Maria-Astrid Luksemburska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Luksemburska rodzina wielkoksiążęca
Great coat of arms of Grand Duke Henri of Luxembourg.svgBlason fr Bourbon-Parme (petites armes).png

Maria-Astrid, księżniczka Luksemburga, arcyksiężna Austrii, właśc. Maria-Astrid Charlotta Leopoldyna Wilhelmina Ingeborga Antonina Elżbieta Anna Alberta von Habsburg-Lothringen (ur. 17 lutego 1954, w zamku Betzdorf) - najstarsza córka (i najstarsze dziecko) wielkiego księcia Luksemburga - Jana i księżniczki Belgii - Józefiny Charlotty. Po ślubie nosiła tytuły: arcyksiężna Austrii, księżniczka cesarska Austrii, księżniczka królewska Węgier i Czech, księżniczka Luksemburga, Nassau i Parmy.

Jej dziadkami są król Belgii Leopold III Koburg i wielka księżna Luksemburga Charlotta. W młodości Maria-Astrid jako jedna z kilku księżniczek z dynastii rządzących w Europie była uważana za idealną kandydatkę na żonę dla Karola, księcia Walii. W latach 70. media regularnie spekulowały na temat ślubu tej dwójki, a w 1977 Daily Express donosił, że zaręczyny pary są pewne. W rzeczywistości małżeństwo to nigdy nie było bliskie zawarcia, m.in. z powodu tego, że Karol jest anglikaninem, a Maria-Astrid - katoliczką. Act of Settlement z 1701 zakazuje następcom tronu brytyjskiego małżeństw z katolikami pod groźbą utraty praw do tronu, i akt ten jest do dzisiejszego dnia niezmieniony i nadal obowiązuje.

Maria-Astrid studiowała w Luksemburgu i Belgii. W 1974 zdobyła kwalifikacje pielęgniarki, a w 1977 w Instytucie im. księcia Leopolda w Antwerpii - zdobyła dyplom (z wyróżnieniem) pielęgniarki wyspecjalizowanej w chorobach tropikalnych. W 1970 została przewodniczącą młodzieżowej sekcji luksemburskiego Czerwonego Krzyża.

Małżeństwo[edytuj | edytuj kod]

6 lutego 1982 Maria-Astrid poślubiła swojego kuzyna - arcyksięcia Karola-Krystiana (ur. 6 lutego 1954), znanego jako Krystian Austriacki - młodszego syna arcyksięcia Karola Ludwika (syna cesarza Karola I Habsburga) i jego żony - Yolande de Ligne, księżniczki pochodzącej ze znakomitej szlacheckiej rodziny belgijskiej (Domu de Ligne). Maria-Astrid i Krystian mają 5 dzieci:

  • Arcyksiężniczka Maria Krystyna (Marie Christine Anne Astrid Zita Charlotte)(ur. 31 lipca 1983), od 2008 żona hrabiego Rudolfa de Limburg Stirum, matka dwóch synów:
  • Arcyksiążę Imre (Imre Emmanuel Siméon Jean Charles Marc d'Aviano) (ur. 8 grudnia 1985), od 8 września 2012 mąż Kathleen Walker, ojciec jednej córki:
  • Arcyksiążę Krzysztof (Christoph Henri Alexander Maria Marcus d'Aviano) (ur. 2 lutego 1988), 29 grudnia 2012 poślubił Adélaïde Drapé-Frisch
  • Arcyksiążę Aleksander (Alexander Hector Marie Karl Leopold Marcus d'Aviano) (26 września 1990),
  • Arcyksiężniczka Gabriela (Gabriella Maria Pilar Yolande Joséphine Charlotte) (26 marca 1994)

Maria-Astrid i cała jej rodzina żyją w ciszy i spokoju, od czasu do czasu tylko uczestniczą w królewskich weselach lub innych tym podobnych uroczystościach.

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Robert Parmeński
 
 
 
 
 
 
 
Feliks Burbon-Parmeński
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maria Antonina Portugalska
 
 
 
 
 
 
 
Wielki Książę Jan
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wielki Książę Wilhelm IV
 
 
 
 
 
 
 
Wielka Księżna Szarlotta
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maria Anna Portugalska
 
 
 
 
 
 
 
Maria-Astrid Luksemburska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Albert I Koburg
 
 
 
 
 
 
 
Leopold III Koburg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Elżbieta Gabriela Bawarska
 
 
 
 
 
 
 
Józefina Charlotta Koburg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Karol Szwedzki
 
 
 
 
 
 
 
Astrid Szwedzka
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ingeborg Duńska