Maria Józefa Belgijska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maria Józefa Belgijska
Księżniczka belgijska, królowa Włoch
Maria josé regina.jpg
Królowa Włoch
Okres panowania od 9 maja 1946
do 12 czerwca 1946
Jako żona Humberta II
Poprzedniczka Helena Petrowić-Niegosz
Dane biograficzne
Dynastia Koburgowie
Urodzona 4 sierpnia 1906
w Ostendzie
Koronowana 9 maja 1946
Zmarła 27 stycznia 2001
w Genewie
Ojciec Albert I Koburg
Matka Elżbieta Gabriela Bawarska
Mąż Humbert II
Dzieci Maria Pia Ludwika
Wiktor Emanuel
Maria Gabriella Elżbieta
Maria Beatrice Karolina
Odznaczenia
Komandor Orderu Świętych Maurycego i Łazarza (Królestwo Włoch) Order Krzyża Gwiaździstego Order Świętych Olgi i Zofii I Klasy (Grecja) Święty Konstantyński Order Wojskowy Świętego Jerzego Kawaler/Dama Wielkiego Krzyża Honoru i Dewocji

Maria Józefa Charlotta Zofia Amalia Henrietta Gabriela Koburg (Sachsen-Coburg-Gotha) (ur. 4 sierpnia 1906 w Ostendzie, zm. 27 stycznia 2001 w Genewie) – księżniczka belgijska, królowa Włoch.

Biografia[edytuj]

Maria Józefa
Maria Józefa jako dziecko
Maria Józefa wysiadająca z wyścigowego Alfa Romeo na torze Monza, 1930

Była córką króla Belgów Alberta I i królowej Elżbiety Gabrieli. 8 stycznia 1930 w Rzymie poślubiła księcia Piemontu, następcę tronu Włoch, Humberta. Z tego związku urodziła się czwórka dzieci:

  • Maria Pia Ludwika (ur. 1934)
∞ (1) książę Aleksander Karadziordziewić (syn regenta Pawła Karadziordziewicia)
∞ (2) książę Michał Burbon-Parmeński (wnuk Roberta Parmeńskiego)
∞ Marina Doria
  • Maria Gabriella Elżbieta (ur. 1940)
∞ Robert Zellinger de Balkany
  • Maria Beatrice Karolina (ur. 1943)
∞ Luis Reyna

Maria Józefa po swojej matce odziedziczyła kapryśny charakter i niechęć do życia dworskiego. Lubiła sport i muzykę, budziła podziw rozległą i ugruntowaną wiedzą. Jej uroczystości ślubne były bardzo bogate. Przez cały tydzień organizowane były liczne zabawy, a ulicami miasta defilowali tłumnie Włosi w strojach ludowych. Maria była bardzo zakochana w mężu, jednak on zdawał się nie odwzajemniać jej uczuć. Jej małżeństwo okazało się niezbyt szczęśliwe.

9 maja 1946 została koronowana na królową Włoch. Panowanie jej męża trwało 33 dni. Razem z mężem wyjechała do Portugalii. Po pewnym czasie, cierpiąca na chorobę oczu, królowa przeniosła się do Szwajcarii, gdzie panował bardziej sprzyjający dla niej klimat. Ze względu na fakt, że stosunki między Humbertem i Marią nie uległy poprawie, królowa postanowiła pozostać tam na stałe. Małżonkowie nie zerwali jednak ze sobą kontaktów, odnosili się do siebie bardzo uprzejmie, a nawet z wyraźną kurtuazją, król przysyłał często żonie wspaniałe bukiety kwiatów i perfumy.

Królowa poświęcała się działalności charytatywnej i organizowaniu imprez artystycznych, pisała także książki o swoich rodzicach i dynastii sabaudzkiej, dzięki czemu odzyskała po części utracony prestiż.

Bibliografia[edytuj]