Przejdź do zawartości

Pierre Casiraghi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pierre Casiraghi
Pierre Rainier Stefano
Ilustracja
ilustracja herbu
Dane biograficzne
Dynastia

Casiraghi

Data i miejsce urodzenia

5 września 1987
Monako

Ojciec

Stefan Casiraghi

Matka

Karolina, księżna Hanoweru

Rodzeństwo

Andrea Casiraghi
Charlotte Casiraghi
księżniczka Aleksandra

Żona

Beatrice Casiraghi
(śl. 2015)

Dzieci

Stefan Casiraghi
(ur. 2017)
Franciszek Casiraghi
(ur. 2018)

Pierre Casiraghi (Pierre Rainier Stefano Casiraghi, ur. 5 września 1987 w Monako), potomek monakijskiej rodziny książęcej, syn Stefana Casiraghiego i Karoliny, księżnej Hanoweru; ekonomista, motorowodniak.

Pierre urodził się w Monte Carlo jako trzecie dziecko Stefana Casiraghiego i księżniczki Karoliny z Monako.

W 2008 ukończył studia na kierunku ekonomia międzynarodowa na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie.

Zajmuje ósme miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

W 2015 poślubił Beatrice Borromeo, z którą ma dwoje dzieci: Stefana Casiraghi (ur. 2017) i Franciszka Casiraghi (ur. 2018).

Nie posiada tytułów szlacheckich. Regularnie bierze udział w oficjalnych wydarzeniach, które odbywają się w Księstwie Monako.

Jest motorowodniakiem i uczestniczy w wyścigach łodzi motorowych.

Mieszka w Mediolanie.

Powiązania rodzinne i edukacja

[edytuj | edytuj kod]

Pierre urodził się 5 września 1987 roku w klinice imienia księżnej Grace w Monte Carlo[1].

Jego rodzicami są Stefano Casiraghi, pochodzący z rodziny włoskich przemysłowców branży naftowej i Karolina, księżna Hanoweru, monakijska księżniczka. Poprzez trzecie małżeństwo matki jego ojczymem jest Ernest August V, książę Hanoweru.

Jego dziadkami byli ze strony ojca Rainier III, władca Monako w latach 1949 - 2005 i Grace, księżna Monako, amerykańska aktorka, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki za rolę Georgie Elgin w filmie Dziewczyna z prowincji; natomiast ze strony ojca Giancarlo Casiraghi i Fernanda Pulici.

Ma dwoje starszego rodzeństwa, Andreę Casiraghiego i Charlotte Casiraghi, młodszą przyrodnią siostrę, księżniczkę Aleksandrę z Hanoweru oraz dwóch przybranych braci, księcia Ernesta Augusta VI z Hanoweru i księcia Krystiana z Hanoweru.

Jego rodzicami chrzestnymi są Albert II, książę Monako i Laura Casiraghi. Imiona otrzymał na cześć swojego pradziadka, Pierre’a, księcia Valentinois, dziadka, księcia Rainiera i ojca, Stefano.

W 1990 roku ojciec Pierre’a zginął w wypadku podczas wyścigów łodzi motorowych[2]. Po tym wydarzeniu wraz z całą rodziną przeprowadził się do Prowansji.

Edukacja

[edytuj | edytuj kod]

Mówi płynnie w języku francuskim, włoskim i angielskim, pobieżnie także w niemieckim. Potrafi grać na saksofonie. W 2005 ukończył studia na uniwersytecie w Bocconi, a następnie studiował ekonomię międzynarodową w Mediolanie.

Kariera zawodowa

[edytuj | edytuj kod]

Pierre Casiraghi regularnie bierze udział w wyścigach łodzi motorowych.

W lipcu 2016 startował w regatach we włoskiej miejscowości Malcesine, kiedy na Morzu Śródziemnym jego łódź zderzyła się z łodzią dziennikarzy i przewróciła[3]. W zdarzeniu nikt nie został ranny, a sprzęt uległ zniszczeniu. Casiraghi oskarżył dziennikarzy o nie dostosowanie się do zasad bezpieczeństwa.

W czerwcu 2009 został włączony do zarządu firmy konstrukcyjnej założonej przez jego ojca w 1984 roku. Pozycję prezesa utrzymał jednak jego wuj, Marco Casiraghi.

W maju 2013 zadebiutował jako model w sesji fotograficznej dla włoskiego domu mody Berluti[4].

W sierpniu 2019 przepłynął Ocean Atlantycki i dopłynął do Nowego Jorku w towarzystwie aktywistki Grety Thunberg na pokładzie łodzi Malizia II[5]. Wyprawa miała za zadanie promować ochronę środowiska poprzez unikanie lotów samochodem, a celem był Nowy Jork z powodu odbywającego się tam szczytu klimatycznego[6].

