Marek Łatyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marek Łatyński (ur. 22 marca 1930 w Warszawie, zm. 29 grudnia 2003 tamże) – polski dziennikarz, publicysta, komentator, dyplomata. Szef Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium w latach 1987–1989.

Pracował w Polskim Radiu jako redaktor, a następnie szef redakcji angielskiej, zajmował się też tłumaczeniami. W 1967 r. wyjechał wraz z rodziną z Polski. Poprzez Zbigniewa Brzezińskiego nawiązał kontakt z Janem Nowakiem-Jeziorańskim. Był następnie wieloletnim dziennikarzem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium. Po objęciu w 1982 r. kierownictwa Rozgłośni Polskiej RWE przez Zdzisława Najdera (po tym, jak wcześniej proponowano to stanowisko Łatyńskiemu) zrezygnował z pracy i wyjechał do Waszyngtonu, gdzie pracował w redakcji Głosu Ameryki. Jednak po odwołaniu Najdera przez amerykański zarząd RWE przyjął ponowną propozycję objęcia szefostwa Rozgłośni Polskiej RWE i powrócił do Monachium.

Po 1989 r. był ambasadorem Polski w Konfederacji Szwajcarskiej (w latach 1991–1994). W 1997 r. wydał wspomnienia poświęcone swej pracy w Rozgłośni Polskiej RWE pt. Ogród angielski 1. Wspomnienia z Radia Wolna Europa.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Opracowania[edytuj | edytuj kod]