów Roziera, Philippe i Thierry’ego.

W czerwcu 2009 pojawiła się razem ze swoim wujem Albertem w programie na antenie francuskiej telewizji Stade 2, gdzie poinformowała, że rozpoczyna występy w Global Champions Tour – oficjalnym tourze zajmującym się zawodami w skokach przez przeszkody. Po czterech i pół roku przerwy od sportu, wciąż trenowana przez Thierry’ego Roziera, zadebiutowała w zawodach wspomnianego cyklu w Monte Carlo. W sezonie 2010 odnotowała osiem występów; w 2011 w swoim ojczystym księstwie odnotowała najlepszy występ w dotychczasowej karierze.

28 czerwca 2014 wraz ze swoją przyjaciółką Edwiną Tops-Alexander, wygrała pokazowy konkurs jeździecki Longines Pro-Am Cup, rozegrany w ramach dorocznego International Monte-Carlo Show Jumping. Nagrodę za pierwsze miejsce odebrała z rąk swojej matki, księżnej Hanoweru[1]. 4 grudnia wzięła udział w pokazowym turnieju Gucci Paris Masters[2].

Obecnie występuje jedynie w pokazowych zawodach w Monako.

Jest ambasadorką Gucci. 20 stycznia 2015 została ogłoszona globalnym ambasadorem niemieckiej marki Montblanc[3].

Jako dyplomowany filozof, uczestniczy w dorocznych debatach filozoficznych w księstwie.

Osoba związana z rodziną książęcą[edytuj | edytuj kod]

Charlotte Casiraghi nie jest członkinią monakijskiej rodziny książęcej, dlatego tylko okazyjnie bierze udział w oficjalnych wystąpieniach. Regularnie uczestniczy w publicznych świętach w księstwie, obchodach Narodowego Dnia Monako, balach charytatywnych i wydarzeniach sportowych, głównie zawodach jeździeckich. Ponadto jest gościem europejskich tygodni mody i ceremonii wręczenia nagród filmowych.

Od 28 lutego 2017 zajmuje dziewiąte miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu. Zgodnie z Konstytucją Księstwa Monako, zostanie wykreślona z tej listy, gdy władcą zostanie jej wujeczny brat, książę Jakub. Casiraghi nie posiada żadnych szlacheckich tytułów, bo te dziedziczone są tylko w linii męskiej, a jej ojciec takowych nie posiadał. W mediach niekiedy referowana jest jako "księżniczka Monako", co jest błędem.

W dniu narodzin nie była brana pod uwagę jako potencjalna kandydatka do dziedziczenia tronu Monako, ponieważ związek jej rodziców nie był uznany za legalny (Karolina i Stefan byli związani wyłącznie ślubem cywilnym - księżniczka zawarła wcześniej ślub kościelny i była rozwiedziona). W 1992 (dwa lata po śmierci ojca Charlotte) papież Jan Paweł II stwierdził kościelną nieważność pierwszego małżeństwa księżniczki Karoliny, dzięki czemu jej drugi związek uznano za ważny, a Charlotte, Andrea i Pierre zostali wpisani do listy sukcesji.

Od kwietnia 2005 do grudnia 2014 jej matka była następczynią monakijskiego tronu i objęłaby go w przypadku bezpotomnej śmierci swojego młodszego brata, księcia Alberta II. Narodziny jego dwójki dzieci, księcia Jakuba i księżniczki Gabrieli, zminimalizowały szanse rodziny Casiraghich na przejęcie władzy w państwie.

W 1997 roku, zgodnie z wolą dziadka, została patronką Publicznej Dywizji Bezpieczeństwa, Maritime i Policyjnego Lotniska w Monako.

2 grudnia 2009 towarzyszyła matce w Londynie w ramach zobowiązań wobec fundacji AMADE[4].

W 2010 pełniła funkcję honorowego prezydenta podczas Jumping International de Monte-Carlo.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Od 2007 roku związana była z Alexandrem Dellal, synem Guya Dellala i brazylijskiej modelki Andrei. Po raz pierwszy pojawili się razem podczas jedno z wyścigów konnych w Monte Carlo latem 2007. Mężczyzna towarzyszył jej podczas ceremonii zaślubin jej wuja księcia Alberta z Charlene Wittstock w lipcu 2011. Para rozstała się kilka miesięcy później[5], a w maju 2013 Dellal został ojcem po tym, gdy jego partnerka Elisa Sednaoui urodziła syna, Jacka Zeitouna[6].

