Lutkówka (województwo mazowieckie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lutkówka
Kościół rzymskokatolicki Świętej Trójcy w Lutkówce
Kościół rzymskokatolicki Świętej Trójcy w Lutkówce
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat żyrardowski
Gmina Mszczonów
Wysokość 192 m n.p.m.
Liczba ludności (2013) 86[1]
Strefa numeracyjna (+48) 46
Kod pocztowy 96-323
Tablice rejestracyjne WZY
SIMC 0732648
Położenie na mapie gminy Mszczonów
Mapa lokalizacyjna gminy Mszczonów
Lutkówka
Lutkówka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Lutkówka
Lutkówka
Ziemia 51°55′22″N 20°37′24″E/51,922778 20,623333
Grób majora Józefa Wiśniewskiego (oficera napoleońskiego)
Drewniana dzwonnica przy kościele

Lutkówkawieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, w gminie Mszczonów. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie skierniewickim.

Na terenie wsi znajduje się drewniany rzymskokatolicki kościół parafialny pw. Świętej Trójcy, zaliczany do najstarszych obiektów sakralnych na Mazowszu. Obecny budynek kościoła został wzniesiony w 1744 roku, wnętrze barokowe.

Innym godnym wzmianki budynkiem w Lutkówce jest dom parafialny z początków XX wieku. Na cmentarzu i terenie przykościelnym zachowało się kilka zabytkowych nagrobków.

Lutkówkę zamieszkuje również niewielka diaspora Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, tworząca samodzielną parafię. Kościół parafialny tej wspólnoty pw. Trójcy Przenajświętszej znajduje się w pobliskich Nosach-Poniatkach.

Zagospodarowanie terenu i środowisko przyrodnicze[edytuj]

Przeważającą część terenu wsi zajmują grunty orne (uprawa głównie zbóż i porzeczki czarnej) oraz sady (głównie jabłoniowe). Istnieje też kilka zwartych kompleksów leśnych – las mieszany z przewagą drzew iglastych, dominują sosny i brzozy. Na terenie wsi często spotyka się wędrujące sarny, rzadziej lisy, borsuki i dziki. Głównym przedstawicielem zamieszkującego teren wsi ptactwa łownego jest bażant.

Oprócz tego na wiosnę i na jesieni teren wsi odwiedzają migrujące dzikie gęsi i bociany, nie stwierdzono jednak miejscowych gniazdowisk.

Miejscowości o podobnej nazwie[edytuj]

Przypisy