Osoba związana z rodziną książęcą

[edytuj | edytuj kod]

Pierre jako osoba związana z rodziną książęcą regularnie bierze udział w ważnych dla Monako wydarzeniach, do których należą obchody Narodowego Dnia Monako, doroczny Rose Ball i Red Cross Ball, a także imprezy sportowe, głównie mecze piłkarskie i wyścig o Grand Prix Formuły 1 w Monte Carlo. Ponadto jest gościem licznych bali charytatywnych i pokazów mody.

Księżniczka Karolina zaprezentowała swojego syna po raz pierwszy 7 września 1987, dwa dni po jego narodzinach[7]. W listopadzie 1991 pierwszy raz uczestniczył w oficjalnych obchodach Narodowego Dnia Monako ze swoim dziadkiem, matką i rodzeństwem[8]. Brał udział w festiwalu cyrkowym w Monte Carlo.

W 2006 zagrał po raz pierwszy w charytatywnym meczu World Stars Football Match, zorganizowanym przez księcia Alberta na stadionie imienia księcia Ludwika II[9].

Od 30 stycznia do 13 lutego 2007 Pierre towarzyszył matce w humanitarnej wyprawie do Afryki w ramach działalności fundacji AMADE. Odwiedzili wówczas Niger, Burundi, Demokratyczną Republikę Konga i Republikę Południowej Afryki.

21 września 2013 reprezentował dwór monakijski w uroczystościach kościelnych zaślubin księcia Feliksa z Luksemburga z Claire Lademacher[10]. W Prowansji, gdzie miało miejsce wesele, towarzyszyła mu dziewczyna, Beatrice Borromeo.

6 października 2016 wraz z Robertem Calcagno, monakijskim politykiem i prezydentem Instytutu Oceanografii, pływali w Monako specjalną łodzią podwodną[11].

Zajmuje siódme miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu, za bratanicą Indią Casiraghi, a przed synem Stefanem Casiraghi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zostanie skreślony z tej listy, jeżeli na tron wstąpi potomek księcia Alberta II.

Patronaty

[edytuj | edytuj kod]
 • Jest wiceprezydentem Monaco Yacht Club.

Życie prywatne

[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2012 trafił do szpitala po tym, jak wdał się w bójkę w jednym z nocnych klubów w Nowym Jorku[12]. Świadkowie wydarzenia stwierdzili, że zaatakował właściciela lokalu, który był tam w towarzystwie między innymi polskiej modeli Anji Rubik, a przyczyną była zazdrość o dziewczynę.

Pierre Casiraghi mieszka we Włoszech, dzieląc swój czas pomiędzy Mediolan i Rzym. W latach studenckich kojarzono go z wieloma dziewczynami, między innymi Fernandą Lessą, Caroline Winberg, Olympią Scarry oraz Alice Dellal, której brat był związany z Charlotte, siostrą Pierre’a.

Od maja 2008 związany jest z Beatrice Borromeo, potomkinią włoskiej rodziny hrabiowskiej.

10 grudnia 2014 para potwierdziła, że są zaręczeni[13]. 14 kwietnia 2015 ogłoszono, że ślub odbędzie się w wakacje[14]. 25 lipca Casiraghi i Borromeo zawarli cywilny związek małżeński w ceremonii w Pałacu Książęcym w Monako[15][16][17]. W uroczystości uczestniczyło 70 gości. Książę Albert zorganizował obiad w pałacowych ogrodach, na który zaproszono około siedmiuset osób. Panna młoda wystąpiła w czterech kreacjach, w tym głównej z domu mody Valentino.

1 sierpnia na włoskiej wyspie Isola Bella, należącej do Wysp Boromejskich na Lago Maggiore, będących w posiadaniu rodziny panny młodej, miała miejsce religijna ceremonia zaślubin pary[18]. Wśród gości znaleźli się członkowie rodzin Grimaldich, Casiraghich i Borromeo, a także przedstawiciele zagranicznej arystokracji: księżna Claire z Luksemburga, księżniczka Maria Annuncjata z Lichetensteinu, Haakon, następca tronu Norwegii z żoną, księżną Mette-Marit i jej synem Mariusem Borg; zabrakło natomiast księcia Alberta, który uczestniczył w tym czasie w spotkaniu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Panna młoda wystąpiła w sukni Giorgia Armaniego. Świadkami ceremonii byli Andrea Casiraghi, starszy brat pana młodego i Marta Marzotto, babka ze strony matki panny młodej.

