Marek Ostrowski (biolog)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy biologa. Zobacz też: inne osoby o tym imieniu i nazwisku.
Marek Ostrowski
Ilustracja
Marek Ostrowski (2010)
Data urodzenia 1947
Zawód, zajęcie biolog

Marek Ostrowski (ur. w 1947) – polski biolog (doktor), przyrodnik specjalizujący się w badaniach środowiskowych i percepcji przestrzeni, fotograf, humanista, varsavianista, twórca interdyscyplinarnego kierunku badań – informacja obrazowa. Informację obrazową rozpatruje jako jeden z czynników ewolucji przyrodniczej.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Marek Ostrowski jest specjalistą w zakresie systemów informacji przestrzennej i teledetekcji. Twórca m.in. powstałego już w latach 80. XX wieku międzyuczelnianego Podyplomowego Studium Fotografii Naukowej wpisanego w europejską sieć podyplomowych studiów z tej specjalności. Niezależnie od pracy naukowej na Uniwersytecie Warszawskim prowadzi prace naukowe i badawcze w autorskiej Pracowni Fotografii i Informacji Obrazowej SCI-ART (science&art), co znacznie poszerza interdyscyplinarne możliwości jego pracy twórczej.

Pierwsze prace dotyczyły możliwości zobrazowań przyrody we wszystkich dostępnych zakresach promieniowania elektromagnetycznego, w skalach od molekularnej po kosmiczną, w różnych środowiskach i stanach fizycznych. Zajmował się ewolucją, mikrobiologią (patent i publikacje z zakresu mikrobiologicznego ługowania metali miedzi). Efektem tego okresu jest m.in. album fotografii naukowej "Emocje odkryć", do którego komentarze napisali: laureat Nagrody Nobla - prof. François Jacob oraz prof. Władysław Kunicki-Goldfinger. Jest także współautorem "Atlasu hematologicznego".

Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku szerzej zajął się metodami lotniczej i satelitarnej teledetekcji i rozpoznania środowiska przyrodniczego i cywilizacyjnego. Wspólnie z prof. Andrzejem Ciołkoszem opracował i opublikował pierwszy atlas obrazujący obszar całego kraju ("Atlas zdjęć satelitarnych Polski"), który w 1995 roku otwierał Światowy Kongres Uczestników Lotów Kosmicznych. Na początku lat 90. XX wieku wraz z zespołem opracował pierwszą barwną mapę cyfrową Słowińskiego Parku Narodowego wraz prezentacją ruchu wydm w ciągu półwiecza na podstawie archiwalnych zdjęć lotniczych.

Jest inicjatorem i współautorem podręcznika akademickiego "Informacja Obrazowa" wprowadzając ten termin do obiegu oraz kilkudziesięciu publikacji naukowych poświęconych środowisku i metodom zobrazowań. Wielką plenerową wystawą fotografii lotniczej zrealizowaną wspólnie z Państwowym Instytutem Geologicznym rozpoczął serię albumów "Polska z lotu orła" opartych na analizie zdjęć lotniczych[1].

Począwszy od 2000 roku znaczna część działalności badawczej jest realizowana na przykładzie Warszawy. Ten etap rozpoczął wykonaniem m.in. największej na świecie cyfrowej "Panoramy Warszawy Przełomu Tysiącleci" długości 133 m, odsłoniętej w noc sylwestrową 2000/2001 roku na ścianie warszawskiej Galerii Centrum. Do wykonania panoramy Marek Ostrowski wykonał blisko 1000 zdjęć z 45. piętra Pałacu Kultury i Nauki[2]. W 2003 roku zorganizował i poprowadził 20 sesji naukowych "Tematycznych Panoram Warszawy", z których informacja docierała tydzień w tydzień do kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców stolicy. Jego ostatnie prace (2006-2007) to trzytomowy "Tryptyk Warszawski", na który składają się: "Spojrzenie Warsa", "Oblicze Sawy" oraz "Pokolenie Varsovia.pl".

