Maria Kensbok
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Data i miejsce śmierci | |
Zawód, zajęcie |
działaczka narodowa, instruktorka harcerska, przedszkolanka, bibliotekarka |
Odznaczenia | |
Maria Kensbok (Kensbock) (ur. 12 lutego 1917[1] w Purdzie Wielkiej, zm. 16 grudnia 2013 w Olsztynie) – polska działaczka narodowa na przedwojennej Warmii, instruktorka harcerska, przedszkolanka, bibliotekarka.
Życiorys
[edytuj | edytuj kod]Urodziła się w wielodzietnej rodzinie chłopskiej, przywiązanej do tradycji polskich; była córką Bernarda i Marii z Bikowskich. Bernard Kensbok (31 marca 1882 – 3 stycznia 1966) pochodził ze Skajbot, należał do Związku Polaków w Niemczech[2] i po uruchomieniu w Purdzie prywatnej katolickiej szkoły polskiej w grudniu 1930 posyłał tam kolejno kilkoro dzieci[3], w tym na ostatnie lata nauki córkę Marię, wcześniej uczennicę niemieckiej szkoły powszechnej. Zajęcia w szkole polskiej prowadził w tym czasie Paweł Jasiek, który podpisał się na świadectwie końcowym Kensbokówny w marcu 1931. Po ukończeniu szkoły Maria Kensbokówna pozostała w rodzinnej wsi, pomagając rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa i wychowaniu młodszego rodzeństwa. Wstąpiła do polskiego Towarzystwa Młodzieży i udzielała się w zespole śpiewaczym. Zwróciła na siebie uwagę działaczy mniejszości polskiej na Warmii, wykazując zainteresowanie pracą przedszkolanki. Asystowała w 1934 Janinie Leśnierowskiej, prowadzącej polskie przedszkole w Olsztynie, zetknęła się także z Otylią Teschnerówną, przedszkolanką w Nowej Kaletce[4], a wiosną 1935 została skierowana wraz z grupą dziewcząt warmińskich (m.in. z Marią Preyłowską również z Purdy i Jadwigą Gnatowską) na kurs pedagogiczny przy Państwowym Seminarium dla Ochroniarek w Warszawie. Była w tym czasie świadkiem warszawskiej części uroczystości pogrzebowych marszałka Józefa Piłsudskiego[5].
Po ukończeniu kilkumiesięcznego kursu, który uprawniał ją jedynie do pomocniczych prac pedagogicznych, w sierpniu 1935 przejęła prowadzenie niewielkiego polskiego przedszkola w Skajbotach, mieszczącego się w lokalu rodziny Gnatowskich. Opiekowała się początkowo czwórką, a po roku piątką dzieci[6]. Jednocześnie pomagała nauczycielowi miejscowej szkoły polskiej Kazimierzowi Pacerowi, prowadząc zajęcia praktyczne dla dziewcząt. Sprawowała także pieczę nad świetlicą i biblioteką szkolną. W ramach tej ostatniej działalności, wspierana m.in. przez Franciszka Draksa i Antoniego Lorenckowskiego, propagowała literaturę w języku polskim nie tylko wśród młodzieży szkolnej, ale i dorosłych czytelników, pożyczając książki bez wyznaczonych dni i godzin, "przy każdej okazji"[7]. Prowadzona przez nią biblioteka liczyła według szacunku nauczyciela Pacera około 100 woluminów[8]. Obsługiwała nie tylko Skajboty, ale także inne pobliskie wsie: Silice, Patryki, Klebark Wielki, Klebark Mały.
Wzorem ojca, w styczniu 1934 wstąpiła do Związku Polaków w Niemczech[9], biorąc udział w pracach kilkudziesięcioosobowego koła tej organizacji w Skajbotach[10]. Była też działaczką miejscowego Towarzystwa Młodzieży. W marcu 1938 uczestniczyła w berlińskim I Kongresie Polaków w Niemczech, na którym uchwalono słynne Pięć prawd Polaka.
