Manuel Castells

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Manuel Castells (ur. w 2 lutego 1942 w Hellín, Albacete, w Hiszpanii) – hiszpański socjolog. W 2012 roku otrzymał Nagrodę Holberga – odpowiednik Nagrody Nobla w naukach humanistycznych i społecznych. Zajmuje stanowisko dyrektora ds. badań na wydziale socjologii na Uniwersytecie w Cambridge, profesora na Uniwersytet Południowej Kalifornii w Los Angeles i profesora emeritus na Uniwersytecie Kalifornii w Berkeley[1].

Życie[edytuj | edytuj kod]

Castells urodził się w Hiszpanii w 1942 roku. Mieszkał w Hellin, Albacete, Madrycie, Kartagenie, Walencji i Barcelonie. W czasie studiów w Hiszpanii zaangażował się jako aktywista przeciwko dyktaturze Francisko Franco, przez co musiał wyjechać do Paryża. Tam w 1964 roku ukończył studia na Sorbonie w zakresie prawa i ekonomii. W 1967 roku doktoryzował się w zakresie nauk o człowieku, a następnie habilitował (Doctorat d'Etat). Jest także doktorem socjologii Uniwersytetu w Madrycie[2].

Karierę uniwersytecką zaczął w wieku 24 lat w 1966 na Uniwersytecie w Paryżu Uczył wówczas metodologii badań społecznych i socjologii miejskiej[2].

Koncepcje i publikacje[edytuj | edytuj kod]

Castells jest autorem około 20 książek i ponad 100 artykułów[2]. Jego pierwsze dzieło Kwestia miejska opublikowane w roku 1972 zostało przetłumaczone na 10 języków i zyskało sobie miano pozycji klasycznej w całym świecie naukowym. Inne ważne publikacje dotyczące tej tematyki to The City and the Grassroots (1983) oraz The Informational City (1989).

Manuel Castells bada kondycję człowieka i społeczeństwa w kontekście procesów usieciowienia życia społecznego. Problematyce zmiany społecznej wprowadzonej przez rewolucję technologiczną poświecił monumentalną trylogię The Information Age: Economy, Society and Culture, tom pierwszy The Rise of the Network Society (1996 uzupełniona 2000), tom drugi The Power of Idenity (1997), tom trzeci End of Millennium (1998 uzupełniona 2000). Trylogia została przetłumaczona na 12 języków, wzbudziła wiele dyskusji i stanowi źródło inspiracji dla naukowców, zainteresowanych zmianami zachodzącymi we współczesnym społeczeństwie globalnym. W 2001 napisał książkę popularyzującą idee zawarte w The Information Age, Galaktykę Internetu, której tytuł był nawiązaniem do dzieła Marshalla McLuhana Galaktyka Gutenberga.

Manuel Castells należy do najczęściej cytowanych współczesnych badaczy komunikacji[3].

Fenomen miejski[edytuj | edytuj kod]

Jest to pojęcie użyte przez Manula Castellsa w Kwestii miejskiej mające zastąpić pojęcie miasta jako bytu rzeczywistego. W ujęciu Castellsa miasto jako rzeczywisty twór społeczny istniało we wcześniejszych epokach historycznych przeciwstawnie wobec wsi i innych jednostek osiedleńczych, jednakże wraz z rozwojem industrializacji urbanizacja dotknęła także obszary wiejskie, przez co zaczęły one upodabniać się do miast. W tym względzie, proces umiastowiania jest specyficznym fenomenem przeciwstawnym pojęciu miasta jako tworu opozycyjnego wobec innych jednostek osiedleńczych.

Ideologia sieci[edytuj | edytuj kod]

Pojawienie się "nowych technologii" pchnęło Castellsa w kierunku stworzenia nowej wersji utopii. W latach 1996-1998 opublikował serię prac związaną z rozwojem "społeczeństwa sieci". Uważał, że globalizacja ma dotyczyć kapitalizmu, zwiększając jednocześnie rolę przepływów. Rozwój technik komunikacji i informacji miałyby usuwać wszelkie relacje związane z hierarchią. Multimedialna kultura wzmacniałaby pragnienie funkcjonowania w sieci. Świat w tej wizji wolny jest od zmasowania i skupia się na jednostce. Castells zestawia społeczeństwa i sieci, które uważa jedynie za formy organizacji społeczeństw. Spojrzenie niszczy wszelkie różnice i ma umożliwić przebicie się nowoczesnej ideologii łączącej marzenia o demokratycznej emancypacji oświecenia z zimnym racjonalizmem[4].

Publikacje w języku polskim[edytuj | edytuj kod]

 • Kwestia miejska, przedm. opatrzył Bohdan Jałowiecki, przeł. z fr. B. Jałowiecki, Jacek Piątkowski, Warszawa 1982 Państ. Wydaw. Naukowe, ​ISBN 83-01-02804-1​ (La Question urbaine, 1972)
 • Społeczeństwo sieci, przeł. Kamila Pawluś, Mirosława Marody, Janusz Stawiński, Sebastian Szymański; Warszawa 2007, Wydawnictwo Naukowe PWN, ​ISBN 978-83-01-15148-5​ (Rise of the network society, 1996)
 • Siła tożsamości, przeł. Sebastian Szymański, Warszawa 2008, Wydawnictwo Naukowe PWN, ​ISBN 978-83-01-15583-4​ (Power of identity 1997)
 • Galaktyka Internetu: Refleksje nad Internetem, biznesem i społeczeństwem, Poznań 2003, Dom Wydawniczy Rebis, ​ISBN 83-7301-233-8​ (The Internet Galaxy, 2001)
 • Społeczeństwo informacyjne i państwo dobrobytu. Model fiński, współaut. Pekka Himanen, przeł. Michał Sutowski i Michał Penkala, Warszawa 2009, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, ​ISBN 978-83-61006-27-5​ (The Information Society and the Welfare State: The Finnish Model, 2002)
 • Społeczeństwo i miasto post-konsumpcyjne, współaut. Laura Burkhalter, przeł. Maciej Machajski
 • Sieci oburzenia i nadziei. Ruchy społeczne w erze internetu, przeł. Olga Siara, Warszawa 2013, Wydawnictwo Naukowe PWN, ISBN 78-83-01-17349-4 (Networks of Outrage and Hope. Social Movements in the Internet Age, 2012).


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Manuel Castells.
 2. a b c University of California, Berkley, Manuel Castells.
 3. [1]
 4. Éric Maigret, Socjologia komunikacji i mediów, Warszawa 2012.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]