W 2011 roku Charlotte związała się z francuskim aktorem komediowym marokańskiego pochodzenia, Gadem Elmaleh[7]. Uwagę mediów skupiła głównie różnica wieku pomiędzy nimi – Casiraghi jest młodsza od Elmaleha o piętnaście lat (podobnie jak jej matka, księżna Karolina, była młodsza od swojego pierwszego męża Filipa Junota o siedemnaście lat).

W lipcu 2013 pojawiły się informacje, że Casiraghi spodziewa się narodzin swojego pierwszego dziecka, a drugiego wnuka księżnej Karoliny, pod koniec roku[8][9]. Doniesienia prasy potwierdziła sama zainteresowana, prezentując widoczny ciążowy brzuch podczas wakacji na włoskiej wyspie Capri w sierpniu[10][11]. Jej dziecko zostanie wpisane na listę sukcesji monakijskiego tronu tylko wtedy, gdy jego rodzice wezmą ślub. Elmaleh ma już syna, Noego (ur. 1 listopada 2000), ze związku z francuską aktorką Anne Brochet. 19 września Francuz oznajmił, że nie jest zaręczony z Casiraghi i nie planują małżeństwa[12].

17 grudnia w klinice imienia księżnej Grace w Monte Carlo Charlotte urodziła syna, który otrzymał imię Rafał (Raphaël Elmaleh). Chłopiec został ochrzczony w wierze katolickiej w Monako, dnia 22 czerwca 2014, a jego rodzicami chrzestnymi zostali Albert II, książę Monako i jego małżonka, księżna Charlene[13][14]. Elmaleh nie był obecny w czasie ceremonii, ponieważ chciał, by jego dziecko zostało wychowane w wierze żydowskiej, jak cała jego rodzina.

W czerwcu 2015 Casiraghi razem z synem wyprowadziła się z paryskiego apartamentu aktora i wróciła do Monako[15]. Ich wspólny dom w Los Angeles został wystawiony na sprzedaż. Media podały informację o rozstaniu pary[16], która okazała się nieprawdziwa[17]. W sierpniu pojawili się podczas uroczystych zaślubin brata Charlotte, Pierre’a z Beatrice Borromeo i był to ostatni raz, kiedy wystąpili publicznie razem. W grudniu 2015 aktor potwierdził zakończenie relacji z Casiraghi i wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuuje karierę aktorską.

W listopadzie włoskie media opublikowały zdjęcia Casiraghi w towarzystwie 40-letniego Lamberto Sanfelice, którego miała poznać podczas wesela swojego brata Pierre’a z Beatrice Borromeo[18][19][20]. Mężczyzna to włoski reżyser, potomek rodziny arystokratycznej, który zajmuje czwarte miejsce w kolejce do dziedziczenia tytułu markiza Monteforte[21]. Wiosną 2016 razem z synem przeprowadziła się do Rzymu.

Lamberto Sanfelice zadebiutował jako reżyser i scenarzysta w 2015 roku dramatem Chlor (w języku włoskim Cloro), którego premiera miała miejsce 26 stycznia na konkursie w ramach festiwalu Sundance[22][23]. Autor otrzymał za ten film nominację do nagrody David di Donatello w kategorii najlepszego debiutującego reżysera.

Związek zakończył się jesienią 2016[24][25]. Casiraghi wraz z synem przeprowadziła się do Francji.

W marcu 2017 hiszpańskie, francuskie i angielskie dzienniki poinformowały, że Charlotte związała się z 35-letnim Dimitrim Rassamem, synem francuskiej aktorki Carole Bouquet i producenta filmowego Jeana-Pierre’a Rassama[26][27]. Rassam, również zajmujący się produkcją filmów, od 2010 roku pozostaje w związku małżeńskim z rosyjską modelką Marią Nowosiełową, z którą ma sześcioletnią córkę[28][29][30].