Największą aktywność Kensbokówna wykazywała w ruchu harcerskim, do którego włączyła się na dobre latem 1935. Uczestniczyła wówczas w obozie kursowym Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech w Siołkowicach koło Opola (27 czerwca – 10 lipca 1935). Także w 1935 brała udział w ogólnopolskim zlocie harcerskim w Spale (zwiedzała przy tej okazji rezydencję prezydenta Mościckiego). W kolejnych latach regularnie wyjeżdżała na obozy instruktorskie na Śląsk Opolski (Cisek, Wilkowiczki, Grabin). Zarówno z Wilkowiczek (1937), jak i Grabina (1938), gdzie była oboźną, zapamiętała napiętą atmosferę i stałe obserwacje harcerek prowadzone przez żandarmerię i Hitlerjugend[11]. Na jednym z obozów (w Wielkich Górkach) zetknęła się z pisarzem Gustawem Morcinkiem[12]. W 1936 Kensbokówna była obecna na obozie zorganizowanym na Warmii – w Sząfałdzie (obecnie Unieszewo), oficjalnie funkcjonującym jako kurs gotowania[13], w czasie którego w obecności naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech Józefa Kachela złożyła przyrzeczenie harcerskie. W tym samym roku zorganizowała drużynę harcerską w Skajbotach, noszącą imię Stefana Batorego, i do lata 1939 sprawowała nad nią opiekę. Razem z dziewczętami ze skajbockiego Towarzystwa Młodzieży szyła młodzieży harcerskiej mundury. Została również wyznaczona na instruktorkę Hufca Wschodniopruskiego Związku Harcerstwa Polskiego i 24 lipca 1939 była obecna na ostatnim przedwojennym zlocie hufca warmińskiego, zorganizowanym nad jeziorem Serwent koło Purdy w tajemnicy przed władzami niemieckimi[14].
W sierpniu 1939, kiedy także w Skajbotach doszło do ataków na Polaków i demolowania polskich lokali, zagrożona aresztowaniem Kensbokówna opuściła wieś i ukrywała się. Przez jakiś czas opiekowała się dziećmi niewidomego Józefa Flanca w Purdzie, a dłuższe schronienie znalazła w Wartemborku (obecnie Barczewo); pracowała jako pomoc domowa u Brunona Kupczyka. Wspierała polskich jeńców z Działdowszczyzny[15]. W 1945 powróciła do rodzinnej Purdy, gdzie otoczyła opieką dzieci warmińskie i uczyła je języka polskiego, kładąc podwaliny pod jedną z pierwszych szkół na powojennej Warmii. Po przejęciu szkoły przez wykwalifikowanych nauczycieli przeniosła się ponownie do Barczewa i zorganizowała tam przedszkole. Jednocześnie uzupełniła przygotowanie zawodowe i uzyskała pełne kwalifikacje przedszkolanki. Powróciła też do działalności harcerskiej i założyła w Barczewie drużynę harcerską im. Stefana Batorego[16]. W styczniu 1947 uczestniczyła w obchodach pierwszej rocznicy śmierci wybitnego barczewianina, kompozytora Feliksa Nowowiejskiego[17].
W 1948 została przeniesiona do Gutkowa (obecnie dzielnica Olsztyna), gdzie objęła kierownictwo przedszkola. Przez trzy kadencje zasiadała w Gromadzkiej Radzie Narodowej w Gutkowie i działała w miejscowym Kole Gospodyń Wiejskich. Wstąpiła do Związku Nauczycielstwa Polskiego, była członkinią zarządu oddziału powiatowego, a potem członkinią prezydium zarządu okręgu w Olsztynie. W 1972 przeszła na emeryturę, ale nadal mieszkała w służbowym mieszkaniu w budynku gutkowskiego przedszkola. W 2001 przeniosła się do Domu Pomocy Społecznej "Kombatant" w Olsztynie[18].