3 listopada 2016 hiszpański magazyn Hola podał do wiadomości, że Casiraghi i Borromeo spodziewają się narodzin swojego pierwszego dziecka w styczniu 2017 r.[19]. 9 listopada doniesienia o ciąży włoskiej dziennikarki zostały potwierdzone po opublikowaniu w prasie jej zdjęć z Nowego Jorku, gdzie przebywała wraz z mężem i jego rodziną[20].

28 lutego 2017 siostra Beatrice, Matylda, poinformowała za pośrednictwem Instagrama o narodzinach chłopca w Księstwie Monako[21]. Dziecko przyszło na świat w Klinice imienia Księżnej Grace i zostało wpisane na ósme miejsce linii sukcesji monakijskiego tronu, za swoim ojcem, a przed ciotką Charlotte[22][23]. 1 marca matka i teściowa Pierre’a potwierdziły w oficjalnym oświadczeniu wiadomość o narodzinach wnuka[24], a 2 marca ogłoszono jego imiona - Stefan Herkules Karol Casiraghi[25].

24 marca 2018 w czasie dorocznego Rose Ball Pierre i Beatrice potwierdzili, że spodziewają się narodzin drugiego dziecka[26][27]. Ich drugi syn, Franciszek Karol Albert Casiraghi, urodził się w Monte Carlo dnia 21 maja 2018[28]. Chłopiec zajął dziesiąte miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu, za starszym bratem Stefanem.

Genealogia

[edytuj | edytuj kod]

Przodkowie

[edytuj | edytuj kod]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Giancarlo Casiraghi
(1925-1998)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Stefan Casiraghi
(1960-1990)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fernanda Casiraghi
(1926-2018)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pierre Casiraghi
(1987-)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maxence, hrabia Polignac
(1857-1936)
 
 
 
 
 
 
 
Pierre, książę Valentinois
(1895-1964)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Susana, hrabina Polignac
(1858-1913)
 
 
 
 
 
 
 
Rainier III, książę Monako
(1923-2005)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ludwik II, książę Monako
(1870-1949)
 
 
 
 
 
 
 
Charlotte, księżna Valentinois
(1898-1977)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marie Louvet
(1867-1930)
 
 
 
 
 
 
 
Karolina, księżna Hanoweru
(1957-)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
John Kelly
(1847-1897)
 
 
 
 
 
 
 
John Kelly
(1899-1960)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mary Kelly
(1852-1926)
 
 
 
 
 
 
 
Grace, księżna Monako
(1929-1982)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Karl Majer
(1863-1922)
 
 
 
 
 
 
 
Margaret Kelly
(1898-1990)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Margaretha Majer
(1870-1949)
 
 
 
 
 
 

Rodzina książęca

[edytuj | edytuj kod]
Pierwsze pokolenie Drugie pokolenie Trzecie pokolenie Czwarte pokolenie Piąte pokolenie
Pierre, książę Valentinois
(ur 1895, zm. 1964)
Charlotte, księżna Valentinois
(ur. 1898, zm. 1977)
(potomkowie)
Antoinette, baronowa Massy
(ur. 1920, zm. 2011)
Elisabeth de Massy
(ur. 1947, zm. 2020)
Jean Taubert Natta
(ur. 1974)
Melchior Taubert Natta
(ur. 2009)
Melanie-Antoinette de Massy
(ur. 1985)
Christan de Massy
(ur. 1949)
Leticia de Massy
(ur. 1971)
Rose de Brouwer
(ur. 2008)
Sylvestre de Brouwer
(ur. 2008)
Brice de Massy
(ur. 1987)
Antoine de Massy
(ur. 1997)
Christine-Alix de Massy
(ur. 1951, zm. 1989)
Sebastian Knecht de Massy
(ur. 1972)
Christine Knecht
(ur. 2000)
Alexia Knecht
(ur. 2001)
Vittoria Knecht
(ur. 2007)
Andrea Knecht
(ur. 2008)
Rainier III, książę Monako
(ur. 1923, zm. 2005)
Caroline, księżna Hanoweru
(ur. 1957)
Andrea Casiraghi
(ur. 1984)
Alexandre Casiraghi
(ur. 2013)
India Casiraghi
(ur. 2015)
Maximilian Casiraghi
(ur. 2018)
Charlotte Casiraghi
(ur. 1986)
Raphael Elmaleh
(ur. 2013)
Balthasar Rassam
(ur. 2018)
Pierre Casiraghi
(ur. 1987)
Stefano Casiraghi
(ur. 2017)
Franceso Casiraghi
(ur. 2018)
księżniczka Alexandra
(ur. 1999)
Albert II, książę Monako
(ur. 1958)
Jazmin Grimaldi
(ur. 1992)
Alexandre Grimaldi-Coste
(ur. 2003)
Gabriela, hrabina Carladès
(ur. 2014)
Jakub, markiz Baux
(ur. 2014)
księżniczka Stephanie
(ur. 1965)
Louis Ducruet
(ur. 1992)
Victoire Ducruet
(ur. 2023)
Pauline Ducruet
(ur. 1994)
Camille Gottlieb
(ur. 1998)