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Przodkowie[edytuj | edytuj kod]

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Charlotte Casiraghi
(1986-)
Stefan Casiraghi
(1960-1990)
Giancarlo Casiraghi
(1925-1998)
pradziadek Casiraghi
(?)
prababka Casiraghi
z d. ? (1858 - 1913)
Fernanda Casiraghi
z d. Biffi (1926-?)
pradzidek Biffi
(?)
prababka Biffi
z d. ? (?)
Karolina, księżna Hanoweru
z d. księżniczka Monako (1957-)
Rainier III, książę Monako
(1923-2005)
Pierre, książę Valentinois
z d. hrabia Polignac(1895-1964)
Charlotte, księżna Valentinois
z d. księżniczka Monako (1898-1977)
Grace, księżna Monako
z d. Kelly (1929-1982)
John Brendan Kelly
(1889-1960)
Margaret Katherine Kelly
z d. Majer (1898-1990)

Potomkowie[edytuj | edytuj kod]

Dzieci Wnuki Prawnuki
Rafał Elmaleh
(2013-)


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Charlotte Casiraghi shines at Monaco show jumping event, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).
 2. Charlotte Casiraghi takes part in the Gucci Paris Masters, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).
 3. Stories to tell, stories.montblanc.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).
 4. S.A.R. La Princesse de Hanovre en visite à Londres au bénéfice des enfants philippins, www.palais.mc [dostęp 2017-12-02] (fr.).
 5. Charlotte Casiraghi & Alex Dellal Split Up, Reports Say (PHOTOS) | HuffPost, www.huffingtonpost.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).
 6. Charlotte Casiraghi's ex Alex Dellal and girlfriend Elisa Sednaoui welcome baby boy, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).
 7. Charlotte Casiraghi's New Love?, mandysroyalty.org [dostęp 2017-11-22] (ang.).
 8. bohomoth.com - Portail d'informations, www.bohomoth.com [dostęp 2017-12-02].
 9. Who Is Charlotte Casiraghi? | POPSUGAR Celebrity, www.popsugar.com [dostęp 2017-12-02] (ang.).
 10. Official Tickets and Your Source for Live Entertainment | AXS.com, www.examiner.com [dostęp 2018-02-01] (ang.).
 11. Charlotte Casiraghi 'engaged' to French actor Gad Elmaleh as reports emerge that they are expecting their first child | Daily Mail Online
 12. Charlotte Casiraghi and Gad Elmaleh not engaged, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).
 13. http://actualite.portail.free.fr/people/26-06-2014/charlene-de-monaco-est-la-marraine-du-fils-de-gad-elmaleh-et-charlotte-casiraghi/
 14. Charlotte Casiraghi and Gad Elmaleh's baby baptism
 15. http://www.hellomagazine.com/royalty/2015060425595/charlotte-casiraghi-gad-elmaleh-separation-rumours/
 16. Gad Elmaleh seen smiling down at Charlotte Casiraghi | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2017-11-22] (ang.).
 17. Charlotte Casiraghi, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).
 18. Charlotte Casiraghi ha un nuovo amore tutto italiano: è il regista Lamberto Sanfelice. Supergossip | Gossip, www.oggi.it [dostęp 2017-11-22].
 19. Charlotte Casiraghi a Roma con il nuovo amore Lamberto Sanfelice, www.ilmessaggero.it [dostęp 2017-11-22].
 20. Is Monaco's Charlotte Casiraghi now dating Italian filmmaker Lamberto Sanfelice?, www.ibtimes.co.uk [dostęp 2017-11-22] (ang.).
 21. The Heirs of Europe: SANFELICE (VIGGIANO), heirsofeurope.blogspot.ca [dostęp 2017-11-22].
 22. Chlor | Kino Muranów, muranow.gutekfilm.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).
 23. Lamberto Sanfelice - IMDb, www.imdb.com [dostęp 2017-11-22].
 24. Charlotte Casiraghi ora vive in Francia. E il fidanzato Lamberto Sanfelice non c’è… – ESCLUSIVO | People, www.oggi.it [dostęp 2017-11-22].
 25. Charlotte Casiraghi lascia Roma, è finita con il fidanzato italiano Lamberto Sanfelice, ilmessaggero.it [dostęp 2017-11-22].
 26. Charlotte Casiraghi in relationship with film producer | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2017-11-22] (ang.).
 27. Exclusiva en ¡HOLA!, Carlota Casiraghi, fotografiada por primera vez con un nuevo acompañante, www.hola.com [dostęp 2017-11-22] (hiszp.).
 28. Masha Novoselova - Wikipedia, en.wikipedia.org [dostęp 2017-11-22] (ang.).
 29. Charlotte Casiraghi Dating Dimitri Rassam | PEOPLE.com, people.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).
 30. Charlotte Casiraghi, il suo nuovo amore è Dimitri Rassam. Ed è il figlio di Carole Bouquet – ESCLUSIVO | People, www.oggi.it [dostęp 2017-11-22].