Jej wspomnienia ukazały się m.in. w zbiorach I do Warmii przylgnęła, przyrosła[19], poświęconym Otylii Teschner-Grotowej (1999), i Warmińskie pokolenia[20](2007). Obszerną relację z jej działalności przedwojennej, a także pracy w pierwszych latach po II wojnie światowej, zawiera także zbiór reportaży warmińskich Rośnie do słońca (1954)[21]. W latach powojennych Kensbokówna wspierała akcję zbierania folkloru warmińskiego przez Państwowy Instytut Sztuki, a szereg opowiedzianych przez nią baśni (m.in. Cudowny dąb w Wilanowie) znalazło się w zbiorze Bajki Warmii i Mazur[22] (1956).
W 1979 otrzymała regionalną nagrodę Stowarzyszenia PAX imienia Michała Lengowskiego. Była odznaczona Krzyżem Kawalerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Rodła, a także tytułem Zasłużonego Nauczyciela PRL. Działała w Kręgu Seniorów byłego Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech. W lutym 2007 obchodom jej 90. urodzin na Zamku w Olsztynie patronowali arcybiskup warmiński Wojciech Ziemba i prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski, a sylwetkę jubilatki przybliżył historyk Jan Chłosta[23].
Maria Kensbok zmarła 16 grudnia 2013 w Olsztynie. Pogrzeb na cmentarzu parafialnym w Gutkowie odbył się 20 grudnia 2013[24].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Za T. Filipkowskim (W obronie polskiego trwania, s. 71) i M. Kensbok (Harcerstwo – pasją życia, s. 56). T. Oracki (Słownik biograficzny Warmii, s. 153) i W. Zenderowski (Ludzie Ziemi Barczewskiej, s. 66) podają datę urodzenia 12 marca 1917, B. Łukaszewicz i W. Wrzesiński (IV Dzielnica Związku Polaków w Niemczech 1922–1939, s. 98) – 12 lutego 1907.
- ↑ B. Łukaszewicz, W. Wrzesiński, IV Dzielnica Związku Polaków w Niemczech 1922–1939, Olsztyn 1982, s. 98; Szkoły polskie na Warmii 1929–1939. Przegląd wspomnień (opracował R. Marchwiński), Olsztyn 1970, s. 130.
- ↑ W relacji zawartej w zbiorze Szkoły polskie (oprac. R. Marchwiński, dz. cyt., s. 130) Bernard Kensbok wymienia piątkę swoich dzieci uczęszczających do tej szkoły: Annę, Agatę, Marię, Józefa, Bernarda. W innych relacjach pojawia się liczba sześciorga (Agata, Anna, Agnieszka, Bernard, Franciszek, Maria; I. Lewandowska, J. Chłosta, Śladami polskich szkół na południowej Warmii w latach 1929–1939, Olsztyn 2010, s. 144) lub siedmiorga młodych Kensboków (T. Filipkowski, W obronie polskiego trwania, s. 71). Sama Kensbok podawała, że dwie starsze siostry uczęszczały do funkcjonującej niespełna dwa miesiące przed plebiscytem 1920 szkoły polskiej w Purdzie (Kensbok, Harcerstwo, dz. cyt., s. 56).
- ↑ M. Kensbok, Na obozach z druhną Tylą, w: I do Warmii przylgnęła, przyrosła. Wspomnienia o Otylii Grotowej (wstęp i opracowanie J. Chłosta), Olsztyn 1999, s. 42.
- ↑ redPor, Jubilatka z warmińskim życiorysem, gazeta.pl Olsztyn, 12 lutego 2002 (dostęp: 18 grudnia 2013).
- ↑ Filipkowski, W obronie, dz. cyt., s. 71. Kensbok podawała (M. Kensbok, Harcerstwo, dz. cyt., s. 56) liczbę sześciu podopiecznych.
