Masaki Kobayashi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Masaki Kobayashi
小林 正樹
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

14 lutego 1916
Otaru

Data i miejsce śmierci

4 października 1996
Tokio

Zawód

reżyser, scenarzysta, producent filmowy

Lata aktywności

19521985

Masaki Kobayashi (jap. 小林 正樹 Kobayashi Masaki; ur. 14 lutego 1916, zm. 4 października 1996)japoński reżyser filmowy.

Chociaż twórczość Kobayashiego jest zróżnicowana, znany stał się przede wszystkim za sprawą filmów samurajskich. W 1962 roku wyreżyserował Harakiri – opowieść o samuraju chcącym popełnić seppuku, krytykującą feudalny system wartości. Harakiri zdobyło Nagrodę Specjalną Jury na 16. MFF w Cannes, co przypieczętowało pozycję Kobayashiego w historii kina. Ważnym filmem w dorobku reżysera jest również inna samurajska produkcja, Bunt z 1967 roku. Oba filmy uważane są obecnie za jedne z najwybitniejszych arcydzieł japońskiej kinematografii.

Kobayashi zasłynął również filmami o innej tematyce. Jednym z bardziej znanych jego filmów jest Kwaidan, czyli opowieści niesamowite – zbiór opowieści o duchach (kaidan), które powstały na podstawie książki Lafcadia Hearna pod tym samym tytułem. Wyreżyserował również trwającą łącznie ponad dziewięć godzin trylogię Dola człowiecza (19581961), traktującą o okrucieństwach wojny. Brany był również pod uwagę jako współreżyser Tora! Tora! Tora! (1970), jednakże zamiast niego wybrano Kinjiego Fukasaku i Toshio Masudę.

Podczas II wojny światowej został powołany do służby w Cesarskiej Armii Japońskiej, ale jako pacyfista odmówił promowania go na wyższe stopnie niż szeregowy.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]