Autor kilkudziesięciu autorskich wystaw fotograficznych, w tym plenerowych prezentacji wielkoformatowych zdjęć lotniczych m.in. miasta w mieście - Warszawa z lotu orła. Jego prace pokazują, że fotografie lotnicze i satelitarne są nie tylko sposobem nowoczesnego obrazowania przestrzeni, wizytówką nowoczesności, ale jednocześnie sposobem jej emocjonalnego i intelektualnego pojmowania. Wymienione działania zapoczątkowały i przyczyniły się do szerokiego, aktywnego zainteresowania się mieszkańców Warszawy własnym miastem, a jednocześnie stały się jednym z ważnych elementów promocji stolicy poza granicami kraju.

Marek Ostrowski jest także twórcą projektu dydaktycznego "Warszawski Tryptyk Edukacyjny – Varsavianistyka w Szkole" dla szkół od poziomu podstawowego po akademicki, który realizuje wspólnie z Biurem Edukacji Urzędu m.st. Warszawy.

Informacja obrazowa i zdjęcia lotnicze Warszawy, które sam wykonuje od 1979 roku, stały się dwoma niezależnymi platformami nowoczesnego projektu studiów varsavianistycznych na warszawskich uczelniach pod patronatem Uniwersytetu Warszawskiego[3]. Stworzył Varsavianistykę jako wiedzę o mieście rozumianą szeroko interdyscyplinarnie (a nie tylko historycznie). Na wykłady z Varsavianistyki prowadzone wspólnie z zaproszonymi gośćmi przychodzi nawet pół tysiąca studentów. Studia varsavianistyczne według jego projektu, jak i wyłaniający się z nich obraz nowoczesnej metropolii realizującej studia o własnym mieście, stały się jedną z marek Warszawy dostrzeganych również za granicą.

Od 2009 roku Marek Ostrowski jest Ambasadorem Warszawy w staraniach miasta o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016[4].

Organizator wypraw m.in. tratwą po 600 km granicznym i polskim odcinku Bugu (1970) oraz zespołowego lotu balonem ponad Tatrami.

Marek Ostrowski jest od 1970 roku pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, członkiem m.in. Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk, Komisji Teledetekcji KBKiS PAN, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

 • Emocje odkryć = The emotion of discovery
 • Gea znaczy Ziemia = Gea means the Earth
 • Konspekty i scenariusze do pracy z "Atlasem zdjęć satelitarnych Polski" : materiały metodyczne
 • Oblicze Sawy = Sawa's visage
 • Opus hominis = Dzieło człowieka = Man and his legacy
 • Panorama Warszawy [Dokument elektroniczny]
 • Pokolenie Varsovia.pl = The Varsovia.pl generation
 • Polska z nieba = Sky views of Poland
 • Spojrzenie Warsa = Wars's gaze
 • Warszawski tryptyk edukacyjny : widzę-myślę-działam. T. 1, Scenariusze

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Katalogi Biblioteki Narodowej: Publikacje Marka Ostrowskiego (pol.). [dostęp 2009-12-04].
 2. Warszawa: największa panorama miasta (pol.). Onet.pl, 2002-01-02. [dostęp 2009-12-04].
 3. Studenci słuchali o Warszawie (pol.). Gazeta Stołeczna, 2007-10-09. [dostęp 2009-12-04].
 4. Europejska Stolica Kultury 2016: Ambasadorzy Warszawy (pol.). [dostęp 2010-02-11].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 1. Lech Królikowski, Marek Ostrowski: Rozwój przestrzenny Warszawy. Warszawa: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuk, 2009. ISBN 978-83-60623-59-6.
 2. Marek Ostrowski: Emocje odkryć = The emotion of discovery. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1988. ISBN 83-03-02431-0.
 3. Państwowy Instytut Geologiczny: Biogram Marka Ostrowskiego (pol.). [dostęp 2009-12-04].
 4. www.samper.pl; www.varsovia.pl; www.varsavianistyka.pl

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]