- ↑ J. Wróblewski, Bibliotekarze spod Znaku Rodła, Olsztyn 1989, s. 30–31.
- ↑ Szkoły polskie (oprac. R. Marchwiński), dz. cyt., s. 146.
- ↑ M. Kensbok, Harcerstwo, dz. cyt., s. 58 (reprodukcja legitymacji członkowskiej Związku Polaków w Niemczech). T. Filipkowski (W obronie, dz. cyt., s. 71) podaje 1935 jako rok wstąpienia Kensbokówny do Związku.
- ↑ B. Łukaszewicz, W. Wrzesiński, IV Dzielnica, dz. cyt., s. 170.
- ↑ J. Boenigk, Minęły wieki a myśmy ostali, wydanie II, Warszawa 1971, s. 357–358.
- ↑ M. Kensbok, Na obozach, dz. cyt., s. 43.
- ↑ M. Kensbok, Na obozach, dz. cyt., s. 42.
- ↑ J. Boenigk, Minęły wieki, dz. cyt., s. 360–361.
- ↑ M. Zientara-Malewska, W. Pieńkowska, Rośnie do słońca, Warszawa 1954, s. 243.
- ↑ Wojciech Zenderowski: Ludzie Ziemi Barczewskiej, dz. cyt., s. 66. Jako patronka drużyny wymieniana jest także królowa Jadwiga (redPor, Jubilatka, dz. cyt., dostęp: 18 grudnia 2013).
- ↑ Wojciech Zenderowski: Feliks Nowowiejski. W pierwszą rocznicę śmierci, "Wiadomości Barczewskie", nr 2, luty 2010, s. 9.
- ↑ redPor, Jubilatka, dz. cyt. (dostęp: 18 grudnia 2013).
- ↑ M. Kensbok, Na obozach z druhną Tylą, w: I do Warmii przylgnęła, przyrosła. Wspomnienia o Otylii Grotowej (wstęp i opracowanie J. Chłosta), Olsztyn 1999, s. 42–43.
- ↑ M. Kensbok, Harcerstwo – pasją życia, w: Warmińskie pokolenia (opracowanie i posłowie J. Chłosta), Olsztyn 2007, s. 55–61.
- ↑ M. Zientara-Malewska, W. Pieńkowska, Rośnie do słońca, Warszawa 1954, s. 241–246.
- ↑ Bajki Warmii i Mazur (pod redakcją W. Pomianowskiej i H. Konecznej), Kraków 1956.
- ↑ "Nasz Głos. Miesięcznik Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana", nr 3, marzec 2007, s. 44.
- ↑ nekrolog na stronie gazetaolsztynska.pl (dostęp: 18 grudnia 2013).
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Tadeusz Filipkowski: W obronie polskiego trwania. Nauczyciele polscy na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach międzywojennych, Olsztyn 1989, s. 71–72.
- Maria Kensbok: Harcerstwo – pasją życia, w: Warmińskie pokolenia (opracowanie i posłowie Jan Chłosta), Olsztyn 2007, s. 55–61.
- Tadeusz Oracki: Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla XIX i XX wieku (do 1945 roku), Warszawa 1983, s. 153–154.
- Wojciech Zenderowski: Ludzie Ziemi Barczewskiej. Słownik biograficzny, Barczewo 2003, s. 66.
- Maria Zientara-Malewska, Wanda Pieńkowska: Rośnie do słońca, Warszawa 1954, s. 241–246.
- Harcerze
- Warmiacy
- Polscy nauczyciele
- Urodzeni w 1917
- Zmarli w 2013
- Odznaczeni Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski
- Odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
- Odznaczeni Medalem Komisji Edukacji Narodowej
- Odznaczeni Medalem Rodła
- Odznaczeni odznaką tytułu honorowego „Zasłużony Nauczyciel PRL”