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. Reading Eagle - Google News Archive Search [online], news.google.com [dostęp 2017-11-26].
 2. Another Tragedy for Monaco | PEOPLE.com [online], people.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 3. Pierre Casiraghi involved in boat accident [online], hellomagazine.com [dostęp 2018-04-23] (ang.).
 4. Pierre Casiraghi pictured in new modelling campaign [online], fashion.hellomagazine.com [dostęp 2018-04-23] (ang.).
 5. Greta Thunberg: Jetzt ist ihr Segeltrip nicht mehr sauber - WELT [online], welt.de [dostęp 2019-09-17].
 6. France-Monde | Greta Thunberg à New York : une traversée en bateau... et six billets d'avion [online], ledauphine.com [dostęp 2019-09-17] (fr.).
 7. Getty Images [online], gettyimages.com [dostęp 2024-05-12] (ang.).
 8. Andrea-Albert Casiraghi;Rainier III [& Family] [RF: Monaco RF];Pierre Casiraghi;Caroline [& Family] [RF: Monaco RF] Pictures | Getty Images [online], gettyimages.com [dostęp 2017-11-26] (fr.).
 9. The World stars Football Match at the Louis II Stadium in Monaco City, Monaco on May 23, 2006- Pictures | Getty Images [online], gettyimages.com [dostęp 2017-11-26] (fr.).
 10. Prince Felix and Princess Claire of Luxembourg wed in magnificent Provençal ceremony - Photo 1 [online], hellomagazine.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 11. Plongée en sous-marin de poche au pied du Musée Océanographique de Monaco / Actus et Photos / Musée Océanographique de Monaco / Chaines - MC Channel - Chaines vidéos de Monaco [online], monacochannel.mc [dostęp 2018-04-23] (ang.).
 12. Daniel Bates: Monaco's Prince Pierre Casiraghi left needing hospital treatment after brawl in Manhattan nightclub. dailymail.co.uk, 2012-02-22. [dostęp 2013-04-13]. (ang.).
 13. Pierre Casiraghi and Beatrice Borromeo to hold 2015 wedding [online], hellomagazine.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 14. Pierre Casiraghi and Beatrice Borromeo's wedding date confirmed [online], hellomagazine.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 15. Pierre Casiraghi and Beatrice Borromeo tie the knot [online], hellomagazine.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 16. Pierre Casiraghi married his heiress in Monaco | Now To Love [online], aww.com.au [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 17. Pierre Casiraghi Marries Beatrice Borremo | PEOPLE.com [online], people.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 18. Beatrice Borromeo channels Greek goddess on wedding day [online], hellomagazine.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 19. Beatrice Borromeo 'pregnant' with first child [online], hellomagazine.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 20. Pierre Casiraghi and Beatrice Borromeo Expecting First Child | The Royal Forums [online], theroyalforums.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 21. Reports: Pierre and Beatrice Welcome Baby Boy | The Royal Forums [online], theroyalforums.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 22. Confirmado: Pierre Casiraghi y Beatrice Borromeo, padres de un niño [online], hola.com [dostęp 2017-11-26] (hiszp.).
 23. Pierre Casiraghi and Beatrice Borromeo welcome a baby boy in Monaco [online], hellomagazine.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 24. La felicidad de Carolina de Mónaco tras el nacimiento de su cuarto nieto, hijo de Pierre y Beatrice [online], hola.com [dostęp 2017-11-26] (hiszp.).
 25. Exclusiva en HOLA.com: El hijo de Pierre Casiraghi y Beatrice Borromeo se llama Stefano [online], hola.com [dostęp 2017-11-26] (hiszp.).
 26. Princess Caroline's daughter-in-law Beatrice Borromeo 'debuts a baby bump' | Daily Mail Online [online], dailymail.co.uk [dostęp 2018-03-29] (ang.).
 27. Monaco’s Pierre Casiraghi, Beatrice Borromeo Expecting Second Child | PEOPLE.com [online], people.com [dostęp 2018-03-29] (ang.).
 28. Pierre Casiraghi and Beatrice Borromeo welcome second child! [online], hellomagazine.com [dostęp 2018-05-25] (ang.).