Marcello Pera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marcello Pera
Marcello Pera.jpg
Data i miejsce urodzenia 28 stycznia 1943
Lukka
Przewodniczący Senatu
Okres od 30 maja 2001
do 27 kwietnia 2006
Przynależność polityczna Forza Italia
Poprzednik Nicola Mancino
Następca Franco Marini
Odznaczenia
Krzyż Wielki I Klasy Odznaki Honorowej za Zasługi Order Trzech Gwiazd II klasy (Łotwa) Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP Krzyż Wielki Orderu Infanta Henryka (Portugalia) Złoty Łańcuch Orderu Piusa IX Krzyż Wielki Orderu Pro Merito Melitensi – Klasa Specjalna

Marcello Pera (ur. 28 stycznia 1943 w Lukce) – włoski polityk i filozof, profesor, w latach 2001–2006 przewodniczący Senatu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1972 ukończył studia z zakresu filozofii na Uniwersytecie w Pizie. Cztery lata później rozpoczął działalność akademicką na tej uczelni, w 1992 został profesorem filozofii. Wykładał jako profesor wizytujący w szkołach wyższych krajowych i zagranicznych, m.in. w London School of Economics.

Specjalizuje się w badaniu dzieł Karla Poppera, austriackiego filozofa, ideologa i promotora "społeczeństwa otwartego". Jest współautorem (wraz z kardynałem Josephem Ratzingerem, późniejszym papieżem Benedyktem XVI) książki Bez korzeni, traktującej o postępującym upadku moralnym Europy. Publikuje także w prasie codziennej, m.in. w "Corriere della Sera" i "La Stampa".

Należał do Włoskiej Partii Socjalistycznej, po jej rozwiązaniu przystąpił do z centroprawicowego Forza Italia, Silvia Berlusconiego, współtworzącej później Lud Wolności. Od 1996 do 2013 nieprzerwanie sprawował mandat senatora (XIII, XIV, XV i XVI kadencji). W latach 2001–2006 zajmował stanowisko przewodniczącego Senatu XIV kadencji.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]