Marty Balin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marty Balin
Ilustracja
Imię i nazwisko

Martyn Jerel Buchwald

Data i miejsce urodzenia

30 stycznia 1942
Cincinnati, Ohio

Data i miejsce śmierci

27 września 2018
Tampa, Floryda

Instrumenty

śpiew, gitara

Gatunki

rock psychodeliczny, folk rock, AOR, acid rock

Zawód

muzyk, piosenkarz, autor tekstów

Aktywność

1965–2018

Wydawnictwo

Challenge Records, EMI, GWE Records

Powiązania

Jefferson Airplane, KBC Band, Jefferson Starship

Strona internetowa

Marty Balin, właśc. Martyn Jerel Buchwald (ur. 30 stycznia 1942 w Cincinnati, zm. 27 września 2018 w Tampie[1]) – amerykański muzyk rockowy, wokalista, gitarzysta rytmiczny, kompozytor i autor tekstów. Związany głównie z psychodelicznym rockiem, acid rockiem, folk rockiem, soft rockiem oraz pop rockiem.

Na scenie muzycznej pojawił się jako wokalista popowej grupy Bodacious, która nagrała zaledwie jeden album. Był następnie współzałożycielem zespołu rockowego Jefferson Airplane, którego na krótko (aż do czasu pojawienia się Grace Slick) był liderem i głównym wokalistą. Po jego rozwiązaniu poświęcił się karierze solowej. Uczestniczył w kontynuacjach zespołu Jefferson Airplane istniejących pod innymi nazwami: Jefferson Starship i TNG. Założył również grupę KBC, w której u jego boku zagrali dwaj inni czołowi muzycy Jefferson Airplane – Paul Kantner i Jorma Kaukonen.

Głos Marty’ego był bardzo „rozemocjonowany”, Balin wyrażał w piosenkach całego siebie. Gdy do Jefferson Airplane dołączyła Grace Slick, to ona skoncentrowała na sobie całą uwagę publiczności i fanów. Marty odszedł w jej cień, co było powodem narastającego konfliktu między nim a zespołem. Dlatego gdy wraz z Paulem Kantnerem i Grace tworzył kontynuacje Jefferson Airplane – Jefferson Starship, słusznie spodziewał się podobnej sytuacji. Niedowartościowany Marty odszedł od Jefferson Starship. Sporadycznie pojawiał się na koncertach bluesowej grupy Jack Casady i Jormy Kaukanena – Hot Tuna.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jon Pareles: Marty Balin, a Founder of Jefferson Airplane, Dies at 76. nytimes.com, 29 września 2018. [dostęp 2018-09-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-09-29)]. (ang.).