Maciej Brzoska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maciej Brzoska
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

28 stycznia 1979
Olsztyn

Zawód

aktor

Lata aktywności

od 2001

Maciej Brzoska (ur. 28 stycznia 1979 w Olsztynie) – polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z Olsztyna, gdzie uczęszczał do IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie i brał udział w zajęciach kółka teatralnego przy olsztyńskim Teatrze im. Stefana Jaracza. Po maturze przeniósł się do Krakowa, gdzie w 1998 ukończył prywatne Policealne Studium Aktorskie „Lart Studio”. Następnie studiował na Wydziale Zamiejscowym Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego we Wrocławiu, którą ukończył w 2002.

Jego debiutem scenicznym była postać Franciszka Królikowskiego w sztuce Otello umiera (2002) na scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie zagrał potem w latach 2003–2007 w spektaklach: Sen pluskwy Tadeusza Słobodzianka (2003), Sprawa miasta Ellmit (2003), Dialogi o zwierzętach (2003), szekspirowskim H. w reżyserii Jana Klaty jako Laertes (2004), Bash (2004), From Poland with love Pawła Demirskiego w reżyserii Michała Zadary (2005), Wesele Stanisława Wyspiańskiego jako Widmo (2005) oraz jednej z pierwszych tragedii szekspirowskich Tytus Andronikus w roli Lucjusza (2006).

Po raz pierwszy pojawił się na dużym ekranie w filmie sensacyjnym Janusza Kijowskiego Kameleon (2001) u boku Ewy Błaszczyk, Pawła Małaszyńskiego i Cezarego Morawskiego. Przed kamerę powrócił w komediodramacie Solidarność, Solidarność... (2005).

W serialu TVP1 Dwie strony medalu (2006–2007) zagrał Romka Pawlickiego, kapitana drużyny piłkarskiej, zdeterminowanego okolicznościami, w jakich przyszło mu dorastać, który dla jednych kolegów jest autorytetem, a dla innych awanturnikiem i nieprzejednanym antagonistą. W serialu Polsat Pierwsza miłość (2008) występował w roli Filipa Wojtkowicza, psychologa dziecięcego, w którym zakochała się Kinga Żukowska (Aleksandra Zienkiewicz), a w serialu TVN BrzydUla grał Piotra Sosnowskiego, lekarza kardiologa zakochanego w Uli Cieplak (Julia Kamińska). Występuje w epizodycznych rolach w różnych serialach.

Pojawił się w teledysku Kasi Kowalskiej A ty czego chcesz? (2008).

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Teatr telewizji[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]