Luka (kanton sarajewski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Luka
Лука
Państwo

 Bośnia i Hercegowina

Część składowa

Federacja Bośni i Hercegowiny

Kanton

sarajewski

Gmina

Ilijaš

Populacja (1991)
• liczba ludności


802[1]

Położenie na mapie Bośni i Hercegowiny
Mapa konturowa Bośni i Hercegowiny, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Luka”
Ziemia43°56′47″N 18°15′17″E/43,946389 18,254722

Luka (serb. Лука) – wieś w Bośni i Hercegowinie, w Federacji Bośni i Hercegowiny, w kantonie sarajewskim, w gminie Ilijaš[2].

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wieś położona jest w środkowo-wschodniej części kraju, na wschodnich obrzeżach Federacji Bośni i Hercegowiny, na północy kantonu. Leży przy autostradzie A1, będącej częścią trasy europejskiej E73. Luka położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy gminy – Ilijaš i około 20 km na północny zachód od Sarajewa, przy linii kolejowej Ilijaš – Visoko.

Miejscowość opływają dwie rzeki: od strony zachodniej Bośnia – najdłuższa z rzek płynących w całości na terenie państwa bośniackiego i uchodząca do niej na północ od wsi Misoča. Najbliższymi, sąsiednimi miejscowościami są: Dvor, znajdująca się na zachód od Luka, Ilijaš na północy i wschodzie, Balibegovići i Dobro na północnym zachodzie oraz Donja Bioča na południu.

Według regionalizacji fizycznogeograficznej Europy, zgodnej z uniwersalną klasyfikacją dziesiętną, przedstawioną w 1971 roku, wieś położona jest na obszarze megaregionu Półwysep Bałkański, prowincji Góry Dynarskie.

Luka położone jest na obszarze Gór Dynarskich, w pasmie Rudaw Bośniackich.

Miejscowość leży w strefie czasowej UTC+01:00 czasu standardowego (zimowego), natomiast czas letni jest zgodny ze strefą czasową UTC+02:00.

Rzeźba terenu[edytuj | edytuj kod]

Rzeźba terenu wsi w głównej mierze została ukształtowana w wyniku orogenezy alpejskiej, która przyczyniła się do powstania Gór Dynarskich. Główna faza fałdowań miała miejsce w trzeciorzędzie. Rzeźbę cechuje średniogórski charakter. Łagodne grzbiety gór przecinane są szerokimi dolinami rzecznymi.

Geologia[edytuj | edytuj kod]

Teren Rudaw Bośniackich, na którym położona jest wieś, zbudowany jest w głównej mierze ze skał osadowych, wśród których dominują łupki, piaskowce i wapienie. Duży udział mają także skały pochodzenia wulkanicznego.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość położona jest w strefie klimatu umiarkowanego przejściowego między klimatem kontynentalnym a śródziemnomorskim. Charakterystycznymi cechami tego klimatu są bardzo mroźne zimy i upalne lata. Dodatkowo w okresie zimowym występują bardzo silne wiatry.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Od 1 grudnia 1918 roku wieś znajdowała się na obszarze Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. W 1929 roku nazwę państwa zmieniono na Królestwo Jugosławii. W czasie II wojny światowej tereny te znajdowały się pod okupacją III Rzeszy i Królestwa Włoch. Utworzono wówczas Niepodległe Państwo Chorwackie. W maju 1945 roku władze nad obszarem przejęli komuniści. W listopadzie 1945 roku miejscowość znalazła się w granicach Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, w Republice Bośni i Hercegowiny. Od 1992 roku, w wyniku rozpadu Jugosławii, wieś położona jest na terenie Bośni i Hercegowiny w jej federacyjnej części.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

W 1991 roku wieś zamieszkiwały 802 osoby, w tym 476 osób narodowości serbskiej, 296 osób deklarujących przynależność do Muzułmanów z narodowości (Boszniaków), 23 Jugosłowian i 3 Chorwatów. Od 1971 roku następowały następujące zmiany liczby ludności wsi Luka:

Rok 1971 1981 1991
Liczba ludności 742 815 802

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Spis ludności z 1991 roku (Попис становништва 1991. у СФРЈ). Sarajewo: 1991.
  2. Statut Gminy Ilijaš (bośn.). zabih-ilijas.com. [dostęp 2014-06-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].